U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
The State Department web site below is a permanent electronic archive of information released online from January 1, 1997 to January 20, 2001. Please see www.state.gov for current material from the Department of State. Or visit http://2001-2009.state.gov for information from that period. Archive sites are not updated, so external links may no longer function. Contact us with any questions about finding information. NOTE: External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views contained therein.
U.S. Department of State

US Department of State Homepage search archive faq feedback index Dept. Policy Services Outreach Regions The Secretary of State US State Department - The Department

           

Diplomatic List
Summer 1998

Quick links to countries by alphabetical order:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Blue Bar

Asterisks(**) indentify United States Nationals

AFGHANISTAN

Embassy of the Republic of Afghanistan

(Embassy ceased operations August 28, 1997)

ALBANIA

Embassy of the Republic of Albania

Chancery: 2100 S Street, NW 20008
202-223-4942, (FAX 202-628-7342)

His Excellency Petrit BUSHATI; Mrs. Liljana Bushati
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mrs. Zhaneta MANSAKU; Mr. Edmond Mansaku
Second Secretary

Mr. Mustafa XHEPA; Mrs. Aida Xhepa
Second Secretary

Mr. Artan HASANAJ; Mrs. Gentiana Hasanaj
Attache

______________

Colonel Dhimiter BINAJ; Mrs. Anila Binaj
Defense, Military, Naval and Air Attache

ALGERIA

Embassy of the Democratic and Popular Republic of Algeria

Chancery: 2118 Kalorama Road, NW 20008
202-265-2800, (FAX 202-667-2174)

His Excellency Ramtane LAMAMRA; Mrs. Aicha Lamamra
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Kamel HADRI; Mrs. Zouina Hadri
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Mohammed Farid DJEBBARI; Mrs. Yamina Djebbari
Minister (Consular and Cultural)

______________

Mr. Abdelmoun'aam AHRIZ; Mrs. Hassina Ahriz
Counselor (Political, Agriculture, Housing and Infrastructure)

Mr. Ali ALAOUI; Mrs. Samira Alaoui
Counselor (Political, Trade and Industry)

Mr. Belaid BENALI; Mrs. Zineb Benali
Counselor (Political)

Mr. Mahieddine DJEFFAL; Mrs. Mahbouba Djeffal
Counselor (Political, Energy and Finance)

______________

Mr. Djilali BELBACHIR; Mrs. Loundia Belbachir
Attache (Administrative)

Mr. Khaled BELMIHOUB; Mrs. Nafissa Belmihoub
Attache

Mr. Cherif KHALI; Mrs. Dalila Khali
Attache (Administrative and Financial)

Mr. Mohamed Larbi RAHMANI
Attache (Financial)

______________

Colonel Mohamed LOUNES; Mrs. Myriem Lounes
Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Consular Office
2137 Wyoming Avenue, NW 20008.

Economic and Administrative Office
2135 Wyoming Avenue, NW 20008.

Military Office
2133 Wyoming Avenue, NW 20008.

Iraqi Interests Section
1801 P Street, NW 20036
202-483-7500, (FAX 202-462-5066)

Dr. Khairi O. T. AL ZUBAIDI; Mrs. Hana I. Rasool
Minister

______________

Mr. Hamid M. AL JUMELY; Mrs. Hend M. Al Jumely
Third Secretary

Mr. Farouk I. ABDULLAH
Attache'

ANDORRA

Embassy of Andorra

Chancery: Two United Nations Plaza, 25th Floor
New York, N.Y. 10017
212-750-8064, (FAX 212-750-6630)

His Excellency Juli MINOVES TRIQUELL
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

ANGOLA

Embassy of the Republic of Angola

Chancery: 1615 M Street, NW Suite 900, 20036
202-785-1156, (FAX 202-785-1258)

His Excellency Antonio Dos Santos FRANCA; Mrs. Maria Joao Jardim Franca
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Matias Bertino MATONDO; Mrs. Julia De Assuncao Gualdino
First Secretary

Mr. Antonio RAFAEL; Mrs. Joaquina Lima
First Secretary

Mr. Joao Sergio ANDRADE SILVA; Mrs. Antonia Silvia Silva
Second Secretary (Consular)

Mr. Baptista Alberto COCA; Mrs. Ivette Dominguez Sanchez
Second Secretary

Mr. Camilo Joao MANUEL
Second Secretary

Ms. Joana Mendes FERNANDES
Third Secretary

Mr. Agostinho A. CARVALHO FERNANDES; Mrs. Leopoldina M. Salvador Fernandes
Attache (Commercial)

Ms. Isabel Maria Simoes FARIA PEREIRA
Attache (Financial)

Mr. Armando FRANCISCO; Mrs. Rosa Leydis Giron Guillot
Attache (Press)

______________

General Alberto Correia NETO; Mrs. Maria Paula Dos Anjos Correia
Military, Naval and Air Attache

Colonel Francisco Miguel ANTONIO; Mrs. Margarida Silveiro Antonio
Assistant Defense and Military Attache

ANTIGUA AND BARBUDA

Embassy of Antigua and Barbuda

Chancery: 3216 New Mexico Avenue, NW 20016
202-362-5211, (FAX 202-362-5225)

His Excellency Lionel A. HURST
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Deborah Mae LOVELL
Minister-Counselor

Ms. Gracelyn G. HENRY
First Secretary and Consul

Mrs. Debbie Lorne Adalia PROSPER; Mr. Kodjo Ememka Adadevoh**
First Secretary

ARGENTINA

Embassy of the Argentine Republic

Chancery: 1600 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-238-6400, (FAX 202-238-6471)

His Excellency Diego Ramiro GUELAR; Mrs. Diana Custodio de Guelar
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Santos GONI MARENCO; Mrs. Luz Ojea de Goni
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Cecilia BARRIOS BARON; Mr. David T. Hollywood
Minister (Commercial)

Mr. Daniel CHUBURU; Mrs. Araceli Mejica de Chuburu
Minister

Mr. Felipe FRYDMAN
Minister

Ms. Noemi C. E. LA GRECA
Minister (Financial)

Mr. Adolfo Dante LOSS
Minister (Press)

Mr. Jose Domingo MOLINA; Mrs. Mary Alice Troast**
Minister (Agricultural)

Mr. Jorge Alberto OSELLA; Mrs. Graciela Garcia Moris de Osella
Minister

Mr. Julio Alberto CIRINO; Mrs. Maria Cristina Rinaldi de Cirino
Counselor

Ms. Marta Victoria DE JONG Counselor

Mrs. Patricia ESPADA; Mr. Nelson F. Espada
Counselor

Mr. Horacio Cesar MENDEZ ITURBIDE
Counselor (Cultural)

Mr. Juan M. MINIERI; Mrs. Mariana De Achaval de Minieri
Counselor

Mr. Fernando PERALTA RAMOS; Mrs. Lucila Arancedo
Counselor

Mr. Diego Javier TETTAMANTI; Mrs. Alejandra Maria Ruiz de Tettamanti
Counselor

Mr. Carlos E. WEITZ; Mrs. Myriam P. Krapf
Counselor (Financial)

______________

Mr. Luis Pablo Maria BELTRAMINO; Mrs. Maria Mercedes Beltramino
First Secretary

Mr. Luis Ariel CASTILLO
First Secretary

Mr. Roberto Ramon LAFFORGUE
First Secretary

Mrs. Maria Julia RODRIGUEZ DE MAS; Mr. Ivan Horacio Mas
First Secretary

Mr. Marcelo Adrian MASSONI
Third Secretary

______________

Ms. Graciela ABREU
Attache (Administrative)

Mr. Luis Angel BARBERO; Mrs. Rosa Alvarez de Barbero
Attache (Administrative)

Mrs. Mabel Haydee BOITIER; Mr. Julio Cesar Boitier
Attache (Administrative)

Mrs. Silvia S. SPAGNOLO; Mr. Roger Armand Do Rosario
Attache (Administrative)

Mrs. Graciela VARELA DE APUD; Mr. Jose Antonio Apud
Attache (Administrative)

______________

Rear Admiral Leonidas Jesus LLANO; Mrs. Mercedes Campos Gamboa de Llano
Defense and Naval Attache

Major General Julio Alberto HANG; Mrs. Adriana Dipaolo de Hang
Military Attache and Assistant Defense Attache

Major General Juan Carlos ALBANESE; Mrs. Georgina R. Pierini
Air Attache and Assistant Defense Attache

Lieutenant Colonel Marcelo A. DIAZ LASTRA; Mrs. Maria C. Barni de Diaz Lastra
Assistant Military Attache

Lieutenant Colonel Alberto Pablo HOLGADO; Mrs. Monica Elena Schkliar
Assistant Military Attache

Captain Eduardo Luis AVILES; Mrs. Maria de la Paz Dominguez de Aviles
Assistant Naval Attache

Commander Oscar Osvaldo BRANDEBURGO: Mrs. Ana Maria Grisoni de Brandeburgo
Assistant Naval Attache

Commander Jorge Daniel MARQUARDT; Mrs. Maria Ileana Flamini de Marquardt
Assistant Naval Attache

Colonel Miguel Alberto AGUILAR; Mrs. Silvia Lopez Granja de Aguilar
Assistant Air Attache

Colonel Ernesto Jesus CUELLO; Mrs. Nora Angelica Soto de Cuello
Assistant Air Attache

Lieutenant Colonel Eduardo Jose FERNANDEZ; Mrs. Ana Maria Kramar de Fernandez
Assistant Air Attache

______________

Accounting Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
202-265-1673

Air Attache Office
2405 I Street, NW 20037.
202-452-8500

Consular Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
202-797-8826

Cultural Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
202-785-4313

Financial Office
1901 L Street, NW Suite 606, 20036.
202-466-3021

Military Attache Office
1810 Connecticut Avenue, NW 20009.
202-667-4900

Naval Attache Office
630 Indiana Avenue, NW. 20004.
202-626-2100

Science and Technology Office
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
202-861-0544

ARMENIA

Embassy of the Republic of Armenia

Chancery: 2225 R Street, NW 20008
202-319-1976, (FAX 202-319-2982)

His Excellency Rouben Robert SHUGARIAN; Mrs. Lilit Karapetian
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Tatoul MARKARIAN
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Mikhail BAGRATOUNI; Mrs. Rouzan Bagratuni
First Secretary (Press)

Ms. Hasmik HARUTYUNIAN; Mr. Armen Petrosyan
First Secretary (Political)

Ms. Lilit TOUTKHALIAN
First Secretary

Mr. Tevan POGHOSYAN; Mrs. Gayane Poghosyan
Third Secretary

Mr. Armen YEGANIAN; Mrs. Maria Yeganian
Third Secretary and Consul

AUSTRALIA

Embassy of Australia

Chancery: 1601 Massachusetts Avenue, NW 20036
202-797-3000, (FAX 202-797-3168)

His Excellency The Hon. Andrew S. PEACOCK, A.C.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Paul Thomas O'SULLIVAN; Mrs. Merrilyn E. O'Sullivan
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Bruce Charles GOSPER; Mrs. Margaret Therese Gosper
Minister-Counselor (Commercial)

Mr. Kenneth Miles JORDANA; Mrs. Janette Margaret Ryan
Minister-Counselor (Political)

Mr. Paul Charles MORRIS; Mrs. Maren Elizabeth Morris
Minister-Counselor (Agriculture and Resources)

Mr. Nigel RAY; Mrs. Christine Ray
Minister-Counselor (Economic)

______________

Dr. Gary ASHTON; Mrs. Ann Ashton
Counselor (Defense Acquisition and Logistics)

Ms. Clare BIRGIN
Counselor (Political)

Ms. Amanda Mary BUCKLEY
Counselor (Public Affairs)

Mr. Patrick William CARROLL; Mrs. Jeanette Mary Carroll
Counselor (Defense Policy)

Mr. Laurence Gerard DALY
Counselor (Property)

Mr. Malcolm Linley FERGUSON; Mrs. Lunlana Nganthawee
Counselor (Administration) and Consul General

Dr. Ian Gordon FUSS; Mrs. Patricia Lorraine Fuss
Counselor (Defense Science)

Mr. Athol G. GARDINER; Mrs. Elizabeth A. Gardiner
Counselor (Customs)

Mr. Philip John GARTON; Ms. Rachel Mary Trimmer
Counselor (Economic)

Mr. Robert GODFREY; Mrs. Lucy Godfrey
Counselor (Nuclear)

Mr. John Adrian LAWLER; Mrs. Deborah Anne Lawler
Counselor

Mr. Michael Gerard LYNCH; Ms. Elizabeth Ann McKenna
Counselor

Dr. Peter J. MILLER; Mrs. Denise Patricia Miller
Counselor (Veterinary)

Mr. Timothy James MOY; Mrs. Leanne Erica Moy
Counselor (Political)

Mr. Alistair John NICHOLAS; Mrs. Sonia Xiao Qi Nicholas
Counselor (Trade Commissioner)

Mr. Brendan M. PEARSON; Mrs. Josephine Pearson
Counselor (Commercial)

Mr. James Richard SHAW; Mrs. Christine Patricia Mary Shaw
Counselor (Communications and Transportation)

Mr. Andrew Shaw TODD; Mrs. Deborah Joan Todd
Counselor (Congressional)

Dr. Peter G. TUCKER; Mrs. Nicole M. Tucker
Counselor (Industry, Science, and Technology)

Mr. Barry Edward WELSBY
Counselor (Immigration)

______________

Mr. Christian David BENNETT
First Secretary

Mr. Michael FORD; Ms. Penny Spanos Ford
First Secretary (Commercial)

Mrs. Jo Anne Lorraine HARDIE; Mr. Glenn Stan Hardie
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Alistair Charles MACLEAN; Mrs. Jeanette Lucy O'Connor
First Secretary (Commercial)

Mr. Robert John MALONE; Mrs. Fiona Hamilton Malone
First Secretary (Immigration)

Ms. Maria PERGAMINELIS
First Secretary (Political)

Mr. John Stuart POTTER; Mrs. Helena Frances Potter
First Secretary (Customs)

Mr. Richard Travers SADLEIR; Mrs. Denise Kay Sadleir
First Secretary (Political)

Mr. Allen TODD; Mrs. Monica Todd
First Secretary (Technical)

______________

Mr. David A. COX
Second Secretary

Mr. Peter John DAVEY
Second Secretary

Ms. Denise EARNSHAW
Second Secretary (Immigration)

Mr. J. Scott IRONS; Mrs. Georgina Irons
Second Secretary

Ms. Denise Margaret MORGAN
Second Secretary (Political)

Mr. Noel SCOBELL; Mrs. Tracey Scobell
Second Secretary (Police Liaison)

Mr. John Michael WOODS; Mrs. Debbie Ann Woods
Second Secretary

______________

Mr. Stephen John HYLAND; Mrs. Niamh Celestine Hyland
Attache (Defense Acquisition)

Mr. Mervyn T. JENKINS; Mrs. Sandra P. Jenkins
Attache (Defense Liaison)

Dr. Gregory C. L. SEARLE; Mrs. Violetta Searle
Attache (Defense Science)

______________

Air Vice Marshal Brendan D. O'LOGHLIN; Mrs. Helen J. O'Loghlin
Defense Attache

Brigadier Gordon JONES; Mrs. Robyn L. Jones
Military Attache and Assistant Defense Attache

Commodore Geoffrey Alfred MORTON; Mrs. Dianne Rosemary Morton
Naval Attache and Assistant Defense Attache

Air Commodore Raymond L. PERRY; Mrs. Kathryn A. Perry
Air Attache and Assistant Defense Attache

Wing Commander Steven J. BUTTERWORTH; Mrs. Toni M. Butterworth
Assistant Defense Attache

Lieutenant Colonel Alan Wilmot MCCLELLAND; Mrs. Susan Lee McClelland
Assistant Military Attache

Wing Commander Paul John MCCANN; Mrs. Corrine Anne McCann
Assistant Naval and Air Attache

AUSTRIA

Embassy of Austria

Chancery: 3524 International Court, NW 20008
202-895-6700, (FAX 202-895-6750)

His Excellency Helmut TUERK; Dr. Monika Tuerk
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Franz Josef KUGLITSCH; Mrs. Maria Kuglitsch
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Martin G. EICHTINGER; Mrs. Kathrin Elia Eichtinger
Counselor (Press and Information)

Mr. Ulf Konrad PACHER
Counselor (Press)

Mr. Peter PRIES; Mrs. Leopoldine Pries
Counselor (Administrative) and Consul General

Mr. Michael SCHMIDT; Mrs. Claudia Kryza Gersch
Counselor (Political)

Mr. Helmut WAGNER; Mrs. Barbro Wagner
Counselor (Commercial)

Mr. Martin WEISS; Mrs. Susanne Weiss
Counselor (Political and Congressional)

______________

Mr. Stefan Franz Josef SCHOLZ; Mrs. Angelika Scholz
First Secretary (Trade Policy)

______________

Mr. Christian GRINSCHGL
Attache (Administrative)

Mrs. Teresa INDJEIN; Mr. Alexandre Gregory Indjein
Attache (Cultural)

Ms. Isabella WOLTE
Attache (Science)

Mr. Thomas NAKLADAL; Mrs. Doris Nakladal
Assistant Attache (Defense and Administrative)

______________

Brigadier General Guntmar HECK; Dr. Ursula Heck
Defense, Military, Naval and Air Attache

Colonel Werner KUNERTH; Mrs. Gertraud Kunerth
Defense Cooperation Attache and Assistant Defense, Military and Air Attache

Colonel Timmo UNFRIED; Mrs. Doris Unfried
Assistant Defense, Military and Air Attache

______________

Austrian Press and Information Service
3524 International Court, NW 20008-3035.
202-895-6775

Commercial Counselor Office
1350 Connecticut Avenue, NW Suite 501, 20036.
202-835-8962

Consular Section
3524 International Court, NW 20008-3035.
202-895-6767

Defense, Military, Naval and Air Attache Office
3524 International Court, NW 20008-3035.
202-686-0095

AZERBAIJAN

Embassy of the Republic of Azerbaijan

Chancery: (temporary) 927 - 15th Street, NW Suite 700, 20005,
P.O. Box 28790 Washington, DC 20038-8790
202-842-0001, (FAX 202-842-0004)

His Excellency Hafiz Mir Jalal PASHAYEV; Mrs. Rena Pashayeva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Elmar MAMEDYAROV; Mrs. Kyamilya Mamedyarova
Counselor

Mr. Fakhratdin Isa KURBANOV; Mrs. Saida Fizuli Samedova
First Secretary and Consul

Mr. Mahir Chingiz Oglu KHALIFA ZADE; Mrs. Samira Javer Gizi Khalifa Zade
Second Secretary (Political)

Mr. Takhir T. TAGI ZADE
Second Secretary

Mr. Araz Fazil ABBASOV; Mrs. Madina Shamil Mamedova
Third Secretary

Mr. Anar Namik ABBASOV
Attache

Ms. Utarida Izzat HUSSEYNOVA
Attache (Political)

Mr. Yusif Orhan VEZIROV
Attache

BAHAMAS

Embassy of the Commonwealth of The Bahamas

Chancery: 2220 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-319-2660, (FAX 202-319-2668)

His Excellency Sir Arlington Griffith BUTLER; Lady Sheila Paulette Butler
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Sheila Gweneth CAREY
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission) and Consul

______________

Mrs. Edda Daphne DUMONT; Mr. Ronald Paul Adolph**
First Secretary (Legal) and Consul

Ms. Rhoda Mae JACKSON
First Secretary and Consul

Mr. Eugene TORCHON NEWRY; Mrs. Yvette Pintard Newry
Second Secretary and Vice Consul

Ms. Monique Denean MAJOR
Attache

BAHRAIN

Embassy of the State of Bahrain

Chancery: 3502 International Drive, NW 20008
202-342-0741, (FAX 202-362-2192)

His Excellency Muhammad ABDUL GHAFFAR; Mrs. Mariam Mahmood M. Al-Mahmood
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Abdul Hakim Mohamed BUHIJI; Mrs. Amina Othman Alzayani
First Secretary (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jaber Fahad ALROMAIHI; Mrs. Shaikha Ali Alzeabi
First Secretary

Mr. Yusuf Mohamed JAMEEL
Second Secretary

Mr. Abdulaziz Mohamed ALRAFAEI; Mrs. Ebtisam Rashed Alallan
Attache (Cultural)

______________

Lieutenant Colonel Khalifa Ali ALKHALIFA; Mrs. Maryam Mubarak Alkhalifa
Defense, Military, Naval and Air Attache

BANGLADESH

Embassy of the People's Republic of Bangladesh

Chancery: 2201 Wisconsin Avenue, NW 20007
202-342-8372

His Excellency K M SHEHABUDDIN; Mrs. Khaleda Shehabuddin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Nasim FIRDAUS; Mr. A. Muhit Choudhury
Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Quazi Mesbahuddin AHMED; Mrs. Rehana Ahmed
Minister (Economic)

Mr. Mohammed FAROOQ; Mrs. Shamsun Nahar Farooq
Minister (Political)

Mr. Md. Shahjahan MIAN; Mrs. Hasina Jahan
Minister (Press)

______________

Mr. A. M. Yakub ALI; Mrs. Mehera Yakub
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Mizanur RAHMAN; Mrs. Monwara Begum
Counselor (Commerce)

Mr. Mushfiq Us SWALEHEEN; Mrs. Nasrin Sultana Swaleheen
Counselor (Economic)

Mr. Jahangir HOSSAIN
First Secretary

Mr. Saquib ALI; Mrs. Fawzia Rahman
Second Secretary

______________

Brigadier Mohammed Zakir HOSSAIN; Mrs. Nasreen Begum
Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Colonel Zahur Ul ALAM; Mrs. Anju M. Begum
Assistant Defense, Military and Air Attache

BARBADOS

Embassy of Barbados

Chancery: 2144 Wyoming Avenue, NW 20008
202-939-9200

His Excellency Dr. Courtney N. BLACKMAN
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Ricardo Randolph BROWNE
Minister-Counselor

Miss Myrtle Doreen BISHOP
Counselor (Commercial)

Ms. Annalee C. BABB
First Secretary and Consul

Ms. Pamela Veronica STROUDE
First Secretary and Vice Consul

Ms. Betty Eulene CALLENDER
Attache and Vice Consul

Ms. Rose C. GREAVES
Attache and Vice Consul

______________

Lieutenant Colonel Jeffrey D. BOSTIC
Defense Attache

BELARUS

Embassy of the Republic of Belarus

Chancery: 1619 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-986-1606, (FAX 202-986-1805)

His Excellency Valery V. TSEPKALO; Mrs. Veronika Tsepkalo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Yevgeniy G. BOGOMAZOV; Mrs. Lyudmila N. Bogomazova
Counselor

Mr. Arkady M. CHEREPANSKY; Mrs. Ivetta V. Cherepanskaya
Counselor

Mr. Leanid L. SENNIKAU; Mrs. Tamara V. Sennikava
Counselor

Mr. Valentin B. RYBAKOV; Mrs. Irina A. Rybakova
First Secretary

Mr. Vladimir M. SERPIKOV; Mrs. Tatyana I. Malevskaya
First Secretary

Mr. Dmitriy Victorovich GRISHCHENKO; Mrs. Yelena A. Grishchenko
Third Secretary and Vice Consul

Mr. Valery M. TSYNKEVICH
Third Secretary

BELGIUM

Embassy of Belgium

Chancery: 3330 Garfield Street, NW 20008
202-333-6900, (FAX 202-333-3079)

His Excellency Andre ADAM; Mrs. Danielle David
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and Consul General

Mr. Johan VERBEKE; Mrs. Catherine Dubois
Minister (Political and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Raoul DELCORDE; Mrs. Fatemeh B. Javadi**
Minister-Counselor (Economic)

Mr. Jan ADRIANSENS; Mrs. Francine Hindrickx
Counselor (Agricultural)

______________

Mr. Rudolf HUYGELEN: Mrs. Ellen Petzel
First Secretary (Political)

Mr. Willy MERTENS; Mrs. Jenny D'Haeseleer
First Secretary and Consul

Mr. Walter STEVENS; Mrs. Godelieve Janssens
First Secretary (Economic)

Mr. Dirk VERHEYEN; Mrs. Sarita Sterckx
First Secretary (Trade)

Mr. Pierre Emmanuel DE BAUW; Mrs. Anne Cecile Marechal
Second Secretary

Mr. Ivo SCHALBROECK; Mrs. Margareta Ral
Second Secretary (Political)

______________

Mr. Patrick Albert EVERARTS DE VELP; Mrs. Francoise L'herb Everarts De Velp
Attache (Economic and Commercial)

Mr. Peter A. GROGNARD; Mrs. Nathalie C. Duprez
Attache (Science)

Mr. Bart Jan HENDRICKX; Ms. Lutgart Marie Severijns
Attache

Mr. Pascal HEUS; Mrs. Chantal Vermeire
Attache (Communications)

Mr. Roland F. PIETERS; Mrs. Hilde Heylbroeck Pieters
Attache (Communications)

Mr. Etienne VAN MOL; Mrs. Irene Van De Voorde
Attache

Mr. Freddy VANBAELEN; Mrs. Myriam Vanbaelen Ramaekers
Attache (Communications)

______________

Brigadier General Jozef DE HEYN; Mrs. Virginia Laenen
Defense, Military, Naval and Air Attache and Defense Cooperation Attache

Lieutenant Colonel Raymond Louis PIERLOT; Mrs. Micheline Marie Michaux
Assistant Defense, Military, Naval, Air and Defense Cooperation Attache

BELIZE

Embassy of Belize

Chancery: 2535 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-9636, (FAX 202-332-6888)

His Excellency James S. MURPHY; Mrs. Bessie Tam Murphy
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Claude Bromwell F. HAYLOCK; Mrs. Sharon Claudette Brennen Haylock
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Georgia B. WILLIAMS
Counselor

Ms. Lauren Laverne QUIROS
Attache and Consul

BENIN

Embassy of the Republic of Benin

Chancery: 2737 Cathedral Avenue, NW 20008
202-232-6656, (FAX 202-265-1996)

His Excellency Lucien TONOUKOUIN; Mrs. Justine Tonoukouin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Theodore Honore AHIMAKIN; Mrs. Elisabeth Ahimakin
Minister-Counselor

Mr. Francis LOKO; Mrs. Soukeyna Ka Loko
Minister-Counselor

Ms. Haolatou ASSANI PIO
Counselor

Mrs. Soukeyna Ka LOKO; Mr. Francis Loko
Counselor

Mr. Yao Blaise AKOTCHENOUDE; Mrs. Bai Clarisse Assogba Akotchenoude
First Secretary (Finance and Administrative)

Mr. Kouassi GUIDI; Mrs. Claire Marie Guidi
First Secretary (Press and Information)

BOLIVIA

Embassy of the Republic of Bolivia

Chancery: 3014 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-483-4410, (FAX 202-328-3712)

His Excellency Marcelo PEREZ MONASTERIOS; Mrs. Elba Reyes de Perez
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Enrique ACKERMANN; Mrs. Martha Urenda de Ackermann
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. John Paul MARTIN ROJAS; Ms. Monica Iturralde De Martin
Counselor (Commercial)

Mr. Juan PEREDO
Counselor and Consul General

Mr. Marcelo Javier ALFARO
First Secretary (Legal)

Mr. Carlos Javier IBARGUEN
First Secretary (Commercial)

Ms. Beatriz REVOLLO PACHECO
First Secretary (Consular)

Ms. Gina TARRADELLES
First Secretary and Vice Consul

Mrs. Maria Teresa CAMPERO; Mr. Francisco Pineros**
Second Secretary

Mr. Fernando GRANDY CAVERO
Third Secretary and Consular Agent

______________

Ms. Matilde Carmona BUSCH
Attache

Ms. Aida Casanovas VALDIVIA
Attache (Administrative)

Mr. Rafael VARGAS BARRIENTOS
Attache

______________

Colonel Fernando CALDERON; Mrs. Selvy Calderon
Military Attache

Captain Luis ARANDA; Mrs. Olga Aranda
Naval Attache

Colonel Oscar MARISCAL; Mrs. Ana Guilarte De Mariscal
Air Attache

Captain Edmundo DROSIHN; Mrs. Patricia Alvarez Bejar
Assistant Military Attache

Captain Oscar ROMERO
Assistant Military Attache

Colonel Antonio LUJAN; Mrs. Consuelo Lujan
Assistant Air Attache

Colonel Vigil SAAVEDRA; Mrs. Jenny Saavedra
Assistant Air Attache

______________

Military, Naval, and Air Attache Office
3014 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-232-4805, 4807, and 4808

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Embassy of the Republic of Bosnia and Herzegovina

Chancery: 2109 E Street, NW 20037
202-337-1500, (FAX 202-337-1502)

His Excellency Sven ALKALAJ; Mrs. Naila Alkalaj
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Malik SKALJIC; Mrs. Belma Skaljic
Counselor

Mr. Sead TIKVINA
First Secretary

Ms. Meliha BASIC
Attache

______________

Colonel Suad CENGIC; Mrs. Dzenita Cengic
Defense, Military, Naval and Air Attache

Brigadier Miroslav NIKOLIC; Mrs Jadranka Nikolic
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

BOTSWANA

Embassy of the Republic of Botswana

Chancery: 1531-1533 New Hampshire Avenue, NW 20036
202-244-4990, (FAX 202-244-4164)

His Excellency Archibald Mooketsa MOGWE
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mrs. Naomi Ellen MAJINDA
Counselor (Head of Chancery)

Mr. John Thomas DIPOWE; Mrs. Nobahle Dipowe
First Secretary

Mr. Clifford Shimane MARIBE
First Secretary

Miss Mosadinyana Mpoelang MOTLOGELWA
First Secretary (Administration)

Ms. K. Shale MOLETSANE
Second Secretary (Economic)

Mr. Peloentle Shakie KEBASWELE; Mrs. Nonofo Nonie Kebaswele
Attache (Commercial)

Mrs. Seodi Yada KHAMA
Attache (Education)

Mrs. Seore Alice LASARO; Mr. Boitsholetso Lasaro
Attache (Administrative)

______________

Lieutenant Colonel Duke MASILO; Mrs. Lulu Laone Masilo
Defense, Military and Air Attache

BRAZIL

Brazilian Embassy

Chancery: 3006 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-238-2700, (FAX 202-238-2827)

His Excellency Paulo-Tarso FLECHA DE LIMA; Mrs. Lucia Martins Flecha De Lima
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Antonino Lisboa Mena GONCALVES; Mrs. Elisabeth Missick Mena Goncalves
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Regis P. ARSLANIAN; Mrs. Maria Beatriz Arslanian
Minister-Counselor

Mrs. Maria Stela FROTA; Mr. Antonio Frota Neto
Minister-Counselor

Mr. Marcos V. P. GAMA; Mrs. Claudia Nunes P. Gama
Counselor

Mr. Luis Henrique S. LOPES; Mrs. Dora S. Lopes
Counselor

Mr. Luiz A. F. MACHADO; Mrs. Vania L. L. Machado
Counselor

Mr. Sergio TAAM
Counselor

______________

Mr. Nilo BARROSO NETO; Mrs. Maria Barroso
First Secretary

Mr. Carlos De Abreu E SILVA; Mrs. Morgana De Abreu Silva
First Secretary

Mr. Andre A. Correa Do LAGO; Mrs. Beatrice Weiller C. Do Lago
First Secretary (Cultural)

Mr. Francisco C. Soares LUZ; Mrs. Ivana Panizzi Luz
First Secretary

Ms. Wanja Campos Da NOBREGA; Mr. Aldemo Garcia Junior
First Secretary and Consul

Mr. Helio RAMOS; Mrs. Milma Ramos
First Secretary

______________

Mr. Raphael AZEREDO; Mrs. Vanessa De Andrade Azeredo
Second Secretary

Mr. Norberto MORETTI; Mrs. Jacqueline Moretti
Second Secretary

Mr. Bernardo PARANHOS VELLOSO; Mrs. Deborah Paranhos Velloso
Second Secretary

Mr. Rodrigo De Azeredo SANTOS; Mrs. Marilia C. A. Santos
Second Secretary

Ms. Ana Paula Simoes SILVA
Second Secretary

Mr. Renato Mosca De SOUZA; Mrs. Luciana Duarte Paiva Arantes
Second Secretary

Mr. Philip YANG; Mrs. Patricia Vanzella
Second Secretary

Ms. Maria Elisa R. MAIA
Third Secretary

______________

Mrs. Maria Leonor Ramos BATES; Mr. Ronald Leland Bates**
Attache

Mrs. Maria Ester G. CARVALHO; Mr. Ary Mamede Cruzeiro
Attache

Ms. Sonia Reis Da COSTA
Attache

Mr. Dival LARA; Mrs. Angela M. B. Lara
Attache

Mr. Mauricio Souza LEITE; Mrs. Maria S. Apostolova
Attache and Vice Consul

Mr. Aristides Jose De Souza MARTINS; Mrs. Tereza Cristina De Souza Martins
Attache

Mr. Celso Ricardo Hottum MEIRA; Mrs. Alice Maria Reis Meira
Attache

Mr. Jose Menache NEISTEIN
Attache

Mr. Zeuxis NEVES; Mrs. Erna Marie Neves
Attache

Ms. Maria NOBREGA
Attache

Mrs. Telma Leda Monteiro NOBREGA; Mr. Carlos Osman Victorino
Attache

Mr. Patricio PORTO; Mrs. Claudia Porto
Attache

Ms. Lilian Raquel Hazan SABAN
Attache and Vice Consul

Mrs. Elida De SOUZA MOORE; Mr. Kenneth Moore**
Attache and Vice Consul

Mrs. Elgeni Lopes STRZELESKI; Mr. Rogerio Strzeleski
Attache

Mr. Jose Raul TEIXEIRA; Mrs. Yara S. Jorge Teixeira
Attache

______________

Major General Sergio P. M. CORDEIRO; Mrs. Vera Lucia P. M. Cordeiro
Military Attache

Rear Admiral Kleber Luciano De ASSIS; Mrs. Dolores de Assis
Naval Attache

Major General Valdir SOUSA; Mrs. Isa K. Y. Sousa
Air Attache

Colonel Paulo Kazunori KOMATSU; Mrs. Maria Pedrosa Komatsu
Assistant Military Attache

Colonel Renato C. LEMOS; Mrs. Angela Ramos Lemos
Assistant Military Attache

Captain Paulo Roberto De Oliveira ELIAS; Mrs. Nilce Fonseca Elias
Assistant Naval Attache

Captain Luiz Umberto MENDONCA; Mrs. Albertina Maria F. Mendonca
Assistant Naval Attache

Colonel Weber Luiz KUMMEL; Mrs. Regina Couto Kummel
Assistant Air Attache

Colonel Hiromiti YOSHIOKA; Mrs. Magdalena K. Yoshioka
Assistant Air Attache

______________

Brazilian Aeronautical Commission
1701 22nd Street, NW 20008.
202-483-4031

Brazilian Army Commission
4632 Wisconsin Avenue, NW 20016.
202-244-5010

Brazilian Naval Commission
5130 MacArthur Boulevard, NW 20016-3344.
202-244-3950

BRUNEI

Embassy of the State of Brunei Darussalam

Chancery: 2600 Virginia Avenue, NW Suite 300, 20037
202-342-0159, (FAX 202-342-0158)

His Excellency Pengiran Anak Dato PUTEH; Mrs. Datin Kamilah Abdullah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Jaini ABDULLAH; Mrs. Noriah Wahab
Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Hasney MAT YASSIN; Mr. Hussain Osman
Second Secretary

Mr. Buyong ARSHAD
Third Secretary

Mr. Haji Morshidi Bin HAJI MD. YUSOF; Mrs. Hajah Timah Haji Bakar
Third Secretary (Administrative and Finance)

Miss Zabaidah DAUD
Attache

Mr. Hasnan SERUDIN; Mrs. Adinawati Abdullah
Attache (Communications)

BULGARIA

Embassy of the Republic of Bulgaria

Chancery: 1621 - 22nd Street, NW 20008
202-387-7969, (FAX 202-234-7973)

Her Excellency Dr. Snejana Damianova BOTOUCHAROVA; Mr. Arso Stratiev Doytchev
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Gueorgui KOSTIANEV; Mrs. Irina Kostianeva
Counselor and Consul

Mr. Panteley Anguelov PENEV
Counselor (Commercial)

Mr. Petio Dimitrov PETEV; Mrs. Yoana Lubenova Peteva
Counselor (Political)

Mr. Michayl Christov CHRISTOV
Third Secretary (Press)

______________

Mr. Rizva Moustafov ALIEV
Attache (Administrative)

Mr. Yordan Kirilov STOYTCHIN; Mrs. Mariana I. Atanassova-Stoytchina
Attache (Administrative)

Mr. Petar Tzontchev TCHAPANOV; Mrs. Tatiana Todorova Tchapanova
Attache (Administrative)

Mr. Ivan TCHOMAKOV; Mrs. Tatiana Tchomakova
Attache

Mr. Kalin Iliev TINTCHEV
Attache (Political)

______________

Captain Lubomir Deltchev SIMOV; Mrs. Natalia Marinova Simova
Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Armed Forces Attache Office
1621 22nd Street, NW 20008.
202-332-6616

Commercial Counselor Office
1621 22nd Street, NW 20008.
202-387-7969

Consular Office
1621 22nd Street, NW 20008.
202-387-7969

BURKINA FASO

Embassy of Burkina Faso

Chancery: 2340 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-5577, (FAX 202-667-1882)

His Excellency Bruno ZIDOUEMBA; Mrs. Rosine Mariam Zidouemba
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Simplice Honore GUIBILA; Mrs. Marie Florence Guibila Ouedraogo
Counselor

Mrs. Awa Ndeye OUEDRAOGO; His Excellency Gaetan Rimwanguiya Ouedraogo
Counselor (Cultural)

Mr. Souleymane OUEDRAOGO
Counselor (Economic)

Mr. Boureima OUEDRAOGO; Mrs. Awa Ouedraogo
Attache (Financial)

Mrs. Cecile Pare TOE; Mr. Norbert Toe
Attache

Mrs. Rosine Mariam ZIDOUEMBA; His Excellency Bruno Zidouemba
Attache

BURMA

Embassy of the Union of Burma

Chancery: 2300 S Street, NW 20008
202-332-9044, (FAX 202-332-9046)

His Excellency Tin WINN; Mrs. Khin Nu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Thaung TUN; Mrs. Sanda Lwin
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Khin Maung AYE; Mrs. Khin May Oo
Minister-Counselor

Mr. Tha Aung NYUN; Mrs. Mar Mar Kyaw
First Secretary

Ms. Hmway Hmway KHYNE
Second Secretary

Ms. Moe Thu ZAR
Third Secretary

______________

Mr. Wai LINN; Mrs Thein Daw Thein
Attache (Commercial)

Warrant Officer Soe MYINT; Mrs. Khin Ma Ma
Attache

Mr. Win MYINT; Mrs. Ohn Mar Soe
Attache

Mr. Aung Kyaw TUN
Attache

Ms. Tin Mya WIN
Attache

______________

Colonel Thet WIN; Mrs. Win Win Yee
Military, Naval and Air Attache

______________

Military, Naval and Air Attache Office
2300 California Street, NW 20008.
202-332-1938

BURUNDI

Embassy of the Republic of Burundi

Chancery: 2233 Wisconsin Avenue, NW Suite 212, 20007
202-342-2574, (FAX 202-342-2578)

Mr. Thomas NDIKUMANA; Mrs. Cassilde Mbonimpa
Minister (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Mr. Henri SIMBAKWIRA; Mrs. Aline Simbakwira Kamikazi
Counselor

CAMBODIA

Royal Embassy of Cambodia

Chancery: 4500 16th Street, NW 20011
202-726-7742, (FAX 202-726-8381)

His Excellency Huoth VAR; Mrs. Saudy Ny
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Samnom MAO CHAN; Mrs. Norn Phneo
Counselor (Economic)

Mr. Kim Heng MEAS; Mrs. Meardey Huot
Counselor (Political)

______________

Mr. Hak NOU; Mrs. Kalyan Hom
First Secretary (Press) and Consul

Mr. Syvatha NGUON; Mrs. Sok Mom Lay
Attache (Protocol)

Mr. Kong PRAK; Mrs. Thavy Chea
Attache (Financial and Consular)

CAMEROON

Embassy of the Republic of Cameroon

Chancery: 2349 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-265-8790, (FAX 202-387-3826)

His Excellency Jerome MENDOUGA; Mrs. Louisette M. R. Mendouga
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Raymond Ebenezer EPOTE; Mrs. Madeleine Epote
Minister-Counselor

Mr. Andre Blaise KESSENG A MBASSA; Mrs. Arlette Kesseng A Mbassa
Counselor (Economic)

Mr. Crecy TAWAH CHE
Counselor

Mr. Vincent MBULLE ETUE; Mrs. Nziege Margaret Mbulle
First Secretary

Mrs. Regine Aicha BOUDJIHO
Second Secretary (Consular and Protocol)

Mr. Zang A. ETORI; Mrs. Belek Therese Etori
Second Secretary (Financial)

Mr. Philippe ONDO ONDO; Mrs. Felicite Ondo Andeme Engo
Second Secretary

Mr. Dax BATTOKOK BITYEKI; Mrs. Julienne Battokok Bityeki
Attache (Cultural)

______________

Colonel Mathurin MEILLON; Mrs. Suzanne Meillon
Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Commander Emmanuel CHIKANDO; Mrs. Emilienne Njiki Chikando
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

CANADA

Embassy of Canada

Chancery: 501 Pennsylvania Avenue, NW 20001
202-682-1740, (FAX 202-682-7726)

His Excellency Raymond A. J. CHRETIEN; Mrs. Kay Chretien
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Douglas Gordon WADDELL; Mrs. Constance Anne Waddell
Minister (Economic and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Paul FRAZER; Dr. Tina Sherry Alster**
Minister (Public Affairs)

Mr. John Patrick HIGGINBOTHAM; Mrs. Michele Higginbotham
Minister (Political)

Mr. Jon J. ALLEN; Mrs. Clara Hirsch
Minister-Counselor (Political)

Mr. Paul FAUTEUX; Mrs. Lise Andree Provost
Minister-Counselor (Congressional and Legal)

Mrs. Astrid Yolanda PREGEL; Mr. Abdelkrim Oka
Minister-Counselor (Commercial)

Ms. Colleen Catherine SWORDS; Mr. Bjorn Gunnar Johansson
Minister-Counselor

______________

Mr. Jean Pierre Francois GOMBAY; Mrs. Rose S. Bader**
Counselor (Economic)

Mr. James F. GOULD
Counselor

Mr. Stuart HUGHES
Counselor (Political)

Mr. Daniel JEAN; Mrs. Line Cote
Counselor (Immigration)

Mr. Jamal A. KHOKHAR
Counselor (Trade Policy)

Mr. Andre R. LAPORTE; Mrs. Nancy L. Galloway**
Counselor (Administrative) and Consul

Ms. Eleonor LEWICKI
Counselor

Mr. Ronald Austin MACINTOSH
Counselor (Environment and Fisheries)

Mr. David J. MCLELLAN; Mrs. Yoonkyung Sohn
Counselor (Energy)

Mr. Rodney Ernest MOORE
Counselor

Mrs. Evelyn PUXLEY; Mr. James Owen Hyatt**
Counselor

Mr. Robert James RUTHERFORD; Mrs. Marianne Rutherford
Counselor (Commercial)

Mr. Joseph W. SCUBY; Mrs. Louise Scuby
Counselor

Mr. Brian A. SMITH; Mrs. Sayoko Yamamoto
Counselor (Financial)

Dr. Ronald Stanley THOMAS; Mrs. Shirley Lorraine Thomas
Counselor (Defense, Research and Development)

Mr. Paul James TRUEMAN; Mrs. Patricia Gail Trueman
Counselor (Immigration)

Mr. Terry Sidney WOOD; Mrs. Carol Ann Wood
Counselor

______________

Mrs. Kathryn ALEONG; Mr. Donald Robert Mackay
First Secretary (Commercial)

Mrs. Louise BLAIS; Mr. Peter Norman Port Falkner
First Secretary (Cultural)

Mr. Thomas Gregory CURRY; Mrs. Frances Lee Curry
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Nicolas DIMIC; Mrs. Nicole G. Gesnot Dimic
First Secretary

Mr. William Anthony HEWETT; Mrs. Jennifer Lucy Hewett
First Secretary (Commercial, Agricultural and Fisheries)

Mr. Marvin D. HILDEBRAND; Mrs. Linda Hildebrand**
First Secretary (Agricultural)

Mr. Howard Raphael ISAAC; Ms. Alzbeta Klein
First Secretary

Mr. Matthew LEVIN; Mrs. Rosalba Levin
First Secretary

Mr. Daniel J. MURPHY; Mrs. Bridget Christina Hayes Murphy
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Evhen Eugene RIZOK; Mrs. Maria Rizok
First Secretary

Mr. Brian Carl RUMIG; Mrs. Allison Barbara Merrick
First Secretary

Mr. Randall Frederick WAHAB; Mrs. Maret Ester Wahab
First Secretary

______________

Mr. Peter G. BATES; Ms. Margaret I. Gibson
Second Secretary

Mr. David Matthew EHINGER
Second Secretary

Ms. Allison Barbara MERRICK; Mr. Brian Carl Rumig
Second Secretary

Ms. Allison Janet SAUNDERS; Mr. A. Ross Murray
Second Secretary (Commercial)

Mr. Stewart Ross WHEELER
Second Secretary (Congressional and Legal)

Mr. Paul Kenneth CHARLTON
Third Secretary

Ms. Kathleen Anne LANNAN
Third Secretary (Commercial)

Ms. Marie Anne STAMP; Mr. Plamen Tomov Tzvetkov
Third Secretary

______________

Mr. Kenneth Joseph ALLEN; Mrs. Donna Mary Allen
Attache (Administrative)

Mr. Graham James BELL; Mrs. Joan Elizabeth Bell
Attache (Telecommunications)

Mr. William Herbert CUMMINGS; Mrs. Margaret Frances Cummings
Attache

Mr. Reginald Jon EACRETT; Mrs. Jean Ellenor Eacrett
Attache

Mr. Kenneth Dwight FEE
Attache

Mr. Michael Edwin HENWOOD; Mrs. Susan Marie Henwood
Attache (Head of Security)

Captain Christina Lola HUTCHINS; Mr. Gianni Cucinelli
Attache (Financial)

Mr. Denis Bruno LAMADELEINE; Mrs. Suzanne Carrolle Lamadeleine
Attache (Personnel)

Mr. Michael B. LEMAY; Mrs. Ivon Lemay
Attache

Sergeant John V. MUISE; Mrs. Sharon Mary Muise
Attache

Mr. Vincent MUOLO; Mrs. Rita Mary Niles
Attache

Mr. Terence James NIELD; Mrs. Donna Mary Edith Nield
Attache

Mr. Michael Norman SAUNDERS; Mrs. Josee Charland
Attache

Lieutenant Colonel Omar VAN ROOYEN; Mrs. Janice Irene Van Rooyen**
Attache (Administrative)

Mr. Douglas S. WAKEFIELD; Mrs. Susan F. Wakefield
Attache (Defense Research and Development)

Mr. Arnold WEISBROT; Mrs. Elizabeth Weisbrot
Attache

______________

Lieutenant Alan ANDERSON; Mrs. Paulette Anderson
Assistant Attache (Health, Training and Visits)

Ms. Zoe Anne BELTER
Assistant Attache

Major Gregory Dennis CLARK; Mrs. Johanne Catherine Dumont
Assistant Attache (Air Engineering)

Major William J. FLEMING; Mrs. Vivian Fleming
Assistant Attache (Engineering)

Major Gerald GAUDREAU; Mrs. Jacqueline Gaudreau
Assistant Attache (Training and Doctrine)

Major Gordon GREAVETTE; Mrs. Marguerite Greavette
Assistant Attache (Administrative)

Lieutenant Commander Karel Albertus HEEMSKERK; Mrs. Penny Suzanne Heemskerk
Assistant Attache (Engineering)

Lieutenant Colonel John Philip KACHUIK; Mrs. Lynne Eileen Kachuik
Assistant Attache

Lieutenant Commander Gary Raymond MACKNIGHT; Mrs. Heather Anne MacKnight
Assistant Attache (Operations)

Major Kenneth S. O'BRIEN; Mrs. Cheryl A. O'Brien
Assistant Attache (Air Operations)

Major Terrance PACHAL; Mrs. Lorraine Pachal
Assistant Attache (Communications and Electronics)

Lieutenant Colonel Francis Carl Glenn SOUTER; Mrs. Elena Souter
Assistant Attache

Dr. Philip R. STAAL; Mrs. Grace Ballen
Assistant Attache (Defense Research and Development)

______________

Rear Admiral Wayne Franklin GIBSON; Mrs. Sherry Margaret Gibson
Defense Attache

Colonel Douglas J. BRISCOE; Mrs. Mary Kathryn Briscoe**
Military Attache and Assistant Defense Attache

Captain Richard William BOWERS; Mrs. Constance Mary Bowers
Naval Attache and Assistant Defense Attache

Colonel Murray John BERTRAM; Mrs. S. Beryl Bertram
Air Attache and Assistant Defense Attache

Lieutenant Colonel Robert George SCOTT; Mrs. Christa Elisabeth Scott
Defense Cooperation Attache

Lieutenant Colonel Raymond TAYLOR; Mrs. Judith Taylor
Assistant Defense Attache

Lieutenant Colonel Alan J. HOWARD; Mrs. Sydney K. Howard
Assistant Military Attache

Commander John Thomas LEGAARDEN; Mrs. Wendy Montford Legaarden
Assistant Naval Attache

Lieutenant Colonel Stuart A. BAINES; Mrs. Mavis M. Baines
Assistant Air Attache

CAPE VERDE

Embassy of the Republic of Cape Verde

Chancery: 3415 Massachusetts Avenue, NW 20007
202-965-6820, (FAX 202-965-1207)

Mr. Manuel DE MATOS; Mrs. Fernanda Matos
Minister (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Mr. Alexandre Guilherme VIEIRA FONTES; Mrs. Jacqueline Rodrigues Fontes**
Attache (Commercial)

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

Embassy of Central African Republic

Chancery: 1618 - 22nd Street, NW 20008
202-483-7800, (FAX 202-332-9893)

His Excellency Henry KOBA; Mrs. Juliette Koba
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Ndinga GABA; Mrs. Winsome May Gaba
Counselor

Ms. Lucienne PERRIERE
Counselor (Economic)

CHAD

Embassy of the Republic of Chad

Chancery: 2002 R Street, NW 20009
202-462-4009, (FAX 202-265-1937)

His Excellency Ahmat MAHAMAT-SALEH; Mrs. Mariam Mahamat-Saleh
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Ali Naffa FADLASSID
First Secretary

Mr. Hassane OUSMAN
Attache

CHILE

Embassy of Chile

Chancery: 1732 Massachusetts Avenue, NW 20036
202-785-1746, (FAX 202-887-5579)

His Excellency John BIEHL; Mrs. Maria C. Navarrete
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Daniel G. CARVALLO; Mrs. Jacqueline Pinto
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Mario Carlos MATUS; Mrs. Maria A. Sanchez De Matus
Minister-Counselor

Mr. Jose Gabriel ZEPEDA; Mrs. Rina D. Monroy
Minister-Counselor

Mr. Pablo Rodrigo GAETE VIDAL; Mrs. Maria Cristina Larrain
Counselor

Lieutenant Colonel Douglas A. MARTINEZ; Mrs. Guadalupe Rios
Counselor (Technical)

Mr. William P. PATRICKSON; Mrs. Sofia Isabel Blanco
Counselor and Consul

Mr. Eduardo Alejandro SANTOS
Counselor (Agricultural)

______________

Mr. Guillermo J. ANGUITA; Mrs. Cecilia M. Rademacher
First Secretary

Mr. Antonio E. PENA; Mrs. Maria Begona Bustamante
First Secretary

Mr. Manuel Francisco GORMAZ; Mrs. Maria Angelica Rochette
Second Secretary

Mr. Rene Mauricio HURTADO; Mrs. Milagros Nancy Montesinos Arce
Second Secretary

Mr. Ricardo Gustavo ROJAS; Mrs. B. Sandra Giacobbe
Second Secretary

Mr. Bernardo J. DEL PICO
Third Secretary and Consul

Ms. Maria Del Carmen DOMINGUEZ
Third Secretary

Mr. Oscar J. FUENTES; Mrs. Isabel Margarita Hurtado
Third Secretary

Ms. Kareen HERRERA; Mr. Felix Vargas Herrera
Attache (Cultural)

Mr. Hernan E. JOFRE; Mrs. Parmenia R. Andrades
Attache (Labor)

Ms. Maria Noelia Odette MAGNET
Attache (Press)

Mrs. Maria Hilda Bolvaran De PINCUS; Mr. Pedro E. Pincus**
Attache (Civil)

______________

Brigadier General Alfredo CANALES; Mrs. Gertrudis Gomez
Defense and Military Attache

Rear Admiral Cristian CIFUENTES CABELLO; Mrs. Maria Francesca Buono Core
Naval Attache

General Hernan H. GABRIELLI; Mrs. Maria Luisa Corsi
Air Attache

Colonel Alessandro E. CARTONI; Mrs. Alexandra M. Marshall
Assistant Military Attache

Captain Keneth A. GREEN; Mrs. Silvana E. Vaccarezza
Assistant Naval Attache

Captain Werner W. WACHTENDORFF; Mrs. Nuvia Diaz
Assistant Naval Attache

Captain Eleazar Enrique BRAVO; Mrs. Sandra Jeannette Monsalves
Assistant Air Attache

Lieutenant Colonel Ivan R. CABRERA; Mrs. Eliana Osorio
Assistant Air Attache

Colonel Osvaldo F. SARABIA; Mrs. Teresa P. Barrie
Assistant Air Attache

______________

Air Attache Office
1029 Vermont Avenue, NW Suite 1100, 20005.
202-872-1334

Military Attache Office
2174 Wisconsin Avenue, NW 20007.
202-785-2083

Naval Attache Office
1736 Massachusetts Avenue, NW. 20036
202-466-2500

CHINA

Embassy of the People's Republic of China

Chancery: 2300 Connecticut Avenue, NW 20008
202-328-2500

His Excellency LI Zhao Xing
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. LIU Xiao Ming
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. DONG Buming
Minister (Administrative)

Mr. JIANG Miao Rui
Minister-Counselor

Mr. LIU Zhao Dong; Ms. HAN Li
Minister-Counselor

Mr. SHI Jian Xin; Ms. HAN De Yu
Minister-Counselor

______________

Mr. CUI Jian Jun
Counselor

Mr. CUI Luo Sheng
Counselor

Mr. CUI Zhan Qiao; Ms. ZHAO Shu Ying
Counselor

Mr. FU Wei Dong
Counselor

Ms. GAO Jian
Counselor

Mr. HUO Ming Wu
Counselor

Mr. JIN Li Gang; Ms. GAO Qi
Counselor

Ms. LI Shu Fang; Mr. XIE Yin Gong
Counselor and Consul General

Mr. LIN Hui Sheng; Ms. LI Yu
Counselor

Mr. PENG Zhandong; Ms. HE Suzhen
Counselor and Deputy Consul General

Mr. SHEN Long Hai; Ms. LI Jing Yu
Counselor

Mr. WANG Ke Bin; Ms. DONG Li Sha
Counselor

Mr. YE Ruan; Ms. WANG Ruiyun
Counselor

Mr. YIN Cheng De; Ms. WAN Ling Ying
Counselor

Mr . YU Shu Ning; Ms. ZHANG Chun Xiang
Counselor

Mr . YUE Xiao Yong; Ms. XU Er Wen
Counselor

Ms. ZHANG Chun Xiang; Mr. YU Shu Ning
Counselor

Mr. ZHANG Ke Yuan
Counselor

Mr. ZHANG Yuan Yuan
Counselor

______________

Mr. CAO Xue Jun; Ms. QIN Shao Jie
First Secretary

Mr. CHEN Qi; Ms. CUI Yun Shi
First Secretary (Cultural)

Mr. CHENG Hai Bo; Ms. YANG Yi Min
First Secretary

Mr. CUI Qing Ping; Ms. LIANG Xiu Ting
First Secretary and Consul

Mr. GONG Nai Xu; Ms. LI Qiu Shuang
First Secretary

Mr. GUO Shengwu; Ms. WANG Yan
First Secretary

Mr. KONG Xian Ming
First Secretary

Mr. LI Jian Ping
First Secretary

Mr. LI Zhi Min
First Secretary

Mr. LIAO Yong He
First Secretary

Mr. LIN Yi Shun; Ms. HUANG Yin Hong
First Secretary

Mr. LIU Ming Gang; Ms. WANG Li Wen
First Secretary

Mr. LIU Zheng Rong; Ms. XIONG Yu Tong
First Secretary

Mr. LU Wen Xiang
First Secretary

Ms. LUAN Li Ying; Mr. MA Hai Bo
First Secretary

Mr. LUO Zhao Hui; Ms. JIANG Yi Li
First Secretary

Mr. MA Hai Bo; Ms. LUAN Li Ying
First Secretary

Mr. QIAN Decun
First Secretary

Mr. SHEN Wei Lian; Ms. LUO Gui Zhu
First Secretary

Mr. SHEN Yong Xian; Ms. ZHANG Qiu Min
First Secretary and Consul

Mr. SHEN Yun; Ms. XI Min
First Secretary

Mr. SUN Jian Hua; Ms. LIU Rui Qin
First Secretary

Mr. SUN Wen Qi
First Secretary

Mr. WAN Ji Song
First Secretary

Mr. WANG De Fa; Ms. GU Yu Hua
First Secretary

Mr. WANG Xin Cai
First Secretary

Mr. WANG Zhongnan
First Secretary

Mr. WEI Li Qing
First Secretary

Mr. XING Bing Zheng; Ms. ZHANG Yu Ying
First Secretary

Ms. XU Er Wen; Mr. YUE Xiao Yong
First Secretary

Mr. XU Yong Ji
First Secretary

Mr. YANG Xiyu; Ms. DU Xiaolan
First Secretary

Mr. YAO Ji Lin
First Secretary

Ms. YU Wei Xiang
First Secretary

Mr. YUAN Ke Wen
First Secretary

Mr. ZHA Wei Ping
First Secretary

Mr. ZHANG Dong Liang
First Secretary

Mr. ZHANG Jian Ping; Ms. DING Jia Xin
First Secretary

Mr. ZHANG Zhi Qiang; Ms. QU Shu Jing
First Secretary

Mr. ZHOU Chang Yi; Ms. ZHU Yan Chun
First Secretary

______________

Mr. CAO Jing Hua; Ms. ZHAO Qian Xia
Second Secretary

Mr. CAO Yu<br> Second Secretary

Mr. CHAO Xiao Liang; Ms. CHENG Mei Ying
Second Secretary

Mr. DING Xiao Wen
Second Secretary

Mr. FU Wei Zhong; Ms. SU Li Li
Second Secretary

Ms. GAO Qi; Mr. JIN Li Gang
Second Secretary

Ms. GU Yu Hua; Mr. WANG De Fa
Second Secretary

Mr. GUO Jing; Ms. GE Shu Yun
Second Secretary

Mr. GUO Xiao Guang; Ms. XIONG Lian
Second Secretary

Ms. HE Chun Su
Second Secretary

Mr. HU Ding Jin; Ms. WANG Wei
Second Secretary

Mr. HU Yin Quan; Ms. TAN Xiang Rong
Second Secretary

Mr. JIANG Wei; Ms. LAI Qiao Ling
Second Secretary

Ms. JIANG Yi Li; Mr. LUO Zhao Hui
Second Secretary

Mr. LI Hui; Ms. YANG Yan
Second Secretary

Mr. LI Wei Kun
Second Secretary

Ms. LIU Rui Qin; Mr. SUN Jian Hua
Second Secretary

Mr. LIU Shichang; Ms. SHI Qiong
Second Secretary and Consul

Mr. LIU Zhi Cheng
Second Secretary

Mr. REN Yu Ping
Second Secretary

Ms. WANG Jian Qun; Mr. CAI Jin Biao
Second Secretary

Mr. WANG Yi Huang; Ms. LI Chun Xia
Second Secretary

Mr. WU Ke An; Ms. WU Min Su
Second Secretary

Mr. XIA Ya Feng; Ms. MA Qian Li
Second Secretary

Mr. XIA Yu Ming; Ms. SHI Bo
Second Secretary

Mr. XU Fu Cai; Ms. WEI Xiu Feng
Second Secretary and Consul

Mr. XU Xiao; Ms. YANG Yue
Second Secretary

Mr. YANG Hong Jin; Ms ZHANG Jie
Second Secretary

Mr. YU Jun
Second Secretary

Mr. YU Xiao Hai; Ms. KANG Shu Lan
Second Secretary

Mr. YUAN You Xin; Ms. WANG Huai Ting
Second Secretary

Mr. ZHANG Shou Qing
Second Secretary

Ms. ZHAO Shu Ying; Mr. CUI Zhan Qiao
Second Secretary

Mr. ZHENG Hu Qiang; Ms. GUO Rui Hong
Second Secretary and Consul

______________

Mr. DONG Chuan Jie; Ms. LI Guo Hong
Third Secretary and Consul

Mr. GU Yu Lu
Third Secretary

Mr. HONG Xiao Dong
Third Secretary

Mr. LI Guang Ming; Ms. LI Zheng
Third Secretary

Ms. LUO Gui Zhu; Mr. SHEN Wei Lian
Third Secretary

Ms. WAN Mei Zhen
Third Secretary

Mr. WANG Qi
Third Secretary

Ms. WANG Xin Lin
Third Secretary

Ms. WU Min Su; Mr. WU Ke An
Third Secretary and Vice Consul

______________

Mr. SUN Long Zhi
Attache

Mr. SUO Xian Liang ; Ms. MENG Jin Yan
Attache

Mr. WANG Wen Yong
Attache

Mr. YANG Yingjie
Attache

Lieutenant Colonel LIN Hui Sheng; Ms. WANG Hao Jie
Assistant Attache

Mr. YIN Zhong Liang
Assistant Attache

______________

Major General GONG Xian Fu; Ms. HUA Qun Li
Defense Attache

Colonel ZHANG Jian Guo; Ms. SHEN Xiao Li
Military Attache

Captain YANG Yi; Ms. BAI Xiang Yun
Naval Attache

Colonel WANG Ying Jun; Ms. ZHANG Zhan Ying
Air Attache

Colonel WANG Han Sheng; Ms. SHAO Hong Hua
Assistant Defense Attache

Colonel LING Zhi Yang; Ms. GAO Xiao Rong
Assistant Military Attache

Colonel REN Fu Mao; Ms. LIU Zhi Ping
Assistant Military Attache

Colonel TANG Bu Sheng
Assistant Military Attache

Commander TANG Qiang Hua; Ms. WU Wei Li
Assistant Naval Attache

Lieutenant Colonel ZHANG Qiang; Ms. WANG Ping
Assistant Air Attache

______________

Air Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2542

Congressional Liaison Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2554

Consular Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2518

Cultural Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2510

Defense Attache Office
2139 Wisconsin Avenue NW 20007.
202-295-2500, (FAX 338-1690)

Economic Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2528, (FAX 234-8629)

Economic and Commercial Counselor's Office
2133 Wisconsin Avenue NW 20007.
202-625-3380, (FAX 337-5864)

Education Office
2700-12 Porter Street NW 20008.
202-885-0731

Military Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2553

Naval Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2541

Political Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2507

Press Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2511

Public Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2546

Science and Technology Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2530

Visa Section Office
2201 Wisconsin Avenue NW 20008, Room 110.
202-338-6688

COLOMBIA

Embassy of Colombia

Chancery: 2118 Leroy Place, NW 20008
202-387-8338, (FAX 202-232-8643)

His Excellency Juan Carlos ESGUERRA; Mrs. Julia Miranda
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Ximena TAPIAS; Mr. Carlos Rodriguez Aguilar
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Felipe PIQUERO; Mrs. Clara Lucia Uribe
Minister-Counselor

Mrs. Claudia VACA
Minister-Counselor

Mr. Francisco J. COY; Mrs. Gloria Marlene Gomez
Counselor

Mr. Miguel FADUL; Mrs. Margarita Bonamusa
Counselor (Commercial)

Ms. Astrid VALLADARES
Counselor

______________

Mr. Fidel CANO; Mrs. Carolina Renteria
First Secretary

Mr. Alfonso LIEVANO; Mrs. Isabel Lievano
Second Secretary

Ms. Maria Stella FERNANDEZ
Third Secretary

Mr. Francisco Alberto GONZALEZ; Mrs. Ruth Mery Ariza Lemus
Third Secretary

Mrs. Ana Maria PUJANA; Mr. Miguel Ceballos
Third Secretary

Colonel German Dario MORENO ACERO; Mrs. Narcisa De Vargas Espinosa
Attache (Police)

Ms. Olga P. REYES
Attache (Commercial)

Colonel Joaquin BUITRAGO; Mrs. Marcela Gonzalez
Assistant Attache

Major Jose Vicente SEGURA ALFONSO; Mrs. Doris Lucia Rodriguez
Assistant Attache (Police)

______________

General Hector Hernando GIL; Mrs. Ruth Maria Quinones De Gil
Defense and Air Attache

Colonel Fabio BEDOYA; Mrs. Alicia De Bedoya
Military Attache

Major General Octavio GNECCO; Mrs. Rosario Gnecco
Naval Attache

Colonel Luis GARCIA; Mrs. Rosalba De Garcia
Assistant Military Attache

Major Nicacio MARTINEZ; Mrs. Ines Avella
Assistant Military Attache

Lieutenant Colonel Eduardo PINZON; Mrs. Vivian Teresa De Pinzon
Assistant Military Attache

Lieutenant Commander Jose Alirio CIFUENTES; Mrs. Yolanda Roldan
Assistant Naval Attache

Colonel Ricardo RUBIANO GROOT; Mrs. Tatiana Carrion
Assistant Air Attache

______________

Commercial Attache Office
1701 Pennsylvania Avenue, NW Suite 560, 20006
202-463-6679

COMOROS

Embassy of the Federal and Islamic Republic of The Comoros

Chancery (temporary): care of the Permanent Mission of the Federal and Islamic Republic of the Comoros to the United Nations:
336 E. 45th St., 2nd Floor
New York, N.Y. 10017
212-349-2030

His Excellency Ahmed DJABIR; Mrs. Suzanne A. Djabir
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF

Embassy of the Democratic Republic of Congo

Chancery: 1800 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-234-7690 and 7691, (FAX 202-237-0748)

Mr. Tambo A. Kabila MUKENDI; Mrs. Muadi Mwendakani
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

CONGO, REPUBLIC OF

Embassy of the Republic of the Congo

Chancery: 4891 Colorado Avenue, NW 20011
202-726-5500, (FAX 202-726-1860)

Mr. Serge MOMBOULI
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Mr. Daniel MOUELLET; Mrs. Josiane Solange Kihoulou
Counselor

Mr. Auguste BIYO; Mrs. Nathalie Soline Victoire Biyo
First Secretary (Financial)

Mr. Mbow AMPHAS MAMPOUA; Mrs. Edith Clemence Amphas Mampoua
Second Secretary (Consular)

Mr. Andre TENTOKOLO; Mrs. Valentine Alexandrovna Tentokolo
Second Secretary (Economic and Commercial)

COSTA RICA

Embassy of Costa Rica

Chancery: 2114 S Street, NW 20008
202-234-2945, (FAX 202-265-4795)

His Excellency Jaime DAREMBLUM; Mrs. Gina Daremblum
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Francisco Jose AGUILAR URBINA
Minister-Counselor and Consul General

Mrs. Mirtha Virginia DE PEREA; Mr. Alfonso Perea-Posada
Minister-Counselor (Cultural) and Consul

Ms. Erika HARMS
Minister-Counselor

Ms. Anik ZURCHER; Mr. David Andres Ochoa
Counselor

Ms. Yamile SALAS
First Secretary

______________

Consular Office
2112 S Street, NW 20008.
202-328-6628

COTE D'IVOIRE

Embassy of the Republic of Cote d'Ivoire

Chancery: 2424 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-797-0300

His Excellency Koffi Moise KOUMOUE; Mrs. Sounougou Comoe Koumoue
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Yalle Gabriel AGBRE; Mrs. Clemence Djaquis Agbre
Counselor (Commercial, N.Y.)

Mr. James N'Dede Kodjo BADOU; Mrs. Marie Therese Badou Echene Tanoe
Counselor


Mr. Idrissa BAYO Counselor (Economic)

Mr. Edmond Kouakou DESBHY; Mrs. Claudine Brou Desbhy
Counselor

Mr. Adamoh DJELHI YAHOT; Mrs. Marie Claude Djelhi
Counselor (Economic)

Mr. Fry KOUADIO; Mrs. Kosso Nou Ama Cecile Kouadio Fry
Counselor

Mr. John William Leon F. MORRISSON
Counselor (Economic)

______________

Mr. Severin Mathias AKEO
First Secretary (Consular and Cultural)

Mr. Yao Vincent NZI; Mrs. Bassie Virginie Adja Nzi
Attache (Financial)

______________

Colonel Bi Goore Francois BOTI
Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Chancery Annex
2412 Massachusetts Avenue, NW 20008

Commercial Counselor
One World Trade Center
New York, NY 10048, Suite 2507
212-466-0180

CROATIA

Embassy of the Republic of Croatia

Chancery: 2343 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-588-5899, (FAX 202-588-8936)

His Excellency Miomir ZUZUL; Mrs. Tatjana Zuzul
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Branko BARICEVIC
Minister-Counselor

Mrs. Mira MARTINEC; Mr. Miljenko Martinec
Minister-Counselor

Mr. Aleksandar HEINA; Mrs. Zvjezdana Heina
Counselor (Economic)

Dr. Kresimir PIRSL; Mrs. Sanja Pirsl
Counselor

Mr. Marijan GUBIC; Ms. Suzana Colina
First Secretary

Mr. Tomislav THUR
First Secretary

Mr. Luka ALERIC
Third Secretary

______________

Captain Robert HRANJ; Mrs. Mirjana Hranj
Defense, Military, Naval and Air Attache

CYPRUS

Embassy of the Republic of Cyprus

Chancery: 2211 R Street, NW 20008
202-462-5772, (FAX 202-483-6710)

His Excellency Andros A. NICOLAIDES; Mrs. Ero Nicolaides
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Andreas S. KAKOURIS; Mrs. Kareen Farrell Kakouris**
Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Miltos MILTIADOU
Counselor (Press)

Mr. George CHACALLI
First Secretary and Consul

CZECH REPUBLIC

Embassy of the Czech Republic

Chancery: 3900 Spring of Freedom Street, NW 20008
202-363-6315, (FAX 202-966-8540)

His Excellency Alexandr VONDRA; Mrs. Martina Vondrova
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Antonin HRADILEK; Mrs. Anna Hradilkova
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jan CIZEK; Mrs. Hana Cizkova
Counselor and Consul

Mr. Ivan DUBOVICKY
Counselor (Cultural)

Mr. Michal SEDLACEK
Counselor (Political)

Mr. Miroslav TOMAN; Mrs. Katerina Tomanova
Counselor (Commercial and Economic)

Mr. Petr HRUBEC; Mrs. Dagmar Hrubcova
First Secretary

Mr. Zuzana NOVAKOVA
First Secretary (Commercial, N.Y.)

Mrs. Nicol ADAMCOVA; Mr. Radek Adamec
Second Secretary (Political)

Mr. Ludek POKORNY; Ms. Lenka Pokorna
Second Secretary (Economic)

Mr. Martin WEISS; Mrs. Katerina Weissova
Second Secretary (Press)

Mr. Jaroslav REMES; Mrs. Blanka Remesova
Third Secretary

Mr. Marcel SAUER; Mrs. Martina Leierova
Third Secretary

Mr. Jaroslav BENDA; Mrs. Jaroslava Bendova
Attache (Administrative)

______________

Colonel Jiri GIESL; Mrs. Jana Gieslova
Defense, Military and Air Attache

Colonel Miloslav FIKAR; Mrs. Marie Fikarova
Assistant Defense, Military and Air Attache

Lieutenant Colonel Vladimir KAVAN; Mrs. Marie Kavanova
Assistant Defense, Military and Air Attache

__________

Commercial Office
1109-1111 Madison Avenue, New York, NY 10028.
212-717-5064 (FAX) 212-717-5064

Commercial Section
3900 Spring of Freedom Street, NW 20008.
202-274-9104 (FAX) 244-2147

Military Attache Office
3900 Spring of Freedom Street, NW 20008.
202-353-9265 (FAX) 363-9265

Visa Office
3900 Spring of Freedom Street, NW 20008.
202-274-9121 (FAX) 363-6308

DENMARK

Royal Danish Embassy

Chancery: 3200 Whitehaven Street, NW 20008
202-234-4300, (FAX 202-328-1470)

His Excellency K. Erik TYGESEN; Mrs. Ulla V. Tygesen
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Svend Boje MADSEN; Mrs. Anette Hoejberg Christensen
Minister (Political and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Lars MOLLER; Mrs. Kirsten B. Moller
Minister (Economic)

Mr. Jorgen Mollegaard KRISTENSEN; Mrs. Eva Kristensen
Minister-Counselor (Agricultural and Fisheries)

Mr. Lars KJAER; Mrs. Berit Hassing Kjaer
Counselor (Economic)

Mr. Jens LUNDAGER; Mrs. Lene G. Lundager
Counselor (Financial)

Mr. Peter MOLLER; Mrs. Eva T. Moller
Counselor (Labor Relations)

______________

Mr. Jorn ANDERSEN; Mrs. Britt Andersen
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Jens Otto HORSLUND; Mrs. Githa Birkegaard Horslund
First Secretary (Political)

Mr. Anders AGERSKOV
Second Secretary (Economic)

Mrs. Lone Fruerskov ANDERSEN; Mr. Peter Kirkegaard
Second Secretary (Political)

______________

Mrs. Pernille HAUBROE; Mr. Niels Aage Vilhelmsen
Attache (Commercial)

Mr. John PEDERSEN; Mrs. Inger Merete Sarborg
Attache (Research)

Mr. Patrick Milburn SONDERGAARD; Mrs. Patricia Nikolaeva Sondergaard
Attache (Agricultural)

______________

Brigadier General Lars C. FYNBO
Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Colonel Tom STOLTENBERG; Mrs. Melody Lynn Stoltenberg**
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Defense, Military, Naval and Air Attache Office
3200 Whitehaven Street, NW 20008
202-234-4300

DJIBOUTI

Embassy of the Republic of Djibouti

Chancery: 1156 - 15th Street, NW Suite 515, 20005
202-331-0270, (FAX 202-331-0302)

His Excellency Roble OLHAYE; Mrs. Amina Farah Ahmed Olhaye
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Issa Daher BOURALEH; Mrs. Fozia Ahmed Abaneh
Second Secretary

Mr. Hassan Mohamed SOUGAL; Mrs. Hasna Hassan Mohamed
Attache (Financial)

DOMINICA

Embassy of the Commonwealth of Dominica

Chancery: 3216 New Mexico Avenue, NW 20016
202-364-6781, (FAX 202-364-6791)

His Excellency Dr. Nicholas J. O. LIVERPOOL
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
(Resident in Dominica)

DOMINICAN REPUBLIC

Embassy of the Dominican Republic

Chancery: 1715 - 22nd Street, NW 20008
202-332-6280, (FAX 202-265-8057)

His Excellency Bernardo VEGA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Angel GARRIDO; Mrs. Marta Garrido**
Minister

Mr. Roberto DESPRADEL; Mrs. Margarita Rosa Dargam De Despradel
Minister-Counselor

Mr. Francisco A. CARABALLO
Counselor

Mr. Virgilio A. MOTA
Counselor (Commercial)

Mrs. Germania Altagracia GASKILL; Mr. Gilford Gaskill**
First Secretary

Ms. Eunice LARA
Attache (Cultural)

______________

General Jose Miguel Angel SOTO JIMENEZ; Mrs. Mercedes Luisa Thormann de Soto
Defense, Military, Naval and Air Attache

ECUADOR

Embassy of Ecuador

Chancery: 2535 - 15th Street, NW 20009
202-234-7200, (FAX 202-667-3482)

His Excellency Alberto F. MASPONS; Mrs. Silvia Burbano
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Fernando FLORES; Mrs. Maria Amparo Flores
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Eduardo BRITO; Mrs. Ana Brito
Counselor (Economic and Commercial)

Mr. Giovanni O. DARQUEA; Mrs. Aglae V. Darquea
Counselor and Consul

Mr. Teodoro MALDONADO
Counselor

Dr. Arturo CABRERA
Second Secretary

Miss Mireya MUNOZ
Second Secretary

Mr. Diego M. RAMIREZ; Mrs. Monica A. Ortiz Del Salto
Second Secretary

______________

Mrs. Pilar V. CORNEJO; Mr. Carlos Cornejo
Attache (Civil)

Mrs. Elsa Maria MARTINEZ; Mr. Gustavo Martinez
Attache (Civil)

Ms. Lucia ZAMBRANO
Attache (Civil)

______________

Rear Admiral Edgar GUERRA; Mrs. Maria Elena Bosano
Defense Attache

Captain Victor H. ROSERO; Mrs. Giglia G. Rosero
Naval Attache

Colonel Ignacio DIAZ; Mrs. Alexandra Tandazo
Assistant Military Attache

Captain Jorge E. BASSANTE; Mrs. Shirley Arizaga Gonzales
Assistant Naval Attache

Commander Carlos L. ZURITA; Mrs. Magaly N. Zurita
Assistant Naval Attache

Colonel Darwin CEVALLOS; Mrs. Fanny Cevallos
Assistant Air Attache

______________

Air Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
202-234-0601

Consular Affairs Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
202-234-7166

Naval Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009.
202-265-7674

Military Attache Office
2535 - 15th Street, NW 20009
202-234-0647

EGYPT

Embassy of the Arab Republic of Egypt

Chancery: 3521 International Court, NW 20008
202-895-5400, (FAX 202-244-4319/5131)
Consular Section: (966-6342)

His Excellency Ahmed Maher EL SAYED; Mrs. Maher El Sayed
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Hamdi S. LOZA; Mrs. Sherine M. Riad
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Abdel Aleem EL ABYAD; Mrs. Akila Saleh
Minister (Press and Information)

Mr. Alaa E. SHALABY; Mrs. Fekria A. El Sayed
Minister (Economic and Commercial)

______________

Mr. Amr Abdel Latif ABOUL ATTA
Counselor

Dr. Mohamed Abbas EL KALLA; Mrs. Aida Ibrahim Aziz Wafate
Counselor (Agricultural)

Mr. Atef M. HASSAN; Mrs. Amany M. Khalifa
Counselor

Mr. Hazem A. KHAIRAT; Mrs. Manal S. Abdel Rehim
Counselor

Mr. Abdel Aziz A. MOUSTAFA; Mrs. Assad Hanem H. Ahmed
Counselor

Dr. Samiry I. SULTAN
Counselor (Medical)

Mr. Osama Mohamed ZAKI
Counselor (Cultural, Educational and Director)

______________

Mr. Amgad M. ABDELGHAFFAR; Mrs. Laila Ahmed Bahaa Eldin
First Secretary

Ms. Hala A. F. A. EL GHANNAM
First Secretary

Mr. Ehab M. M. FAWZY; Mrs. Iman G. E. Helmy
First Secretary

Mr. Said Taha KHALED; Mrs. Hamdiah Mohamed Elsayed
First Secretary

Mr. Mahmoud Ahmed Samir SAMY
First Secretary

Mr. Adel A. ABDEL SALAM; Mrs. Sanaa M. Aly
Second Secretary

Mr. Mohamed A. DAWOOD
Second Secretary

Mr. Amr Fathi AL JOWAILY; Mrs. Hanan Mohamed Galal Dowedar
Third Secretary

Mr. Mohamed Taha EL FARNAWANY; Mrs. Yomna Moustafa
Third Secretary

Mr. Karim A. HAGGAG; Mrs. Soha S. A. Z. Omar
Third Secretary

Mr. Adham M. NAGUIB
Third Secretary

______________

Major Ashraf Ahmed AHMED; Mrs. Safaa Mohamed Khalil
Attache (Administrative)

Mr. Gamal Mahmoud ALI; Mrs. Hanan Ahmed Selem
Attache (Administrative)

Mr. Mohsen A. Z. EL ADAWI; Mrs. Fatma B. M. El Didi
Attache (Administrative)

Mr. Abdel Aziz Mohamed EL KADI; Mrs. Enayat Mohamed Ahmed Abdel Khalik
Attache (Administrative)

Mr. Magdy A. M. EL SAYED; Mrs. Amani H. M. Ezzat
Attache (Administrative)

Mr. Magdy Abdalla I. EL SAYED; Mrs. Hanaa Amin S. Abouel Dahab
Attache (Administrative)

Mrs. Abla A. EL SHISHINY
Attache (Administrative)

Mr. Mahmoud M. M. GAMIL; Mrs. Azza A. I. Aly
Attache (Administrative)

Mr. Hassan Mohamed HASSAN; Mrs. Fatma Taha Mohamed
Attache (Administrative)

Mr. Osama Zaki HASSAN; Mrs. Zeinab Aly E. Shibl
Attache (Administrative)

Mr. Ahmed Ibrahim KAMAL; Mrs. Wafaa Mohamed Rashad
Attache (Administrative)

Ms. Basma Hafez MAHMOUD
Attache (Information)

Mr. Gaber S. A. MAHMOUD
Attache (Administrative)

Mr. Zakaria Rezk D. A. REZK
Attache (Administrative)

Mr. Mohamed Naguib Z. SHALAN; Mrs. Rabab F. A. Shalan
Attache (Administrative)

Mr. Walid Mahmoud SHERIF
Attache

Mrs. Madeha Mohamed Ghaleb SHOUKRI; Mr. Ismail Mohamed El Sayed
Attache (Administrative)

Ms. Fathia Ahmed SOUDAN
Attache (Administrative)

Mr. Mohamed A. TOLBA
Attache (Administrative)

Mrs. Ihssan Abdel Sabour WALI; Mr. Sayed Ismail M. El Gammal
Attache (Cultural)

______________

Colonel Essam El Din Mohamed ABDEL HADY; Mrs. Salwa Khairy Mostafa
Assistant Attache

Major Ahmed Aref ABDEL MOTALEB; Mrs. Manal Ahmed Abdel Moneim
Assistant Attache

Commander Nabil Abdel Azim ABOUL AZM; Mrs. Zeinab Mohamed A. Elsesy
Assistant Attache (Procurement)

Colonel Abdelhamed A. ALLAM; Mrs. Sanaa Ahmed Nada
Assistant Attache

Lieutenant Colonel Mohamed Tawfik Hassan AMIN SAFWAT; Mrs. Iman Anwar Hussein El Malah
Assistant Attache

Brigadier General Mahmoud Zaky ASSAAD; Mrs. Hala Rashad Mazen
Assistant Attache

Colonel Maher Mohamed L. EL SAYED; Mrs. Maryam B. A. Mofid
Assistant Attache

Major Tarek H. EL SEADY; Mrs. Mona Anwar S. Ashor
Assistant Attache (Administrative)

Mr. Ashraf Yahya EL-HAKIM; Mrs. Sawsan Osman Mohamed
Assistant Attache

Colonel Galal Shawky GAAFAR; Mrs. Amira Samy Abousoud
Assistant Attache

Major Ihab Mohamed HELAL; Mrs Dina Abdel Moneim El Abasery
Assistant Attache

Lieutenant Colonel Hesham Mahmoud Farid HOSNY; Mrs. Nadia Aly Mahmoud
Assistant Attache

Colonel Ahmed Wanis Mohamed KHALIL; Mrs. Mona Mohamed Hassan Amer
Assistant Attache

Major Ahmed Hussein M. KHIDR; Mrs. Mona Ahmed M. Mosbeh
Assistant Attache (Financial)

Major Moustafa Mohamed S. A. TAHA; Mrs. Omaima El Sayah Shouah
Assistant Attache

______________

Rear Admiral Tarek Ahmed A. A. M. NOOUR; Mrs. Merfat H. G. Azab
Defense, Military, Naval and Air Attache

Colonel Mohamed Mohamed Mohamed ABOUD; Mrs. Hanan Elsayed A. Abdelmogheeth
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Colonel Sherif Fouad E. S. M. HEGAZY; Mrs. Wafaa Ibrahim M. Ibrahim
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

Colonel Mohamed Amin F. ISMAIL; Mrs. Maha Mohamed I. Ali
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Agricultural Affairs Office
3521 International Court, NW 20008
202-966-2080, (FAX 202-895-5493)

Commercial and Economic Affairs Office
2232 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-265-9111, (FAX 202-328-4517)

Cultural and Educational Affairs Office
1303 New Hampshire Avenue, NW 20036
202-296-3888 (FAX 202-296-3891)

Defense and Military Attache Office
2308 Tracy Place, NW 20008
202-462-5943 (FAX 202- 462-5978)

Egyptian Medical Office
3521 International Court, NW 20008
202-296-5286 (FAX 202- 296-5288)

Press and Information Office
1666 Connecticut Avenue, NW Suite 440, 20009
202-667-3402 (FAX 202-234-6827)

Procurement Office
5500 16th Street, NW 20011
202-726-8006 (FAX 202-829-4909)

EL SALVADOR

Embassy of El Salvador

Chancery: 2308 California Street, NW 20008
202-265-9671

His Excellency Rene A. LEON
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mrs. Carmen TOBAR
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Maria Soledad ARGUETA
Minister-Counselor

Ms. Grace M. AWAD
Counselor (Administrative)

Mrs. Claudia Nuset DE BARTOLINI; Mr. Frank Paul Bartolini**
Counselor (Press and Public Affairs)

Ms. Angela Mathilde DE CRAIK
Counselor

Ms. Johanna HILL
Counselor (Political)

Mr. Werner M. ROMERO
Counselor (Trade and Investment Promotion)

______________

Mr. Walter A. ANAYA E.
First Secretary and Consul General

Mrs. Dora Maria DE AGUILAR; Mr. Jose M. Aguilar
First Secretary

Ms. Maria Isabel ROSALES LAGUARDIA
Second Secretary and Vice Consul

______________

Mr. Francisco Javier CALLEJA; Mrs. Maureen Calleja**
Attache (Commercial)

Ms. Mirian Etelinda VARGAS CASTILLO
Attache (Cultural)

______________

Colonel Angel RAMOS; Mrs. Anne Marie Ramos**
Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Colonel Otto Alejandro ROMERO; Mrs. Ana Consuelo Romero
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Consular Affairs Office
1424 16th Street, NW Suite 200, 20036.
202-331-4032

Counselor for Economic, Financial, and Commercial Affairs Office
2308 California Street, NW, 20008.
202-265-9671, 9672<

Defense Attache Office
2308 California Street, NW, 20008

EQUATORIAL GUINEA

Embassy of the Republic of Equatorial Guinea

Chancery: 1511 K Street, NW Suite 405, 20005
202-393-0525, (FAX 202-393-0348)

His Excellency Pastor Micha ONDO BILE; Mrs. Concepcion Angue De Micha Ondo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Teodoro BIYOGO NSUE; Mrs. Elena Mensa Abena
First Secretary

Mrs. Mari Cruz EVUNA ANDEME
Attache (Administrative)

ERITREA

Embassy of the State of Eritrea

Chancery: 1708 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-319-1991, (FAX 202-319-1304)

His Excellency Semere RUSSOM; Mrs. Alem Abraha Hadgu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Berhane Asresehei KIDANE; Mrs. Elsa Abraham Haile
Second Secretary (Administrative)

Mr. Goitom Sium GHEBREZGHABIHER; Mrs. Tblez Abraha Asfaha
Third Secretary (Consular)

ESTONIA

Embassy of Estonia

Chancery: 2131 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-588-0101, (FAX 202-588-0108)

His Excellency Grigore Kalev STOICESCU; Mrs. Kattri Arge Stoicescu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Lauri LEPIK
First Secretary (Political)

Mr. Mait MARTINSON
First Secretary (Commercial)

Mr. Jaan SALULAID; Mrs. Maria Claudia Solarte Vasquez
First Secretary (Economic)

______________

Lieutenant Colonel Tiit TAMMELA; Mrs. Reet Tammela
Defense, Military, Naval and Air Attache

ETHIOPIA

Embassy of Ethiopia

Chancery: 2134 Kalorama Road, NW 20008
202-234-2281, (FAX 202-328-7950)

His Excellency Berhane GEBRE-CHRISTOS; Mrs. Ketema Redda**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Mengesha Molla ABESHO
Counselor (Administrator)

Mr. Fisseha ADUGNA; Mrs. Desta Mulat
Counselor (Political)

Mr. Ayalew Yimam ERGETE; Mrs. Semainesh T. Tesfamariam
Counselor

Mr. Mohammed Yahya GARAD; Mrs Nabata Abdulahi Garad
Counselor (Trade)

Mr. Tadelle TEFERRA; Mrs. Messelu Tadesse
Counselor (Economic and Financial)

______________

Mr. Ayalew H. Mariam MAMO; Mrs. Zewdinesh Kebede
First Secretary (Political)

Mr. Gizaw Gebrehanna WOLDETSADIK; Mrs. Almaz Kebede Asfaw
Second Secretary (Administrative and Financial)

______________

Economic, Financial and Trade Office
1800 K Street, NW Suite 624, 20006
202-452-1272 (FAX 202- 223-0137)

FIJI

Embassy of the Republic of Fiji

Chancery: 2233 Wisconsin Avenue, NW Suite 240, 20007
202-337-8320, (FAX 202-337-1996)

His Excellency Napolioni MASIREWA; Mrs. Florence Joanna T. Masirewa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Emori TUDIA; Mrs. Vani Tudia
First Secretary

Ms. Salaseini Lelevawalu VOSAILAGI
Second Secretary

FINLAND

Embassy of Finland

Chancery: 3301 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-298-5800, (FAX 202-298-6030)

His Excellency Jaakko LAAJAVA; Mrs. Pirjo Riitta Laajava
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Teemu TANNER; Mrs. Kirsimarja Annika Tanner
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Armi Helena HEINONEN
Minister-Counselor (Financial)

Mr. Jyrki IIVONEN; Mrs. Mirja Iivonen
Minister-Counselor (Political-Military)

Mr. Jorma KORHONEN; Mrs. Ulla Noroviita-Korhonen
Minister-Counselor (Economic)

Ms. Anneli Kristiina HALONEN
Counselor (Cultural)

Mr. Veikko Juhani KANTOLA; Ms. Birgitta K. Kantola
Counselor (Financial)

Mr. Anssi KUJALA; Mrs. Tarja Kujala
Counselor (Science and Technology)

Mr. Jarmo A. MAKELA; Mrs. Kielo Kaarina Karioja Makela
Counselor (Press)

Mr. Antti TURUNEN; Mrs. Kirsti Turunen
Counselor

______________

Ms. Kirsti H. KAUPPI
First Secretary

Ms. Leena RITOLA
Second Secretary

Ms. Maria SORSA
Second Secretary

Mrs. Anja L. MANN
Attache (Consular)

______________

Colonel Kari Juhani KOKKONEN; Mrs. Marja-Leena M. Kokkonen
Defense, Military, Naval and Air Attache

Lieutenant Commander Markus A. AARNIO; Mrs. Tiina Koroma
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Defense, Military, Naval and Air Attache Office
3301 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-298-5800

Technology Center
3301 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-298-5837, (FAX 298-6040)

Trade and Finance Office
3301 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-298-5877, (FAX 298-6041)

FRANCE

Embassy of France

Chancery: 4101 Reservoir Road, NW 20007
202-944-6000, (FAX 202-944-6166)

His Excellency Francois V. BUJON; Mrs. Anne M. Bujon
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Hugues Alban PERNET; Mrs. Francoise Pernet
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jean Francois BOITTIN; Mrs. Sarah Leith Boittin**
Minister (Economic and Commercial)

Mr. Jean Claude MILLERON; Mrs. Marie France Milleron
Minister (Financial)

______________

Mr. Jean Michel BOUR; Mrs. Laurette Bour
Counselor (Transportation)

Mr. Guy BROISSAND; Mrs. Pascaline Ginette Broissand
Counselor

Mr. Pierre BUHLER
Counselor (Cultural)

Mr. Olivier CARON; Mrs. Marie Odile Caron
Counselor

Mr. Noel Jean Pierre CLAUDON; Mrs. Elisabeth Genevieve Claudon
Counselor (Tax)

Mr. Serge COUVREUR; Mrs. Catherine Couvreur
Counselor (Commercial)

Mr. Alain DE KEGHEL; Mrs. Dominique De Keghel
Counselor and Consul General

Mr. Nicolas DE RIVIERE; Mrs. Meike Bueld
Counselor

Mr. Roland GALHARAGUE
Counselor

Mr. Pierre GUIGNARD; Mrs. Maria Carmen Guignard
Counselor (Chief of Staff to Ambassador)

Mr. Bruno JACTEL; Mrs. Ann Jactel**
Counselor (Economic and Commercial)

Mr. Jean Pierre LACROIX; Mrs. Muge Lacroix
Counselor

Mr. Jean Francois LACRONIQUE; Mrs. Catherine Isabelle Lacronique
Counselor (Health)

Mr. Philippe LEFORT; Mrs. Geraldine Lefort
Counselor

Mr. Daniel LEROY
Counselor (Nuclear and Energy)

Mr. Bernard MAIZERET; Mrs. Marie-Jeanne Maizeret
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Hubert MARTIN; Mrs. Dianna Martin**
Counselor (Labor and Social)

Mr. Christian Georges MENOU
Counselor (Paymaster General-Comptroller)

Mr. Jean Marie PAUGAM; Mrs. Anne Paugam
Counselor (Commercial)

Mr. Emile PEREZ; Mrs. Marie Ange Perez
Counselor

Dr. Serge PLATTARD; Mrs. Sylvie Plattard
Counselor (Science and Technology)

Mr. Bernard RABATEL
Counselor

Ms. Christine ROBICHON
Counselor (Political)

Mr. Bernard ROUX; Mrs. Brigitte Roux
Counselor (Customs)

Mr. Bernard VALERO; Mrs. Patrizia Sirignano Valero
Counselor (Press and Information)

______________

Mr. Philippe ARDANAZ; Mrs. Isabel Ardanaz
First Secretary

Mr. Jacques CHAMPAGNE DE LABRIOLLE; Mrs. Marine Champagne de Labriolle
First Secretary

Miss Marie Pierre GOURVENNEC
First Secretary

Mr. Jean Raphael PEYTREGNET; Mrs. Zhun Peytregnet
First Secretary

Mrs. Anne Marie SIGAUD ROUX; Mr. Michel Roux
First Secretary and Consul

Mr. Philippe HUBERT
Third Secretary

Mr. Luc MENARD; Mrs. Isabelle Menard
Third Secretary

Mr. Michel PROOST; Mrs. Helene Proost
Third Secretary

Mrs. Brigitte ROUX; Mr. Bernard Roux
Third Secretary

______________

Mr. Francois BERTIN; Mrs. Marie France Bertin
Attache (Science and Technology)

Mr. Edmond Jean BOULLAY; Mrs. Jeanne Roberte Boullay
Attache (Civil Aviation Safety)

Mrs. Marie Helene Jeanne FORGET; Mr. Louis Forget
Attache (Legal)

Mr. Herve JOLY; Mrs. Severine Joly
Attache (Financial)

Mr. Louis LAURENT; Mrs. Caroline Laurent
Attache (Space)

Mrs. Regine LOPEZ; Mr. Denis Matton
Attache and Vice Consul

Mr. Jean Christophe PAILLE
Attache (Agricultural)

Mr. Frederic PARUTA; Mrs. Gloria Marina Paruta
Attache (Press)

Mr. Lazare E. PAUPERT; Mrs. Anne P. Paupert
Attache (Cultural)

Mr. Vito Francis SACCO; Mrs. Christiane Sacco
Attache

Ms. Anne Marie SEGUIER
Attache and Vice Consul

Miss Francoise TOURAINE MOULIN
Attache (Science and Technology)

Mr. Bruno Paul DUPRE; Mrs. Anne Martine Dupre
Assistant Attache (Armament)

______________

Brigadier General Jean Francois LOUVION; Mrs. Simone Louvion
Defense Attache

Captain Robert RANQUET; Mrs. Blandine Ranquet
Defense Cooperation Attache

Colonel Christian VAGANAY; Mrs. Laure Vaganay
Military Attache

Captain Philippe ANGLES; Mrs. Francoise Angles
Naval Attache

Colonel Christian SOULERES; Mrs. Francoise Souleres
Air Attache

Colonel Francois Max COTE; Mrs. Veronique Corinne Cote
Assistant Defense Cooperation Attache and Assistant Air Attache

Major Olivier HAMONIC; Mrs. Evelyne Hamonic
Assistant Defense Cooperation Attache

Captain Frederic Jean JOUREAU; Mrs. Stephanie Helene Joureau
Assistant Defense Cooperation Attache

Colonel Dominique ORSINI; Mrs. Maureen Orsini**
Assistant Defense and Military Attache

Major Christophe MARX; Mrs. Anne Marx
Assistant Military Attache

Commander Olivier CASENAVE PERE; Mrs. Rachel Casenave Pere
Assistant Naval Attache

Lieutenant Commander Laurent MOLARD; Mrs. Laurence Molard
Assistant Naval Attache

GABON

Embassy of the Gabonese Republic

Chancery: 2034 - 20th Street, NW Suite 200, 20009
202-797-1000, (FAX 202-332-0668)

His Excellency Paul BUNDUKU-LATHA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mrs. Alba BIFFOT; Mr. Tomas Joao Sales
Counselor (Economic)

Ms. Marie Clementine MOUNGALA
Counselor

Mr. Laurent NDONG; Mrs. Justine Ndong
Counselor

Mr. Mathurin NGOMONDJAMI; Mrs. Leah Andrea Ermarth**
Counselor (Communication)

Mr. Fidele NGUEMBI MOUSSAVOU; Mrs. Marie Louise Dilindi
Counselor

Mrs. Aline OBAME; Mr. Jean-Christian Obame
Counselor

Mr. Georges TIGALEKOU; Mrs. Clotilde Tigalekou
Counselor

______________

Lieutenant Colonel Seraphin OMANDA; Mrs. Eulalie Omanda Nambo
Defense, Military, Naval and Air Attache

GAMBIA, THE

Embassy of The Gambia

Chancery: 1155 - 15th Street, NW Suite 1000, 20005
202-785-1399, (FAX 202-785-1430)

His Excellency Crispin GREY-JOHNSON; Mrs. Sarah Grey-Johnson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Malamin K. JUWARA; Mrs. Fatou Keita**
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Juliana Ganyangel BALDEH
First Secretary

Mr. Lamin A. BOJANG; Mrs. Joko Jabang Bojang
Attache (Financial)

GEORGIA

Embassy of the Republic of Georgia

Chancery : 1511 K Street, NW Suite 424, 20005
202-393-5959, (FAX 202-393-6060)

His Excellency Dr. Tedo JAPARIDZE; Mrs. Tamar Japaridze
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Vassili KATCHARAVA; Mrs. Maia Katcharava
Minister

Mr. Roland BERIDZE; Mrs. Inga Paichadze
Counselor (Consular)

Mr. Ioseb KHELASHVILI; Mrs. Tamar Davitashvili
Counselor

Mr. David SOUMBADZE; Mrs. Inga Diasamidze
Counselor

Mr. Gotcha PIPIA; Mrs. Maia Khvitia
First Secretary

Mr. Mamouka TSERETELI; Mrs. Maia Koupounia
First Secretary

Mr. Mikhail SIAMACHVILI
Second Secretary

______________

Information and Culture Office
1511 K Street, NW 20005, Suite 424
202-393-6060, (FAX 393-6060)

GERMANY, FEDERAL REPUBLIC OF

Embassy of the Federal Republic of Germany

Chancery: 4645 Reservoir Road, NW 20007
202-298-4000, (FAX 202-298-4249)

His Excellency Juergen CHROBOG; Mrs. Magda Gohar Chrobog
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Thomas MATUSSEK; Mrs. Ursula Maria Matussek
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Harald BRAUN; Mrs. Ute Kerstin Braun
Minister (Political)

Mr. Volker Hermann SCHLEGEL; Mrs. Gabriele Schlegel
Minister (Economic)

Mr. Karl Peter ALBERS; Mrs. Maria Teresa Riera Y Bague Albers
Counselor (Defense Research and Engineering)

Mr. Axel BARRACH; Mrs. Margarete Barrach
Counselor (Defense Research and Engineering Technology)

Mr. Hans-Georg BERGMANN; Mrs. Margrit Bergmann
Counselor

Mr. Helmut BIALEK; Mrs. Renate Bialek
Counselor

Mr. Joachim BLEICKER
Counselor (Political)

Mr. Manfred Josef Karl BLESS; Mrs. Martha Kopp Bless
Counselor

Mr. Dirk BRENGELMANN; Mrs. Brigitte Brengelmann
Counselor (Political)

Mr. Gerhard GLOEY; Mrs. Konstanze Gloey
Counselor

Mrs. Doris E. GRIMM; Mr. U. Hermann Stiehler
Counselor (Finance)

Mr. Johannes Konrad HAINDL; Mrs. Regina Sophie Haindl
Counselor

Mr. Benedikt HALLER; Mrs. Angelika Haller
Counselor

Mr. Florenz HUNDT; Mrs. Waltraud Hundt
Counselor (Finance)

Mrs. Dorothee JANETZKE WENZEL; Mr. Heinz Dieter Wenzel
Counselor

Dr. Karin K. KAMMANN KLIPPSTEIN; Mr. Thomas K. W. Klippstein
Counselor

Mr. Detlef LINGEMANN; Mrs. Ute Lingemann
Counselor

Mr. Juergen W. MAURER; Dr. Sabine Vogt
Counselor

Dr. Karl Heinrich PITZ
Counselor (Labor)

Mr. Heinrich ROSENLEHNER; Mrs. Ruth Rosenlehner
Counselor

Mr. Konrad Max SCHARINGER; Mrs. Hildegard Scharinger
Counselor (Economic)

Mr. Wolfram Josef SCHOETT; Mrs. Barbara Schoett-V. Zwehl
Counselor (Science and Technology)

Dr. Hans Ulrich SEIDT
Counselor (Cultural)

Mr. Claus WUNDERLICH; Mrs. Christa Wunderlich
Counselor

______________

Mr. Juergen BORSCH; Mrs. Andrea Borsch
First Secretary (Political)

Dr. Claudius Rainer FISCHBACH; Mrs. Ilse Andrea Fischbach
First Secretary (Press)

Mrs. Heike FULLER; Mr. Kurt Fuller**
First Secretary

Mr. Karsten D. GEIER; Ms. Tatjana Geier
First Secretary (Political)

Mr. Otto GRAF; Mrs. Edlira Graf
First Secretary (Science and Technology)

Mr. Hubert KNIRSCH; Mrs. Eva Maria Knirsch
First Secretary

Mr. Martin KOTTHAUS
First Secretary (Press)

Mr. Ulrich LOCHERER; Mrs. Gisela Locherer
First Secretary (Administrative)

Mr. Guido MELKE; Mrs. Alexandra Melke
First Secretary (Political)

Mr. Andreas Fritz MOELLER
First Secretary (Finance)

Ms. Monika OTTEMEYER
First Secretary (Economic)

Mr. Wolfgang SCHLUMP
First Secretary (Science and Technology)

Mr. Ludger A. SIEMES; Mrs. Barbara Siemes
First Secretary (Political)

Mr. Thomas TERSTEGEN; Mrs. Birgit Terstegen
First Secretary and Consul General

Mr. Hans Leopold VON WINTERFELD
First Secretary (Economic)

______________

Mr. Wolfgang EWERT; Mrs. Mechtild Ewert
Second Secretary and Consul

Mr. Jens HANEFELD; Mrs. Petra Hanefeld
Second Secretary (Cultural)

Mr. Rainer HARMS; Mrs. Anne Claudia Harms
Second Secretary

Mr. Reinhold H. NEUKOETTER; Mrs. Annette M. K. Neukoetter
Second Secretary

Mr. Karsten RABE; Mrs. Marion Rabe
Second Secretary

Mr. Hartwig Gustav ROHRBECK; Mrs. Gudrun Rohrbeck
Second Secretary (Administrative)

Mr. Ernst Heinrich SCHICKENDANZ; Mrs. Petra Elsa Schickendanz
Second Secretary (Administration)

Mr. Alexander SCHOENFELDER; Mrs. Octavia Schoenfelder
Second Secretary (Economic)

Mr. Hans Juergen WOELK; Mrs. Ilona Woelk
Second Secretary (Administrative)

______________

Mr. Gerd Siegfried BUCHSTEINER; Mrs. Marlene Buchsteiner
Third Secretary (Defense, Research and Engineering)

Mrs. Mechtild EWERT; Mr. Wolfgang Ewert
Third Secretary (Press and Information)

Mr. Uwe FREUCK; Mrs. Ingrid Freuck
Third Secretary (Cultural)

Mr. Erwin GANZER; Mrs. Silvia Scharf
Third Secretary (Economic)

Mrs. Petra HANEFELD; Mr. Jens Hanefeld
Third Secretary (Science and Technology)

Mr. Ernst PFEIFLE
Third Secretary

Mr. Peter SCHMAHL; Ms. Brigitte Ruyter Schmahl
Third Secretary

Mr. Horst STENDER; Mrs. Bettina Martha Stender
Third Secretary (Administrative)

Mr. Anton Manfred WAGNER; Mrs. Hildegard K. M. Velling-Wagner
Third Secretary (Administrative)

Mr. Bernd WEISER
Third Secretary (Legal and Consular) and Vice Consul

______________

Mr. Volker FEY; Mrs. Petra Angela Fey
Attache

Mr. Rainer POSDZIECH; Mrs. Hildegard Posdziech
Attache (Administrative)

Mr. Wolfgang Albert RUENZI; Mrs. Gabriele Magdalena Ruenzi
Attache (Administrative)

Mr. Eduard SCHROEDER; Mrs. Karin Schroeder
Attache (Administrative)

Mr. Helmut ANDERS; Mrs. Linda Anders**
Assistant Attache and Vice Consul

Mrs. Gudrun BERGMANN CONSTANTIN; Mr. Roger Constantin
Assistant Attache (Cultural)

Mr. Heiko Erich FLINT; Mrs. Klara Maria Flint
Assistant Attache (Administrative)

Mr. John HEISE; Mrs. Klaudia Heise
Assistant Attache

Mrs. Theda JERRIHO
Assistant Attache

Mr. Ingemar JOST; Mrs. Ruth Jost
Assistant Attache

Mr. Hansgeorg KNAUER; Mrs. Astrid Knauer
Assistant Attache (Administrative)

Mr. Detlev KRAUSKOPF; Mrs. Helga Krauskopf
Assistant Attache

Mr. Anton MEINGAST; Ms. Hannelore Meingast
Assistant Attache

Mr. Christoph Guenter RICKSTAT; Mrs. Hildegard Rickstat
Assistant Attache (Administrative)

Mr. Hardy ROEHLING
Assistant Attache

Mr. Ralf ROSINSKI
Assistant Attache (Administrative)

Mr. Ingo SALZER
Assistant Attache (Security)

Mr. Karl Heinz Ernst SCHOBER; Mrs. Margaret Anne Schober
Assistant Attache

Mr. Lothar W. SKUDAYSKI; Mrs. Brigid Skudayski
Assistant Attache (Finance and Agriculture)

Mr. Wolfgang WESSEL
Assistant Attache (Administrative)

Mr. Georg ZIRNGIBL; Mrs. Martina Haebel Zirngibl
Assistant Attache and Vice Consul

______________

Brigadier General Peter N. SCHMITZ; Mrs. Silvia Schmitz
Defense Attache

Colonel Gerhard STELZ; Mrs. Siglinde Stelz
Military Attache and Assistant Defense Attache

Captain Friedrich JACOBI; Mrs. Anke Jacobi
Naval Attache and Assistant Defense Attache

Colonel Michael PADBERG; Mrs. Petra Padberg
Air Attache and Assistant Defense Attache

Major Axel PFAFFENROTH; Mrs. Karin Pfaffenroth
Assistant Military Attache

Commander Gerald Axel MOELLER; Mrs. Heidi Moeller
Assistant Naval Attache

Lieutenant Colonel Thomas B. HOENIG; Mrs. Gabriele Hoenig
Assistant Air Attache

GHANA

Embassy of Ghana

Chancery: 3512 International Drive, NW 20008
202-686-4520, (FAX 202- 686-4527)

His Excellency Kobina Arthur KOOMSON; Mrs. Bertha Helena Koomson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Samuel ANSAH ANTWI; Mrs. Rita Happy Nyavie Ansah Antwi
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Sam AFRIFA KYEI; Mrs. Florence Afrifa Kyei
Minister (Consular)

Mr. Daniel Kwesi Ofori HAGAN; Mrs. Gloria Akosua Hagan
Counselor (Commercial)

Mr. Kingsley Saka Abdul KARIMU; Mrs. Dianah Lamisi Karimu
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Emmanuel Kwaku ABU
First Secretary (Administrative)

Ms. Effie BENTSI-ENCHILL
Second Secretary (Administrative)

Mrs. Harriet MENSAH; Mr. James Mensah
Attache (Financial)

______________

Colonel Ebenezer Narteh CATERNOR; Mrs. Yaa Amoakoa Caternor
Defense, Military, Naval and Air Attache

GREAT BRITAIN

See United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

GREECE

Embassy of Greece

Chancery: 2221 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-939-5800, (FAX 202- 939-5824)

His Excellency Alexandre PHILON; Mrs. Helene Philon
Appointed Ambassador (July 6, 1998)

Mr. Alexios CHRISTOPOULOS; Mrs. Danae Zachari
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Leonidas ANANIADIS; Mrs. Helma Maria Ananiadis
Minister-Counselor (Commercial and Economic)

Mr. Constantin C. CATSAMBIS; Mrs. Zoe Catsambis
Counselor (Political)

Mr. Achilles PAPARSENOS; Mrs. Anita Paparsenos
Counselor (Press)

Mr. Georgios POUKAMISSAS; Mrs. Polyxeni Stathopoulou
Counselor (Political)

______________

Ms. Anna CONSTANTINIDOU
First Secretary (Economic)

Mr. Theodossis C. DEMETRACOPOULOS; Mrs. Faye Gianoulade Demetracopoulos**
First Secretary (Press)

Mr. Georgios DIMITRIADIS
First Secretary

Mrs. Magdalini KANTARTZI; Mr. Nicolaos S. Kantartzis**
First Secretary (Press)

Mr. Gerassimos LAZARIS; Mrs. Georgia Lazari
First Secretary (Commercial and Economic)

Mr. Francois COSTELLENOS; Mrs. Christine Kostellenos
Second Secretary

Mr. Panteleimon GASSIOS; Mrs. Maria Tsapepa Gassiou
Second Secretary (Commercial)

Mr. Efstathios PAIZIS
Second Secretary and Consul

______________

Mr. Elias D. GALANIS Attache (Press)

Mr. Victor PAPADOPOULOS; Mrs. Ourania Papadopoulou
Attache (Communications)

Mrs. Maria PARTSINEVELOU; Mr. Christos Valakostas
Attache (Administrative)

Mr. Evangelos THEOPHILOU; Mrs. Angelika Theophilou
Attache

Mr. Spyrangelos VALLIANATOS; Mrs. Zoe Vallianatos
Attache (Communications)

______________

Brigadier General Georgios SIMOS; Mrs. Maria Simou
Defense, Military and Defense Cooperation Attache

Captain Ioannis EGOLFOPOULOS; Mrs. Maria Roussou
Naval Attache

Colonel Dimitrios MANDILIS; Mrs. Maria Mandili
Air Attache

Lieutenant Colonel Nikolaos TSIROGIANNIS; Mrs. Marika Tsirogianni
Assistant Defense and Military Attache

Commander Andreas TOUSSAS; Mrs. Grammatiki Toussa
Assistant Naval Attache

Lieutenant Colonel Georgios KOTSILIMBAS; Mrs. Maria Hatziemmanouil
Assistant Air Attache

______________

Air Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-234-0561

Commercial Counselor Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008
202-332-2844

Consular Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008
202-232-8222

Defense and Military Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-234-5695

Economic Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009
202-745-7100

Educational Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009
202-332-3196

Naval Attache Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-8145

Press and Information Office
2211 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-2727

GRENADA

Embassy of Grenada

Chancery: 1701 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-265-2561

His Excellency Denis G. ANTOINE; Mrs. Marva M. Antoine**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Sibyl ALEXANDER
First Secretary and Consul

GUATEMALA

Embassy of Guatemala

Chancery: 2220 R Street, NW 20008.
202-745-4952, (FAX 202-745-1908)

Ms. Carmen AGUILERA
Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Ms. Maria Mercedes ANDRADE
Minister-Counselor

Mr. Arturo R. DUARTE
Minister-Counselor

Mrs. Maria Z. LANDIS
Counselor (Cultural)

Mr. Lionel Valentin MAZA
Counselor

______________

Mrs. Vilma E. AVILA-MEDA DE GENTRY
First Secretary

Mr. Erwin BENTZEN; Mrs. Rina Hazel Bentzen**
First Secretary and Consul

Miss Ivonne SANCHEZ
Second Secretary

Ms. Eugenia ALVAREZ
Third Secretary

Ms. Luisa G. CONSTANZA
Third Secretary

Miss Maria Candelaria HERNANDEZ
Third Secretary

Ms. Betty MARROQUIN
Third Secretary

Ms. Maria MAYORA
Third Secretary

Mr. Roberto Emilio ROSENBERG
Attache (Commercial)

______________

Colonel Cesar A. RUIZ; Mrs. Teresa Ruiz
Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Commercial Attache Office
2220 R Street, NW 20008

Consular Section Office
2220 R Street, NW 20008

Defense, Military, Naval, and Air Attache Office 2220 R Street, NW 20008
202-232-2226

GUINEA

Embassy of the Republic of Guinea

Chancery: 2112 Leroy Place, NW 20008
202-483-9420, (FAX 202-483-8688)

His Excellency Mohamed Aly THIAM; Mrs. Irene Marie Hadjimalis
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Frederick BANGOURA; Mrs. Cecile Macauley
Counselor (Economic, Financial and Consular)

Mr. Dondo SYLLA; Mrs. Ramata Kourouma
Counselor (Political and Cultural)

Mrs. Irene Marie HADJIMALIS; His Excellency Mohamed Aly Thiam
First Secretary and Consul

Ms. Oumou KASSE
Attache (Administrative)

______________

Lieutenant Commander Mamadou Alimou DIALLO; Mrs. Bokoum Binta Diallo
Defense, Military, Naval and Air Attache

GUINEA-BISSAU

Embassy of the Republic of Guinea-Bissau

Chancery: 1511 K Street, NW Suite 519, 20005
202-347-3950, (FAX 202-347-3954)

Mr. Henrique Adriano DA SILVA; Mrs. Maria Odilia Almeida Da Silva
Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Ms. Ligia Maria C. GARCIA
First Secretary

Mrs. Maria Odilia ALMEIDA DA SILVA; Mr. Henrique Adriano Da Silva
Attache

GUYANA

Embassy of Guyana

Chancery: 2490 Tracy Place, NW 20008
202-265-6900

His Excellency Dr. Mohammed Ali Odeen ISHMAEL; Mrs. Evangeline Ishmael
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Gillian ROWE
First Secretary

Mrs. Taveta HANIFF; Mr. Mohamed Haniff
Second Secretary

Mr. Mohamed ZAMAL; Mrs. Patricia Bernadette Zamal
Attache (Administrative)

HAITI

Embassy of the Republic of Haiti

Chancery: 2311 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-4090, (FAX 202-745-7215)

Mr. Louis Harold JOSEPH
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)

______________

Mrs. Denise JEAN-LOUIS; Mr. Robert Jean-Louis
Minister-Counselor

Mr. Raymond VALCIN; Mrs. Marie Claude L. Valcin
Minister-Counselor

Mr. Antoine H. ELIACIN; Mrs. Dylia M. Eliacin
Counselor (Consular)

Mr. Lionel Leonard LAVIOLETTE
Counselor (Cultural and Information)

Mrs. Madeline Altagrace PIERRE DUPITON
Counselor (Economic and Financial)

______________

Ms. Claude AMBROISE
First Secretary

Mrs. Gisele DEPESTRE
First Secretary (Consular)

Mrs. Marie Claude MALEBRANCHE; Mr. Claude Malebranche
First Secretary (Commercial)

Mrs. Raymonde PREVAL BELOT
First Secretary

______________

Commercial Attache Office
2311 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-4090, 91, 92

Consular Affairs Office
2311 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-4090, 91, 92

Military Attache Office
2311 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-4165

The HOLY SEE

Apostolic Nunciature

3339 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-333-7121

His Excellency The Most Reverend Agostino CACCIAVILLAN
Apostolic Pro-Nuncio

______________

Most Reverend Renato Raffaele MARTINO
Minister

Monsignor Francis CAO MINH DUNG
Counselor

Monsignor Renato VOLANTE
Counselor

Monsignor Giorgio LINGUA
First Secretary

HONDURAS

Embassy of Honduras

Chancery: 3007 Tilden Street, NW Suite 4-M, 20008
202-966-7702, (FAX 202-966-9751)

His Excellency Edgardo DUMAS; Mrs. Luisa Castillo Pineda De Dumas
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Jose Benjamin ZAPATA; Mrs. Susan Mary Zapata
Minister-Counselor (Economic)

Ms. Carmen Scarleth AYON NEDA
Counselor (Legislative)

Mr. Sergio MONCADA
Counselor (Tourism)

______________

Ms. Yolanda MEMBRENO
Third Secretary (Environment)

______________

Rear Admiral Giordano B. FONTANA HEDMAN
Defense, Military, Naval and Air Attache

______________

Consular Section
1612 K Street, NW Suite 310, 20005
202-223-0185, (FAX 202-223-0202)

HUNGARY

Embassy of the Republic of Hungary

Chancery: 3910 Shoemaker Street, NW 20008
202-966-7726, (FAX 202-686-6412)

His Excellency Dr. Gyorgy BANLAKI; Mrs. Gyorgyne Banlaki
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Jozsef TOTH; Mrs. Maria Tothne Urbanszki
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Pal KERTESZ; Mrs. Palne Kertesz
Counselor (Commercial)

Mr. Istvan SZEMENYEI; Mrs. Istvanne Szemenyei
Counselor (Science and Technology)

Ms. Evelin SZIGETHY
Counselor (Commercial)

Mr. Gabor SZUCS; Mrs. Eva Gasko Szucsne
Counselor

______________

Dr. Zoltan BANYASZ; Mrs. Marianna Banyasz Raszkopf
First Secretary and Consul

Dr. Jozsef POPP
First Secretary (Agricultural)

Mr. Gyorgy TABORI; Mrs. Ildiko Taborine Egri
First Secretary (Public Affairs)

Mrs. Zsofia TROMBITAS; Mr. Zoltan Tardos
First Secretary (Cultural and Educational)

______________

Mr. Gabor CSABA; Mrs. Edit Csaba
Second Secretary

Mr. Tibor SZILAGYI; Mrs. Lilioza Szilagyine Mercs
Second Secretary (Press)

Mr. Viktor SZEDERKENYI; Ms. Adel Keleti
Third Secretary

______________

Colonel Tamas TOTH; Dr. Veronika Lajos
Defense, Military and Air Attache

Major Istvan PASZTOR; Mrs. Melinda Pasztorne Kercso
Assistant Defense, Military and Air Attache

______________

Commercial Office
2401 Calvert Street, NW Suite 1021, 20008
202-387-3191, (FAX 202-387-3140)

Commercial Office
150 E. 58th Street, 33rd Floor, New York, NY 10021
212-752-3060

Consular Office
3910 Shoemaker Street, NW 20008
202-362-6730, 362-6769

Military and Air Attache Office

3910 Shoemaker Street, NW 20008
202-362-6730, 362-3273

Top of Page

Blue Bar

|| Diplomatic List Index | State Department Home Page ||

This is an official U.S. Government source for information on the WWW.
Inclusion of non-U.S. Government links does not imply endorsement of contents.