U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
The State Department web site below is a permanent electronic archive of information released online from January 1, 1997 to January 20, 2001. Please see www.state.gov for current material from the Department of State. Or visit http://2001-2009.state.gov for information from that period. Archive sites are not updated, so external links may no longer function. Contact us with any questions about finding information. NOTE: External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views contained therein.
U.S. Department of State

Department Seal

Diplomatic List

Spring 1999

(Revised March 1999)


Quick links to countries by alphabetical order:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Asterisks(**) indentify United States Nationals

DENMARK
Royal Danish Embassy
Chancery: 3200 Whitehaven Street, NW 20008
202-234-4300,  (FAX 202-328-1470)

His Excellency K. Erik TYGESEN; Mrs. Ulla V. Tygesen
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Svend Boje MADSEN; Mrs. Anette Hoejberg Christensen
Minister (Political and Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Lars MOLLER; Mrs. Kirsten B. Moller
Minister (Economic)
Mrs. Lis M. FREDERIKSEN
Minister-Counselor (Press and Cultural)
Mr. Jorgen Mollegaard KRISTENSEN; Mrs. Eva Kristensen
Minister-Counselor (Agricultural and Fisheries)
Mr. Jens LUNDAGER; Mrs. Lene G. Lundager
Counselor (Financial)
Mr. Peter MOLLER; Mrs. Eva T. Moller
Counselor (Labor Relations)
______________
Mr. Jorn ANDERSEN; Mrs. Britt Andersen
First Secretary (Administrative) and Consul
Mr. Jens Otto HORSLUND; Mrs. Githa Birkegaard Horslund
First Secretary (Political)
Mr. John PEDERSEN; Mrs. Inger Merete Sarborg
First Secretary (Science and Technology)
Ms. Bente WANTZIN
First Secretary (Food, Agriculture and Fisheries)
Mr. Anders AGERSKOV
Second Secretary (Economic)
Mr. Ulrik V. KNUDSEN
Second Secretary (Economic)
Mr. Svend OLLING; Mrs. Ann Kjaer Olling
Second Secretary (Political)
______________
Mrs. Pernille HAUBROE; Mr. Niels Aage Vilhelmsen
Attache (Commercial)
______________
General Erik T. PEDERSEN; Mrs. Kirsten Fosdal
Defense, Military, Naval and Air Attache
Lieutenant Colonel Tom STOLTENBERG; 
Mrs. Melody Lynn Stoltenberg**
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
______________
Defense, Military, Naval and Air Attache Office 
3200 Whitehaven Street, NW  20008.
  202-234-4300


DJIBOUTI
Embassy of the Republic of Djibouti
Chancery:  1156 - 15th Street, NW Suite 515, 20005 
202-331-0270,  (FAX 202-331-0302)

His Excellency Roble OLHAYE; Mrs. Amina Farah Ahmed Olhaye
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Issa Daher BOURALEH; Mrs. Fozia Ahmed Abaneh
Second Secretary
Mr. Hassan Mohamed SOUGAL; Mrs. Hasna Hassan Mohamed
Attache (Financial)


DOMINICA
Embassy of the Commonwealth of Dominica
Chancery: 3216 New Mexico Avenue, NW  20016 
202-364-6781,  (FAX 202-364-6791).

His Excellency Dr. Nicholas J. O. LIVERPOOL
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
(Resident in Dominica)
Mr. Michael Bedford WALLACE
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)


DOMINICAN REPUBLIC
Embassy of the Dominican Republic
Chancery: 1715 - 22nd Street, NW  20008
202-332-6280,  (FAX 202-265-8057)

His Excellency Bernardo VEGA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Leon BOSCH
Minister-Counselor (Cultural)
Mr. Roberto DESPRADEL; Mrs. Margarita Rosa Dargam De Despradel
Minister-Counselor
Mr. Angel GARRIDO; Mrs. Marta Garrido**
Minister-Counselor (Consular)
Mr. Francisco A. CARABALLO
Counselor
Mr. Virgilio A. MOTA
Counselor (Commercial)
Mrs. Germania Altagracia GASKILL; Mr. Gilford Gaskill**
First Secretary
Ms. Eunice LARA
First Secretary
______________
General Jose Miguel Angel SOTO JIMENEZ; Mrs. Mercedes Luisa Thormann de Soto
Defense, Military, Naval and Air Attache

ECUADOR
Embassy of Ecuador
Chancery: 2535 - 15th Street, NW  20009
202-234-7200,  (FAX 202-667-3482)

Her Excellency Ivonne A-BAKI
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Diego STACEY; Mrs. Maria Dolores Chiriboga
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Dr. Eduardo BRITO; Mrs. Ana Brito
Counselor (Economic and Commercial)
Mr. Giovanni O. DARQUEA; Mrs. Aglae V. Darquea
Counselor and Consul
Mr. Teodoro MALDONADO
Counselor 
Miss Mireya MUNOZ
Second Secretary
Mr. Diego M. RAMIREZ; Mrs. Monica A. Ortiz Del Salto
Second Secretary
Mr. Alejandro DAVALOS; Mrs. Maria Patricia Gallegos
Third Secretary
Mr. Juan Manuel ESCALANTE; Mrs. Carla Lorena Ortiz
Third Secretary
Mrs. Pilar V. CORNEJO; Mr. Carlos Cornejo
Attache (Civil)
Mrs. Elsa Maria MARTINEZ; Mr. Gustavo Martinez
Attache (Civil)
______________
Colonel Cesar A. UBILLUS V.; Mrs. Marcia Eugenia Espinosa Fierro
Military Attache
Captain Diego D. MANTILLA; Mrs. Maria Guerra Zumarraga
Naval Attache
Colonel Eduardo CARRERA; Mrs. Patricia Trujillo Barrero
Air Attache
Colonel Manuel PALACIOS; Ms. Ines Bonifaz Garcia
Assistant Military Attache
Commander Jorge GROSS; Mrs. Sonia Pozo Caminer
Assistant Naval Attache
Commander Marco A. ROCHA; Mrs. Soraya Murgueitio Gray
Assistant Naval Attache
Colonel Luis A. GUERRA; Mrs. Edith Guerra
Assistant Air Attache
______________
Air Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
  202-234-0601

Consular Affairs Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
  202-234-7166

Naval Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
  202-265-7674

Military Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
  202-234-0647


EGYPT
Embassy of the Arab Republic of Egypt
Chancery: 3521 International Court, NW  20008
202-895-5400,  (FAX 202-244-4319/5131)
Consular Section:  (966-6342)

His Excellency Ahmed Maher EL SAYED; Mrs. Maher El Sayed
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Hamdi S. LOZA; Mrs. Sherine M. Riad
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Abdel Aleem EL ABYAD; Mrs. Akila Saleh
Minister (Press and Information)
Mr. Alaa E. SHALABY; Mrs. Fekria A. El Sayed
Minister (Economic and Commercial)
______________
Mr. Abderahman Salaheldin ABDERAHMAN; Mrs. Thoraya M. El Khadrawy
Counselor
Mr. Amr Abdel Latif ABOUL ATTA
Counselor
Mr. Atef M. HASSAN; Mrs. Amany M. Khalifa
Counselor
Mr. Hazem A. KHAIRAT; Mrs. Manal S. Abdel Rehim
Counselor
Dr. Ahmed Mahmoud Hafez KHORSHID
Counselor (Agricultural)
Mr. Abdel Aziz A. MOUSTAFA; Mrs. Assad Hanem H. Ahmed
Counselor
Dr. Samiry I. SULTAN
Counselor (Medical)
Mr. Osama Mohamed ZAKI; Mrs. Sahar Soliman Abdallah
Counselor (Cultural, Educational and Director)
______________
Mr. Mohamed Abdelmaksoud A. S. AHMED
First Secretary
Ms. Hala A. F. A. EL GHANNAM
First Secretary
Mr. Ehab M. M. FAWZY; Mrs. Iman G. E. Helmy
First Secretary
Mr. Said Taha KHALED; Mrs. Hamdiah Mohamed Elsayed
First Secretary 
Mr. Adel A. ABDEL SALAM; Mrs. Sanaa M. Aly
Second Secretary
Mr. Mohamed Ahmed Fathi ABULKHEIR; Mrs. Nessrine Mohamed Bahig Nafie
Second Secretary
Mr. Mohamed A. DAWOOD
Second Secretary
Mr. Mohamed Taha EL FARNAWANY; Mrs. Yomna Moustafa
Second Secretary
Mr. Amr Fathi AL JOWAILY; Mrs. Hanan Mohamed Galal Dowedar
Third Secretary
Mr. Karim A. HAGGAG; Mrs. Soha S. A. Z. Omar
Third Secretary
Mr. Hatem H. KANDIL
Third Secretary
Mr. Adham M. NAGUIB
Third Secretary
______________
Mr. Abdel Hadi Abdalla Ahmed ABDALLA
Attache (Administrative)
Major Ashraf Ahmed AHMED; Mrs. Safaa Mohamed Khalil
Attache (Administrative)
Mr. Gamal Mahmoud ALI; Mrs. Hanan Ahmed Selem
Attache (Administrative)
Mr. Mohamed M. ALI
Attache (Administrative)
Mr. Magdy A. M. EL SAYED; Mrs. Amani H. M. Ezzat
Attache (Administrative)
Mr. Magdy Abdalla I. EL SAYED; Mrs. Hanaa Amin S. Abouel Dahab
Attache (Administrative)
Mrs. Abla A. EL SHISHINY
Attache (Administrative)
Mr. Ahmed M. A. GADEN
Attache (Administrative)
Mr. Mahmoud M. M. GAMIL; Mrs. Azza A. I. Aly
Attache (Administrative)
Mr. Hassan Mohamed HASSAN; Mrs. Fatma Taha Mohamed
Attache (Administrative)
Mr. Abbas Mohamed A. IBRAHIM
Attache (Administrative)
Mr. Medhat A. ISMAIL; Mrs. Nevin Mohamed Moustafa El Telwani
Attache (Finance)
Mr. Ahmed Ibrahim KAMAL; Mrs. Wafaa Mohamed Rashad
Attache (Administrative)
Ms. Basma Hafez MAHMOUD
Attache (Information)
Mr. Mohamed Naguib Z. SHALAN; Mrs. Rabab F. A. Shalan
Attache (Administrative)
Mrs. Madeha Mohamed Ghaleb SHOUKRI; Mr. Ismail Mohamed El Sayed
Attache (Administrative)
Ms. Fathia Ahmed SOUDAN
Attache (Administrative)
Mr. Mohamed A. TOLBA
Attache (Administrative)
Mrs. Ihssan Abdel Sabour WALI; Mr. Sayed Ismail M. El Gammal
Attache (Cultural)
Mr. Sherine Mohamed T. WASFI; Mrs. Ghada El Sayed M. El Tabay
Attache (Administrative)
______________
Colonel Essam El Din Mohamed ABDEL HADY; Mrs. Salwa Khairy Mostafa
Assistant Attache
Major Ahmed Aref ABDEL MOTALEB; Mrs. Manal Ahmed Abdel Moneim
Assistant Attache
Commander Nabil Abdel Azim ABOUL AZM; Mrs. Zeinab Mohamed A. Elsesy
Assistant Attache (Procurement)
Colonel Abdelhamed A. ALLAM; Mrs. Sanaa Ahmed Nada
Assistant Attache 
Lieutenant Colonel Mohamed Tawfik Hassan AMIN SAFWAT; Mrs. Iman Anwar Hussein El Malah
Assistant Attache 
Brigadier General Mahmoud Zaky ASSAAD; Mrs. Hala Rashad Mazen
Assistant Attache 
Major Tarek H. EL SEADY; Mrs. Mona Anwar S. Ashor
Assistant Attache (Administrative)
Mr. Ashraf Yahya EL-HAKIM; Mrs. Sawsan Osman Mohamed
Assistant Attache
Colonel Galal Shawky GAAFAR; Mrs. Amira Samy Abousoud
Assistant Attache
Colonel Alaa Taher GALAL; Mrs. Azza Abdel Hak E. Galal
Assistant Attache
Major Ihab Mohamed HELAL; Mrs Dina Abdel Moneim El Abasery
Assistant Attache
Lieutenant Colonel Hesham Mahmoud Farid HOSNY; Mrs. Nadia Aly Mahmoud
Assistant Attache
Colonel Ahmed Wanis Mohamed KHALIL; Mrs. Mona Mohamed Hassan Amer
Assistant Attache
Major Ahmed Hussein M. KHIDR; Mrs. Mona Ahmed M. Mosbeh
Assistant Attache (Financial)
Colonel Ashraf Mohamed OSMAN; Mrs. Enas M. M. Abo Seri
Assistant Attache
Major Moustafa Mohamed S. A. TAHA; Mrs. Omaima El Sayah Shouah
Assistant Attache
______________
Rear Admiral Tarek Ahmed A. A. M. NOOUR; Mrs. Merfat H. G. Azab
Defense, Military, Naval and Air Attache
Colonel Mohamed Salama T. ABOU ZAID; Mrs. Randa Yahia El Mazni
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
Colonel Mohamed Mohamed Mohamed ABOUD; 
Mrs. Hanan Elsayed A. Abdelmogheeth
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
Lieutenant Colonel Sherif Fouad E. S. M. HEGAZY; Mrs. Wafaa Ibrahim M. Ibrahim
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
______________
Agricultural Affairs Office
3521 International Court, NW 20008.
  202-966-2080, (FAX 202-895-5493)

Commercial and Economic Affairs Office
2232 Massachusetts Avenue, NW 20008.
  202-265-9111,  (FAX 202-328-4517)

Cultural and Educational Affairs Office
1303 New Hampshire Avenue, NW 20036.
  202-296-3888  (FAX 202-296-3891)

Defense and Military Attache Office
2308 Tracy Place, NW 20008.
  202-462-5943  (FAX 202- 462-5978)

Egyptian Medical Office
3521 International Court, NW 20008.
  202-296-5286  (FAX 202- 296-5288)

Press and Information Office
1666 Connecticut Avenue, NW Suite 440, 20009.
  202-667-3402  (FAX 202-234-6827)

Procurement Office
5500 16th Street, NW 20011.
  202-726-8006  (FAX 202-829-4909)


EL SALVADOR
Embassy of El Salvador
Chancery: 2308 California Street, NW  20008
202-265-9671

His Excellency Rene A. LEON
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mrs. Carmen TOBAR
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
Ms. Maria Soledad ARGUETA
Minister-Counselor
Ms. Grace M. AWAD
Counselor (Administrative)
Mrs. Claudia Nuset DE BARTOLINI; Mr. Frank Paul Bartolini**
Counselor (Press and Public Affairs)
Ms. Vilma HERRERA AMAROLI
Counselor (Community Affairs)
Ms. Johanna HILL
Counselor (Political)
Mr. Werner M. ROMERO
Counselor (Trade and Investment Promotion)
Mr. Enilson SOLANO; Mrs. Claudia Rivera
Counselor (Economic)
______________
Mr. Walter A. ANAYA E.
First Secretary and Consul General 
Mrs. Dora Maria DE AGUILAR; Mr. Jose M. Aguilar
First Secretary
Ms. Maria Isabel ROSALES LAGUARDIA
Second Secretary and Vice Consul
______________
Mr. Francisco Javier CALLEJA; Mrs. Maureen Calleja**
Attache (Commercial)
Ms. Mirian Etelinda VARGAS CASTILLO
Attache (Cultural)
______________
Colonel Angel RAMOS; Mrs. Anne Marie Ramos**
Defense, Military, Naval and Air Attache
______________
Consular Affairs Office
1424 16th Street, NW Suite 200, 20036. 202-331-4032
Counselor for Economic, Financial, and Commercial Affairs Office
2308 California Street, NW, 20008. 202-265-9671, 9672
Defense Attache Office
2308 California Street, NW, 20008.


EQUATORIAL GUINEA
Embassy of the Republic of Equatorial Guinea
Chancery: 1712 I Street, NW  Suite 410, 20006 
202-296-4174,  (FAX 202-296-4195)

His Excellency Pastor Micha ONDO BILE; 
Mrs. Concepcion Angue De Micha Ondo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Teodoro BIYOGO NSUE; Mrs. Elena Mensa Abena
First Secretary
Mrs. Mari Cruz EVUNA ANDEME
Attache (Administrative)

ERITREA
Embassy of the State of Eritrea
Chancery:  1708 New Hampshire Avenue, NW  20009
202-319-1991,  (FAX 202-319-1304)

His Excellency Semere RUSSOM; Mrs. Alem Abraha Hadgu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Berhane Asresehei KIDANE; Mrs. Elsa Abraham Haile
Second Secretary (Administrative)
Mr. Goitom Sium GHEBREZGHABIHER; Mrs. Tblez Abraha Asfaha
Third Secretary (Consular)

ESTONIA
Embassy of Estonia
Chancery: 2131 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-588-0101,  (FAX 202-588-0108)

His Excellency Grigore Kalev STOICESCU; Mrs. Kattri Arge Stoicescu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Riho KRUUV
First Secretary
Mr. Lauri LEPIK
First Secretary (Political)
Mr. Jaan SALULAID; Mrs. Maria Claudia Solarte Vasquez
First Secretary (Economic)
______________
Lieutenant Colonel Tiit TAMMELA; Mrs. Reet Tammela
Defense, Military, Naval and Air Attache


ETHIOPIA
Embassy of Ethiopia
Chancery: 2134 Kalorama Road, NW  20008
202-234-2281,  (FAX 202-328-7950)

His Excellency Berhane GEBRE-CHRISTOS; Mrs. Ketema Redda**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Mengesha Molla ABESHO; Mrs. Zuriash Teka Kahsay
Counselor (Administrator)
Mr. Fisseha ADUGNA; Mrs. Desta Mulat
Counselor (Political)
Mr. Ayalew Yimam ERGETE; Mrs. Semainesh T. Tesfamariam
Counselor
Mr. Mohammed Yahya GARAD; Mrs Nabata Abdulahi Garad
Counselor (Trade)
Mr. Tadelle TEFERRA; Mrs. Messelu Tadesse
Counselor (Economic and Financial)
Mr. Zeleke Delessa DADI; Mrs. Copy Tsegaye Tadesse
First Secretary
Mr. Ayalew H. Mariam MAMO; Mrs. Zewdinesh Kebede
First Secretary (Political)
Mr. Gizaw Gebrehanna WOLDETSADIK; Mrs. Almaz Kebede Asfaw
Second Secretary (Administrative and Financial)
Mr. Michael Yirdaw LEBARGACHEW; Mrs. Tenaye Lemma Gebrewold
Third Secretary
______________
Economic, Financial and Trade Office
1800 K Street, NW Suite 624, 20006.
202-452-1272  (FAX 202- 223-0137)


EUROPEAN UNION
Delegation of the European Commission
Chancery:  2300 M Street, NW  20037
(202-862-9500)  (FAX 202-429-1766)

His Excellency Hugo PAEMEN; Mrs. Irma Koninckx Paemen
Ambassador (Head of Delegation)
Mr. John B. RICHARDSON; Mrs. Irmtraud Richardson
Minister (Deputy Head of Delegation)
___________
Mr. M. Aslam AZIZ; Mrs. Anna Aziz
Minister-Counselor (Development)
Mr. Lodewijk BRIET; Mrs. Berit M. Briet
Minister-Counselor (Political)
Mr. Willy HELIN; Mrs. Solange Villes
Minister-Counselor (Press and Public Affairs)
__________
Mr. Pablo AMOR; Mrs. Ana Lacaba
Counselor (Science, Technology and Education)
Mr. Anastassios HANIOTIS; Ms. Marina Kokkoli
Counselor (Agricultural)
Mr. Patrice P. LAGET; Mrs. Jacqueline M. Laget
Counselor (Science, Technology and Education)
Mr. Bernd LANGEHEINE; Mrs. Regina Langeheine
Counselor (Trade)
Mr. Reinhard K. RIEMER
Counselor (Agriculture)
Mr. Werner Kurt SCHULE; Mrs. Kerstin Gobel
Counselor (Economic and Financial)
___________
Mr. Gerrit DE GRAAF; Mrs. Marina Calluy
First Secretary (Trade)
Mr. Alessandro FORTINI; Mrs. Leonella Falcinelli
First Secretary (Administrative)
Mr. Anders C. JESSEN; Mrs. Margaret G. Wachenfeld**
First Secretary (Energy, Environment and Transportation)


Miss Caroline NORMAND
First Secretary (Trade)
Ms. Astrid SCHOMAKER
First Secretary
___________
Ms. Mary Catherine BUNYAN
Attache  (Agriculture)


FIJI
Embassy of the Republic of the Fiji Islands
Chancery:  2233 Wisconsin Avenue, NW Suite 240,  20007 
202-337-8320,  (FAX 202-337-1996)

His Excellency Napolioni MASIREWA; Mrs. Florence Joanna T. Masirewa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Emori TUDIA; Mrs. Vani Tudia
First Secretary
Ms. Salaseini Lelevawalu VOSAILAGI
Second Secretary

FINLAND
Embassy of Finland
Chancery:  3301 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-298-5800,  (FAX 202-298-6030)

His Excellency Jaakko LAAJAVA; Mrs. Pirjo Riitta Laajava
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Teemu TANNER; Mrs. Kirsimarja Annika Tanner
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Jyrki IIVONEN; Mrs. Mirja Iivonen
Minister-Counselor (Political-Military)
Ms. Anna Liisa KORHONEN
Minister-Counselor
Mr. Jorma KORHONEN; Mrs. Ulla Noroviita-Korhonen
Minister-Counselor (Economic)
Ms. Anneli Kristiina HALONEN
Counselor (Cultural)
Mr. Veikko Juhani KANTOLA; Ms. Birgitta K. Kantola
Counselor (Financial)
Mr. Anssi KUJALA; Mrs. Tarja Kujala
Counselor (Science and Technology)
Mr. Jarmo A. MAKELA; Mrs. Kielo Kaarina Karioja Makela
Counselor (Press)
Mr. Antti TURUNEN; Mrs. Kirsti Turunen
Counselor
Ms. Kirsti H. KAUPPI
First Secretary
Ms. Minna Johanna LIIRA
Second Secretary (Economic)
Mr. Aimo Antero REPO
Second Secretary (Administrative)
Ms. Leena RITOLA
Second Secretary
Mrs. Anja L. MANN
Attache (Consular)
______________
Colonel Kari Juhani KOKKONEN; Mrs. Marja Leena M. Kokkonen
Defense, Military, Naval and Air Attache
Lieutenant Commander Markus A. AARNIO; Mrs. Tiina Koroma
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
______________
Defense, Military, Naval and Air Attache Office
3301 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-298-5800
Technology Center
3301 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-298-5837, (FAX 298-6040)
Trade and Finance Office
3301 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-298-5877, (FAX 298-6041)


FRANCE
Embassy of France
Chancery: 4101 Reservoir Road, NW  20007
202-944-6000,  (FAX 202-944-6166)

His Excellency Francois V. BUJON; Mrs. Anne M. Bujon
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Hugues Alban PERNET; Mrs. Francoise Pernet
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Jean Francois BOITTIN; Mrs. Sarah Leith Boittin**
Minister (Economic and Commercial)
Mr. Jean Claude MILLERON; Mrs. Marie France Milleron
Minister (Financial)
______________
Mr. Regis Pierre BABINET
Counselor (Nuclear Energy)
Mr. Jean Michel BOUR; Mrs. Laurette Bour
Counselor (Transportation)
Mr. Guy BROISSAND; Mrs. Pascaline Ginette Broissand
Counselor
Mr. Olivier CARON; Mrs. Marie Odile Caron
Counselor
Mr. Noel Jean Pierre CLAUDON; Mrs. Elisabeth Genevieve Claudon
Counselor (Tax)
Mr. Serge COUVREUR; Mrs. Catherine Couvreur
Counselor (Commercial)
Mr. Alain DE KEGHEL; Mrs. Dominique De Keghel
Counselor and Consul General
Mr. Nicolas DE RIVIERE; Mrs. Meike Bueld
Counselor
Mr. Francois DELATTRE; Mrs. Marie Sophie A. L'helias Delattre
Counselor (Press and Information)
Mr. Roland GALHARAGUE
Counselor
Mr. Pierre GUIGNARD; Mrs. Maria Carmen Guignard
Counselor (Chief of Staff to Ambassador)
Mr. Bruno JACTEL; Mrs. Ann Jactel**
Counselor (Economic and Commercial)
Mr. Jean Francois M. LARGE
Counselor (Science and Technology)
Mr. Michel Norbert LAVOLLAY; Mrs. Afsaneh Bassir Pour**
Counselor (Health)
Mr. Philippe LEFORT; Mrs. Geraldine Lefort
Counselor
Mr. Bernard MAIZERET; Mrs. Marie Jeanne Maizeret
Counselor (Head of Chancery)
Mr. Hubert MARTIN; Mrs. Dianna Martin**
Counselor (Labor and Social)
Mr. Pascal Guy MAUBERT; Mrs. Catherine Maubert
Counselor
Mr. Christian Georges MENOU; Mrs. Danielle Menou
Counselor (Paymaster General-Comptroller)
Mr. Jean Marie PAUGAM; Mrs. Anne Paugam
Counselor (Commercial)
Mr. Emile PEREZ; Mrs. Marie Ange Perez
Counselor
Mr. Bernard RABATEL
Counselor
Mr. Bernard ROUX; Mrs. Brigitte Roux
Counselor (Customs)
______________
Mr. Philippe ARDANAZ; Mrs. Isabel Ardanaz
First Secretary
Mr. Jacques CHAMPAGNE DE LABRIOLLE; Mrs. Marine Champagne de Labriolle
First Secretary
Mr. Philippe ERRERA; Mrs. Marie Julie Errera
First Secretary
Miss Marie Pierre GOURVENNEC
First Secretary
Mr. Philippe LACOSTE
First Secretary
Mr. Jean Raphael PEYTREGNET; Mrs. Zhun Peytregnet
First Secretary
Mrs. Anne Marie SIGAUD ROUX; Mr. Michel Roux
First Secretary and Consul
Mr. Jean Yves TEXIER
First Secretary
Mr. Philippe HUBERT
Third Secretary
Mr. Luc MENARD; Mrs. Isabelle Menard
Third Secretary
Mr. Michel PROOST; Mrs. Helene Proost
Third Secretary
Mrs. Brigitte ROUX; Mr. Bernard Roux
Third Secretary
______________
Mr. Francois BERTIN; Mrs. Marie France Bertin
Attache (Science and Technology)
Mr. Edmond Jean BOULLAY; Mrs. Jeanne Roberte Boullay
Attache (Civil Aviation Safety)
Mrs. Marie Helene Jeanne FORGET; Mr. Louis Forget
Attache (Legal)
Mr. Herve JOLY; Mrs. Severine Joly 
Attache (Financial)
Mr. Louis LAURENT; Mrs. Caroline Laurent
Attache (Space)
Ms. Regine LOPEZ; Mr. Denis Matton
Attache and Vice Consul
Mr. Denis MATTON; Ms. Regine Lopez
Attache (Press)
Mr. Jean Christophe PAILLE; Mrs. Benedicte Paille
Attache (Agricultural)
Mr. Lazare E. PAUPERT; Mrs. Anne P. Paupert
Attache (Cultural)
Mr. Vito Francis SACCO; Mrs. Christiane Sacco
Attache 
Ms. Anne Marie SEGUIER
Attache and Vice Consul
Miss Francoise TOURAINE MOULIN
Attache (Science and Technology)
______________
Major General Jean Charles GAUDILLET; Mrs. Danielle Gaudillet
Defense Cooperation Attache
Major General Jean Francois LOUVION; Mrs. Simone Louvion
Defense Attache
Colonel Marc WOOD; Mrs. Francoise Wood
Military Attache
Captain Philippe ALQUIER; Mrs. Nicole Alquier
Naval Attache
Colonel Christian SOULERES; Mrs. Francoise Souleres
Air Attache
Colonel Francois Max COTE; Mrs. Veronique Corinne Cote
Assistant Defense Cooperation Attache and Assistant Air Attache
Captain Frederic Jean JOUREAU; Mrs. Stephanie Helene Joureau
Assistant Defense Cooperation Attache
Colonel Dominique ORSINI; Mrs. Maureen Orsini**
Assistant Defense and Military Attache
Major Christophe MARX; Mrs. Anne Marx
Assistant Military Attache
Commander Olivier CASENAVE PERE; Mrs. Rachel Casenave Pere
Assistant Naval Attache
Lieutenant Commander Laurent MOLARD; Mrs. Laurence Molard
Assistant Naval Attache


 GABON
Embassy of the Gabonese Republic
Chancery: 2034 - 20th Street, NW  Suite 200, 20009 
202-797-1000,  (FAX 202-332-0668)

His Excellency Paul BUNDUKU-LATHA; Mrs. Marie Clementine Bunduku-Latha
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mrs. Alba BIFFOT; Mr. Tomas Joao Sales
Counselor (Economic)
Mr. Laurent NDONG; Mrs. Justine Ndong
Counselor
Mr. Mathurin NGOMONDJAMI; Mrs. Leah Andrea Ermarth**
Counselor (Communication)
Mr. Fidele NGUEMBI MOUSSAVOU; Mrs. Marie Louise Dilindi 
Counselor
Mr. Alain Christian NTOUTOUME NGOUA 
Counselor (Economic)
Mrs. Aline OBAME; Mr. Jean Christian Obame
Counselor
Mr. Georges TIGALEKOU; Mrs. Clotilde Tigalekou 
Counselor
______________
Lieutenant Colonel Seraphin OMANDA; Mrs. Eulalie Omanda Nambo
Defense, Military, Naval and Air Attache


GAMBIA, THE
Embassy of The Gambia
Chancery:  1155 - 15th Street, NW  Suite 1000, 20005 
202-785-1399,  (FAX 202-785-1430)

His Excellency Crispin GREY-JOHNSON; Mrs. Sarah Grey-Johnson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Malamin K. JUWARA; Mrs. Fatou Keita**
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Juliana Ganyangel BALDEH
First Secretary
Mr. Lamin A. BOJANG; Mrs. Joko Jabang Bojang
Attache (Financial)


GEORGIA
Embassy of the Republic of Georgia
Chancery :  1615 New Hampshire Avenue,  NW Suite 300,  20009 
202-387-2390,  (FAX 202-393-4537)

His Excellency Dr. Tedo JAPARIDZE; Mrs. Tamar Japaridze
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. David DONDUA; Mrs. Tea Parulava
Minister
Mr. Roland BERIDZE; Mrs. Inga Paichadze
Counselor (Consular)
Mr. Ioseb KHELASHVILI; Mrs. Tamar Davitashvili
Counselor
Mr. David SOUMBADZE; Mrs. Inga Diasamidze
Counselor
Mrs. Mariam ZGHENTI
Counselor
______________
Ms. Ketevan GOGOLASHVILI
First Secretary and Vice Consul
Mr. Gotcha PIPIA; Mrs. Maia Khvitia
First Secretary
Mr. Alexander Z. SEKHNIASHVILI; Mrs. Natalie A. Bakradze
First Secretary
Mr. Mamouka TSERETELI; Mrs. Maia Koupounia
First Secretary
Mr. Mikhail SIAMACHVILI
Second Secretary
______________
Information and Culture Office
1511 K Street, NW  20005, Suite 424.
202-393-6060, (FAX 393-6060)


GERMANY, FEDERAL REPUBLIC OF
Embassy of the Federal Republic of Germany
Chancery: 4645 Reservoir Road,  NW  20007
202-298-8141,  (FAX 202-298-4249)

His Excellency Juergen CHROBOG; Mrs. Magda Gohar Chrobog
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Thomas MATUSSEK; Mrs. Ursula Maria Matussek
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Dr. Harald BRAUN; Mrs. Ute Kerstin Braun
Minister (Political)
Mr. Volker Hermann SCHLEGEL; Mrs. Gabriele Schlegel
Minister (Economic)
Mr. Axel BARRACH; Mrs. Margarete Barrach
Counselor (Defense Research and Engineering Technology)
Mr. Hans-Georg BERGMANN; Mrs. Margrit Bergmann
Counselor
Mr. Helmut BIALEK; Mrs. Renate Bialek
Counselor (Political)
Mr. Joachim BLEICKER
Counselor (Political)
Mr. Manfred Josef Karl BLESS; Mrs. Martha Kopp Bless
Counselor
Mr. Dirk BRENGELMANN; Mrs. Brigitte Brengelmann
Counselor (Political)
Mr. Christoph EICHHORN; Mrs. Helene Henriette Eichhorn
Counselor (Political)
Mr. Udo FRANKENBERG; Mrs. Hannelore Frankenberg
Counselor
Mr. Gerhard GLOEY; Mrs. Konstanze Gloey
Counselor
Mrs. Doris E. GRIMM; Mr. U. Hermann Stiehler
Counselor (Finance)
Mr. Benedikt HALLER; Mrs. Angelika Haller
Counselor (Political)
Mr. Florenz HUNDT; Mrs. Waltraud Hundt
Counselor (Finance)
Dr. Karin K. KAMMANN KLIPPSTEIN; Mr. Thomas K. W. Klippstein
Counselor 
Mr. Detlef LINGEMANN; Mrs. Ute Lingemann
Counselor (Press)
Dr. Hans Dieter LUCAS; Mrs. Eve Lucas
Counselor (Political)
Mr. Juergen W. MAURER; Dr. Sabine Vogt
Counselor
Dr. Karl Heinrich PITZ
Counselor (Labor)
Mr. Werner Helmut SCHAICH; Mrs. Heike Schaich
Counselor (Economics)
Mr. Konrad Max SCHARINGER; Mrs. Hildegard Scharinger
Counselor (Economic)
Mr. Wolfram Josef SCHOETT; Mrs. Barbara Schoett-V. Zwehl
Counselor (Science and Technology)
Dr. Hans Ulrich SEIDT; Mrs. Marita Seidt
Counselor (Cultural)
Mr. Eugen WOLLFARTH; Mrs. Ana Maria Wollfarth
Counselor (Economic)
Mr. Karl WOLLIN; Mrs. Lucia Maria Wollin
Counselor (Science and Technology)
Mr. Claus WUNDERLICH; Mrs. Christa Wunderlich
Counselor
______________
Mr. Juergen BORSCH; Mrs. Andrea Borsch
First Secretary (Political)
Dr. Claudius Rainer FISCHBACH; Mrs. Ilse Andrea Fischbach
First Secretary (Press)
Mrs. Heike FULLER; Mr. Kurt Fuller**
First Secretary
Mr. Karsten D. GEIER; Ms. Tatjana Geier
First Secretary (Political)
Mr. Martin KOTTHAUS
First Secretary (Press)
Mr. Ulrich LOCHERER; Mrs. Gisela Locherer
First Secretary (Administration)
Mr. Guido MELKE; Mrs. Alexandra Melke
First Secretary (Political)
Ms. Monika OTTEMEYER
First Secretary (Economic)
Mr. Ludger A. SIEMES; Mrs. Barbara Siemes
First Secretary (Political)
Mr. Thomas TERSTEGEN; Mrs. Birgit Terstegen
First Secretary and Consul General
______________
Mr. Wolfgang EWERT; Mrs. Mechtild Ewert
Second Secretary and Consul
Mr. Jens HANEFELD; Mrs. Petra Hanefeld
Second Secretary (Cultural)
Mr. Rainer HARMS; Mrs. Anne Claudia Harms
Second Secretary
Dr. Margit MUNDT; Mr. Thomas Mundt
Second Secretary (Economic)
Mr. Karsten RABE; Mrs. Marion Rabe
Second Secretary
Mr. Hartwig Gustav ROHRBECK; Mrs. Gudrun Rohrbeck
Second Secretary (Administrative)
Mr. Ernst Heinrich SCHICKENDANZ; Mrs. Petra Elsa Schickendanz
Second Secretary (Science and Technology)
Mr. Hans Juergen WOELK; Mrs. Ilona Woelk
Second Secretary (Administration)
______________
Mr. Gerd Siegfried BUCHSTEINER; Mrs. Marlene Buchsteiner
Third Secretary (Defense, Research and Engineering)
Mrs. Mechtild EWERT; Mr. Wolfgang Ewert
Third Secretary (Administrative)
Mr. Uwe FREUCK; Mrs. Ingrid Freuck
Third Secretary (Cultural)
Mr. Erwin GANZER; Mrs. Silvia Scharf
Third Secretary (Economic)
Mrs. Petra HANEFELD; Mr. Jens Hanefeld
Third Secretary (Press and Information)
Mr. Franz Dietmar HOPPEN; Mrs. Marion Elisabeth Pontow Hoppen
Third Secretary (Administration)
Mr. Georg LOTTERMOSER; Mrs. Terry Lottermoser**
Third Secretary (Political)
Mr. Ernst PFEIFLE; Mrs. Birgit Pfeifle
Third Secretary
Mr. Peter SCHMAHL; Ms. Brigitte Ruyter Schmahl
Third Secretary
Mr. Hermann STERZ; Mrs. Maria Anna Sterz
Third Secretary (Economics)
Mr. Bernd WEISER
Third Secretary (Legal and Consular) and Vice Consul
______________
Mrs. Gudrun BERGMANN CONSTANTIN; Mr. Roger Constantin
Attache (Cultural)
Mr. Volker FEY; Mrs. Petra Angela Fey
Attache
First Lieutenant Mike NIPPGEN
Attache
Mr. Rainer POSDZIECH; Mrs. Hildegard Posdziech
Attache (Administrative)
Mr. Wolfgang Albert RUENZI; Mrs. Gabriele Magdalena Ruenzi
Attache (Administrative)
Mr. Eduard SCHROEDER; Mrs. Karin Schroeder
Attache (Administrative)
Mr. Helmut ANDERS; Mrs. Linda Anders**
Assistant Attache and Vice Consul
Ms. Monika BRANDT
Assistant Attache
Mr. Heiko Erich FLINT; Mrs. Klara Maria Flint
Assistant Attache (Administrative)
Mr. John HEISE; Mrs. Klaudia Heise
Assistant Attache
Mr. Mario HOLZER; Mrs. Irmgard Holzer
Assistant Attache (Defense Research and Engineering)
Mrs. Theda JERRIHO
Assistant Attache
Mr. Ingemar JOST; Mrs. Ruth Jost
Assistant Attache
Mrs. Manuela KIRCHBERG WELBY; Mr. Daniel Welby
Assistant Attache (Science and Technology)
Mr. Hansgeorg KNAUER; Mrs. Astrid Knauer
Assistant Attache (Administrative)
Mr. Detlev KRAUSKOPF; Mrs. Helga Krauskopf
Assistant Attache
Mr. Anton MEINGAST; Ms. Hannelore Meingast
Assistant Attache
Mr. Christoph Guenter RICKSTAT; Mrs. Hildegard Rickstat
Assistant Attache (Administrative)
Mr. Hardy ROEHLING
Assistant Attache
Mr. Ralf ROSINSKI
Assistant Attache (Administrative)
Mr. Lothar W. SKUDAYSKI; Mrs. Brigid Skudayski
Assistant Attache (Finance and Agriculture)
Mr. Georg ZIRNGIBL; Mrs. Martina Haebel Zirngibl
Assistant Attache and Vice Consul
______________
Brigadier General Peter GOEBEL
Defense Attache
Colonel Norbert STIER; Mrs. Cornelia Stier
Military Attache
Captain Richard HIMSTEDT; Mrs. Karin Himstedt
Naval Attache and Assistant Defense Attache
Colonel Axel Werner SCHWARZ; Dr. Sabine Schwarz
Air Attache and Assistant Defense Attache 
Colonel Gerhard STELZ; Mrs. Siglinde Stelz
Assistant Defense Attache
Lieutenant Colonel Thomas KAUTZ; Mrs. Heike Kautz
Assistant Military Attache
Commander Arnim DISCHEREIT; Mrs. Gisela Dischereit
Assistant Naval Attache
Lieutenant Colonel Thomas B. HOENIG; Mrs. Gabriele Hoenig
Assistant Air Attache


GHANA
Embassy of Ghana
Chancery: 3512 International Drive,  NW  20008
202-686-4520,  (FAX 202- 686-4527)

His Excellency Kobina Arthur KOOMSON; Mrs. Bertha Helena Koomson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Samuel ANSAH ANTWI; Mrs. Rita Happy Nyavie Ansah Antwi
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Seth Evans ADDO; Mrs. Stella Adokaile Allotey Addo
Minister (Commercial)
Mr. Sam AFRIFA KYEI; Mrs. Florence Afrifa Kyei
Minister (Consular)
Mr. Daniel Kwesi Ofori HAGAN; Mrs. Gloria Akosua Hagan
Counselor (Commercial)
Mr. Kingsley Saka Abdul KARIMU; Mrs. Dianah Lamisi Karimu
Counselor (Head of Chancery)
Mr. Emmanuel Kwaku ABU; Mrs. Christiana Abu
First Secretary (Administrative)
Ms. Effie BENTSI-ENCHILL
Second Secretary (Administration)
Mr. John GRAHAM
Second Secretary
Mrs. Harriet MENSAH; Mr. James Mensah
Attache (Finance)
______________
Colonel John Kofi ATTIPOE; Mrs. Ruth Korkor Attipoe
Defense, Military, Naval and Air Attache 


GREAT BRITAIN
See United Kingdom of Great Britain  and Northern Ireland



GREECE
Embassy of Greece
Chancery: 2221 Massachusetts Avenue,  NW  20008
202-939-5800,  (FAX 202- 939-5824)

His Excellency Alexandre PHILON; Mrs. Helene Philon
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Alexios CHRISTOPOULOS; Mrs. Danae Zachari
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Leonidas ANANIADIS; Mrs. Helma Maria Ananiadis
Minister-Counselor (Commercial and Economic)
Mr. Constantin C. CATSAMBIS; Mrs. Zoe Catsambis
Counselor (Political)
Mr. Achilles PAPARSENOS; Mrs. Anita Paparsenos
Counselor (Press)
Mr. Georgios POUKAMISSAS; Mrs. Polyxeni Stathopoulou
Counselor (Political)
Mr. Emmanuel VASSILAKIS; Mrs. Maria Vassilaki
Counselor (Education)
______________
Ms. Anna CONSTANTINIDOU
First Secretary (Economic)
Mr. Francois COSTELLENOS; Mrs. Christine Kostellenos
First Secretary
Mr. Theodossis C. DEMETRACOPOULOS; 
Mrs. Faye Gianoulade Demetracopoulos**
First Secretary (Press)
Mr. Georgios DIMITRIADIS
First Secretary
Mrs. Magdalini KANTARTZI; Mr. Nicolaos S. Kantartzis**
First Secretary (Press)
Mr. Gerassimos LAZARIS; Mrs. Georgia Lazari
First Secretary (Commercial and Economic)
Mr. Christos PRAPOPOULOS
First Secretary (Commercial and Economic)
Mr. Panteleimon GASSIOS; Mrs. Maria Tsapepa Gassiou
Second Secretary (Commercial)
Mr. Efstathios PAIZIS
Second Secretary and Consul
______________
Mr. Elias D. GALANIS
Attache (Press)
Mr. Victor PAPADOPOULOS; Mrs. Ourania Papadopoulou
Attache (Communications)
Mr. Evangelos THEOPHILOU; Mrs. Angelika Theophilou
Attache
Mr. Spyrangelos VALLIANATOS; Mrs. Zoe Vallianatos
Attache (Communications)
______________
Colonel Nikolaos TSIROGIANNIS; Mrs. Marika Tsirogianni
Defense, Military and Defense Cooperation Attache
Captain Ioannis EGOLFOPOULOS; Mrs. Maria Roussou
Naval Attache
Colonel Dimitrios MANDILIS; Mrs. Maria Mandili
Air Attache
Lieutenant Colonel Efstathios POLYCHRONOPOULOS; Mrs. Angeliki Polychronopoulou
Assistant Defense and Military Attache
Commander Ioannis VORRIAS; Mrs. Anastassia Vorria
Assistant Naval Attache
Lieutenant Colonel Georgios SIOUTARIS; Ms. Maria Giannacourou
Assistant Air Attache
______________
Air Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-234-0561
Commercial Counselor Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008.
202-332-2844 
Consular Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008.
202-232-8222
Defense and Military Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-234-5695
Economic Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009.
202-745-7100
Educational Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009.
202-332-3196
Naval Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-332-8145
Press and Information Office
2211 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-332-2727


GRENADA
Embassy of Grenada
Chancery: 1701 New Hampshire Avenue,  NW  20009
202-265-2561

His Excellency Denis G. ANTOINE; Mrs. Marva M. Antoine**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Ms. Sibyl ALEXANDER
First Secretary and Consul


GUATEMALA
Embassy of Guatemala
Chancery: 2220 R Street,  NW  20008.
202-745-4952,  (FAX 202-745-1908)

His Excellency William Howard STIXRUD; Mrs. Beatriz Stixrud
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Ms. Carmen AGUILERA
Counselor (Deputy Chief of Mission and Legal)
______________
Mrs. Maria Z. LANDIS
Counselor (Cultural)
Mr. Lionel Valentin MAZA
Counselor 
______________
Mrs. Vilma E. AVILA-MEDA DE GENTRY
First Secretary
Mr. Erwin BENTZEN; Mrs. Rina Hazel Bentzen**
First Secretary and Consul
Miss Ivonne SANCHEZ
Second Secretary
Ms. Eugenia ALVAREZ
Third Secretary
Ms. Luisa G. CONSTANZA
Third Secretary
Miss Maria Candelaria HERNANDEZ
Third Secretary
Ms. Betty MARROQUIN
Third Secretary
Ms. Maria MAYORA
Third Secretary
Mr. Roberto Emilio ROSENBERG
Attache (Commercial)
______________
Commercial Attache Office
2220 R Street, NW  20008.
Consular Section Office
2220 R Street, NW  20008.
Defense, Military, Naval, and Air Attache Office
2220 R Street, NW  20008.
202-232-2226


GUINEA
Embassy of the Republic of Guinea
Chancery: 2112 Leroy Place,  NW  20008
202-483-9420,  (FAX 202-483-8688)

His Excellency Mohamed Aly THIAM; Mrs. Irene Marie Hadjimalis
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Ms. Bintou CONDE
Counselor (Economic and Financial)
Mr. Dondo SYLLA; Mrs. Ramata Kourouma
Counselor (Political and Cultural)
Mrs. Irene Marie HADJIMALIS; His Excellency Mohamed Aly Thiam
First Secretary and Consul
Ms. Oumou KASSE
Attache (Administrative)
______________
Lieutenant Commander Mamadou Alimou DIALLO; 
Mrs. Bokoum Binta Diallo 
Defense, Military, Naval and Air Attache


GUINEA-BISSAU
Embassy of the Republic of Guinea-Bissau
Chancery: 1511 K Street, NW  Suite 519, 20005
202-347-3950,  (FAX 202-347-3954)

His Excellency Mario LOPES DA ROSA; 
                Mrs. Maria Manuela Lopes Da Rosa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Henrique Adriano DA SILVA; Mrs. Maria Odilia Almeida Da Silva
Counselor
Ms. Ligia Maria C. GARCIA
First Secretary


 GUYANA
Embassy of Guyana
Chancery: 2490 Tracy Place,  NW  20008
202-265-6900

His Excellency Dr. Mohammed Ali Odeen ISHMAEL; 
Mrs. Evangeline Ishmael
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Ms. Deborah YAW
First Secretary
Ms. Donnette CRITCHLOW
Second Secretary
Mr. Mohamed ZAMAL; Mrs. Patricia Bernadette Zamal
Attache (Administrative)

HAITI
Embassy of the Republic of Haiti
Chancery: 2311 Massachusetts Avenue,  NW  20008
202-332-4090,  (FAX 202-745-7215)

Mr. Louis Harold JOSEPH
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)
______________
Mrs. Denise JEAN-LOUIS; Mr. Robert Jean-Louis
Minister-Counselor

Mr. Raymond VALCIN; Mrs. Marie Claude L. Valcin
Minister-Counselor
Mr. Antoine H. ELIACIN; Mrs. Dylia M. Eliacin
Counselor (Consular)
Mr. Lionel Leonard LAVIOLETTE
Counselor (Cultural and Information)
Mrs. Madeline Altagrace PIERRE DUPITON
Counselor (Economic and Financial)
______________
Ms. Claude AMBROISE
First Secretary
Mrs. Gisele DEPESTRE
First Secretary (Consular)
Mrs. Marie Claude MALEBRANCHE; Mr. Claude Malebranche
First Secretary (Commercial)
Mrs. Raymonde PREVAL BELOT
First Secretary
______________
Commercial Attache Office
2311 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-332-4090, 91, 92
Consular Affairs Office
2311 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-332-4090, 91, 92
Military Attache Office
2311 Massachusetts Avenue, NW  20008.
202-332-4165


 The HOLY SEE
Apostolic Nunciature
3339 Massachusetts Avenue,  NW  20008
202-333-7121

His Excellency The Most Reverend Gabriele MONTALVO
Apostolic Nuncio
______________
Most Reverend Renato Raffaele MARTINO
Minister
Monsignor Francis CAO MINH DUNG
Counselor
Monsignor Renato VOLANTE
Counselor
Monsignor Giorgio LINGUA
First Secretary


HONDURAS
Embassy of Honduras
Chancery:   3007 Tilden Street, NW Suite 4-M, 20008
202-966-7702,  (FAX 202-966-9751)

Mr. Jose Benjamin ZAPATA; Mrs. Susan Mary Zapata
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

Mr. Ramon CUSTODIO; Mrs. Mei Ling Lavecchia**
Minister
Ms. Carmen Scarleth AYON NEDA
Counselor (Legislative)
Mr. David HERNANDEZ; Mrs. Xochitl Noemi Salgado Alvarez
Counselor (Political)
Mr. Sergio MONCADA
Counselor (Tourism)
______________
Ms. Yolanda MEMBRENO
First Secretary (Consular)
______________
Colonel Rafael RIVERA TORRES; Mrs. Sandra Rivera
Defense, Military, Naval and Air Attache
______________
Consular Section
1612 K Street, NW Suite 310,  20005.
  202-223-0185, (FAX 202-223-0202)


HUNGARY
Embassy of the Republic of Hungary
Chancery: 3910 Shoemaker Street,  NW  20008
202-362-6730,  (FAX 202-966-8135)

His Excellency Dr. Geza JESZENSZKY; Mrs. Edit Jeszenszky
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Jozsef TOTH; Mrs. Maria Tothne Urbanszki
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Pal KERTESZ; Mrs. Palne Kertesz
Counselor (Commercial)
Mr. Gabor SZUCS; Mrs. Eva Gasko Szucsne
Counselor
Mr. Gabor TURI
Counselor (Press)
______________
Dr. Zoltan BANYASZ; Mrs. Marianna Banyaszne Raszkopf
First Secretary and Consul
Mr. Gyorgy TABORI; Mrs. Ildiko Taborine Egri
First Secretary (Public Affairs)
Mrs. Zsofia TROMBITAS; Mr. Zoltan Tardos
First Secretary (Cultural and Educational)
Mr. Tibor Laszlo ZSELINSZKY; Mrs. Tibor Laszlone Zselinszky
First Secretary (Commercial, N.Y.)
______________
Mr. Gabor CSABA; Mrs. Edit Csaba
Second Secretary
Mr. Andras ROBOZ; Mrs. Krisztina Edit Manyik
Second Secretary (Science and Technology)
Mr. Viktor SZEDERKENYI; Ms. Adel Keleti
Third Secretary
Brigadier General Tibor KISS; Mrs. Tiborne Kiss
Defense, Military and Air Attache
Major Istvan PASZTOR; Mrs. Melinda Pasztorne Kercso
Assistant Defense, Military and Air Attache
______________
Commercial Office 
2401 Calvert Street,  NW Suite 1021, 20008.
202-387-3191, (FAX 202-387-3140)
Commercial Office
150 E. 58th Street, 33rd Floor, New York, NY 10155-3398.
212-752-3060, (FAX 212-486-2958)
Consular Office 
3910 Shoemaker Street,  NW  20008.
202-362-6730, 362-6769
Military and Air Attache Office 
3910 Shoemaker Street,  NW  20008.
202-362-6730, 362-3273


ICELAND
Embassy of the Republic of Iceland
Chancery:  1156 - 15th Street, NW  Suite 1200, 20005 
202-265-6653,  (FAX 202-265-6656)

His Excellency Jon Baldvin HANNIBALSSON; Mrs. Bryndis Schram
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Sveinn BJORNSSON; Mrs. Magnea Sigridur Sigurdardottir
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Fridrik JONSSON; Mrs. Elinborg Jonsson
First Secretary


INDIA
Embassy of India
Chancery: 2107 Massachusetts Avenue,  NW  20008
202-939-7000,  (FAX 202-483-3972)

His Excellency Naresh CHANDRA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Thettalil P. SREENIVASAN; Mrs. Chandralekha Sreenivasan
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Wajahat HABIBULLAH; Mrs. Shahila Habibullah
Minister (Community)
Mr. Ajai MALHOTRA; Mrs. Ira Malhotra
Minister (Commerce)
Mr. Sudhakar RAO; Mrs. Nirupama Rao
Minister (Economic)
Mr. Bhaskar ROY; Mrs. Nandini Roy
Minister (Consular)
Mr. Amitava TRIPATHI; Ms. Suryakanthi Tripathi
Minister
Ms. Suryakanthi TRIPATHI; Mr. Amitava Tripathi
Minister (Commerce)
Mr. Francis VAZ; Mrs. Yvette Vaz
Minister (Political)
______________
Mr. Ashok Kumar CHECKER; Mrs. Rekha Checker
Counselor
Mr. Radha Ranjan DASH; Mrs. Rita Dash
Counselor (Head of Chancery)
Mr. Ashok JAIN; Mrs. Sunanda Jain
Counselor (Science and Technology)
Ms. Shamma JAIN
Counselor
Mr. Ajit LAL; Mrs. Rita Lal
Counselor (Personnel)
Mr. Rajeev LOCHAN; Mrs. Lalita Rajeev
Counselor 
Mr. Madhusudan PRASAD; Mrs. Sapna Prasad
Counselor (Economic)
Mr. Navtej Singh SARNA; Mrs. Avina Sarna
Counselor (Press, Information and Culture)
Mr. Amar SINHA
Counselor
Mr. Navdeep Singh SURI; Mrs. Maninder Suri
Counselor (Political)
______________
Mrs. Reenat SANDHU; Mr. Taranjit Singh Sandhu
First Secretary (Commerce)
Mr. Taranjit Singh SANDHU; Mrs. Reenat Sandhu
First Secretary
Mr. Pradeep Kumar SHARMA; Mrs. Jayshree Sharma
First Secretary (Consular)
Mr. Jagbans SINGH; Mrs. Kamaldeep Powar
First Secretary (Director of Audit)
Mr. Subir MALLICK; Mrs. Sanjukta Mallick
Second Secretary (Audit)
Mr. Radha Krishan SHARMA; Mrs. Neelam Sharma
Second Secretary (Establishment)
Mr. Kumar Vinay PRATAP; Mrs. Seema Agrawal
Third Secretary (Economic)
______________
Mrs. Manju Bala CHANNAN; Mr. Yougal Kishore Channan
Attache
Mr. Kuttanil Mathew JOHN; Mrs. Leelamma John
Attache
Mr. Suresh Chander KALRA; Mrs. Rani Kalra
Attache 
Mr. Arjun Dev KUKREJA; Mrs. Sharda Kukreja
Attache (Information)
Mr. Lila Dhar PANDEY; Mrs. Nirmala Pandey
Attache
Mr. Viswanathan PUTHUCODE SITARAMAN; Mrs. Meera Viswanathan
Attache (Consular)
Mr. Surjeet Singh REKHI; Mrs. Manjit Kaur Rekhi
Attache
Mr. Rakesh Kumar SHARMA; Mrs. Anita Sharma
Attache (Consular)
Mr. Sarb Krishan SHARMA; Mrs. Akshma Sharma
Attache (Political)
Mr. Gyan SINGH; Mrs. Rajni Bala
Attache
Mr. Kuldeep SINGH; Mrs. Aruna Singh
Attache
Mr. Prit Pal SINGH; Mrs. Gurdeep Kaur
Attache
Mr. Virendra SINGH; Mrs. Sudesh Singh
Attache (Property and Central Registry)
Mr. Naresh Kumar SOOD; Mrs. Vidula Sood
Attache
Mr. Gyaneshwar SRIVASTAVA; Mrs. Neeru Srivastava
Attache
Mr. Babugey Parayathukattil THOMAS; Mrs. Bina Thomas
Attache
______________
Brigadier General Arun ROYE; Mrs. Anushiela Roye
Defense and Military Attache
Commodore Vijai Kumar BHANSALI; Mrs. Kamal Bhansali
Naval Attache and Assistant Defense Attache
Air Commodore Sudhir ASTHANA; Mrs. Jaya Asthana
Air Attache and Assistant Defense Attache
______________
Commerce and Supply, Passport and Visa Section
2536 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-939-9806


 INDONESIA
Embassy of the Republic of Indonesia
Chancery: 2020 Massachusetts Avenue,  NW  20036
202-775-5200,  (FAX 202-775-5365)

His Excellency Dorodjatun KUNTJORO JAKTI;
Mrs. Emiwaty Kuntjoro Jakti
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Nazaruddin NASUTION; Mrs. Ida Ismail Nasution
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Robertus BROTO UTOMO; Mrs. Andrea Bandriyah Broto Utomo
Minister-Counselor 
Mr. Bintang Parlindungan SIMORANGKIR; 
Mrs. Lelly Darmawarince Simorangkir
Minister-Counselor 
Ms. Perwitorini WIJONO
Minister-Counselor (Political)
Mr. Risno Suparmana SAMSIE; Mrs. Rini Astuti Samsie
Counselor (Administrative)
______________
Mr. Bebbo DJAJAKUSUMA; Mrs. Nina Kardiana Bebbo Djajakusuma
First Secretary (Administrative)
Mr. Akhyar RAIS; Mrs. Essy Lusniaty Akhyar
First Secretary (Administrative)
Mr. Mahendra SIREGAR; Mrs. Hornita Siregar
First Secretary 
Mr. Mulya WIRANA
First Secretary
Ms. Nina Saraswati DJAJAPRAWIRA
Third Secretary (Economic)
Ms. Lefianna Hartati FERDINANDUS
Third Secretary (Consular)
Mr. Priyanto MAWARDI; Mrs. Indri Lusiana Mawardi
Third Secretary
Mr. Aris MUNANDAR; Mrs. Henny Sulistiawati
Third Secretary (Political)
Ms. Siti Sofia SUDARMA
Third Secretary (Consular)
______________
Mr. Yahya Abdul MUHAIMIN; Mrs. Choifah
Attache (Education and Cultural)
Ms. Aleida Margaretha PALENEWEN
Attache
Mr. Harmen SEMBIRING; Mrs. Elisabeth Gurusinga
Attache (Commercial)
Mr. Patuan Natigor SIAGIAN; Mrs. Deanna Simanjuntak Siagian
Attache (Agriculture)
Mr. Warim SOEDARKO; Mrs. Haryati Soedarko
Attache (Transportation and Communication)
______________
Brigadier General Dadi SUSANTO; Mrs. Caecilia Sushandani
Defense and Military Attache
Colonel Anthony NOORBANDHY; Mrs. Hariyantini
Naval Attache
Colonel Rodi SUPRASODJO; Mrs. Emmy Setyowati
Air Attache


IRELAND
Embassy of Ireland
Chancery: 2234 Massachusetts Avenue,  NW  20008 
202-462-3939,  (FAX 202-232-5993)

His Excellency Sean O'HUIGINN; Mrs. Bernadette O'Huiginn 
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Patrick HENNESSY; Mrs. Pauline Hennessy
Counselor (Political)
Mr. Kenneth THOMPSON; Ms. Maria Soledad Aizpurua Garzon
Counselor (Economic)
Mr. Adrian O'NEILL; Mrs. Aisling O'Neill
First Secretary (Press)
Ms. Catherine Margaret SLATTERY
First Secretary
Dr. Michael H. MOLONEY
Third Secretary
Ms. Lavina COLLINS
Attache (Administrative)


ISRAEL
Embassy of Israel
Chancery: 3514 International Drive,  NW  20008
202-364-5500,  (FAX 202-364-5610)

His Excellency Zalman SHOVAL; Mrs. Kena Shoval
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Levi BEN-DAVID; Mrs. Rahel Ben-David**
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Yosef AMRANI
Minister (Political)
Mr. Avi A. GRANOT
Minister (Interreligious and Public Affairs)
Ms. Tova HERZL
Minister (Congressional)
Mr. Ohad MARANI; Mrs. Rachel Marani
Minister (Economic)
Mr. Jacob SAGIV; Mrs. Tamar Sagiv
Minister-Counselor (Agricultural)
Mr. Yoram SHAPIRA; Mrs. Ilana Shapira
Minister-Counselor (Scientific)
______________
Mr. David AKOV; Mrs. Tamar Akov
Counselor (Congressional)
Mr. Uri BIRAN; Mrs. Neta Biran
Counselor
Mr. Benjamin DAGAN; Mrs. Irit Dagan**
Counselor
Mr. Moshe GILO; Mrs. Michal Gilo**
Counselor
Mr. Ron PROSOR; Mrs. Hadas Prosor
Counselor
Mr. Arie REGEV; Mrs. Celia Regev
Counselor
Mr. Simon RODED; Mrs. Ganit Roded
Counselor (Administration) and Consul
Mr. Dan VESELY; Mrs. Lior Vesely
Counselor
______________
Mr. Amir SHAY; Mrs. Sigalit Shay
Second Secretary
Mr. David SIEGEL; Mrs. Myra Clark Siegel**
Second Secretary
Mr. Nadav TAMIR; Mrs. Ronit Tamir**
Second Secretary
______________
Mr. Haim BARZILAY; Mrs. Hanna Barzilay
Attache
Mr. Amir BEN HAIM; Mrs. Daphna Ben Haim
Attache
Mr. Yechezkel LEDER; Mrs. Aviva Leder
Attache (Representative of Israel National Police)
Mr. David PIKIELNY; Mrs. Pnina Rotman Pikielny
Attache
Mrs. Sarah RAANAN; Mr. Gideon Raanan
Attache
Mr. Ofer SADO; Mrs. Ariela Sado
Attache
Mrs. Rachel SHANI; Mr. Zachi-Zalah Shani
Attache
Mrs. Yael ZIV; Mr. Pinhas Zion Ziv
Attache
______________
Major General Zeev LIVNE; Mrs. Amalia Livne
Defense and Defense Cooperation Attache
Colonel Yoav HIRSH; Mrs. Vered Hirsh
Military Attache
Captain Yochay BEN YOSEF; Mrs. Irit Ben Yosef
Naval Attache
Brigadier General Avraham BARBER; Mrs. Sima Barber
Air Attache and Assistant Military Attache
Major Yair BARKAT; Mrs. Lior Katz Barkat
Assistant Defense Attache
Colonel Amir ELLENBOGEN; Mrs. Orna Sara Ellenbogen
Assistant Defense Cooperation, Military, Naval and Air Attache
Colonel Noam TOREN; Mrs. Nurit Toren
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
Lieutenant Colonel Mordechai BERKOVICH; Mrs. Aviyah Berkovich
Assistant Military Attache
Lieutenant Colonel Lavi Yoav AMIRAM; Mrs. Michal Amiram
Assistant Air Attache


ITALY
Embassy of Italy
Chancery: 1601 Fuller Street,  NW  20009
202-328-5500,  (FAX 202-483-2187)

His Excellency Ferdinando SALLEO; Mrs. Anna Maria Salleo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Vittorio TEDESCHI; Mrs. Maria Pia Tedeschi
Minister (Economic and Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Pierandrea MAGISTRATI; Mrs. Elena Magistrati
Minister (Political)
Mr. Stefano BENAZZO; Mrs. Daniela Benazzo
Counselor
Mr. Gianluigi BENEDETTI; Mrs. Elisabetta Starace Benedetti
Counselor
Mr. Alessandro DI FRANCO; Mrs. Cristina Di Franco
Counselor (Press, Information and Public Affairs)
Mr. Luca FERRARI; Mrs. Mariachiara Pastore Ferrari
Counselor
Mr. Filippo FORMICA; Mrs. Michaela A. Werkmeister Formica
Counselor
Mr. Luigi MACCOTTA; Mrs. Loredana Maccotta
Counselor
Mr. Efisio Luigi MARRAS; Mrs. Sofia Marras
Counselor (Economic)
Mr. Maurizio MASSARI
Counselor
Mr. Maurizio ZANINI; Mrs. Patricia Zanini
Counselor (Emigration and Social)
______________
Mr. Giuseppe MANZO
First Secretary (Press and Information)
Mr. Giuseppe PERRONE
First Secretary
Ms. Maria Rosa CIANNELLA
Second Secretary (Administrative)
Mr. Ruggero CORRIAS
Second Secretary (Economic)
Mr. Paolo RESTUCCIA; Mrs. Caterina Restuccia
Second Secretary (Administrative)
Mr. Angelo Alfonso Alberto CICOGNA; Mrs. Giulia Carolina S. Cicogna
Attache (Financial)
Mr. Piero DI PORTO; Mrs. Anna Maria Di Porto
Attache (Scientific)
Dr. Alexander TENENBAUM; Dr. Sylvia Tenenbaum
Attache (Scientific)
Ms. Maria Livia TOSATO; Mr. Giuseppe Lugato
Attache (Scientific)
______________
Brigadier General Giuseppe BERNARDIS; Mrs. Caterina Viol Bernardis
Defense, Air and Defense Cooperation Attache
Colonel Claudio TOZZI; Mrs. Grazia Grandi
Military Attache
Rear Admiral Giovanni BORTOLATO; Mrs. Anna Maria Bortolato 
Naval Attache
Lieutenant Colonel Carmelo DE CICCO; Mrs. Daniela Pirozzi
Assistant Defense and Defense Cooperation Attache
Lieutenant Colonel Francesco CASTRATARO; Mrs. Rosa Castrataro
Assistant Military Attache
Lieutenant Colonel Paolo RUGGIERO; Mrs. Holly Ann Ruggiero**
Assistant Military Attache
Commander Vincenzo DI LEVA
Assistant Naval Attache
Lieutenant Commander Roberto VENTURONI; Mrs. Flora Venturoni
Assistant Naval Attache
Lieutenant Colonel Ivo DAL FARRA; Mrs. Marilena Cesa
Assistant Air Attache
Lieutenant Colonel Alessandro IPPOLITO; Mrs. Anna Ippolito
Assistant Air Attache
______________
Air Attache Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
202-966-3754

Commercial Office
1601 Fuller Street, NW 20009.
202-328-5500

Cultural Attache Office
1601 Fuller Street, NW 20009.
202-387-5161

Military Attache Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
202-966-4052

Naval Attache Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
202-966-4165

Science Attache Office
1601 Fuller Street, NW 20009.
202-328-5543


IVORY COAST
See Cote d'Ivoire



JAMAICA
Embassy of Jamaica
Chancery:  1520 New Hampshire Avenue,  NW  20036
202-452-0660,  (FAX 202-452-0081)

His  Excellency Richard Leighton BERNAL; Mrs. Margaret Ann Reckord Bernal
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Wayne St. John MCCOOK
Minister (Deputy Chief of Mission) and Consul
______________
Ms. Pamela Rosemarie COKE; Mr. O'Neil Donovan Hamilton
Minister-Counselor and Consul
______________
Ms. Rolande Simone PRYCE
First Secretary (Legal)
Ms. Denise A. HYMAN
Second Secretary and Consul 
Mr. Ahan George BROWN; Mrs. Diane Smith-Brown
Attache 
Mr. Errol Stafford STRONG
Attache (Senior Security)


JAPAN
Embassy of Japan
Chancery: 2520 Massachusetts Avenue,  NW  20008
202-238-6700,  (FAX 202-328-2187)

His Excellency Kunihiko SAITO; Mrs. Akiko Saito
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Hideaki KOBAYASHI; Mrs. Toshiko Kobayashi
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Ichiro FUJISAKI; Mrs. Yoriko Fujisaki
Minister (Political)
Mr. Tadashi IWASHITA; Mrs. Naoko Iwashita
Minister (Finance)
Mr. Seiji KOJIMA; Mrs. Tami Kojima
Minister
Mr. Masaharu KONO; Mrs. Noriko Kono
Minister
Mr. Norihiro OKUDA; Mrs. Keiko Okuda
Minister
Mr. Toshinori SHIGEIE; Mrs. Emiko Shigeie
Minister
Mr. Nobuo TANAKA; Mrs. Gloria Tanaka
Minister 
______________
Mr. Toyozo HASHIMOTO
Counselor
Mr. Hidehisa HORINOUCHI; Mrs. Sabine Horinouchi
Counselor
Mr. Mitsutaka INAGAKI; Mrs. Yoshiko Inagaki
Counselor (Financial)
Mr. Kiyoshi KITA
Counselor
Mr. Kazuo KODAMA
Counselor
Mr. Takao KURAMOCHI; Mrs. Yoko Kuramochi
Counselor
Mr. Shunichi KURYU; Mrs. Mayumi Kuryu
Counselor
Mr. Junichiro MIYAZAKI; Mrs. Yoko Miyazaki
Counselor
Mr. Masao NISHIKAWA
Counselor
Mr. Masaki SAKAI; Ms. Nobuko Sakai
Counselor
Mr. Toshiro SUZUKI; Mrs. Kayoko Suzuki
Counselor (Economic)
Mr. Reiichiro TAKAHASHI; Mrs. Masako Takahashi
Counselor
______________
Mr. Yoshinori FUJIYAMA; Mrs. Mari Fujiyama
First Secretary
Mr. Eiji HABU; Ms. Yukiko Habu
First Secretary
Mr. Yuichi HANAWA; Mrs. Yoshiko Hanawa
First Secretary
Mr. Jitsuya HASEGAWA; Ms. Katsura Hasegawa
First Secretary
Mr. Mikio HAZUMI; Mrs. Masumi Hazumi
First Secretary
Mr. Hisao INAGAKI; Ms. Yuki Inagaki
First Secretary
Mr. Hachiro ISHIDA
First Secretary
Mr. Toshio KAWAUCHI
First Secretary
Mr. Noriaki KOYAMA; Mrs. Kasumi Koyama
First Secretary
Dr. Hiroshi KUNISHIGE; Mrs. Kaoru Kunishige
First Secretary
Mr. Ichiro MARUYAMA; Mrs. Emiko Maruyama
First Secretary
Mr. Noriyuki MATSUKAWA; Ms. Mika Matsukawa
First Secretary
Mr. Yukiharu MATSUMOTO; Mrs. Noriko Matsumoto
First Secretary and Consul
Mr. Rokuichiro MICHII
First Secretary (Political)
Mr. Masahiro MIKAMI; Mrs. Sachiko Mikami
First Secretary
Mr. Masayuki MIYAMOTO; Mrs. Kazue Miyamoto
First Secretary (Political)
Mr. Osamu MIZUI; Mrs. Yukie Mizui
First Secretary
Mr. Akira MUTO; Mrs. Misako Muto
First Secretary
Mr. Masahiro OBATA; Mrs. Hiroko Obata
First Secretary
Mr. Masami OKA; Mrs. Kano Oka
First Secretary (Political)
Mr. Seiji OKADA; Mrs. Yasuko Okada
First Secretary
Mr. Takeo OKADA; Mrs. Fusayo Okada
First Secretary
Mr. Shigeo OKAYA; Mrs. Toshie Okaya
First Secretary
Mr. Hitoshi OZAWA; Mrs. Makiko Ozawa
First Secretary (Economic)
Mr. Keisuke SADAMORI; Mrs. Junko Sadamori
First Secretary
Mrs. Izumi SEKI; Mr. Soichiro Seki
First Secretary
Mr. Yukinari SUGIYAMA; Ms. Tazuko Sugiyama
First Secretary
Mr. Kunitaka SUNAMI; Ms. Yuko Sunami
First Secretary
Mr. Shinichi TAKASAKI; Ms. Mika Takasaki
First Secretary
Mr. Tetsuya TAMAI; Ms. Kazuko Tamai
First Secretary
Mr. Masahiro TERAMOTO; Mrs. Yumiko Teramoto
First Secretary
Mr. Tomomi TSUCHIYA; Mrs. Rika Tsuchiya
First Secretary
Mr. Atsushi UENO; Mrs. Kishiko Ueno
First Secretary
Mr. Nobuyuki YAGI; Ms. Maki Yagi
First Secretary
Mr. Takeshi YAMAKAWA; Ms. Mikine Yamakawa
First Secretary
Mr. Tsuyoshi YAMAMOTO
First Secretary
Mr. Kanji YAMANOUCHI; Ms. Yukiko Yamanouchi
First Secretary
______________
Mr. Hiroki ARIYASU
Second Secretary
Mr. Makoto HIGASHIYAMA; Ms. Yoko Higashiyama
Second Secretary and Consul
Mr. Ryosuke KUWANA; Ms. Mari Kuwana
Second Secretary
Mr. Koichi MARUYAMA; Mrs. Rika Maruyama
Second Secretary
Mr. Hisao MATSUNAGA; Mrs. Mie Matsunaga
Second Secretary
Mr. Takashi MORIOKA
Second Secretary
Mr. Yutaka NONAKA; Mrs. Masuko Nonaka
Second Secretary
Mr. Toshiya OTSU; Mrs. Michiko Otsu
Second Secretary
Mr. Toshikazu SAKAMOTO; Mrs. Takako Sakamoto
Second Secretary
Mr. Tatsubumi SATO; Ms. Michiyo Sato
Second Secretary
Mr. Takashi SHIMODA
Second Secretary
Mr. Makoto TAGA; Mrs. Chiaki Taga
Second Secretary
Mr. Akihiko TAMURA
Second Secretary
Mr. Nobuhiko TSUKIYAMA; Mrs. Junko Tsukiyama
Second Secretary
Mr. Yasuharu UEDA; Mrs. Keiko Ueda
Second Secretary (Economic)
Mr. Koichi YAMASAKI; Ms. Kunie Yamasaki
Second Secretary
Mr. Jun EGUCHI
Third Secretary
Ms. Kaori INUI
Third Secretary
Mr. Tomoaki ISHIGAKI
Third Secretary
Mr. Kazuya MORI
Third Secretary
Ms. Aya NAKAMURA
Third Secretary
______________
Mr. Teruyuki FUNABA; Mrs. Maki Funaba
Attache
Ms. Kiyoko GOTO
Attache
Mr. Soichi HATADA
Attache
Mr. Yasushi ISE; Mrs. Yuri Ise
Attache
Mr. Yoshihide ITO
Attache
Mr. Hitoshi KAMIKUBO; Mrs. Misato Kamikubo
Attache
Mr. Yoshihiro KANO; Ms. Yuki Kano
Attache
Mr. Mitsuhiro KIMURA; Mrs. Nami Kimura
Attache
Mrs. Tomoko KIMURA; Mr. Goichi Kimura
Attache
Mr. Kenichi KINOSHITA; Mrs. Rika Kinoshita
Attache
Mr. Yoshiyuki KOBAYASHI
Attache
Mr. Yuji MATSUKAWA
Attache
Miss Noriko MIYAMOTO
Attache
Ms. Makiko MURAI
Attache
Ms. Akiko NODA
Attache
Mr. Masamichi NOGUCHI
Attache
Mr. Nobuyuki OGINEZAWA; Ms. Hiromi Oginezawa
Attache
Mr. Akitoshi SAITO
Attache
Mr. Nobuyuki SHIMAZAKI
Attache
Ms. Midori YAMAMITSU; Mr. Michael Joseph Otting**
Attache
Ms. Mayumi ASAKO
Assistant Attache
Mr. Tamio ITO; Mrs. Toshimi Ito
Assistant Attache
Ms. Miyako KAYAMORI
Assistant Attache
Ms. Ayuko KITAZAWA
Assistant Attache
Miss Jun KUDO
Assistant Attache 
Ms. Michiko MURAKAMI
Assistant Attache 
Mr. Hitoshi OURA
Assistant Attache
Mr. Yuko SATO
Assistant Attache
Ms. Chiharu TAKETOMI
Assistant Attache
Ms. Tomoko TONEGAWA
Assistant Attache
Ms. Takako YODA
Assistant Attache
______________
Rear Admiral Fumio OTA; Mrs. Michiko Ota
Defense and Naval Attache
Colonel Kazuya HAYASHI; Mrs. Mayumi Hayashi
Military Attache and Assistant Defense Attache
Colonel Yuji ISHII; Mrs. Tomoko Ishii
Air Attache
Commander Tetsuo ANDO; Mrs. Hiroko Ando
Assistant Defense and Naval Attache
Lieutenant Colonel Chiharu NARITA; Mrs. Masayo Narita
Assistant Military Attache
Major Hirofumi TAKESHITA; Mrs. Michiyo Takeshita
Assistant Air Attache
______________
Information Center
     1155 21st Street, NW  20036.
     202-238-6900 (FAX 202-822-6524)



JORDAN
Embassy of the Hashemite Kingdom of Jordan
Chancery: 3504 International Drive,  NW  20008
202-966-2664,  (FAX 202-966-3110)

His Excellency Marwan Jamil MUASHER; Mrs. Lynne Muasher
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
His Royal Highness Prince Talal Bin MOHAMMED; 
Her Royal Highness Princess Ghida Talal
Minister
Mr. Elias Samir Gh. MANSOUR; Mrs. Randa Elias Samir Mansour
Counselor (Commercial)
Her Royal Highness Princess Ghida TALAL; 
His Royal Highness Prince Talal Bin Mohammed
Counselor
______________
Ms. Rania M. ATALLAH
First Secretary (Press and Information)
Mr. Ali H. AL AYED; Mrs. Vincenza Al Ayed
Second Secretary
Mr. Majed T. H. AL QATARNEH; Mrs. Tima M. Al Qatarneh
Third Secretary
Mr. Manar M. DABBAS; Mrs. Muna Kaye Abu Hassan**
Third Secretary
Mr. Khalid AL KADI
Attache 
Mr. Ahmad S. AWAD; Mrs. Maysoon Ahmad Awad
Attache (Cultural)
Mr. Saado Akram QUAL
Attache 
Brigadier General Hamed S. SARAIREH; Mrs. Naayem Hamed Saraireh
Defense, Military, Naval and Air Attache
Lieutenant Colonel Mansour S. AL JOBOUR; Mrs. Maha Mansour Al Jobour
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache
Captain Maen H. AL LOZI; Mrs. Shireen Ahmad Hasan Nazzal
Assistant Military Attache
______________
Information Bureau
2319 Wyoming Avenue, NW  20008. 202-265-1606 (FAX 202-667-0777)
Military, Air, and Naval Attache Office
3504 International Drive, NW  20008. 202-966-1009

Preface
Presentation of Credentials
National Holidays
Web Sites and E-Mail Addresses of Embassies
Diplomatic List A-C
Diplomatic List K-P
Diplomatic List Q-Z

[End of Document]


|| Diplomatic List Index | State Department Home Page ||