U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
The State Department web site below is a permanent electronic archive of information released online from January 1, 1997 to January 20, 2001. Please see www.state.gov for current material from the Department of State. Or visit http://2001-2009.state.gov for information from that period. Archive sites are not updated, so external links may no longer function. Contact us with any questions about finding information. NOTE: External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views contained therein.
U.S. Department of State

Text Version: Site Organization

US Department of State Homepage search archive faq feedback index Dept. Policy Services Outreach Regions The Secretary of State US State Department - The Department

Diplomatic List
Winter 1998


Preface | National Holidays | Order of Precedence

Quick links to countries by alphabetical order:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 

Asterisks (**) indentify United States Nationals

AFGHANISTAN

Embassy of the Republic of Afghanistan
(Embassy ceased operations August 28, 1997)

ALBANIA

Embassy of the Republic of Albania

Chancery: 2100 S Street, NW 20008
202-223-4942, (FAX 202-628-7342)

His Excellency Petrit BUSHATI; Mrs. Liljana Bushati
Appointed Ambassador (November 28, 1997)

______________

Mrs. Zhaneta MANSAKU; Mr. Edmond Mansaku
Second Secretary

Mr. Mustafa XHEPA; Mrs. Aida Xhepa
Second Secretary

Mr. Artan HASANAJ; Mrs. Gentiana Hasanaj
Attaché

______________

Colonel Dhimiter BINAJ; Mrs. Anila Binaj
Defense, Military, Naval and Air Attaché

ALGERIA

Embassy of the Democratic and Popular
Republic of Algeria

Chancery: 2118 Kalorama Road, NW 20008
202-265-2800, (FAX 202-667-2174)

His Excellency Ramtane LAMAMRA; Mrs. Aicha Lamamra
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Mohammed Farid DJEBBARI; Mrs. Yamina Djebbari
Minister (Consular and Cultural)

______________

Mr. Abdelmoun’aam AHRIZ; Mrs. Hassina Ahriz
Counselor (Political, Agriculture, Housing and Infrastructure)

Mr. Ali ALAOUI; Mrs. Samira Alaoui
Counselor (Political, Trade and Industry)

Mr. Belaid BENALI; Mrs. Zineb Benali
Counselor (Political)

Mr. Mahieddine DJEFFAL; Mrs. Mahbouba Djeffal
Counselor (Political, Energy and Finance)

Mr. Kamel HADRI; Mrs. Zouina Hadri
Counselor (Political, Public Relations and Communications)

______________

Mr. Djilali BELBACHIR; Mrs. Loundia Belbachir
Attaché (Administrative)

Mr. Khaled BELMIHOUB; Mrs. Nafissa Belmihoub
Attaché

Mr. Cherif KHALI; Mrs. Dalila Khali
Attaché (Administrative and Financial)

Mr. Mohamed Larbi RAHMANI; Mrs. Nadia Rahmani
Attaché (Financial)

Colonel Mohamed LOUNES; Mrs. Myriem Lounes
Defense, Military, Naval and Air Attaché

______________

Consular Office
2137 Wyoming Avenue NW 20008

Economic and Administrative Office
2135 Wyoming Avenue NW 20008

Military Office
2133 Wyoming Avenue NW 20008

Iraqi Interests Section

1801 P Street, NW 20036
202-483-7500, (FAX 202-462-5066)

Dr. Khairi O. T. AL ZUBAIDI; Mrs. Hana I. Rasool
Minister

______________

Mr. Hamid M. AL JUMELY; Mrs. Hend M. Al Jumely
Third Secretary

Mr. Farouk I. ABDULLAH
Attache’

ANDORRA

Embassy of Andorra

Chancery: Two United Nations Plaza, 25th Floor
New York, N.Y. 10017
212-750-8064, (FAX 212-750-6630)

His Excellency Juli MINOVES TRIQUELL
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

ANGOLA

Embassy of the Republic of Angola

Chancery: 1050 Connecticut Avenue, NW 20036, Suite 760
202-785-1156, (FAX 202-785-1258)

His Excellency Antonio Dos Santos FRANCA;
Mrs. Maria Joao Jardim Franca
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Matias Bertino MATONDO; Mrs. Julia De Assuncao Gualdino
First Secretary

Mr. Joao Sergio ANDRADE SILVA; Mrs. Antonia Silvia Silva
Second Secretary (Consular)

Mr. Baptista Alberto COCA; Mrs. Ivette Dominguez Sanchez
Second Secretary

Mr. Camilo Joao MANUEL
Second Secretary

Ms. Joana Mendes FERNANDES
Third Secretary

Mr. Agostinho A. CARVALHO FERNANDES;

Mrs. Leopoldina M. Salvador Fernandes
Attaché (Commercial)

Mr. Armando FRANCISCO; Mrs. Rosa Leydis Giron Guillot
Attaché (Press)

Ms. Maria Conceicao Dos Santos SOUSA
Attaché (Financial)

General Alberto Correia NETO;
Mrs. Maria Paula Dos Anjos Correia
Military, Naval and Air Attaché

Colonel Francisco Miguel ANTONIO;
Mrs. Margarida Silveiro Antonio
Assistant Defense and Military Attaché

ANTIGUA AND BARBUDA

Embassy of Antigua and Barbuda

Chancery: 3216 New Mexico Avenue, NW 20016
202-362-5211, (FAX 202-362-5225).

His Excellency Lionel A. HURST
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Deborah Mae LOVELL
Minister-Counselor

Ms. Gracelyn G. HENRY
First Secretary and Consul

Mrs. Debbie Lorne Adalia PROSPER;
Mr. Kodjo Ememka Adadevoh**
First Secretary

ARGENTINA

Embassy of the Argentine Republic

Chancery: 1600 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-939-6400, (FAX 202-332-3171)

His Excellency Diego Ramiro GUELAR
Mrs. Diana Custodio de Guelar
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Santos GONI MARENCO;
Mrs. Luz Ojea de Goni
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Ruben Eduardo CARO; Mrs. Maria Cecilia J. de Caro
Minister (Commercial)

Mr. Daniel CHUBURU; Mrs. Araceli Mejica de Chuburu
Minister

Mr. Felipe FRYDMAN
Minister

Ms. Noemi C. E. LA GRECA
Minister (Financial)

Mr. Adolfo Dante LOSS
Minister (Press)

Mr. Carlos Alfredo MAGARINOS;
Mrs. Maria Jose Santambrogio de Magarinos
Minister (Economic and Trade)

Mr. Jose Domingo MOLINA; Mrs. Mary Alice Troast**
Minister (Agricultural)

Mr. Jorge Alberto OSELLA; Mrs. Graciela Garcia Moris de Osella
Minister

Mr. Rodolfo Ernesto BLACHOWICZ;
Mrs. Amalia Susana Blachowicz
Counselor

Mr. Julio Alberto CIRINO; Mrs. Maria Cristina Rinaldi de Cirino
Counselor

Mr. Horacio Cesar MENDEZ ITURBIDE
Counselor (Cultural)

Mr. Juan M. MINIERI; Mrs. Mariana De Achaval de Minieri
Counselor

Mr. Fernando PERALTA RAMOS; Mrs. Lucila Arancedo
Counselor

Mr. Diego Javier TETTAMANTI;
Mrs. Alejandra Maria Ruiz de Tettamanti
Counselor

Mr. Carlos E. WEITZ; Mrs. Myriam P. Krapf
Counselor (Financial)

______________

Mr. Eduardo Alejandro ACEVEDO DIAZ;
Mrs. Maria del Pilar Asua de Acevedo Diaz
First Secretary

Mr. Luis Pablo Maria BELTRAMINO;
Mrs. Maria Mercedes Beltramino
First Secretary

Mr. Luis Ariel CASTILLO
First Secretary

Mr. Enrique Ignacio FERRER VIEYRA;
Mrs. Monica Raquel Uria de Ferrer Vieyra
First Secretary

Mr. Roberto Ramon LAFFORGUE;
Mrs. Andrea Claudia F. de Lafforgue
First Secretary

Mrs. Maria Julia RODRIGUEZ DE MAS; Mr. Ivan Horacio Mas
First Secretary

______________

Ms. Graciela ABREU
Attaché (Administrative)

Mrs. Elsa Catalina BARONE DE LAMELA;
Mr. Manuel Oscar Lamela
Attaché

Mrs. Mabel Haydee BOITIER; Mr. Julio Cesar Boitier
Attaché (Administrative)

Mrs. Silvia S. SPAGNOLO; Mr. Roger Armand Do Rosario
Attaché (Administrative)

Mrs. Graciela VARELA DE APUD; Mr. Jose Antonio Apud
Attaché (Administrative)

______________

Rear Admiral Norberto Ulises PEREIRO; Mrs. Adriana Pereiro
Defense and Naval Attaché

Major General Julio Alberto HANG;
Mrs. Adriana Dipaolo de Hang
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Major General Ricardo Jose CIASCHINI;
Mrs. Lydia Raquel Elena Ciaschini
Air Attaché and Assistant Defense Attaché

Lieutenant Colonel Alberto Pablo HOLGADO;
Mrs. Monica Elena Schkliar
Assistant Military Attaché

Captain Eduardo Luis AVILES;
Mrs. Maria de la Paz Dominguez de Aviles
Assistant Naval Attaché

Commander Oscar Osvaldo BRANDEBURGO:
Mrs. Ana Maria Grisoni de Brandeburgo
Assistant Naval Attaché

Commander Jorge Daniel MARQUARDT;
Mrs Maria Ileana Flamini de Marquardt
Assistant Naval Attaché

Colonel Ernesto Jesus CUELLO;
Mrs. Nora Angelica Soto de Cuello
Assistant Air Attaché

Lieutenant Colonel Eduardo Jose FERNANDEZ;
Mrs. Ana Maria Kramar de Fernandez
Assistant Air Attaché

Colonel Huberto Horacio TULIAN;
Mrs. Silvia Ramona Tulian
Assistant Air Attaché

______________

Accounting Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
Tel. 265-1673

Air Attaché Office
2405 I Street, NW 20037.
Tel. 452-8500

Consular Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
Tel. 797-8826

Cultural Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
Tel. 785-4313

Economic and Trade Representative Office
1901 L Street, NW Suite 640, 20036
Tel. 265-4557

Financial Office
1901 L Street, NW Suite 606, 20036.
Tel. 466-3021

Military Attaché Office
1810 Connecticut Avenue, NW 20009.
Tel. 667-4900

Naval Attaché Office
630 Indiana Avenue, NW. 20004.
Tel. 626-2100

ARMENIA

Embassy of the Republic of Armenia

Chancery: 2225 R Street, NW 20008
202-319-1976, (FAX 202-319-2982)

His Excellency Rouben Robert SHUGARIAN; Mrs. Lilit Karapetian
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Tatoul MARKARIAN
Counselor

Ms. Hasmik HARUTYUNIAN
First Secretary (Political)

Ms. Lilit TOUTKHALIAN
First Secretary

Mr. Michael Georgi BAGRATUNI; Mrs. Rouzan Bagratuni
Second Secretary (Press and Cultural)

Mr. Armen YEGANIAN; Mrs. Maria Yeganian
Third Secretary and Consul

AUSTRALIA

Embassy of Australia

Chancery: 1601 Massachusetts Avenue, NW 20036
202-797-3000, (FAX 202-797-3168)

His Excellency The Hon. Andrew S. PEACOCK, A.C.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Paul Thomas O’SULLIVAN; Mrs. Merrilyn E. O’Sullivan
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Kenneth Miles JORDANA; Mrs. Janette Margaret Ryan
Minister-Counselor (Political)

Mr. Paul Charles MORRIS; Mrs. Maren Elizabeth Morris
Minister-Counselor (Agriculture and Resources)

Mr. Nigel RAY; Mrs. Christine Ray
Minister-Counselor (Economic)

______________

Ms. Amanda Mary BUCKLEY
Counselor (Public Affairs)

Mr. Patrick William CARROLL; Mrs. Jeanette Mary Carroll
Counselor (Defense Policy)

Mr. Laurence Gerard DALY
Counselor (Property)

Mr. Malcolm Linley FERGUSON; Mrs. Lunlana Nganthawee
Counselor (Administration) and Consul General

Mr. Athol G. GARDINER; Mrs. Elizabeth A. Gardiner
Counselor (Customs)

Mr. Philip John GARTON; Ms. Rachel Mary Trimmer
Counselor (Economic)

Mr. Robert GODFREY; Mrs. Lucy Godfrey
Counselor (Nuclear)

Dr. Brendon C. HAMMER; Mrs. Inge S. Sugani
Counselor (Political)

Mr. William James HENDERSON; Mrs. Michal A. Henderson
Counselor (Communications and Transportation)

Mr. Michael Howard IVES
Counselor (Defense Acquisition and Logistics)

Mr. Graeme LADE; Mrs. Christine L. Lade
Counselor

Mr. John Adrian LAWLER; Mrs. Deborah Anne Lawler
Counselor

Mr. Michael Gerard LYNCH; Ms. Elizabeth Ann McKenna
Counselor

Dr. Peter J. MILLER; Mrs. Denise Patricia Miller
Counselor (Veterinary)

Mr. Timothy James MOY; Mrs. Leanne Erica Moy
Counselor (Political)

Mr. Brendan M. PEARSON; Mrs. Josephine Pearson
Counselor (Commercial)

Mr. John C. PRICE; Mrs. Teresa Price
Counselor (Trade Commissioner)

Dr. Peter G. TUCKER; Mrs. Nicole M. Tucker
Counselor (Industry, Science, and Technology)

Mr. Barry Edward WELSBY
Counselor (Immigration)

Dr. Raymond L. WOODWARD; Mrs. Annette M. Woodward
Counselor (Defense Science)

______________

Mr. Christian David BENNETT
First Secretary

Mr. Michael FORD
First Secretary (Commercial)

Mr. Alick Hugh LONGHURST
First Secretary (Political)

Mr. Alistair Charles MACLEAN; Mrs. Jeanette Lucy O’Connor
First Secretary (Commercial)

Mr. Allen TODD; Mrs. Monica Todd
First Secretary (Technical)

Ms. Mary T. WOODS; Mr. Robert G. Davis**
First Secretary (Immigration)

______________

Mr. David A. COX
Second Secretary

Mr. Peter John DAVEY
Second Secretary

Ms. Denise EARNSHAW
Second Secretary (Immigration)

Mr. J. Scott IRONS; Mrs. Georgina Irons
Second Secretary

Ms. Denise Margaret MORGAN
Second Secretary (Political)

Mr. Noel SCOBELL; Mrs. Tracey Scobell
Second Secretary (Police Liaison)

Mr. John Michael WOODS; Mrs. Debbie Ann Woods
Second Secretary

______________

Mr. Mervyn T. JENKINS; Mrs. Sandra P. Jenkins
Attaché (Defense Liaison)

Dr. Gregory C. L. SEARLE; Mrs. Violetta Searle
Attaché (Defense Scientific)

Mr. Russell W. WALLS; Mrs. Marlene Joan Walls
Attaché (Defense Industry)

______________

Air Vice Marshal Brendan D. O’LOGHLIN;
Mrs. Helen J. O’Loghlin
Defense Attaché

Brigadier Simon WILLIS; Mrs. Wendy Willis
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Commodore Geoffrey Alfred MORTON;
Mrs. Dianne Rosemary Morton
Naval Attaché and Assistant Defense Attaché

Commander Peter John LAUNDER; Mrs. Wendy May Launder
Assistant Defense Attaché

Lieutenant Colonel Alan Wilmot McCLELLAND;
Mrs. Susan Lee McClelland
Assistant Military Attaché

Commander Glenn David CURRAN; Mrs. Anne M. Curran
Assistant Naval Attaché

Wing Commander Paul John MCCANN;
Mrs. Corrine Anne McCann
Assistant Naval and Air Attaché

 

AUSTRIA

Embassy of Austria

Chancery: 3524 International Court NW 20008
202-895-6700, (FAX 202-895-6750)

His Excellency Helmut TUERK; Dr. Monika Tuerk
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Franz Josef KUGLITSCH; Mrs. Maria Kuglitsch
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Martin G. EICHTINGER; Mrs. Kathrin Elia Eichtinger
Counselor (Press and Information)

Mr. Ulf Konrad PACHER
Counselor (Press)

Mr. Peter PRIES; Mrs. Leopoldine Pries
Counselor (Administrative) and Consul General

Mr. Michael SCHMIDT; Mrs. Claudia Kryza Gersch
Counselor

Mr. Helmut WAGNER; Mrs. Barbro Wagner
Counselor (Commercial)

______________

Mr. Stefan Franz Josef SCHOLZ; Mrs. Angelika Scholz
First Secretary

Mr. Martin WEISS; Mrs. Susanne Weiss
First Secretary (Political and Congressional)

______________

Mr. Christian GRINSCHGL
Attaché (Administrative)

Mrs. Teresa INDJEIN; Mr. Alexandre Gregory Indjein
Attaché (Cultural)

Ms. Isabella WOLTE
Attaché (Scientific)

Mr. Thomas NAKLADAL; Mrs. Doris Nakladal
Assistant Attaché (Defense and Administrative)

______________

Brigadier General Christian CLAUSEN; Mrs. Annerose Clausen
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Colonel Werner KUNERTH; Mrs. Gertraud Kunerth
Defense Cooperation Attaché and Assistant Defense, Military,
and Air Attaché

Colonel Timmo UNFRIED; Mrs. Doris Unfried
Assistant Defense, Military, and Air Attaché

Commercial Counselor Office
1350 Connecticut Avenue, NW Suite 501, 20036.
Tel. 835-8962

 

AZERBAIJAN

Embassy of the Republic of Azerbaijan

Chancery: (temporary) 927 - 15th Street, NW 20005, Suite 700
P.O. Box 28790 Washington, DC 20038-8790
202-842-0001, (FAX 202-842-0004)

His Excellency Hafiz Mir Jalal PASHAYEV; Mrs. Rena Pashayeva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Fakhratdin Isa KURBANOV; Mrs. Saida Fizuli Samedova
First Secretary and Consul

Mr. Mahir Chingiz Oglu KHALIFA ZADE;
Mrs. Samira Javer Gizi Khalifa Zade
Second Secretary (Political)

Mr. Takhir T. TAGI ZADE
Second Secretary

Mr. Araz Fazil ABBASOV; Mrs. Madina Shamil Mamedova
Third Secretary

Mr. Anar Namik ABBASOV
Attaché

Ms. Utarida Izzat HUSSEYNOVA
Attaché (Political)

Mr. Yusif Orhan VEZIROV
Attaché

 

BAHAMAS

Embassy of the Commonwealth of
The Bahamas

Chancery: 2220 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-319-2660, (FAX 202-319-2668)

His Excellency Sir Arlington Griffith BUTLER;

Lady Sheila Paulette Butler
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Sheila Gweneth CAREY
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission) and Consul

______________

Mrs. Edda Daphne DUMONT; Mr. Ronald Paul Adolph**
First Secretary (Legal) and Consul

Ms. Rhoda Mae JACKSON
First Secretary and Consul

Mr. Eugene TORCHON NEWRY; Mrs. Yvette Pintard Newry
Second Secretary and Vice Consul

Ms. Monique Denean MAJOR
Attaché

 

BAHRAIN

Embassy of the State of Bahrain

Chancery: 3502 International Drive NW 20008
202-342-0741, (FAX 202-362-2192)

His Excellency Muhammad ABDUL GHAFFAR;

Mrs. Mariam Mahmood M. Al-Mahmood
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Abdul Hakim Mohamed BUHIJI; Mrs. Amina Othman Alzayani
First Secretary (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jaber Fahad ALROMAIHI; Mrs. Shaikha Ali Alzeabi
First Secretary

Mr. Yusuf Mohamed JAMEEL
Second Secretary

Mr. Abdulaziz Mohamed ALRAFAEI; Mrs. Ebtisam Rashed Alallan
Attaché (Cultural)

______________

Lieutenant Colonel Khalifa Ali ALKHALIFA
Mrs. Maryam Mubarak Alkhalifa
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

BANGLADESH

Embassy of the
People’s Republic of Bangladesh

Chancery: 2201 Wisconsin Avenue, NW 20007
202-342-8372

His Excellency K M SHEHABUDDIN; Mrs. Khaleda Shehabuddin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Nasim FIRDAUS; Mr. A. Muhit Choudhury
Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Quazi Mesbahuddin AHMED; Mrs. Rehana Ahmed
Minister (Economic)

Mr. Md. Shahjahan MIAN; Mrs. Hasina Jahan
Minister (Press)

______________

Mr. A. M. Yakub ALI; Mrs. Mehera Yakub
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Mizanur RAHMAN; Mrs. Monwara Begum
Counselor (Commerce)

Mr. Mushfiq Us SWALEHEEN;
Mrs. Nasrin Sultana Swaleheen
Counselor (Economic)

Mr. Jahangir HOSSAIN
First Secretary

______________

Brigadier Mohammed Zakir HOSSAIN; Mrs. Nasreen Begum
Defense, Military, Naval and Air Attaché

Lieutenant Colonel Zahur Ul ALAM; Mrs. Anju M. Begum
Assistant Defense, Military and Air Attaché

 

BARBADOS

Embassy of Barbados

Chancery: 2144 Wyoming Avenue, NW 20008
202-939-9200

His Excellency Dr. Courtney N. Blackman
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Ricardo Randolph BROWNE
Minister-Counselor

Miss Myrtle Doreen BISHOP
Counselor (Commercial)

Ms. Annalee C. Babb
First Secretary and Consul

Ms. Pamela Veronica STROUDE
Second Secretary and Vice Consul

Ms. Betty Eulene CALLENDER
Attaché and Vice Consul

Ms. Rose C. GREAVES
Attaché and Vice Consul

______________

Lieutenant Colonel Jeffrey D. BOSTIC
Defense Attaché

 

BELARUS

Embassy of the Republic of Belarus

Chancery: 1619 New Hampshire Avenue, NW 20009.
202-986-1604, (FAX 202-986-1805)

His Excellency Valery V. TSEPKALO; Mrs. Veronika Tsepkalo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Yevgeniy G. BOGOMAZOV; Mrs. Lyudmila N. Bogomazova
Counselor

Mr. Arkady M. CHEREPANSKY; Mrs. Ivetta V. Cherepanskaya
Counselor

Mr. Leanid L. SENNIKAU; Mrs. Tamara V. Sennikava
Counselor

Mr. Valentin B. RYBAKOV; Mrs. Irina A. Rybakova
First Secretary

Mr. Vladimir M. SERPIKOV; Mrs. Tatyana I. Malevskaya
First Secretary

Mr. Dmitriy Victorovich GRISHCHENKO;
Mrs. Yelena A. Grishchenko
Third Secretary and Vice Consul

Mr. Valery M. TSYNKEVICH
Third Secretary

 

BELGIUM

Embassy of Belgium

Chancery: 3330 Garfield Street, NW 20008
202-333-6900, (FAX 202-333-3079)

His Excellency Andre ADAM; Mrs. Danielle David
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
and Consul General

Mr. Johan VERBEKE; Mrs. Catherine Dubois
Minister (Political and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Raoul DELCORDE; Mrs. Fatemeh B. Javadi**
Minister-Counselor (Economic)

Mr. Jan ADRIANSENS; Mrs. Francine Hindrickx
Counselor (Agricultural)

Mr. Martin M. HINOUL; Mrs. Helena Hinoul-Bieseman
Counselor (Technology, Defense Research and Engineering)

______________

Mr. Rudolf HUYGELEN: Mrs. Ellen Petzel
First Secretary (Political)

Mr. Willy MERTENS; Mrs. Jenny D’Haeseleer
First Secretary and Consul

Mr. Walter STEVENS; Mrs. Godelieve Janssens
First Secretary (Economic)

Mr. Dirk VERHEYEN; Mrs. Sarita Sterckx
First Secretary (Trade)

Mr. Pierre Emmanuel DE BAUW; Mrs. Anne Cecile Marechal
Second Secretary

Mr. Ivo SCHALBROECK; Mrs. Margareta Ral
Second Secretary (Political)

______________

Mr. Patrick Albert EVERARTS DE VELP;
Mrs. Francoise L’herb Everarts De Velp
Attaché (Economic and Commercial)

Mr. Peter A. GROGNARD; Mrs. Nathalie C. Duprez
Attaché (Scientific)

Mr. Bart Jan HENDRICKX; Ms. Lutgart Marie Severijns
Attaché

Mr. Pascal HEUS; Mrs. Chantal Vermeire
Attaché (Communications)

Mr. Roland F. PIETERS; Mrs. Hilde Heylbroeck Pieters
Attaché (Communications)

Mr. Etienne VAN MOL; Mrs. Irene Van De Voorde
Attaché

Mr. Freddy VANBAELEN; Mrs. Myriam Vanbaelen Ramaekers
Attaché (Communications)

______________

Brigadier General Jozef DE HEYN; Mrs. Virginia Laenen
Defense, Military, Naval and Air Attaché and
Defense Cooperation Attaché

Lieutenant Colonel Raymond Louis PIERLOT;
Mrs. Micheline Marie Michaux
Assistant Defense, Military, Naval, Air and Defense Cooperation Attaché

 

BELIZE

Embassy of Belize

Chancery: 2535 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-9636, (FAX 202-332-6888)

His Excellency James S. MURPHY; Mrs. Bessie Tam Murphy
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Claude Bromwell F. HAYLOCK
Mrs. Sharon Claudette Brennen Haylock
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Lauren Laverne QUIROS; Mr. Milton A. G. Nieto
Attaché and Consul

 

BENIN

Embassy of the Republic of Benin

Chancery: 2737 Cathedral Avenue, NW 20008
202-232-6656, (FAX 202-265-1996)

His Excellency Lucien TONOUKOUIN; Mrs. Justine Tonoukouin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Theodore Honore AHIMAKIN; Mrs. Elisabeth Ahimakin
Minister-Counselor

Mr. Francis LOKO; Mrs. Soukeyna Ka Loko
Minister-Counselor

Ms. Haolatou ASSANI PIO
Counselor

Mr. Fructueux GNANSOUNOU
Counselor (Financial and Administrative)

Mrs. Soukeyna Ka LOKO; Mr. Francis Loko
Counselor

Mr. Kouassi GUIDI; Mrs. Claire Marie Guidi
First Secretary (Press and Information)

 

BOLIVIA

Embassy of the Republic of Bolivia

Chancery: 3014 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-483-4410, (FAX 202-328-3712)

His Excellency Marcelo PEREZ MONASTERIOS
Appointed Ambassador (December 12, 1997)

Mr. Gonzalo AVILA PEDUCASSE; Mrs. Marlene Otazo De Avila
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Maria TAMAYO DE ARNAL
Minister-Counselor

Mr. John Paul MARTIN ROJAS;
Ms. Monica Iturralde De Martin
Counselor (Commercial)

Ms. Sissy TORRICO CALVIMONTES
Counselor

Mr. Marcelo Javier ALFARO
First Secretary (Legal)

Mr. Carlos Javier IBARGUEN
First Secretary (Commercial)

Ms. Beatriz REVOLLO PACHECO
First Secretary (Consular)

Ms. Maria Alicia TERRAZAS-ONTIVEROS
First Secretary (Consular)

Mrs. Maria Teresa CAMPERO; Mr. Francisco Pineros**
Second Secretary

______________

Ms. Matilde Carmona BUSCH
Attaché

Colonel Edgar Abel PARDO MONTALVO;
Mrs. Betzabe Benita Velasquez De Pardo
Attaché

Ms. Aida Casanovas VALDIVIA
Attaché (Administrative)

______________

Colonel Fernando CALDERON; Mrs. Selvy Calderon
Military Attaché

Captain Alberto SHIOSAKY ESCALANTE;
Mrs. Danyck De Shiosaky
Naval Attaché

Colonel Oscar MARISCAL
Mrs. Ana Guilarte De Mariscal
Air Attaché

Captain Sabad LINO; Mrs. Ximena Lino
Assistant Military Attaché

Lieutenant Carlos VALDIVIA; Mrs. Elizabeth Sandra Flores
Assistant Military Attaché

Colonel Antonio LUJAN; Mrs. Consuelo Lujan
Assistant Air Attaché

 

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Embassy of the Republic of Bosnia and Herzegovina

Chancery: 1707 L Street, NW 20036, Suite 760
202-833-3612, (FAX 202-833-2061)

His Excellency Sven ALKALAJ; Mrs. Naila Alkalaj
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Malik SKALJIC; Mrs. Belma Skaljic
Counselor

Mr. Sead TIKVINA
First Secretary

Ms. Meliha BASIC
Attaché

______________

Colonel Suad CENGIC; Mrs. Dzenita Cengic
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Colonel Miroslav NIKOLIC; Mrs Jadranka Nikolic
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

BOTSWANA

Embassy of the Republic of Botswana

Chancery: 3400 International Drive, NW 20008, Suite 7M
202-244-4990, (FAX 202-244-4164)

His Excellency Archibald Mooketsa MOGWE
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Mustaq MOORAD; Mrs. Denise Moorad
Counselor

Mr. John Thomas DIPOWE; Mrs. Nobahle Dipowe
First Secretary

Mr. Clifford Shimane MARIBE
First Secretary

Miss Mosadinyana Mpoelang MOTLOGELWA
First Secretary (Administrative)

Ms. K. Shale MOLETSANE
Third Secretary

Mr. Peloentle Shakie KEBASWELE; Mrs. Nonofo Nonie Kebaswele
Attaché (Commercial)

Mrs. Seodi Yada KHAMA
Attaché (Education)

Mrs. Seore Alice LASARO; Mr. Boitsholetso Lasaro
Attaché (Administrative)

______________

Lieutenant Colonel Duke MASILO; Mrs. Lulu Laone Masilo
Defense, Military, and Air Attaché

 

BRAZIL

Brazilian Embassy

Chancery: 3006 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-238-2700, (FAX 202-238-2827)

His Excellency Paulo-Tarso FLECHA DE LIMA;

Mrs. Lucia Martins Flecha De Lima
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Antonino Lisboa Mena GONCALVES;
Mrs. Elisabeth Missick Mena Goncalves
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Regis P. ARSLANIAN; Mrs. Maria Beatriz Arslanian
Minister-Counselor

Mrs. Maria Stela FROTA; Mr. Antonio Frota Neto
Minister-Counselor

Mr. Pedro Henrique Lopes BORIO
Counselor

Mr. Marcos V. P. GAMA; Mrs. Claudia Nunes P. Gama
Counselor

Mr. Luis Henrique S. LOPES; Mrs. Dora S. Lopes
Counselor

Mr. Luiz A. F. MACHADO; Mrs. Vania L. L. Machado
Counselor

Mr. Sergio TAAM
Counselor

Mr. Nilo BARROSO NETO; Mrs. Maria Barroso
First Secretary

Mr. Carlos De Abreu E SILVA; Mrs. Morgana De Abreu Silva
First Secretary

Mr. Andre A. Correa Do LAGO;
Mrs. Beatrice Weiller C. Do Lago
First Secretary (Cultural)

Ms. Wanja Campos Da NOBREGA; Mr. Aldemo Garcia Junior
First Secretary

Mr. Helio RAMOS; Mrs. Milma Ramos
First Secretary

______________

Mr. Raphael AZEREDO; Mrs. Vanessa De Andrade Azeredo
Second Secretary

Mr. Norberto MORETTI; Mrs. Jacqueline Moretti
Second Secretary

Mr. Ary Norton De Murat QUINTELLA; Mrs. Eugenia Barthelmess
Second Secretary

Mr. Rodrigo De Azeredo SANTOS; Mrs. Marilia C. A. Santos
Second Secretary

Ms. Ana Paula Simoes SILVA
Second Secretary

Mr. Renato Mosca De SOUZA;
Mrs. Luciana Duarte Paiva Arantes
Second Secretary

Ms. Maria Elisa R. MAIA
Third Secretary

______________

Mrs. Maria Leonor Ramos BATES; Mr. Ronald Leland Bates**
Attaché

Mrs. Maria Ester G. CARVALHO; Mr. Ary Mamede Cruzeiro
Attaché

Ms. Sonia Reis Da COSTA
Attaché

Mr. Dival LARA; Mrs. Angela M. B. Lara
Attaché

Mr. Aristides Jose De Souza MARTINS;
Mrs. Tereza Cristina De Souza Martins
Attaché

Mr. Celso Ricardo Hottum MEIRA; Mrs. Alice Maria Reis Meira
Attaché

Mr. Jose Menache NEISTEIN
Attaché

Mr. Zeuxis NEVES; Mrs. Erna Marie Neves
Attaché

Ms. Maria NOBREGA
Attaché

Mrs. Telma Leda Monteiro NOBREGA;
Mr. Carlos Osman Victorino
Attaché

Mr. Patricio PORTO; Mrs. Claudia Porto
Attaché

Ms. Lilian Raquel Hazan SABAN
Attaché and Vice Consul

Mrs. Elida De SOUZA MOORE; Mr. Kenneth Moore**
Attaché and Vice Consul

Mr. Jose Raul TEIXEIRA; Mrs. Yara S. Jorge Teixeira
Attaché

______________

Major General Sergio P. M. CORDEIRO;

Mrs. Vera Lucia P. M. Cordeiro
Military Attaché

Rear Admiral Kleber Luciano De ASSIS;

Mrs. Dolores de Assis
Naval Attaché

Major General Valdir SOUSA; Mrs. Isa K. Y. Sousa
Air Attaché

Colonel Paulo Kazunori KOMATSU; Mrs. Maria Pedrosa Komatsu
Assistant Military Attaché

Colonel Renato C. LEMOS; Mrs. Angela Ramos Lemos
Assistant Military Attaché

Captain Paulo Roberto De Oliveira ELIAS;

Mrs. Nilce Fonseca Elias
Assistant Naval Attaché

Captain Luiz Umberto MENDONCA;

Mrs. Albertina Maria F. Mendonca
Assistant Naval Attaché

Colonel Emilio F. DRUMMOND; Mrs. Regina M. Drummond
Assistant Air Attaché

Colonel Hiromiti YOSHIOKA; Mrs. Magdalena K. Yoshioka
Assistant Air Attaché

______________

Brazilian Aeronautical Commission
1701 22nd Street, NW 20008.
Tel. 483-4031

Brazilian Army Commission
4632 Wisconsin Avenue, NW 20016.
Tel. 244-5010

Brazilian Naval Commission
5130 MacArthur Boulevard, NW 20016-3344.
Tel. 244-3950

 

BRUNEI

Embassy of the State of Brunei Darussalam

Chancery: 2600 Virginia Avenue, NW 20037, Suite 300, 3rd Fl.
202-342-0159, (FAX 202-342-0158)

His Excellency Pengiran Anak Dato PUTEH;
Mrs. Datin Kamilah Abdullah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Shofry ABDUL GHAFOR; Mrs. Misnah Binti Daud
First Secretary (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Hasney MAT YASSIN; Mr. Hussain Osman
Second Secretary

Mr. Buyong ARSHAD
Third Secretary

Mr. Haji Morshidi Bin HAJI MD. YUSOF;

Mrs. Hajah Timah Haji Bakar
Third Secretary (Administrative and Finance)

Miss Zabaidah DAUD
Attaché

Mr. Hasnan SERUDIN; Mrs. Adinawati Abdullah
Attaché (Communications)

 

BULGARIA

Embassy of the Republic of Bulgaria

Chancery: 1621 - 22nd Street, NW 20008
202-387-7969, (FAX 202-234-7973)

Her Excellency Dr. Snejana Damianova BOTOUCHAROVA;

Mr. Arso Stratiev Doytchev
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Gueorgui KOSTIANEV; Mrs. Irina Kostianeva
Counselor and Consul

Mr. Panteley Anguelov PENEV
Counselor (Commercial)

Mr. Petio Dimitrov PETEV; Mrs. Yoana Lubenova Peteva
Counselor (Political)

Mr. Michayl Christov CHRISTOV
Third Secretary (Press)

______________

Mr. Rizva Moustafov ALIEV
Attaché (Administrative)

Mr. Dimo Gueorguiev ILTCHEV; Mrs. Delka Evtimova Alexova
Attaché (Administrative)

Mr. Yordan Kirilov STOYTCHIN;
Mrs. Mariana I. Atanassova-Stoytchina
Attaché (Administrative)

Mr. Petar Tzontchev TCHAPANOV;
Mrs. Tatiana Todorova Tchapanova
Attaché (Administrative)

Mr. Kalin Iliev TINTCHEV
Attaché (Political)

______________

Captain Lubomir Deltchev SIMOV;
Mrs. Natalia Marinova Simova
Defense, Military, Naval and Air Attaché

 

BURKINA FASO

Embassy of Burkina Faso

Chancery: 2340 Massachusetts Avenue, NW 20008.
202-332-5577

His Excellency Bruno ZIDOUEMBA;
Mrs. Rosine Mariam Zidouemba
Appointed Ambassador (December 10, 1997)

______________

Mr. Simplice Honore GUIBILA;
Mrs. Marie Florence Guibila Ouedraogo
Counselor

Mrs. Awa Ndeye OUEDRAOGO;
His Excellency Gaetan Rimwanguiya Ouedraogo
Counselor (Cultural)

Mr. Souleymane OUEDRAOGO
Counselor (Economic)

Mr. Boureima OUEDRAOGO; Mrs. Awa Ouedraogo
Attaché (Financial)

Mrs. Cecile Pare TOE; Mr. Norbert Toe
Attaché

Mrs. Rosine Mariam ZIDOUEMBA;
His Excellency Bruno Zidouemba
Attaché

 

BURMA

Embassy of the Union of Burma

Chancery: 2300 S Street, NW 20008
202-332-9044, (FAX 202-332-9046)

His Excellency Tin WINN; Mrs. Khin Nu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Thaung TUN; Mrs. Sanda Lwin
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Khin Maung AYE; Mrs. Khin May Oo
Minister-Counselor

Mr. Tha Aung NYUN; Mrs. Mar Mar Kyaw
First Secretary

Ms. Hmway Hmway KHYNE
Second Secretary

Mr. Wai LINN; Mrs Thein Daw Thein
Attaché (Commercial)

Mr. Sein NYUNT
Attaché

Ms. Tin Mya WIN
Attaché

Ms. Moe Thu ZAR
Attaché

______________

Colonel Thet WIN; Mrs. Win Win Yee
Military, Naval, and Air Attaché

______________

Military, Naval, and Air Attaché Office
2300 California Street, NW 20008.
Tel. 332-1938

 

BURUNDI

Embassy of the Republic of Burundi

Chancery: 2233 Wisconsin Avenue, NW 20007, Suite 212
202-342-2574, (FAX 202-342-2578).

Mr. Henri SIMBAKWIRA; Mrs. Aline Simbakwira Kamikazi
Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

 

CAMBODIA

Royal Embassy of Cambodia

Chancery: 4500 16th Street, NW 20011.
202-726-7742, (FAX 202-726-8381).

His Excellency Huoth VAR; Mrs. Saudy Ny
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Samnom MAO CHAN; Mrs. Norn Phneo
Counselor (Economic)

Mr. Kim Heng MEAS; Mrs. Meardey Huot
Counselor (Political)

Mr. Sounry CHUM; Mrs.Chantheary Cheng
First Secretary (Press)

Mrs. Phany CHHEA
Second Secretary (Consular)

______________

Mr. Syvatha NGUON; Mrs. Sok Mom Lay
Attaché (Protocol)

 

CAMEROON

Embassy of the Republic of Cameroon

Chancery: 2349 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-265-8790

His Excellency Jerome MENDOUGA;
Mrs. Louisette M. R. Mendouga
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Raymond Ebenezer EPOTE; Mrs. Madeleine Epote
Minister-Counselor

Mr. Andre Blaise KESSENG A MBASSA;
Mrs. Arlette Kesseng A Mbassa
Counselor (Economic)

Mr. Crecy TAWAH CHE
Counselor

Mr. Vincent MBULLE ETUE; Mrs. Nziege Margaret Mbulle
First Secretary

Mrs. Regina Aicha BOUDJIHO
Second Secretary (Consular and Protocol)

Mr. Zang A. ETORI; Mrs. Belek Therese Etori
Second Secretary (Financial)

Mr. Philippe ONDO ONDO;
Mrs. Felicite Ondo Andeme Engo
Second Secretary

Mr. Dax BATTOKOK BITYEKI;
Mrs. Julienne Battokok Bityeki
Attaché (Cultural)

______________

Colonel Mathurin MEILLON; Mrs. Suzanne Meillon
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

Lieutenant Commander Emmanuel CHIKANDO;
Mrs. Emilienne Njiki Chikando
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attaché

 

CANADA

Embassy of Canada

Chancery: 501 Pennsylvania Avenue, NW 20001
202-682-1740, (FAX 202-682-7726)

His Excellency Raymond A. J. CHRETIEN; Mrs. Kay Chretien
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Douglas Gordon WADDELL; Mrs. Constance Anne Waddell
Minister (Economic and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Paul FRAZER; Dr. Tina Sherry Alster**
Minister (Public Affairs)

Mr. John Patrick HIGGINBOTHAM; Mrs. Michele Higginbotham
Minister (Political)

Mr. Jon J. ALLEN; Mrs. Clara Hirsch
Minister-Counselor (Political)

Mr. Paul FAUTEUX; Mrs. Lise Andree Provost
Minister-Counselor (Congressional and Legal)

Mrs. Astrid Yolanda PREGEL; Mr. Abdelkrim Oka
Minister-Counselor (Commercial)

Ms. Colleen Catherine SWORDS; Mr. Bjorn Gunnar Johansson
Minister-Counselor

______________

Mr. Jean Pierre Francois GOMBAY; Mrs. Rose S. Bader**
Counselor (Economic)

Mr. James F. GOULD
Counselor

Mr. Stuart HUGHES
Counselor (Political)

Mr. Daniel JEAN; Mrs. Line Cote
Counselor (Immigration)

Mr. Jamal A. KHOKHAR
Counselor (Trade Policy)

Mr. Andre R. LAPORTE; Mrs. Nancy L. Galloway**
Counselor (Administrative) and Consul

Ms. Eleonor LEWICKI
Counselor

Mr. Ronald Austin MACINTOSH
Counselor (Environment and Fisheries)

Mr. David J. MCLELLAN; Mrs. Yoonkyung Sohn
Counselor (Energy)

Mrs. Evelyn PUXLEY; Mr. James Owen Hyatt**
Counselor

Mr. Georges Louis RIOUX; Mrs. Sharon Leigh Gray**
Counselor

Mr. Robert James RUTHERFORD; Mrs. Marianne Rutherford
Counselor (Commercial)

Mr. Joseph W. SCUBY; Mrs. Louise Scuby
Counselor

Mr. Brian A. SMITH; Mrs. Sayoko Yamamoto
Counselor (Financial)

Dr. Donald Lionel Patrick STRANGE;
Mrs. Daphne Mercedes Barrett
Counselor (Scientific and Technology)

Dr. Ronald Stanley THOMAS; Mrs. Shirley Lorraine Thomas
Counselor (Defense, Research and Development)

Mr. Paul James TRUEMAN; Mrs. Patricia Gail Trueman
Counselor (Immigration)

Mr. Terry Sidney WOOD; Mrs. Carol Ann Wood
Counselor

______________

Ms. Kathryn ALEONG; Mr. Donald Robert Mackay
First Secretary (Commercial)

Mrs. Louise BLAIS; Mr. Peter Norman Port Falkner
First Secretary (Cultural)

Mr. Robert Graham CAIRNS; Mrs. Karen Anne Thorington
First Secretary (Commercial)

Mr. Thomas Gregory CURRY; Mrs. Frances Lee Curry
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Nicolas DIMIC; Mrs. Nicole G. Gesnot Dimic
First Secretary

Mr. William Anthony HEWETT; Mrs. Jennifer Lucy Hewett
First Secretary (Commercial, Agricultural and Fisheries)

Mr. Marvin D. HILDEBRAND; Mrs. Linda Hildebrand**
First Secretary (Agricultural)

Mr. Howard Raphael ISAAC; Ms. Alzbeta Klein
First Secretary

Mr. Matthew LEVIN; Mrs. Rosalba Levin
First Secretary

Mr. Daniel J. MURPHY; Mrs. Bridget Christina Hayes Murphy
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Evhen Eugene RIZOK; Mrs. Maria Rizok
First Secretary

Mr. Brian Carl RUMIG; Mrs. Allison Barbara Merrick
First Secretary

Mr. Randall Frederick WAHAB; Mrs. Maret Ester Wahab
First Secretary

______________

Mr. Peter G. BATES; Ms. Margaret I. Gibson
Second Secretary

Mr. David Matthew EHINGER
Second Secretary

Ms. Allison Barbara MERRICK; Mr. Brian Carl Rumig
Second Secretary

Ms. Allison Janet SAUNDERS; Mr. A. Ross Murray
Second Secretary (Commercial)

Mr. Stewart Ross WHEELER
Second Secretary (Congressional and Legal)

Mr. Robert William ALEXANDER
Third Secretary

Mr. Paul Kenneth CHARLTON
Third Secretary

Ms. Kathleen Anne LANNAN
Third Secretary (Commercial)

Ms. Marie Anne STAMP; Mr. Plamen Tomov Tzvetkov
Third Secretary

______________

Mr. Kenneth Joseph ALLEN; Mrs. Donna Mary Allen
Attaché (Administrative)

Mr. Graham James BELL; Mrs. Joan Elizabeth Bell
Attaché (Telecommunications)

Mr. William Herbert CUMMINGS;
Mrs. Margaret Frances Cummings
Attaché

Mr. Reginald Jon EACRETT; Mrs. Jean Ellenor Eacrett
Attaché

Mrs. Barbara Catherine GIBBONS; Mr. Richard Joseph Gibbons**
Attaché

Mr. Michael Edwin HENWOOD; Mrs. Susan Marie Henwood
Attaché (Head of Security)

Captain Christina Lola HUTCHINS; Mr. Gianni Cucinelli
Attaché (Financial)

Mr. Denis Bruno LAMADELEINE;
Mrs. Suzanne Carrolle Lamadeleine
Attaché (Personnel)

Mr. Michael B. LEMAY; Mrs. Ivon Lemay
Attaché

Sergeant John V. MUISE; Mrs. Sharon Mary Muise
Attaché

Mr. Vincent MUOLO; Ms. Rita Mary Niles
Attaché

Mr. Terence James NIELD; Mrs. Donna Mary Edith Nield
Attaché

Mr. Michael Norman SAUNDERS; Ms. Josee Charland
Attaché

Lieutenant Colonel Omar VAN ROOYEN;
Mrs. Janice Irene Van Rooyen**
Attaché (Administrative)

Mr. Douglas S. WAKEFIELD; Mrs. Susan F. Wakefield
Attaché (Defense Research and Development)

Mr. Arnold WEISBROT; Mrs. Elizabeth Weisbrot
Attaché

Lieutenant Alan ANDERSON; Mrs. Paulette Anderson
Assistant Attaché (Health, Training and Visits)

Ms. Zoe Anne BELTER
Assistant Attaché

Major Gregory Dennis CLARK;
Ms. Johanne Catherine Dumont
Assistant Attaché (Air Engineering)

Major William J. FLEMING; Mrs. Vivian Fleming
Assistant Attaché (Engineering)

Major Gerald GAUDREAU; Mrs. Jacqueline Gaudreau
Assistant Attaché (Training and Doctrine)

Major Gordon GREAVETTE; Mrs. Marguerite Greavette
Assistant Attaché (Administrative)

Lieutenant Commander Karel Albertus HEEMSKERK;

Mrs. Penny Suzanne Heemskerk
Assistant Attaché (Engineering)

Lieutenant Commander Gary Raymond MACKNIGHT;
Mrs. Heather Anne MacKnight
Assistant Attaché (Operations)

Major Kenneth S. O’BRIEN; Mrs. Cheryl A. O’Brien
Assistant Attaché (Air Operations)

Major Terrance PACHAL; Mrs. Lorraine Pachal
Assistant Attaché (Communications and Electronics)

Lieutenant Colonel Francis Carl Glenn SOUTER; Mrs. Elena Souter
Assistant Attaché

Dr. Philip R. STAAL; Mrs. Grace Ballen
Assistant Attaché (Defense Research and Development)

______________

Major General Thomas Frank DE FAYE; Mrs. Barbara De Faye
Defense Attaché

Colonel J. Douglas BRISCOE; Mrs. Mary Kathryn Briscoe**
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Captain Richard William BOWERS; Mrs. Constance Mary Bowers
Naval Attaché and Assistant Defense Attaché

Colonel Murray John BERTRAM; Mrs. S. Beryl Bertram
Air Attaché and Assistant Defense Attaché

Lieutenant Colonel Robert George SCOTT;
Mrs. Christa Elisabeth Scott
Assistant Defense Cooperation Attaché

Lieutenant Colonel Raymond TAYLOR; Mrs. Judith Taylor
Assistant Defense Attaché

Lieutenant Colonel Alan J. HOWARD; Mrs. Sydney K. Howard
Assistant Military Attaché

Commander John Thomas LEGAARDEN;
Mrs. Wendy Montford Legaarden
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Colonel Stuart A. BAINES; Mrs. Mavis M. Baines
Assistant Air Attaché

 

CAPE VERDE

Embassy of the Republic of Cape Verde

Chancery: 3415 Massachusetts Avenue, NW 20007
202-965-6820, (FAX 202-965-1207)

Mr. Manuel DE MATOS; Mrs. Fernanda Matos
First Secretary (Charge d’Affaires ad interim)

______________

Mr. Alexandre Guilherme VIEIRA FONTES;

Mrs. Jacqueline Rodrigues Fontes**
Attaché (Commercial)

 

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

Embassy of Central African Republic

Chancery: 1618 - 22nd Street, NW 20008
202-483-7800, (FAX 202-332-9893)

His Excellency Henry KOBA; Mrs. Juliette Koba
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Ndinga GABA; Mrs. Winsome May Gaba
Counselor

Ms. Lucienne PERRIERE
Counselor (Economic)

 

CHAD

Embassy of the Republic of Chad

Chancery: 2002 R Street, NW 20009
202-462-4009, (FAX 202-265-1937)

His Excellency Ahmat MAHAMAT-SALEH;

Mrs. Mariam Mahamat-Saleh
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Lemaye FAVITSOU-BOULANDI;
Mrs. Askane D. Favitsou-Boulandi
Counselor

Mr. Hassane OUSMAN
Attaché

 

CHILE

Embassy of Chile

Chancery: 1732 Massachusetts Avenue, NW 20036
202-785-1746, (FAX 202-887-5579)

His Excellency John BIEHL; Mrs. Maria C. Navarrete
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Roberto ALONSO BUDGE; Mrs. Isabel A. Vergara
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jose Gabriel ZEPEDA; Mrs. Rina D. Monroy
Minister-Counselor

Mr. Mauricio A. CATALAN; Mrs. Maria Isabel Segovia Gajardo
Counselor (Technical)

Mr. Pablo Rodrigo GAETE VIDAL; Mrs. Maria Cristina Larrain
Counselor

Mr. Mario Carlos MATUS; Mrs. Maria A. Sanchez De Matus
Counselor (Economic)

Mr. William P. PATRICKSON; Mrs. Sofia Isabel Blanco
Counselor and Consul

Mr. Eduardo Alejandro SANTOS
Counselor (Agricultural)

______________

Mr. Guillermo J. ANGUITA; Mrs. Cecilia M. Rademacher
First Secretary

Mr. Antonio E. PENA; Mrs. Maria Begona Bustamante
First Secretary

Mr. Manuel Francisco GORMAZ; Mrs. Maria Angelica Rochette
Second Secretary

Mr. Rene Mauricio HURTADO;
Mrs. Milagros Nancy Montesinos Arce
Second Secretary

Mr. Ricardo Gustavo ROJAS; Mrs. B. Sandra Giacobbe
Second Secretary

Mr. Bernardo J. DEL PICO
Third Secretary and Consul

Ms. Maria Del Carmen DOMINGUEZ
Third Secretary

Ms. Maria Noelia Odette MAGNET
Attaché (Press)

Mr. Oscar Osvaldo MUNOZ; Mrs. Cecilia Penaloza De Munoz
Attaché (Labor)

Mrs. Maria Hilda Bolvaran De PINCUS; Mr. Pedro E. Pincus**
Attaché (Civil)

Mrs. Rogelia VILAMITJANA; Mr. Luis Augusto Poirot
Attaché (Cultural)

______________

Brigadier General Carlos Patricio CHACON;
Mrs. Maria Del Pilar Hidalgo
Defense and Military Attaché

Rear Admiral Onofre R. TORRES
Naval Attaché

General Ettore A. ROSSI; Mrs. Rosa Maria Hein
Air Attaché

Colonel Alessandro E. CARTONI; Mrs. Alexandra M. Marshall
Assistant Military Attaché

Colonel Carlos E. MASSOUH; Mrs. Cetna J. Skorin
Assistant Military Attaché

Lieutenant Colonel Felix R. MUNOZ; Mrs. Gilda N. Giubergia
Assistant Military Attaché

Captain Hermann BROKORDT; Mrs. Isolina Guzman
Assistant Naval Attaché

Captain Werner W. WACHTENDORFF; Mrs. Nuvia Diaz
Assistant Naval Attaché

Colonel Luis A. BOLTON; Mrs. Haydee A. Dollenz
Assistant Air Attaché

______________

Air Attaché Office
1029 Vermont Avenue, NW Suite 1100, 20005.
Tel 872-1334

Military Attaché Office
2174 Wisconsin Avenue, NW 20007.
Tel. 785-2083

Naval Attaché Office
1736 Massachusetts Avenue, NW. 20036.
Tel 466-2500

 

CHINA

Embassy of the People’s Republic of China

Chancery: 2300 Connecticut Avenue NW 20008.
202-328-2500

His Excellency LI Daoyu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. ZHOU Wen Zhong; Ms. XIE Shu Min
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. DONG Buming
Minister (Administrative)

Mr. JIANG Miao Rui
Minister-Counselor

Mr. LI Gang; Ms. LIU Min
Minister-Counselor

Mr. LIU Zhao Dong; Ms. HAN Li
Minister-Counselor

Mr. LU Shu Min; Ms. GAO Shu Qing
Minister-Counselor

Mr. SHI Jian Xin; Ms. HAN De Yu
Minister-Counselor

______________

Mr. CUI Luo Sheng
Counselor

Mr. CUI Zhan Qiao; Ms. ZHAO Shu Ying
Counselor

Mr. FU Wei Dong
Counselor

Ms. GAO Jian
Counselor

Mr. HUO Ming Wu
Counselor

Ms. LI Shu Fang; Mr. XIE Yin Gong
Counselor and Consul General

Mr. LIN Hui Sheng
Counselor

Mr. PENG Zhandong; Ms. HE Suzhen
Counselor and Deputy Consul General

Mr. SHEN Long Hai; Ms. LI Jing Yu
Counselor

Mr. WANG Ke Bin; Ms. DONG Li Sha
Counselor

Mr. YE Ruan; Ms. WANG Ruiyun
Counselor

Mr. YIN Cheng De; Ms. Wan Ling Ying
Counselor

Mr . YU Shu Ning; Ms. ZHANG Chun Xiang
Counselor

Mr . YUE Xiao Yong; Ms. XU Er Wen
Counselor

Ms. ZHANG Chun Xiang; Mr. YU Shu Ning
Counselor

Mr. ZHANG Ke Yuan
Counselor

______________

Mr. CAI Jin Biao; Ms. WANG Jian Qun
First Secretary

Mr. CAO Xue Jun; Ms. QIN Shao Jie
First Secretary

Mr. CHEN Qi; Ms. CUI Yun Shi
First Secretary (Cultural)

Mr. CHENG Hai Bo; Ms. YANG Yi Min
First Secretary

Mr. CUI Qing Ping; Ms. LIANG Xiu Ting
First Secretary and Consul

Ms. GAO Shu Qing; Mr. LU Shu Min
First Secretary

Mr. GONG Nai Xu; Ms. LI Qiu Shuang
First Secretary

Mr. GUO Shengwu; Ms. WANG Yan
First Secretary

Mr. HE Zhigeng; Ms. JIA Ning Jiang
First Secretary

Mr. LI Chao Wei ; Ms. TU Xiao Wei
First Secretary

Mr. LI Jian Ping
First Secretary

Mr. LI Zhi Min
First Secretary

Mr. LIAO Yong He
First Secretary

Mr. LIN Yi Shun; Ms. HUANG Yin Hong
First Secretary

Mr. LIU Ming Gang; Ms. WANG Li Wen
First Secretary

Mr. LIU Ren; Ms. LI Ling Ou
First Secretary

Mr. LIU Zheng Rong; Ms. XIONG Yu Tong
First Secretary

Mr. LU Wen Xiang
First Secretary

Ms. LUAN Li Ying; Mr. MA Hai Bo
First Secretary

Mr. LUO Zhao Hui; Ms. JIANG Yi Li
First Secretary

Mr. MA Hai Bo; Ms. LUAN Li Ying
First Secretary

Mr. MA Kang De; Ms. WANG Xiu Ju
First Secretary

Mr. QIAN Decun
First Secretary

Mr. SHEN Wei Lian; Ms. LUO Gui Zhu
First Secretary

Mr. SHEN Yong Xian; Ms. ZHANG Qui Min
First Secretary and Consul

Mr. SHEN Yun; Ms. XI Min
First Secretary

Mr. SUN Jian Hua; Ms. LIU Rui Qin
First Secretary

Mr. SUN Wen Qi
First Secretary

Mr. WAN Ji Song
First Secretary

Mr. WANG Dajiang; Ms. DONG Yannan
First Secretary

Mr. WANG De Fa; Ms. GU Yu Hua
First Secretary

Mr. WANG Xin Cai
First Secretary

Mr. WEI Li Qing
First Secretary

Mr. XING Bing Zheng; Ms. ZHANG Yu Ying
First Secretary

Ms. XU Er Wen; Mr. YUE Xiao Yong
First Secretary

Mr. XU Yong Ji
First Secretary

Mr. YANG Ji Jian
First Secretary

Mr. YANG Xiyu; Ms. DU Xiaolan
First Secretary

Mr. YAO Ji Lin
First Secretary

Ms. YU Wei Xiang
First Secretary

Mr. ZHA Wei Ping
First Secretary

Mr. ZHANG Dong Liang
First Secretary

Mr. ZHANG Zhi Qiang; Ms. QU Shu Jing
First Secretary

Mr. ZHOU Chang Yi; Ms. ZHU Yan Chun
First Secretary

______________

Mr. CAO Jing Hua
Second Secretary

Mr. CAO Yu
Second Secretary

Mr. CHAO Xiao Liang
Second Secretary

Mr. FU Wei Zhong; Ms. SU Li Li
Second Secretary

Ms. GU Yu Hua; Mr. WANG De Fa
Second Secretary

Mr. GUO Jing; Ms. GE Shu Yun
Second Secretary

Ms. HE Chun Su
Second Secretary

Mr. HU Ding Jin; Ms. WANG Wei
Second Secretary

Mr. HU Yin Quan; Ms. TAN Xiang Rong
Second Secretary

Mr. JIANG Wei; Ms. LAI Qiao Ling
Second Secretary

Ms. JIANG Yi Li; Mr. LUO Zhao Hui
Second Secretary

Mr. LI Hui; Ms. YANG Yan
Second Secretary

Mr. LI Wei Kun
Second Secretary

Ms. LIU Rui Qin; Mr. SUN Jian Hua
Second Secretary

Mr. LIU Shichang; Ms. SHI Qiong
Second Secretary and Consul

Ms. LIU Yi; Mr. ZHAO Ge
Second Secretary

Ms. WANG Jian Qun; Mr. CAI Jin Biao
Second Secretary

Mr. WU Ke An; Ms. WU Min Su
Second Secretary

Mr. XIA Ya Feng; Ms. MA Qian Li
Second Secretary

Mr. XIA Yu Ming
Second Secretary

Mr. XU Fu Cai; Ms. WEI Xiu Feng
Second Secretary and Consul

Mr. XU Xiao; Ms. YANG Yue
Second Secretary

Mr. YANG Hong Jin; Ms ZHANG Jie
Second Secretary

Mr. YU Xiao Hai; Ms. KANG Shu Lan
Second Secretary

Mr. YUAN You Xin; Ms. WANG Huai Ting
Second Secretary

Mr. ZHANG Shou Qing
Second Secretary

Ms. ZHAO Shu Ying; Mr. CUI Zhan Qiao
Second Secretary

Mr. ZHENG Hu Qiang; Ms. GUO Rui Hong
Second Secretary and Consul

Mr. ZHOU Shan Qing; Ms. ZHANG Xiao Hong
Second Secretary

______________

Mr. DING Dian Guo
Third Secretary

Mr. DONG Chuan Jie; Ms. LI Guo Hong
Third Secretary and Consul

Mr. GUO Xiao Guang; Ms. XIONG Lian
Third Secretary

Mr. HONG Xiao Dong
Third Secretary

Mr. LI Guang Ming; Ms. LI Zheng
Third Secretary

Ms. LUO Gui Zhu; Mr. SHEN Wei Lian
Third Secretary

Ms. WANG Xin Lin
Third Secretary

Ms. WU Min Su; Mr. WU Ke An
Third Secretary and Vice Consul

______________

Mr. SUN Long Zhi
Attaché

Mr. SUO Xian Liang ; Ms. MENG Jin Yan
Attaché

Mr. WANG Qi
Attaché

Mr. WANG Wen Yong
Attaché

Lieutenant Colonel LIN Hui Sheng; Ms. WANG Hao Jie
Assistant Attaché

Lieutenant Colonel LIN Hui Sheng; Ms. WANG Hao Jie
Assistant Attaché

Mr. YIN Zhong Liang
Assistant Attaché

______________

Major General GONG Xian Fu; Ms. HUA Qun Li
Defense Attaché

Colonel ZHANG Jian Guo; Ms. SHEN Xiao Li
Military Attaché

Captain YANG Yi; Ms. BAI Xiang Yun
Naval Attaché

Colonel WANG Ying Jun; Ms. ZHANG Zhan Ying
Air Attaché

Colonel WANG Han Sheng; Ms. SHAO Hong Hua
Assistant Defense Attaché

Colonel LING Zhi Yang; Ms. GAO Xiao Rong
Assistant Military Attaché

Colonel REN Fu Mao
Assistant Military Attaché

Colonel TANG Bu Sheng
Assistant Military Attaché

Commander TANG Qiang Hua; Ms. WU Wei Li
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Colonel ZHANG Qiang; Ms. WANG Ping
Assistant Air Attaché

______________

Defense Attache Office
2139 Wisconsin Avenue NW 20007.
Tel. 295-2500, (FAX 338-1690)

Economic and Commercial Counselors Office
2133 Wisconsin Avenue NW 20007.
Tel. 625-3380, (FAX 337-5864)

Education Office
2700 -12 Porter Street, NW 20008.
Tel. 885-0731

 

COLOMBIA

Embassy of Colombia

Chancery: 2118 Leroy Place, NW 20008
202-387-8338, (FAX 202-232-8643)

His Excellency Juan Carlos ESGUERRA; Mrs. Julia Miranda
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Ximena TAPIAS; Mr. Carlos Rodriguez Aguilar
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Felipe PIQUERO; Mrs. Clara Lucia Uribe
Minister-Counselor

Mrs. Claudia VACA
Minister-Counselor

Mr. Francisco J. COY; Mrs. Gloria Marlene Gomez
Counselor

Mr. Miguel FADUL; Mrs. Margarita Bonamusa
Counselor (Commercial)

Mr. Camilo SALAZAR; Mrs. Martha Bonett
Counselor

______________

Mr. Fidel CANO; Mrs. Carolina Renteria
First Secretary

Mr. Alfonso LIEVANO; Mrs. Isabel Lievano
Second Secretary

Ms. Maria Stella FERNANDEZ
Third Secretary

Mr. Francisco Alberto GONZALEZ; Mrs. Ruth Mery Ariza Lemus
Third Secretary

Mrs. Ana Maria PUJANA; Mr. Miguel Ceballos
Third Secretary

Colonel German Dario MORENO ACERO;
Mrs. Narcisa De Vargas Espinosa
Attaché (Police)

Ms. Olga P. REYES
Attaché (Commercial)

Colonel Joaquin BUITRAGO; Mrs. Marcela Gonzalez
Assistant Attaché

Major Jose Vicente SEGURA ALFONSO;
Mrs. Doris Lucia Rodriguez
Assistant Attaché (Police)

______________

General Ramon E. NIEBLES; Mrs. Nohora De Niebles
Defense Attaché

Colonel Abelardo GOMEZ; Mrs. Marlene Infante
Military Attaché

Vice Admiral Hugo SANCHEZ; Mrs. Emilia Elena Fonnegra
Naval Attaché

General Hector Hernando GIL; Mrs. Ruth Maria Quinones de Gil
Air Attaché

Colonel Ernesto BELTRAN; Mrs. Gloria De Beltran
Assistant Military Attaché

Major Nicacio MARTINEZ; Mrs. Ines Avella
Assistant Military Attaché

Major Luis Carlos PERDOMO; Mrs. Marcela Londono
Assistant Military Attaché

Lieutenant Colonel Eduardo PINZON;
Mrs. Vivian Teresa De Pinzon
Assistant Military Attaché

Lieutenant Commander Jose Alirio CIFUENTES;
Mrs. Yolanda Roldan
Assistant Naval Attaché

Colonel Victor Rafael PLATA; Mrs. Martha Sofia Amado de Plata
Assistant Air Attaché

______________

Commercial Attaché Office
1701 Pennsylvania Avenue NW Suite 560, 20006
Tel. 463-6679

 

COMOROS

Embassy of the Federal and Islamic
Republic of the Comoros

Chancery (temporary): care of the Permanent Mission of the Federal and Islamic Republic of the Comoros to the United Nations:
336 E. 45th St., 2nd Floor, New York, N.Y. 10017
212-349-2030

His Excellency Ahmed DJABIR
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

 

CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF

Embassy of the Democratic Republic of Congo

Chancery: 1800 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-234-7690 and 7691, (FAX 202-237-0748)

Mr. Tambo A. Kabila MUKENDI; Mrs. Muadi Mwendakani
Minister-Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

 

CONGO, REPUBLIC OF

Embassy of the Republic of Congo

Chancery: 4891 Colorado Avenue, NW 20011
202-726-5500, (FAX 202-726-1860)

Ambassador departed (November 27, 1997)

Mr. Jean Alain BACKOULAS
Counselor (Cultural)

Mr. Daniel MOUELLET; Mrs. Josiane Solange Kihoulou
Counselor

Mr. Auguste BIYO; Mrs. Nathalie Soline Victoire Biyo
First Secretary (Financial)

Mr. Mbow AMPHAS MAMPOUA;

Mrs. Edith Clemence Amphas Mampoua
Second Secretary (Consular)

Mr. Andre TENTOKOLO; Mrs. Valentine Alexandrovna Tentokolo
Second Secretary (Economic and Commercial)

 

COSTA RICA

Embassy of Costa Rica

Chancery: 2114 S Street, NW 20008.
202-234-2945, (FAX 202-265-4795)

Mr. Jose THOMPSON
Minister (Charge d’Affaires ad interim) and Consul General

______________

Mr. Oscar E. ACUNA; Mrs. Ana Teresa Dengo Benavides
Minister-Counselor (Economic)

Mrs. Mirtha Virginia DE PEREA; Mr. Alfonso Perea-Posada
Minister-Counselor (Cultural) and Consul

Mr. Carlos Alberto SILVA; Mrs. Irene Soler
Minister-Counselor (Commercial)

Ms. Anik ZURCHER; Mr. David Andres Ochoa
Counselor

Ms. Yamile SALAS
First Secretary

Mrs. Estrella BARRANTES; Mr. Vincent Jerome Ruddy**
Attaché and Vice Consul

 

COTE D’IVOIRE

Embassy of the Republic of Cote d’Ivoire

Chancery: 2424 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-797-0300

His Excellency Koffi Moise KOUMOUE;

Mrs. Sounougou Comoe Koumoue
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Yalle Gabriel AGBRE; Mrs. Clemence Djaquis Agbre
Counselor (Commercial)

Mr. Edmond Kouakou DESBHY; Mrs. Claudine Brou Desbhy
Counselor

Mr. Adamoh DJELHI YAHOT; Mrs. Marie Claude Djelhi
Counselor (Economic)

Mr. Fry KOUADIO; Mrs. Kosso Nou Ama Cecile Kouadio Fry
Counselor

Mr. John William Leon F. MORRISSON
Counselor (Economic)

Mr. Bah Jeannot ZORO BI
Counselor (Economic)

______________

Mr. Severin Mathias AKEO
First Secretary (Consular and Cultural)

Mr. Charles Daho TCHIMOU; Mrs. Simone Mlingui Tchimou
Second Secretary (Protocol)

Mr. Yao Vincent NZI; Mrs. Bassie Virginie Adja Nzi
Attaché (Financial)

______________

Colonel Sory DEMBELE
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

______________

Chancery Annex:
2412 Massachusetts Avenue, NW. 20008.

 

CROATIA

Embassy of the Republic of Croatia

Chancery: 2343 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-588-5899, (FAX 202-588-8936)

His Excellency Miomir ZUZUL; Mrs. Tatjana Zuzul
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Andrija JAKOVCEVIC; Mrs. Kacusa Jakovcevic
Minister (Deputy Chief of Mission)

Dr. Jelena GRCIC POLIC; Mr. Boris Polic**
Minister-Counselor

Mr. Aleksandar HEINA; Mrs. Zvjezdana Heina
Counselor (Economic)

Mrs. Mira MARTINEC; Mr. Miljenko Martinec
Counselor

Dr. Kresimir PIRSL; Mrs. Sanja Pirsl
Counselor

Mr. Marijan GUBIC; Ms. Suzana Colina
First Secretary

Mr. Tomislav THUR
First Secretary

Mr. Luka ALERIC
Third Secretary

______________

Captain Robert HRANJ; Mrs. Mirjana Hranj
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

CYPRUS

Embassy of the Republic of Cyprus

Chancery: 2211 R Street, NW 20008
202-462-5772, (FAX 202-483-6710)

His Excellency Andros A. NICOLAIDES; Mrs. Ero Nicolaides
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Andreas S. KAKOURIS; Mrs. Kareen Farrell Kakouris**
Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Miltos MILTIADOU
Counselor (Press)

Mr. George CHACALLI
First Secretary and Consul

 

CZECH REPUBLIC

Embassy of the Czech Republic

Chancery: 3900 Spring of Freedom Street, NW 20008.
202-274-9100, (FAX 202-966-8540)

His Excellency Alexandr VONDRA; Mrs. Martina Vondrova
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Antonin HRADILEK; Mrs. Anna Hradilkova
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jan CIZEK; Mrs. Hana Cizkova
Counselor and Consul

Mr. Michal SEDLACEK
Counselor (Political)

Mr. Jan STARY
Counselor (Cultural)

Mr. Miroslav TOMAN; Mrs. Katerina Tomanova
Counselor (Commercial and Economic)

Mr. Petr HRUBEC; Mrs. Dagmar Hrubcova
First Secretary

Mr. Zuzana NOVAKOVA
First Secretary (Commercial)

Mr. Tomas SZUNYOG; Mrs. Blanka Szunyogova
First Secretary (Political)

Mr. Ludek POKORNY; Ms. Lenka Pokorna
Second Secretary (Economic)

Ms. Hana RAMBOUSKOVA
Second Secretary

Mr. Martin WEISS; Mrs. Katerina Weissova
Second Secretary (Press)

Mr. Jaroslav REMES; Mrs. Blanka Remesova
Third Secretary

Mr. Marcel SAUER; Mrs. Martina Leierova
Third Secretary

Mr. Jaroslav BENDA; Mrs. Jaroslava Bendova
Attaché (Administrative)

______________

Colonel Jiri GIESL; Mrs. Jana Gieslova
Defense, Military, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Vladimir KAVAN; Mrs. Marie Kavanova
Assistant Defense, Military, and Air Attaché

__________

Commercial Office
1109-1111 Madison Avenue, New York, NY 10028.
Tel. 212-717-5064 (FAX) 212-717-5064

 

DENMARK

Royal Danish Embassy

Chancery: 3200 Whitehaven Street, NW 20008
202-234-4300, (FAX 202-328-1470)

His Excellency K. Erik TYGESEN; Mrs. Ulla V. Tygesen
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Svend Boje MADSEN; Mrs. Anette Hoejberg Christensen
Minister (Political and Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Lars MOLLER; Mrs. Kirsten B. Moller
Minister (Economic)

Mr. Jorgen GRUNNET
Minister-Counselor (Press and Cultural)

Mr. Jorgen Mollegaard KRISTENSEN; Mrs. Eva Kristensen
Minister-Counselor (Agricultural and Fisheries)

Mr. Lars KJAER; Mrs. Berit Hassing Kjaer
Counselor (Economic)

Mr. Peter MOLLER; Mrs. Eva T. Moller
Counselor (Labor Relations)

______________

Mr. Jorn ANDERSEN; Mrs. Britt Andersen
First Secretary (Administrative) and Consul

Mr. Jens Otto HORSLUND;
Mrs. Githa Birkegaard Horslund
First Secretary (Political)

Mr. Jens LUNDAGER; Mrs. Lene G. Lundager
First Secretary (Financial)

Mr. Anders AGERSKOV
Second Secretary (Economic)

Mrs. Lone Fruerskov ANDERSEN; Mr. Peter Kirkegaard
Second Secretary (Political)

______________

Mrs. Tove H. MALLOY; Mr. William F. Malloy**
Attaché (Commercial) and Consul

Mr. John PEDERSEN; Mrs. Inger Merete Sarborg
Attaché (Research)

Mr. Patrick Milburn SONDERGAARD;
Mrs. Patricia Nikolaeva Sondergaard
Attaché (Agricultural)

______________

Brigadier General Lars C. FYNBO
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Tom STOLTENBERG;

Mrs. Melody Lynn Stoltenberg**
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

DJIBOUTI

Embassy of the Republic of Djibouti

Chancery: 1156 - 15th Street, NW 20005, Suite 515
202-331-0270, (FAX 202-331-0302)

His Excellency Roble OLHAYE; Mrs. Amina Farah Ahmed Olhaye
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Issa Daher BOURALEH; Mrs. Fozia Ahmed Abaneh
Second Secretary

Mr. Hassan Mohamed SOUGAL; Mrs. Hasna Hassan Mohamed
Attaché (Financial)

 

DOMINICA

Embassy of the Commonwealth of Dominica

Chancery: 3216 New Mexico Avenue NW 20016
202-364-6781, (FAX 202-364-6791).

His Excellency Edward Irving WATTY
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
(Resident in Dominica)

 

DOMINICAN REPUBLIC

Embassy of the Dominican Republic

Chancery: 1715 - 22nd Street NW 20008
202-332-6280, (FAX 202-265-8057)

His Excellency Bernardo VEGA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Angel GARRIDO; Mrs. Marta Garrido**
Minister

Mr. Roberto DESPRADEL
Mrs. Margarita Rosa Dargam De Despradel
Minister-Counselor

Mrs. Germania Altagracia GASKILL; Mr. Gilford Gaskill**
First Secretary

Ms. Eunice LARA
Attaché (Cultural)

______________

General Jose Miguel Angel SOTO JIMENEZ;
Mrs. Mercedes Luisa Thormann de Soto
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

ECUADOR

Embassy of Ecuador

Chancery: 2535 - 15th Street NW 20009
202-234-7200

His Excellency Alberto F. MASPONS; Mrs. Silvia Burbano
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Fernando FLORES; Mrs. Maria Amparo Flores
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Eduardo BRITO; Mrs. Ana Brito
Counselor (Economic and Commercial)

Mr. Giovanni O. DARQUEA; Mrs. Aglae V. Darquea
Counselor and Consul

Dr. Arturo CABRERA
Second Secretary

Miss Mireya MUNOZ
Second Secretary

Mr. Diego M. RAMIREZ; Mrs. Monica A. Ortiz Del Salto
Second Secretary

______________

Mrs. Pilar V. CORNEJO; Mr. Carlos Cornejo
Attaché (Civil)

Mrs. Elsa Maria MARTINEZ; Mr. Gustavo Martinez
Attaché (Civil)

Ms. Lucia ZAMBRANO
Attaché (Civil)

______________

Rear Admiral Edgar GUERRA; Mrs. Maria Elena Bosano
Defense Attaché

Colonel Marco CEPEDA; Mrs. Lourdes Quezada
Military Attaché

Captain Victor H. ROSERO; Mrs. Giglia G. Rosero
Naval Attaché

Colonel Jorge CABEZAS; Mrs. Beatriz Cabezas
Air Attaché

Colonel Ignacio DIAZ; Mrs. Alexandra Tandazo
Assistant Military Attaché

Captain Jorge E. BASSANTE; Mrs. Shirley Arizaga Gonzales
Assistant Naval Attaché

Commander Carlos L. ZURITA; Mrs. Magaly N. Zurita
Assistant Naval Attaché

Colonel Washington LASCANO; Mrs. Emma G. Lascano
Assistant Air Attaché

 

EGYPT

Embassy of the Arab Republic of Egypt

Chancery: 3521 International Court NW 20008
202-895-5400, (FAX 202-244-4319/5131)
Consular Section: (966-6342)

His Excellency Ahmed Maher EL SAYED; Mrs. Maher El Sayed
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Hamdi S. LOZA; Mrs. Sherine M. Riad
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Abdel Aleem EL ABYAD; Mrs. Akila Saleh
Minister (Press and Information)

Mr. Alaa E. SHALABY; Mrs. Fekria A. El Sayed
Minister (Economic and Commercial)

______________

Mr. Amr Abdel Latif ABOUL ATTA
Counselor

Mr. Abdul Monem Mohamed AL MASHAT;
Mrs. Nagwa Abdul Aleem El Attar
Counselor (Cultural and Educational)

Dr. Mohamed Abbas EL KALLA;
Mrs. Aida Ibrahim Aziz Wafate
Counselor (Agricultural)

Mr. Atef M. HASSAN; Mrs. Amany M. Khalifa
Counselor

Mr. Hazem A. KHAIRAT; Mrs. Manal S. Abdel Rehim
Counselor

Mr. Abdel Aziz A. MOUSTAFA; Mrs. Assad Hanem H. Ahmed
Counselor

______________

Mr. Amgad M. ABDELGHAFFAR; Mrs. Laila Ahmed Bahaa Eldin
First Secretary

Ms. Hala A. F. A. EL GHANNAM
First Secretary

Mr. Ehab M. M. FAWZY; Mrs. Iman G. E. Helmy
First Secretary

Mr. Said Taha KHALED; Mrs. Hamdiah Mohamed Elsayed
First Secretary

Mr. Mahmoud Ahmed Samir SAMY
First Secretary

Mr. Adel A. ABDEL SALAM; Mrs. Sanaa M. Aly
Second Secretary

Mr. Mohamed A. DAWOOD
Second Secretary

Mr. Amr Fathi AL JOWAILY
Mrs. Hanan Mohamed Galal Dowedar
Third Secretary

Mr. Mohamed Taha EL FARNAWANY; Mrs. Yomna Moustafa
Third Secretary

Mr. Karim A. HAGGAG
Third Secretary

______________

Major Ashraf Ahmed AHMED;
Mrs. Safaa Mohamed Khalil
Attaché (Administrative)

Mr. Gamal Mahmoud ALI; Mrs. Hanan Ahmed Selem
Attaché (Administrative)

Mr. Sobhy T. M. AWAD
Attaché (Administrative)

Mr. Mohsen A. Z. EL ADAWI; Mrs. Fatma B. M. El Didi
Attaché (Administrative)

Mr. Abdel Aziz Mohamed EL KADI;
Mrs. Enayat Mohamed Ahmed Abdel Khalik
Attaché (Administrative)

Mr. Magdy A. M. EL SAYED; Mrs. Amani H. M. Ezzat
Attaché (Administrative)

Mr. Magdy Abdalla I. EL SAYED;
Mrs. Hanaa Amin S. Abouel Dahab
Attaché (Administrative)

Mrs. Abla A. EL SHISHINY
Attaché (Administrative)

Mrs. Marselle Amin FARAG
Attaché (Administrative)

Mr. Mahmoud M. M. GAMIL; Mrs. Azza A. I. Aly
Attaché (Administrative)

Mr. Elsaid I. S. GHALWASH
Attaché (Administrative)

Mr. Ahmed Mohamed M. HASSAN; Mrs. Wafaa Hamza S. Shalaby
Attaché (Administrative)

Mr. Osama Zaki HASSAN; Mrs. Zeinab Aly E. Shibl
Attaché (Administrative)

Mr. Ahmed Ibrahim KAMAL; Mrs. Wafaa Mohamed Rashad
Attaché (Administrative)

Ms. Basma Hafez MAHMOUD
Attaché (Information)

Mr. Emad Mohamed Osman MOHAMED; Mrs. Hoda A. F. Rawash
Attaché (Administrative)

Mr. Said Abdel Sattar Ibrahim MOHAMED
Attaché (Administrative)

Mr. Mohamed Naguib Z. SHALAN; Mrs. Rabab F. A. Shalan
Attaché (Administrative)

Mr. Walid Mahmoud SHERIF
Attaché

Mr. Mohamed A. TOLBA
Attaché (Administrative)

Mrs. Ihssan Abdel Sabour WALI; Mr. Sayed Ismail M. El Gammal
Attaché (Cultural)

______________

Colonel Essam El Din Mohamed ABDEL HADY;
Mrs. Salwa Khairy Mostafa
Assistant Attaché

Commander Nabil Abdel Azim ABOUL AZM;
Mrs. Zeinab Mohamed A. Elsesy
Assistant Attaché (Procurement)

Colonel Abdelhamed A. ALLAM; Mrs. Sanaa Ahmed Nada
Assistant Attaché

Lieutenant Colonel Mohamed Tawfik Hassan AMIN SAFWAT;
Mrs. Iman Anwar Hussein El Malah
Assistant Attaché

Brigadier General Hazem Al Sayed AWAD;
Mrs. Wafaa Mohamed El Homosany
Assistant Attaché

Colonel Maher Mohamed L. EL SAYED; Mrs. Maryam B. A. Mofid
Assistant Attaché

Major Tarek H. EL SEADY; Mrs. Mona Anwar S. Ashor
Assistant Attaché (Administrative)

Mr. Ashraf Yahya EL-HAKIM; Mrs. Sawsan Osman Mohamed
Assistant Attaché

Colonel Galal Shawky GAAFAR; Mrs. Amira Samy Abousoud
Assistant Attaché

Major Ihab Mohamed HELAL; Mrs Dina Abdel Moneim El Abasery
Assistant Attaché

Lieutenant Colonel Hesham Mahmoud Farid HOSNY;
Mrs. Nadia Aly Mahmoud
Assistant Attaché

Major Ahmed Hussein M. KHIDR; Mrs. Mona Ahmed M. Mosbeh
Assistant Attaché (Financial)

Major Moustafa Mohamed S. A. TAHA;

Mrs. Omaima El Sayah Shouah
Assistant Attaché

______________

Rear Admiral Tarek Ahmed A. A. M. NOOUR;

Mrs. Merfat H. G. Azab
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Colonel Mohamed Mohamed Mohamed ABOUD;

Mrs. Hanan Elsayed A. Abdelmogheeth
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Sherif Fouad E. S. M. HEGAZY;
Mrs. Wafaa Ibrahim M. Ibrahim
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Colonel Mohamed Amin F. ISMAIL;
Mrs. Maha Mohamed I. Ali
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

______________

Commercial and Economic Affairs Office
2232 Massachusetts Avenue, NW 20008.
Tel. 265-9111, (FAX 202-328-4517)

Cultural and Educational Affairs Office
1303 New Hampshire Avenue, NW 20036.
Tel. 296-3888 (FAX 202-296-3891)

Defense and Military Attaché Office
2308 Tracy Place, NW 20008.
Tel. 462-5943 (FAX 202- 462-5978)

Press and Information Office
1666 Connecticut Avenue, NW Suite 440, 20009.
Tel. 667-3402 (FAX 202-234-6827)

Procurement Office
5500 16th Street, NW. 20011.
Tel. 726-8006 (FAX 202-829-4909)

 

EL SALVADOR

Embassy of El Salvador

Chancery: 2308 California Street, NW 20008
202-265-9671

His Excellency Rene A. LEON
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mrs. Carmen TOBAR
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Grace M. AWAD
Counselor (Administrative)

Mrs. Claudia Nuset DE BARTOLINI; Mr. Frank Paul Bartolini**
Counselor (Press and Public Affairs)

Ms. Angela Mathilde DE CRAIK
Counselor

Ms. Johanna HILL
Counselor (Economic Policy)

Second Lieutenant Zeyda Nissia MARSH
Counselor (Political)

Mr. Werner M. ROMERO
Counselor (Trade and Investment Promotion)

______________

Mr. Walter A. ANAYA E.
First Secretary and Consul General

Mrs. Dora Maria DE AGUILAR; Mr. Jose M. Aguilar
First Secretary

Ms. Maria Isabel ROSALES LAGUARDIA
Second Secretary and Vice Consul

______________

Mr. Francisco Javier CALLEJA; Mrs. Maureen Calleja**
Attaché (Commercial)

Mr. Victor Manuel RODRIGUEZ PREZA;
Mrs. Mercedes Del C. Rodriguez Preza
Attaché (Cultural)

Ms. Mirian Etelinda VARGAS CASTILLO
Attaché (Cultural)

______________

Colonel Baltazar LOPEZ; Mrs. Susana Lopez
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Alvaro Antonio PALOMO;
Mrs. Blanca Margarita Palomo
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Otto Alejandro ROMERO;
Mrs. Ana Consuelo Romero
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

______________

Consular Affairs Office

1010 16th Street, NW 3rd Floor, 20036.
Tel. 331-4032

 

EQUATORIAL GUINEA

Embassy of the Republic of Equatorial Guinea

Chancery: 1511 K Street, NW 20005, Suite 405
202-393-0525, (FAX 202-393-0348)

His Excellency Pastor Micha ONDO BILE;

Mrs. Concepcion Angue De Micha Ondo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Teodoro BIYOGO NSUE; Mrs. Elena Mensa Abena
First Secretary

Mrs. Mari Cruz EVUNA ANDEME
Attaché (Administrative)

 

ERITREA

Embassy of the State of Eritrea

Chancery: 1708 New Hampshire Avenue NW 20009
202-319-1991, (FAX 202-319-1304)

His Excellency Semere RUSSOM; Mrs. Alem Abraha Hadgu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Berhane Asresehei KIDANE; Mrs. Elsa Abraham Haile
Second Secretary (Administrative)

Mr. Goitom Sium GHEBREZGHABIHER;
Mrs. Tblez Abraha Asfaha
Third Secretary (Consular)

 

ESTONIA

Embassy of Estonia

Chancery: 2131 Massachusetts Avenue NW 20008
202-588-0101, (FAX 202-588-0108)

His Excellency Grigore Kalev STOICESCU;
Mrs. Kattri Arge Stoicescu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Lauri LEPIK
First Secretary (Political)

Mr. Mait MARTINSON
First Secretary (Commercial)

Mr. Jaan SALULAID; Mrs. Maria Claudia Solarte Vasquez
First Secretary (Economic)

 

ETHIOPIA

Embassy of Ethiopia

Chancery: 2134 Kalorama Road, NW 20008
202-234-2281, (FAX 202-328-7950)

His Excellency Berhane GEBRE-CHRISTOS; Mrs. Ketema Redda**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Fisseha ADUGNA; Mrs. Desta Mulat
Counselor (Political)

Mr. Ayalew Yimam ERGETE;

Mrs. Semainesh T. Tesfamariam
Counselor

Mr. Mohammed Yahya GARAD; Mrs Nabata Abdulahi Garad
Counselor (Trade)

Mr. Dina MUFIT; Mrs. Etetu Kassa Feleke
Counselor

Ms. Selome TADDESSE
Counselor

Mr. Tadelle TEFERRA; Mrs. Messelu Tadesse
Counselor (Economic and Financial)

______________

Mr. Ayalew H. Mariam MAMO; Mrs. Zewdinesh Kebede
First Secretary (Political)

Mr. Weletaw MEBRATU; Ms. Yeshewalul Admassu
First Secretary

Mr. Gizaw Gebrehanna WOLDETSADIK;
Mrs. Almaz Kebede Asfaw
Second Secretary (Administrative and Financial)

______________

Economic, Financial and Trade Office

1800 K Street, NW Suite 624, 20006.
Tel. 452-1272 (FAX 202- 223-0137)

 

FIJI

Embassy of the Republic of Fiji

Chancery: 2233 Wisconsin Avenue NW 20007, Suite 240
202-337-8320, (FAX 202-337-1996)

His Excellency Napolioni MASIREWA;
Mrs. Florence Joanna T. Masirewa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Emori TUDIA; Mrs. Vani Tudia
First Secretary

Ms. Salaseini Lelevawalu VOSAILAGI
Second Secretary

 

FINLAND

Embassy of Finland

Chancery: 3301 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-298-5800, (FAX 202-298-6030)

His Excellency Jaakko LAAJAVA; Mrs. Pirjo Riitta Laajava
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Aapo POLHO
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Ms. Armi Helena HEINONEN
Minister-Counselor (Financial)

Mr. Jyrki IIVONEN; Mrs. Mirja Iivonen
Minister-Counselor (Political-Military)

Mr. Jorma KORHONEN; Mrs. Ulla Noroviita-Korhonen
Minister-Counselor (Economic)

Ms. Anneli Kristiina HALONEN
Counselor (Cultural)

Mr. Veikko Juhani KANTOLA; Ms. Birgitta K. Kantola
Counselor (Financial)

Mr. Anssi KUJALA; Mrs. Tarja Kujala
Counselor (Scientific and Technology)

Mr. Jarmo A. MAKELA;
Mrs. Kielo Kaarina Karioja Makela
Counselor (Press)

Mr. Antti TURUNEN; Mrs. Kirsti Turunen
Counselor

______________

Ms. Kirsti H. KAUPPI
First Secretary

Ms. Leena RITOLA
Second Secretary

Ms. Maria SORSA
Second Secretary

Mrs. Anja L. MANN
Attaché (Consular)

______________

Colonel Kari Juhani KOKKONEN; Mrs. Marja-Leena M. Kokkonen
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Commander Markus A. AARNIO;
Mrs. Tiina Koroma
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

FRANCE

Embassy of France

Chancery: 4101 Reservoir Road, NW 20007
202-944-6000, (FAX 202-944-6166)

His Excellency Francois V. BUJON; Mrs. Anne M. Bujon
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Hugues Alban PERNET; Mrs. Francoise Pernet
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Jean Francois BOITTIN; Mrs. Sarah Leith Boittin**
Minister (Economic and Commercial)

______________

Mr. Daniel AUDUREAU; Mrs. Michele Audureau
Counselor (Paymaster General-Comptroller)

Mr. Jean Michel BOUR; Mrs. Laurette Bour
Counselor (Transportation)

Mr. Guy BROISSAND; Mrs. Pascaline Ginette Broissand
Counselor

Mr. Pierre BUHLER
Counselor (Cultural)

Mr. Olivier CARON; Mrs. Marie Odile Caron
Counselor

Mr. Noel Jean Pierre CLAUDON;
Mrs. Elisabeth Genevieve Claudon
Counselor (Tax)

Mr. Alain DE KEGHEL; Mrs. Dominique De Keghel
Counselor and Consul General

Mr. Nicolas DE RIVIERE; Mrs. Meike Bueld
Counselor

Mr. Roland GALHARAGUE
Counselor

Mr. Pierre GUIGNARD; Mrs. Maria Carmen Guignard
Counselor (Chief of Staff to Ambassador)

Mr. Bruno JACTEL; Mrs. Ann Jactel**
Counselor (Economic and Commercial)

Mr. Jean Pierre LACROIX; Mrs. Muge Lacroix
Counselor

Mr. Jean Francois LACRONIQUE;
Mrs. Catherine Isabelle Lacronique
Counselor (Health)

Mr. Philippe LEFORT; Mrs. Geraldine Lefort
Counselor

Mr. Daniel LEROY
Counselor (Nuclear and Energy)

Mr. Herve MAGRO; Mrs. Maria De Fatima Magro
Counselor

Mr. Bernard MAIZERET; Mrs. Marie-Jeanne Maizeret
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Hubert MARTIN; Mrs. Dianna Martin**
Counselor (Labor and Social)

Mr. Jean Marie PAUGAM; Mrs. Anne Paugam
Counselor (Commercial)

Mr. Emile PEREZ; Mrs. Marie Ange Perez
Counselor

Dr. Serge PLATTARD; Mrs. Sylvie Plattard
Counselor (Scientific and Technology)

Mr. Bernard RABATEL
Counselor

Ms. Christine ROBICHON
Counselor (Political)

Mr. Bernard ROUX; Mrs. Brigitte Roux
Counselor (Customs)

Mr. Bernard VALERO; Mrs. Patrizia Sirignano
Counselor (Press and Information)

______________

Mr. Philippe ARDANAZ; Mrs. Isabel Ardanaz
First Secretary

Mr. Jacques CHAMPAGNE DE LABRIOLLE;
Mrs. Marine Champagne de Labriolle
First Secretary

Mr. Raymond EUGENE; Mrs. Arlette Eugene
First Secretary

Miss Marie Pierre GOURVENNEC
First Secretary

Mr. Jean Raphael PEYTREGNET; Mrs. Zhun Peytregnet
First Secretary

Mrs. Anne Marie SIGAUD ROUX; Mr. Michel Roux
First Secretary and Consul

Ms. Emmanuelle BENSIMON
Third Secretary

Mr. Philippe HUBERT
Third Secretary

Mr. Luc MENARD; Mrs. Isabelle Menard
Third Secretary

Mr. Michel PROOST; Mrs. Helene Proost
Third Secretary

Mrs. Brigitte ROUX; Mr. Bernard Roux
Third Secretary

______________

Mr. Francois BERTIN; Mrs. Marie France Bertin
Attaché (Scientific and Technology)

Mr. Edmond Jean BOULLAY; Mrs. Jeanne Roberte Boullay
Attaché (Civil Aviation Safety)

Mrs. Marie Helene Jeanne FORGET; Mr. Louis Forget
Attaché (Legal)

Mr. Herve JOLY; Mrs. Severine Joly
Attaché (Financial)

Mr. Louis LAURENT; Mrs. Caroline Laurent
Attaché (Space)

Ms. Regine LOPEZ
Attaché and Vice Consul

Mr. Frederic PARUTA; Mrs. Gloria Marina Paruta
Attaché (Press)

Mr. Lazare E. PAUPERT; Mrs. Anne P. Paupert
Attaché (Cultural)

Mr. Vito Francis SACCO; Mrs. Christiane Sacco
Attaché

Ms. Anne-Marie SEGUIER
Attaché and Vice Consul

Miss Francoise TOURAINE MOULIN
Attaché (Science and Technology)

Mr. Bruno Paul DUPRE; Mrs. Anne Martine Dupre
Assistant Attaché (Armament)

______________

Brigadier General Jean Francois LOUVION;
Mrs. Simone Louvion
Defense Attaché

Captain Robert RANQUET; Mrs. Blandine Ranquet
Defense Cooperation Attaché

Colonel Christian VAGANAY; Mrs. Laure Vaganay
Military Attaché

Captain Philippe ANGLES; Mrs. Francoise Angles
Naval Attaché

Colonel Christian SOULERES; Mrs. Francoise Souleres
Air Attaché

Colonel Francois Max COTE; Mrs. Veronique Corinne Cote
Assistant Defense Cooperation Attaché and Assistant Air Attaché

Captain Frederic Jean JOUREAU; Mrs. Stephanie Helene Joureau
Assistant Defense Cooperation Attaché

Major Christophe MARX; Mrs. Anne Marx
Assistant Military Attaché

Colonel Dominique ORSINI; Mrs. Maureen Orsini**
Assistant Military Attaché

Commander Olivier CASENAVE PERE; Mrs. Rachel Casenave Pere
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Commander Laurent MOLARD
Mrs. Laurence Molard
Assistant Naval Attaché

 

GABON

Embassy of the Gabonese Republic

Chancery: 2034 - 20th Street, NW 20009, Suite 200
202-797-1000, (FAX 202-332-0668)

His Excellency Paul BUNDUKU-LATHA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mrs. Alba BIFFOT; Mr. Tomas Joao Sales
Counselor (Economic)

Ms. Marie Clementine MOUNGALA
Counselor

Mr. Laurent NDONG; Mrs. Justine Ndong
Counselor

Mr. Mathurin NGOMONDJAMI; Mrs. Leah Andrea Ermarth**
Counselor (Communication)

Mr. Fidele Moussavou NGUEMBI; Mrs. Marie Louise Dilindi
Counselor

Mrs. Aline OBAME; Mr. Jean-Christian Obame
Counselor

Mr. Georges TIGALEKOU; Mrs. Clotilde Tigalekou
Counselor

Mrs. Clotilde TIGALEKOU; Mr. Georges Tigalekou
First Secretary

______________

Lieutenant Colonel Anatole AUGOULA
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

GAMBIA, THE

Embassy of The Gambia

Chancery: 1155 - 15th Street, NW 20005, Suite 1000
202-785-1399, (FAX 202-785-1430)

His Excellency Crispin GREY-JOHNSON; Mrs. Sarah Grey-Johnson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Malamin K. JUWARA; Mrs. Fatou Keita**
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Juliana Ganyangel BALDEH
First Secretary

Mr. Lamin A. BOJANG; Mrs. Joko Jabang Bojang
Attaché (Financial)

 

GEORGIA

Embassy of the Republic of Georgia

Chancery : 1511 K Street, NW 20005, Suite 424
202-393-5959, (FAX 202-393-6060)

His Excellency Dr. Tedo JAPARIDZE; Mrs. Tamar Japaridze
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr.Vassili KATCHARAVA; Mrs. Maia Katcharava
Minister

Mr. Gueorgui MAKHARADZE
Minister

Mr. Roland BERIDZE; Mrs. Inga Paichadze
Counselor (Consular)

Mr. Ioseb KHELASHVILI; Mrs. Tamar Davitashvili
Counselor

Mr. David SOUMBADZE; Mrs. Inga Diasamidze
Counselor

Mr. Gotcha PIPIA; Mrs. Maia Khvitia
First Secretary

Mr. Mamouka TSERETELI; Mrs. Maia Koupounia
First Secretary

Mr. Mikhail SIAMACHVILI
Second Secretary

 

GERMANY, FEDERAL REPUBLIC OF

Embassy of the Federal Republic of Germany

Chancery: 4645 Reservoir Road, NW 20007.
202-298-4000, (FAX 202-298-4249)

His Excellency Juergen CHROBOG; Mrs. Magda Gohar Chrobog
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Thomas MATUSSEK; Mrs. Ursula Maria Matussek
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Dr. Harald BRAUN
Minister (Political)

Mr. Volker Hermann SCHLEGEL; Mrs. Gabriele Schlegel
Minister (Economic)

Mr. Karl Peter ALBERS;
Mrs. Maria Teresa Riera Y Bague Albers
Counselor (Defense Research and Engineering)

Mr. Axel BARRACH; Mrs. Margarete Barrach
Counselor (Defense Research and Engineering Technology)

Mr. Hans-Georg BERGMANN; Mrs. Margrit Bergmann
Counselor

Mr. Joachim BLEICKER
Counselor (Political)

Mr. Manfred Josef Karl BLESS; Mrs. Martha Kopp Bless
Counselor

Mr. Dirk BRENGELMANN; Mrs. Brigitte Brengelmann
Counselor (Political)

Mr. Gerhard GLOEY; Mrs. Konstanze Gloey
Counselor

Mrs. Doris E. GRIMM; Mr. U. Hermann Stiehler
Counselor (Finance)

Mr. Johannes Konrad HAINDL; Mrs. Regina Sophie Haindl
Counselor

Mr. Benedikt HALLER; Mrs. Angelika Haller
Counselor

Mr. Florenz HUNDT
Counselor (Finance)

Mrs. Dorothee JANETZKE WENZEL; Mr. Heinz Dieter Wenzel
Counselor

Dr. Karin K. KAMMANN KLIPPSTEIN;
Mr. Thomas K. W. Klippstein
Counselor

Mr. Ullrich KLOECKNER; Mrs. Angela Kloeckner
Counselor (Press)

Mr. Detlef LINGEMANN; Mrs. Ute Lingemann
Counselor

Ms. Gudrun D. LUECKE-HOGAUST
Counselor (Cultural)

Mr. Juergen W. MAURER; Dr. Sabine Vogt
Counselor

Dr. Karl Heinrich PITZ
Counselor (Labor)

Mr. Heinrich ROSENLEHNER; Mrs. Ruth Rosenlehner
Counselor

Mr. Konrad Max SCHARINGER; Mrs. Hildegard Scharinger
Counselor (Economic)

Mr. Wolfram Josef SCHOETT; Mrs. Barbara Schoett-V. Zwehl
Counselor (Scientific and Technology)

Mr. Claus WUNDERLICH; Mrs. Christa Wunderlich
Counselor

______________

Mr. Juergen BORSCH; Mrs. Andrea Borsch
First Secretary (Political)

Mr. Jan-Friedemann CLAUSS; Mrs. Franziska Clauss
First Secretary (Political)

Mrs. Heike FULLER; Mr. Kurt Fuller**
First Secretary

Mr. Karsten D. GEIER; Ms. Tatjana Geier
First Secretary (Political)

Mr. Otto GRAF; Mrs. Edlira Graf
First Secretary (Scientific and Technology)

Mr. Hubert KNIRSCH; Mrs. Eva Maria Knirsch
First Secretary

Mr. Martin KOTTHAUS
First Secretary (Press)

Mr. Ulrich LOCHERER; Mrs. Gisela Locherer
First Secretary (Administrative)

Ms. Monika OTTEMEYER
First Secretary (Economic)

Mr. Wolfgang SCHLUMP
First Secretary (Scientific and Technology)

Mr. Ludger A. SIEMES; Mrs. Barbara Siemes
First Secretary (Political)

Mr. Thomas TERSTEGEN; Mrs. Birgit Terstegen
First Secretary and Consul General

Mr. Hans Leopold VON WINTERFELD
First Secretary (Economic)

______________

Mr. Siegbert Gunther BRUECKNER; Mrs. Monika Brueckner
Second Secretary

Mr. Wolfgang EWERT; Mrs. Mechtild Ewert
Second Secretary and Consul

Mr. Jens HANEFELD; Mrs. Petra Renate Hanefeld
Second Secretary (Cultural)

Mr. Rainer HARMS; Mrs. Anne Claudia Harms
Second Secretary

Mr. Reinhold H. NEUKOETTER; Mrs. Annette M. K. Neukoetter
Second Secretary

Mr. Karsten RABE; Mrs. Marion Rabe
Second Secretary

Mr. Hartwig Gustav ROHRBECK; Mrs. Gudrun Rohrbeck
Second Secretary (Administrative)

Mr. Alexander SCHOENFELDER; Mrs. Octavia Schoenfelder
Second Secretary (Economic)

Mr. Hans-Juergen WOELK; Mrs. Ilona Woelk
Second Secretary (Administrative)

______________

Mr. Gerd Siegfried BUCHSTEINER; Mrs. Marlene Buchsteiner
Third Secretary (Defense, Research and Engineering)

Mrs. Mechtild EWERT; Mr. Wolfgang Ewert
Third Secretary (Press and Information)

Mr. Uwe FREUCK; Mrs. Ingrid Freuck
Third Secretary

Mr. Erwin GANZER; Mrs. Silvia Scharf
Third Secretary (Economic)

Mrs. Petra HANEFELD; Mr. Jens Hanefeld
Third Secretary (Science and Technology)

Mr. Ernst PFEIFLE
Third Secretary

Mr. Peter SCHMAHL; Ms. Brigitte Ruyter Schmahl
Third Secretary

Mr. Horst STENDER; Mrs. Bettina Martha Stender
Third Secretary (Administrative)

Mr. Anton Manfred WAGNER;
Mrs. Hildegard K. M. Velling-Wagner
Third Secretary (Administrative)

Mr. Bernd WEISER
Third Secretary (Legal and Consular) and Vice Consul

______________

Mr. Volker FEY
Attaché

Mr. Rainer POSDZIECH; Mrs. Hildegard Posdziech
Attaché (Administrative)

Mr. Wolfgang Albert RUENZI; Mrs. Gabriele Magdalena Ruenzi
Attaché (Administrative)

Mr. Eduard SCHROEDER; Mrs. Karin Schroeder
Attaché

Mr. Helmut ANDERS; Mrs. Linda Anders**
Assistant Attaché and Vice Consul

Mrs. Gudrun BERGMANN CONSTANTIN; Mr. Roger Constantin
Assistant Attaché (Cultural)

Mr. Klaus BREITGAM
Assistant Attaché

Mr. Juergen BRUEGGEMANN; Mrs. Monika Brueggemann
Assistant Attaché (Defense Research and Engineering)

Mr. John HEISE; Mrs. Klaudia Heise
Assistant Attaché

Mrs. Theda JERRIHO
Assistant Attaché

Mr. Ingemar JOST; Mrs. Ruth Jost
Assistant Attaché

Mr. Hansgeorg KNAUER; Mrs. Astrid Knauer
Assistant Attaché (Administrative)

Mr. Detlev KRAUSKOPF; Mrs. Helga Krauskopf
Assistant Attaché

Mr. Anton MEINGAST; Ms. Hannelore Meingast
Assistant Attaché

Mr. Gerhard Siegfried NOWAK; Mrs. Marie Luise Nowak
Assistant Attaché and Vice Consul

Mrs. Ines REISING; Mr. Harald Reising
Assistant Attaché (Administrative)

Mr. Christoph Guenter RICKSTAT; Mrs. Hildegard Rickstat
Assistant Attaché (Administrative)

Mr. Ralf ROSINSKI
Assistant Attaché (Administrative)

Mr. Ingo SALZER
Assistant Attaché (Security)

Mr. Karl Heinz Ernst SCHOBER; Mrs. Margaret Anne Schober
Assistant Attaché

Mr. Lothar W. SKUDAYSKI; Mrs. Brigid Skudayski
Assistant Attaché (Finance and Agriculture)

______________

Brigadier General Peter N. SCHMITZ; Mrs. Silvia Schmitz
Defense Attaché

Colonel Gerhard STELZ; Mrs. Siglinde Stelz
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Captain Friedrich JACOBI; Mrs. Anke Jacobi
Naval Attaché and Assistant Defense Attaché

Colonel Michael PADBERG; Mrs. Petra Padberg
Air Attaché and Assistant Defense Attaché

Major Axel PFAFFENROTH; Mrs. Karin Pfaffenroth
Assistant Military Attaché

Commander Gerald Axel MOELLER; Mrs. Heidi Moeller
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Colonel Thomas B. HOENIG; Mrs. Gabriele Hoenig
Assistant Air Attaché

 

GHANA

Embassy of Ghana

Chancery: 3512 International Drive, NW 20008
202-686-4520, (FAX 202- 686-4527)

His Excellency Kobina Arthur KOOMSON;
Mrs. Bertha Helena Koomson
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Sam AFRIFA KYEI; Mrs. Florence Africa Kyei
Minister (Consular)

Mr. Nana EFFAH-APENTENG; Mrs. Christina Effah-Apenteng
Minister (Economic and Political)

Mr. Daniel Kwesi Ofori HAGAN; Mrs. Gloria Akosua Hagan
Counselor (Commercial)

Mr. Kingsley Saka Abdul KARIMU; Mrs. Dianah Lamisi Karimu
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Emmanuel Kwaku ABU
First Secretary (Administrative)

Ms. Effie BENTSI-ENCHILL
Second Secretary (Administrative)

Mrs. Harriet MENSAH; Mr. James Mensah
Attaché (Financial)

______________

Colonel Ebenezer Narteh CATERNOR;
Mrs. Yaa Amoakoa Caternor
Defense, Military, Naval and Air Attaché

 

GREAT BRITAIN

See United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

 

GREECE

Embassy of Greece
Chancery: 2221 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-939-5800, (FAX 202- 939-5824)

His Excellency Loucas TSILAS; Mrs. Penelope Tsilas
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Alexios CHRISTOPOULOS; Mrs Danae Zachari
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Leonidas ANANIADIS; Mrs. Helma Maria Ananiadis
Minister-Counselor (Commercial and Economic)

Mr. Constantin C. CATSAMBIS; Mrs. Zoe Catsambis
Counselor (Political)

Mr. Achilles PAPARSENOS; Mrs. Anita Paparsenos
Counselor (Press)

Mr. Georgios POUKAMISSAS; Mrs. Polyxeni Stathopoulou
Counselor (Political)

______________

Ms. Anna CONSTANTINIDOU
First Secretary (Economic)

Mr. Theodossis C. DEMETRACOPOULOS;

Mrs. Faye Gianoulade Demetracopoulos**
First Secretary (Press)

Mr. Georgios DIMITRIADIS
First Secretary

Mr. Francois COSTELLENOS; Mrs. Christine Kostellenos
Second Secretary

Mr. Panteleimon GASSIOS; Mrs. Maria Tsapepa Gassiou
Second Secretary (Commercial)

Mr. Efstathios PAIZIS
Second Secretary and Consul

______________

Mrs. Eudoxia CUTLER
Attaché (Administrative)

Mr. Elias D. GALANIS
Attaché (Press)

Mrs. Magdalini KANTARTZI; Mr. Nicolaos S. Kantartzis**
Attaché (Press)

Mr. Gerassimos LAZARIS; Mrs. Georgia Lazari
Attaché (Commercial)

Mr. Victor PAPADOPOULOS; Mrs. Ourania Papadopoulou
Attaché (Communications)

Mrs. Maria PARTSINEVELOU; Mr. Christos Valakostas
Attaché (Administrative)

Mr. Evangelos THEOPHILOU; Mrs. Angelika Theophilou
Attaché

Mr. Spyrangelos VALLIANATOS; Mrs. Zoe Vallianatos
Attaché (Communications)

______________

Brigadier General Georgios SIMOS; Mrs. Maria Simou
Defense, Military and Defense Cooperation Attaché

Captain Ioannis EGOLFOPOULOS; Mrs. Maria Roussou
Naval Attaché

Lieutenant Colonel Kosmas VOURIS; Mrs. Vassiliki Kokkori
Air Attaché

Lieutenant Colonel Nikolaos TSIROGIANNIS;
Mrs. Marika Tsirogianni
Assistant Defense and Military Attaché

Commander Andreas TOUSSAS; Mrs. Grammatiki Toussa
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Colonel Georgios KOTSILIMBAS;
Mrs. Maria Hatziemmanouil
Assistant Air Attaché

______________

Air Attaché Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
Tel. 234-0561

Commercial Counselor Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008.
Tel. 332-2844

Consular Office
2211 Massachusetts Avenue, NW. 20008.
Tel. 232-8222

Defense and Military Attaché Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
Tel. 234-5695

Economic Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009.
Tel. 745-7100

Educational Counselor Office
1731 21st Street, NW 20009.
Tel. 332-3196

Naval Attaché Office
2228 Massachusetts Avenue, NW 20008.
Tel. 332-8145

Press and Information Office
2211 Massachusetts Avenue, NW 20008.
Tel. 332-2727

 

GRENADA

Embassy of Grenada

Chancery: 1701 New Hampshire Avenue, NW 20009
202-265-2561

His Excellency Denis G. ANTOINE; Mrs. Marva M. Antoine**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Sibyl ALEXANDER
First Secretary and Consul

 

GUATEMALA

Embassy of Guatemala

Chancery: 2220 R Street, NW 20008.
202-745-4952, (FAX 202-745-1908)

His Excellency Pedro Miguel LAMPORT; Mrs. Patricia Lamport
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Maria Mercedes ANDRADE
Minister-Counselor

Mr. Arturo R. DUARTE
Minister-Counselor

Mrs. Maria Z. LANDIS
Counselor (Cultural)

Mr. Lionel Valentin MAZA
Counselor

Mr. Alfonso Jose QUINONEZ
Counselor (Legal)

______________

Mrs. Vilma E. AVILA-MEDA DE GENTRY
First Secretary

Mr. Erwin BENTZEN; Mrs. Rina Hazel Bentzen**
First Secretary and Consul

Miss Ivonne SANCHEZ
Second Secretary

Ms. Eugenia ALVAREZ
Third Secretary

Ms. Luisa G. CONSTANZA
Third Secretary

Miss Maria Candelaria HERNANDEZ
Third Secretary

Ms. Betty MARROQUIN
Third Secretary

Ms. Maria MAYORA
Third Secretary

Mr. Roberto Emilio ROSENBERG
Attaché (Commercial)

______________

Colonel Cesar A. RUIZ; Mrs. Teresa Ruiz
Defense, Military, Naval and Air Attaché

 

GUINEA

Embassy of the Republic of Guinea

Chancery: 2112 Leroy Place, NW 20008
202-483-9420, (FAX 202-483-8688)

His Excellency Mohamed Aly THIAM; Mrs. Irene Marie Hadjimalis
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Frederick BANGOURA; Mrs. Cecile Macauley
Counselor (Economic, Financial and Consular)

Mr. Dondo SYLLA; Mrs. Ramata Kourouma
Counselor (Political and Cultural)

Ms. Oumou KASSE
Attaché (Administrative)

______________

Lieutenant Commander Mamadou Alimou DIALLO;

Mrs. Bokoum Binta Diallo
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

GUINEA-BISSAU

Embassy of the Republic of Guinea-Bissau

Chancery: 1511 K Street, NW Suite 519, 20005.
202-347-3950, (FAX 202-347-3954)

His Excellency Rufino Jose MENDES;
Mrs. Deolinda Barbosa Mendes Silva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Henrique Adriano DA SILVA;
Mrs. Maria Odilia Almeida Da Silva
Counselor

Ms. Ligia Maria C. GARCIA
First Secretary

Mrs. Maria Odilia ALMEIDA DA SILVA;
Mr. Henrique Adriano Da Silva
Attaché

 

GUYANA

Embassy of Guyana

Chancery: 2490 Tracy Place, NW 20008
202-265-6900

His Excellency Dr. Mohammed Ali Odeen ISHMAEL;

Mrs. Evangeline Ishmael
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Ms. Gillian ROWE
First Secretary

Mrs. Taveta HANIFF; Mr. Mohamed Haniff
Second Secretary

Mr. Mohamed ZAMAL; Mrs. Patricia Bernadette Zamal
Attaché (Administrative)

 

HAITI

Embassy of the Republic of Haiti

Chancery: 2311 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-332-4090, (FAX 202-745-7215)

Mr. Louis Harold JOSEPH
Minister-Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

______________

Mrs. Denise JEAN-LOUIS; Mr. Robert Jean-Louis
Minister-Counselor

Mr. Raymond VALCIN; Mrs. Maria Claude L. Valcin
Minister-Counselor

Mr. Antoine H. ELIACIN; Mrs. Dylia M. Eliacin
Counselor (Consular)

Mr. Lionel Leonard LAVIOLETTE
Counselor (Cultural and Information)

Mrs. Madeline Altagrace PIERRE DUPITON
Counselor (Economic and Financial)

______________

Ms. Claude AMBROISE
First Secretary

Mrs. Gisele DEPESTRE
First Secretary (Consular)

Mrs. Marie Claude MALEBRANCHE; Mr. Claude Malebranche
First Secretary (Commercial)

Mrs. Raymonde PREVAL BELOT
First Secretary

 

The HOLY SEE

Apostolic Nunciature

3339 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-333-7121

His Excellency The Most Reverend Agostino CACCIAVILLAN
Apostolic Pro-Nuncio

Most Reverend Renato Raffaele MARTINO
Minister

Monsignor Francis CAO MINH DUNG
Counselor

Monsignor Renato VOLANTE
Counselor

Monsignor Giorgio LINGUA
First Secretary

 

HONDURAS

Embassy of Honduras

Chancery: 3007 Tilden Street, NW 20008
202-966-7702, (FAX 202-966-9751)

His Excellency Roberto FLORES BERMUDEZ;

Mrs. Laura Flores Bermudez
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Salvador RODEZNO FUENTES;
Mrs. Elizabeth Ruth Rodezno**
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mrs. Margarita DURON DE GALVEZ; Mr. Juan Manuel Galvez
Minister-Counselor

Mr. Jose Benjamin ZAPATA; Mrs. Susan Mary Zapata
Minister-Counselor (Economic)

Ms. Norma MEJIA RODEZNO
Counselor (Political)

Mr. Sergio MONCADA
Counselor (Tourism)

______________

Mr. Felipe PAREDES; Mrs. Alma Paredes
First Secretary (Consular)

Ms. Yolanda MEMBRENO
Third Secretary (Environment)

Mrs. Nilda TORRES; Mr. Guillermo Torres
Third Secretary (Commerce)

______________

Rear Admiral Giordano B. FONTANA HEDMAN
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

______________

Consular Section
1612 K Street, NW Suite 310, 20005.
Tel. 223-0185, (FAX 202-223-0202)

 

HUNGARY

Embassy of the Republic of Hungary

Chancery: 3910 Shoemaker Street, NW 20008
202-362-6730, (FAX 202-966-8135)

His Excellency Gyorgy BANLAKI; Mrs. Gyorgyne Banlaki
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Jozsef TOTH; Mrs. Maria Tothne Urbanszki
Minister (Deputy Chief of Mission)

Mr. Pal KERTESZ; Mrs. Palne Kertesz
Counselor (Commercial)

Mr. Istvan SZEMENYEI; Mrs. Istvanne Szemenyei
Counselor (Scientific and Technology)

Ms. Evelin SZIGETHY
Counselor (Commercial)

Mr. Gabor SZUCS; Mrs. Eva Gasko Szucsne
Counselor

______________

Dr. Zoltan BANYASZ; Mrs. Marianna Banyasz Raszkopf
First Secretary and Consul

Dr. Jozsef POPP
First Secretary (Agricultural)

Mr. Gyorgy TABORI; Mrs. Ildiko Taborine Egri
First Secretary (Public Affairs)

______________

Mr. Gabor CSABA
Second Secretary

Mr. Tibor SZILAGYI; Mrs. Lilioza Szilagyine Mercs
Second Secretary (Press)

Mrs. Zsofia TROMBITAS; Mr. Zoltan Tardos
Second Secretary (Cultural)

Mr. Viktor SZEDERKENYI; Ms. Adel Keleti
Third Secretary

______________

Colonel Tamas TOTH; Dr. Veronika Lajos
Defense, Military and Air Attaché

Major Istvan PASZTOR; Mrs. Melinda Pasztorne Kercso
Assistant Defense, Military and Air Attaché

______________

Commercial Office
2401 Calvert Street, NW Suite 1021, 20008.
Te1. 387-3191, (FAX 202-387-3140)

Commercial Office
150 E. 58th Street, 33rd Floor, New York, NY 10021.
Tel. (212) 752-3060

 

ICELAND

Embassy of the Republic of Iceland

Chancery: 1156 - 15th Street, NW 20005, Suite 1200
202-265-6653, (FAX 202-265-6656)

Mr. Sveinn BJORNSSON; Mrs. Magnea Sigridur Sigurdardottir
Minister-Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

______________

Mr. Arnor SIGURJONSSON; Mrs. Gudrun Matthiasdottir
Counselor (Defense)

 

INDIA

Embassy of India

Chancery: 2107 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-939-7000, (FAX 202-483-3972)

His Excellency Naresh CHANDRA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Thettalil P. SREENIVASAN;
Mrs. Chandralekha Sreenivasan
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Wajahat HABIBULLAH; Mrs. Shahila Habibullah
Minister (Community)

Mr. Shiv S. MUKHERJEE; Mrs. Nalini Mukherjee
Minister (Press, Information and Culture)

Mr. Sudhakar RAO
Minister (Economic)

Mr. Amitava TRIPATHI; Ms. Suryakanthi Tripathi
Minister

Ms. Suryakanthi TRIPATHI; Mr. Amitava Tripathi
Minister (Commerce)

______________

Mr. Radha Ranjan DASH; Mrs. Rita Dash
Counselor (Head of Chancery)

Mr. Ashok JAIN; Mrs. Sunanda Jain
Counselor (Scientific and Technology)

Ms. Shamma JAIN
Counselor

Mr. Ajit LAL; Mrs. Rita Lal
Counselor (Personnel)

Mr. Madhusudan PRASAD; Mrs. Sapna Prasad
Counselor (Economic)

Mr. Navdeep Singh SURI; Mrs. Maninder Suri
Counselor (Political)

______________

Mr. Rayol John AUGUSTUS; Mrs. Meena Augustus
First Secretary (Defense Technology)

Mr. Vijayaraghavan RAVINDRAN; Mrs. Manju Ravindran
First Secretary (Audit)

Mrs. Reenat SANDHU; Mr. Taranjit Singh Sandhu
First Secretary (Commerce)

Mr. Taranjit Singh SANDHU; Mrs. Reenat Sandhu
First Secretary

Mr. Arvind SAXENA; Mrs. Meera Saxena
First Secretary (Consular)

Mr. Govind Singh KHAMPA; Mrs. Neema Sangmo
Second Secretary (Commerce)

Mr. Hiranand PURKAIT; Mrs. Rupa Purkait
Second Secretary (Audit)

Mr. Radha Krishan SHARMA; Mrs. Neelam Sharma
Second Secretary (Establishment)

Mr. Kumar Vinay PRATAP; Mrs. Seema Agrawal
Third Secretary (Economic)

Mr. Krishna Chandra BANERJEE; Mrs. Alpana Banerjee
Attaché (Consular)

Mr. Jagdish CHAND; Mrs. Supti Chand
Attaché

Mr. Subhash CHAND; Mrs. Raman
Attaché

Mrs. Manju Bala CHANNAN; Mr. Yougal Kishore Channan
Attaché

Mr. Arjun Dev KUKREJA; Mrs. Sharda Kukreja
Attaché (Information)

Mr. Lila Dhar PANDEY; Mrs. Nirmala Pandey
Attaché

Mr. Surjeet Singh REKHI; Mrs. Manjit Kaur Rekhi
Attaché

Mr. Ajay Kumar SHARMA; Mrs. Sadhana Sharma
Attaché (Establishment)

Mr. Rakesh Kumar SHARMA; Mrs. Anita Sharma
Attaché (Consular)

Mr. Sarb Krishan SHARMA; Mrs. Akshma Sharma
Attaché (Political)

Mr. Amar Jit SINGH; Mrs. Param Jit Kaur
Attaché (Administrative)

Mr. Gyan SINGH; Mrs. Rajni Bala
Attaché

Mr. Jasbir SINGH; Mrs. Satnam Kaur
Attaché

Mr. Kuldeep SINGH; Mrs. Aruna Singh
Attaché

Mr. Prit Pal SINGH; Mrs. Gurdeep Kaur
Attaché

Mr. Virendra SINGH; Mrs. Sudesh Singh
Attaché (Property and Central Registry)

Mr. Gyaneshwar SRIVASTAVA; Mrs. Neeru Srivastava
Attaché

Mr. Babugey Parayathukattil THOMAS; Mrs. Bina Thomas
Attaché

______________

Air Commodore Krishna Bala Krishna MENON;
Mrs. Padmini Balakrishna Menon
Defense and Air Attaché

Brigadier General Arun ROYE; Mrs. Anushiela Roye
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Commodore Pratap Singh BYCE; Mrs. Ranjana Byce
Naval Attaché and Assistant Defense Attaché

______________

Commerce and Supply, Passport and Visa Section
2536 Massachusetts Avenue, NW 20008
Tel. 939-9806

 

INDONESIA

Embassy of the Republic of Indonesia

Chancery: 2020 Massachusetts Avenue, NW 20036
202-775-5200, (FAX 202-775-5365)

Mr. Nazaruddin NASUTION; Mrs. Ida Ismail Nasution
Minister (Charge d’Affaires ad interim)

______________

Mr. Judo PRAJITNO; Mrs. Masminatun Judo Prajitno
Minister-Counselor (Administrative)

Mr. Hupudio SUPARDI; Mrs. Ni Luh Wayan Aryati Hupudio
Minister-Counselor (Information)

Ms. Perwitorini WIJONO
Minister-Counselor (Political)

Mr. Robertus BROTO UTOMO;
Mrs. Andrea Bandriyah Broto Utomo
Counselor (Consular)

Mr. Yani HARYANTO; Mrs. Greta Haryanti Haryanto
Counselor (Economic)

Mr. Bintang Parlindungan SIMORANGKIR;

Mrs. Lelly Darmawarince Simorangkir
Counselor (Economic)

______________

Mr. Benny BAHANADEWA; Mrs. Sarwini Bahanadewa
First Secretary (Economic)

Mr. Bebbo DJAJAKUSUMA;
Mrs. Nina Kardiana Bebbo Djajakusuma
First Secretary (Administrative)

Mr. Akhyar RAIS; Mrs. Essy Lusniaty Akhyar
First Secretary (Administrative)

Mr. Mulya WIRANA
First Secretary (Political)

Ms. Nina Saraswati DJAJAPRAWIRA
Third Secretary (Economic)

Mr. Teuku FAIZASYAH; Mrs. Andis Erawan
Third Secretary (Economic)

Mr. Aris MUNANDAR; Mrs. Henny Sulistiawati
Third Secretary (Political)

Mr. Mohammad Sofwan NAZARUDDIN
Third Secretary

Ms. Siti Sofia SUDARMA
Third Secretary (Consular)

Mr. Herry SUDRADJAT: Mrs. Ine Wanodyahyu Insani Sudradjat
Third Secretary (Information)

______________

Mr. Priyanto MAWARDI; Mrs. Indri Lusiana Mawardi
Attaché (Administrative)

Mr. Yahya Abdul MUHAIMIN; Mrs. Choifah
Attaché (Education and Cultural)

Ms. Aleida Margaretha PALENEWEN
Attaché

Mr. Harmen SEMBIRING; Mrs. Elisabeth Gurusinga
Attaché (Commercial)

Mr. Patuan Natigor SIAGIAN; Mrs. Deanna Simanjuntak Siagian
Attaché (Agricultural)

Mr. Warim SOEDARKO; Mrs. Haryati Soedarko
Attaché (Transportation and Communication)

______________

Brigadier General Jat SUDRAJAT; Mrs. Sally Sudrajat
Defense Attaché

Colonel I Gede Wajan SARDJANA; Mrs. Atiek Sri Siswathy
Military Attaché

Colonel Anthony NOORBANDHY; Mrs. Hariyantini
Naval Attaché

Colonel Rodi SUPRASODJO; Mrs. Emmy Setyowati
Air Attaché

 

IRELAND

Embassy of Ireland

Chancery: 2234 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-462-3939, (FAX 202-232-5993)

His Excellency Sean O’HUIGINN; Mrs. Bernadette O’Huiginn
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

______________

Mr. Patrick HENNESSY; Mrs. Pauline Hennessy
Counselor (Political)

Mr. Kenneth THOMPSON
Counselor (Economic)

Mr. Adrian O’NEILL; Mrs. Aisling O’Neill
First Secretary (Press)

Ms. Catherine Margaret SLATTERY
First Secretary

Dr. Michael H. MOLONEY
Third Secretary

Mrs. Jean MCMANUS; Mr. Michael O’Halloran
Attaché (Administrative)

 

ISRAEL

Embassy of Israel

Chancery: 3514 International Drive, NW 20008
202-364-5500, (FAX 202-364-5610)

His Excellency Eliahu BEN-ELISSAR; Mrs. Nitza Ben-Elissar
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Levi BEN-DAVID; Mrs. Rahel Ben-David**
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Ohad MARANI; Mrs. Rachel Marani
Minister (Economic)

Mr. Itzhak OREN; Mrs. Ruth Oren
Minister (Congressional)

Mr. Jeremy NISSIM-ISSACHAROFF;
Mrs. Laura Kam-Issacharoff**
Minister-Counselor

Mrs. Ceremia PADAN; Mr. Uzi Padan
Minister-Counselor

Mr. Jacob SAGIV; Mrs. Tamar Sagiv
Minister-Counselor (Agricultural)

Mr. Yoram SHAPIRA; Mrs. Ilana Shapira
Minister-Counselor (Scientific)

Mr. Dov SHEFI; Mrs. Esther Shefi
Minister-Counselor

Mr. Aharon YAAR; Mrs. Devora Yaar
Minister-Counselor

______________

Mr. David AKOV; Mrs. Tamar Akov
Counselor (Congressional)

Mr. Uri BIRAN; Mrs. Neta Biran
Counselor

Mr. Shlomo COHEN; Mrs. Yaffa Cohen
Counselor

Mr. Dror GABAY; Mrs. Daphna Murvitz Gabay**
Counselor (Administrative) and Consul

Mr. Moshe GILO; Mrs. Michal Gilo**
Counselor

Mr. Arie REGEV; Mrs. Celia Regev
Counselor

______________

Mr. Gadiel BALTIANSKY; Mrs. Nurit Baltiansky
First Secretary (Press and Communications)

Mr. Amir SHAY; Mrs. Sigalit Shay
Second Secretary

Mr. David SIEGEL; Mrs. Myra Clark Siegel**
Second Secretary

Mr. Nadav TAMIR; Mrs. Ronit Tamir**
Second Secretary

______________

Mr. Haim BARZILAY; Mrs. Hanna Barzilay
Attaché

Mr. Amir BEN HAIM; Mrs. Daphna Ben Haim
Attaché

Mr. Yechezkel LEDER
Attaché (Representative of Israel National Police)

Mr. Uri PEER; Mrs. Ruth Peer
Attaché

Mr. David PIKIELNY; Mrs. Pnina Rotman Pikielny
Attaché

Mrs. Sarah RAANAN; Mr. Gideon Raanan
Attaché

Ms. Rachel SHANI; Mr. Zachi-Zalah Shani
Attaché

Mr. Nizan TENY; Mrs. Inbar Teny
Attaché

Mrs. Yael ZIV; Mr. Pinhas Zion Ziv
Attaché

______________

Major General Zeev LIVNE; Mrs. Amalia Livne
Defense and Defense Cooperation Attaché

Colonel Yoav HIRSH; Mrs. Vered Hirsh
Military Attaché

Captain Yochay BEN YOSEF; Mrs. Irit Ben Yosef
Naval Attaché

Brigadier General Avraham BARBER; Mrs. Sima Barber
Air Attaché and Assistant Military Attaché

Major Yair BARKAT; Mrs. Lior Katz Barkat
Assistant Defense Attaché

Colonel Amikam SHAFRAN; Mrs. Neta Shafran
Assistant Defense Cooperation, Military, Naval, and Air Attaché

Colonel Noam TOREN; Mrs. Nurit Toren
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Lavi Yoav AMIRAM; Mrs. Michal Amiram
Assistant Military and Air Attaché

 

ITALY

Embassy of Italy

Chancery: 1601 Fuller Street, NW 20009
202-328-5500, (FAX 202-483-2187)

His Excellency Ferdinando SALLEO; Mrs. Anna Maria Salleo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Antonio PURI PURINI; Mrs. Rosanna Puri Purini
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Vittorio TEDESCHI; Mrs. Maria Pia Tedeschi
Minister (Economic)

Mr. Stefano BENAZZO; Mrs. Daniela Benazzo
Counselor

Mr. Alessandro DI FRANCO; Mrs. Cristina Di Franco
Counselor (Press and Information)

Mr. Luca FERRARI; Mrs. Mariachiara Pastore Ferrari
Counselor

Mr. Filippo FORMICA; Mrs. Michaela Annemarie Werkmeister
Counselor

Mr. Daniele MANCINI; Mrs. Anna Rita De Luca Mancini
Counselor

Mr. Efisio Luigi MARRAS; Mrs. Sofia Marras
Counselor (Economic)

Mr. Stefano STEFANINI; Mrs. Stephanie Elizabeth Stefanini
Counselor

Mr. Maurizio ZANINI; Mrs. Patricia Zanini
Counselor (Emigration and Social)

______________

Mr. Sergio BARBANTI; Mrs. Kathleen Barbanti
First Secretary (Press and Information)

Mr. Giuseppe PERRONE
First Secretary

Mr. Mario Andrea VATTANI
First Secretary (Economic)

Ms. Maria Rosa CIANNELLA
Second Secretary (Administrative)

Mr. Angelo Alfonso Alberto CICOGNA;
Mrs. Giulia Carolina S. Cicogna
Attaché (Financial)

Mr. Piero DI PORTO; Mrs. Anna Maria Di Porto
Attaché (Scientific)

Dr. Alexander TENENBAUM; Dr. Sylvia Tenenbaum
Attaché (Scientific)

Ms. Maria Livia TOSATO
Attaché (Scientific)

______________

Brigadier General Giuseppe BERNARDIS;
Mrs. Caterina Viol Bernardis
Defense, Air and Defense Cooperation Attaché

Brigadier General Fabrizio CASTAGNETTI;
Mrs. Teresa Castagnetti
Military Attaché

Captain Piero FRANCINI; Mrs. Maria Concetta Francini
Naval Attaché

Colonel Ubaldo Giuseppe SERINO; Mrs. Antonia Serino
Assistant Defense and Defense Cooperation Attaché

Lieutenant Colonel Francesco CASTRATARO;
Mrs. Rosa Castrataro
Assistant Military Attaché

Lieutenant Colonel Paolo RUGGIERO;
Mrs. Holly Ann Ruggiero**
Assistant Military Attaché

Commander Vincenzo DI LEVA
Assistant Naval Attaché

Lieutenant Commander Roberto VENTURONI;
Mrs. Flora Venturoni
Assistant Naval Attaché

Colonel Giovanni AMMONIACI;
Mrs. Phyllis Ann Santleben**
Assistant Air Attaché

Lieutenant Colonel Roberto FILIPPI; Mrs. Teresita Pagliani Filippi
Assistant Air Attaché

______________

Air Attaché Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
Tel. 966-3754

Military Attaché Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
Tel. 966-4052

Naval Attaché Office
5301 Wisconsin Avenue, NW 20015.
Tel. 966-4165

 

IVORY COAST

See Cote d’Ivoire

 

JAMAICA

Embassy of Jamaica

Chancery: 1520 New Hampshire Avenue, NW 20036
202-452-0660, (FAX 202-452-0081)

His Excellency Richard Leighton BERNAL;
Mrs. Margaret Ann Reckord Bernal
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Basil K. BRYAN; Mrs. Jean Marie Bryan**
Minister (Deputy Chief of Mission) and Consul

Mrs. Charlane M. O. MARYNS; Mr. Raphael H. M. Maryns
Minister (Information) and Consul

Ms. Pamela Rosemarie COKE; Mr. O’Neil Donovan Hamilton
Minister-Counselor and Consul

Mr. Ahan George BROWN; Mrs. Diane Smith-Brown
Attaché

Ms. Rolande Simone PRYCE
Attaché (Legal)

 

JAPAN

Embassy of Japan

Chancery: 2520 Massachusetts Avenue, NW 20008
202-238-6700, (FAX 202-328-2187)

His Excellency Kunihiko SAITO; Mrs. Akiko Saito
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Hideaki KOBAYASHI; Mrs. Toshiko Kobayashi
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

Mr. Ichiro FUJISAKI; Mrs. Yoriko Fujisaki
Minister (Political)

Mr. Tadashi IWASHITA; Mrs. Naoko Iwashita
Minister (Financial)

Mr. Kazuo KANEKO
Minister

Mr. Seiji KOJIMA; Mrs. Tami Kojima
Minister

Mr. Toshinori SHIGEIE; Mrs. Emiko Shigeie
Minister

______________

Mr. Toyozo HASHIMOTO
Counselor

Mr. Hidehisa HORINOUCHI; Mrs. Sabine Horinouchi
Counselor

Mr. Mitsutaka INAGAKI; Mrs. Yoshiko Inagaki
Counselor

Mr. Hajime ITO; Ms. Miyuki Ito
Counselor

Mr. Kiyoshi KITA
Counselor

Mr. Takao KURAMOCHI; Mrs. Yoko Kuramochi
Counselor

Mr. Junichiro MIYAZAKI; Mrs. Yoko Miyazaki
Counselor

Mr. Masao NISHIKAWA
Counselor

Mr. Hiroshi OE; Mrs. Midori Oe
Counselor

Mr. Norihiro OKUDA
Counselor (Congress)

Mr. Yoichi OTABE; Mrs. Kiyoka Otabe
Counselor

Mr. Reiichiro TAKAHASHI; Mrs. Masako Takahashi
Counselor

Mr. Yutaka TAKUBO; Mrs. Sayoko Takubo
Counselor (Protocol)

Mr. Akihiko TAMURA; Ms. Yumiko Tamura
Counselor

Mr. Kaoru YOSHIMURA; Mrs. Tomoko Yoshimura
Counselor

______________

Mr. Yoshinori FUJIYAMA; Mrs. Mari Fujiyama
First Secretary

Mr. Eiji HABU; Ms. Yukiko Habu
First Secretary

Mr. Yuichi HANAWA; Mrs. Yoshiko Hanawa
First Secretary

Mr. Hisao INAGAKI; Ms. Yuki Inagaki
First Secretary

Mr. Tetsuo KANAI; Mrs. Rieko Kanai
First Secretary

Mr. Kenichiro KATAOKA; Ms. Keiko Kataoka
First Secretary

Mr. Noriaki KOYAMA; Mrs. Kasumi Koyama
First Secretary

Mr. Ichiro MARUYAMA; Mrs. Emiko Maruyama
First Secretary

Mr. Kuninori MATSUDA; Mrs. Naoko Matsuda
First Secretary

Mr. Noriyuki MATSUKAWA; Ms. Mika Matsukawa
First Secretary

Mr. Yukiharu MATSUMOTO; Mrs. Noriko Matsumoto
First Secretary and Consul

Mr. Osamu MIZUI; Mrs. Yukie Mizui
First Secretary

Ms. Mami MIZUTORI
First Secretary

Mr. Koichi MORITA; Mrs. Hatsue Morita
First Secretary

Mr. Kiyofumi MURANO; Mrs. Noriko Murano
First Secretary

Mr. Takeo NAKAGAWA; Ms. Michiko Nakagawa
First Secretary

Mr. Masahiro OBATA; Mrs. Hiroko Obata
First Secretary

Mr. Masami OKA; Mrs. Kano Oka
First Secretary (Political)

Mr. Seiji OKADA; Mrs. Yasuko Okada
First Secretary

Mr. Takeo OKADA; Mrs. Fusayo Okada
First Secretary

Mr. Shingo OTA; Ms. Hiroko Ota
First Secretary

Mr. Hitoshi OZAWA; Mrs. Makiko Ozawa
First Secretary (Economic)

Mr. Junji SHIMADA; Mrs. Kaoru Shimada
First Secretary

Mr. Yukinari SUGIYAMA; Ms. Tazuko Sugiyama
First Secretary

Mr. Shinichi TAKASAKI; Ms. Mika Takasaki
First Secretary

Mr. Tetsuya TAMAI; Ms. Kazuko Tamai
First Secretary

Mr. Masahiro TERAMOTO; Mrs. Yumiko Teramoto
First Secretary

Mr. Toshitsugu UESAWA; Mrs. Junko Uesawa
First Secretary

Mr. Takeshi YAMAKAWA; Ms. Mikine Yamakawa
First Secretary

Mr. Tsuyoshi YAMAMOTO
First Secretary

Mr. Kanji YAMANOUCHI; Ms. Yukiko Yamanouchi
First Secretary

Mr. Naomasa YOSHIDA; Mrs. Keiko Yoshida
First Secretary

______________

Mr. Mikio HAZUMI; Mrs. Masumi Hazumi
Second Secretary

Mr. Shinichi HOSONO; Mrs. Chiaki Hosono
Second Secretary

Mr. Toshio KAWAUCHI
Second Secretary

Mr. Koichi MARUYAMA; Mrs. Riko Maruyama
Second Secretary

Mr. Motosada MATANO; Ms. Chieko Matano
Second Secretary

Mr. Takashi MORIOKA
Second Secretary

Mr. Kaoru NISHIYAMA; Mrs. Tomie Nishiyama
Second Secretary

Mrs. Yoshie OTSUKA; Mr. Umio Otsuka
Second Secretary

Mr. Takashi SHIMODA
Second Secretary

Mr. Akihiko TAMURA
Second Secretary

Mr. Yuji TERAKADO; Mrs. Hideko Terakado
Second Secretary

Mr. Nobuhiko TSUKIYAMA; Mrs. Junko Tsukiyama
Second Secretary

Mr. Yasuharu UEDA; Mrs. Keiko Ueda
Second Secretary (Economic)

Mr. Koichi YAMASAKI; Ms. Kunie Yamasaki
Second Secretary

Mr. Jun EGUCHI
Third Secretary

Ms. Kaori INUI
Third Secretary

Mr. Tomoaki ISHIGAKI
Third Secretary

Mr. Hirotaka MATSUO
Third Secretary

Mr. Daisuke NAMIOKA; Mrs. Ryoko Namioka
Third Secretary

Mr. Makoto TAGA; Mrs. Chiaki Taga
Third Secretary

______________

Mr. Teruyuki FUNABA; Mrs. Maki Funaba
Attaché

Mr. Ken FURUYA; Mrs. Chie Furuya
Attaché

Ms. Kiyoko GOTO
Attaché

Ms. Noriko INOUE
Attaché

Mr. Yasushi ISE; Mrs. Yuri Ise
Attaché

Mr. Hitoshi KAMIKUBO; Mrs. Misato Kamikubo
Attaché

Mr. Yoshihiro KANO; Ms. Yuki Kano
Attaché

Mr. Junya KAWAKAMI; Mrs. Miyuki Kawakami
Attaché

Mr. Kenichi KINOSHITA
Attaché

Ms. Mayuko KOURA
Attaché

Mr. Koichi MIWA; Mrs. Hiroe Miwa
Attaché

Miss Noriko MIYAMOTO
Attaché

Mr. Takashi MURAMATSU
Attaché

Ms. Akiko NODA
Attaché

Mr. Masamichi NOGUCHI
Attaché

Mr. Nobuyuki OGINEZAWA
Attaché

Mr. Akitoshi SAITO
Attaché

Mr. Nobuyuki SHIMAZAKI
Attaché

Mr. Masami SUGAHARA
Attaché

Ms. Midori YAMAMITSU; Mr. Michael Joseph Otting**
Attaché

Mrs. Yuka YUMOTO
Attaché

Ms. Mayumi ASAKO
Assistant Attaché

Mr. Tamio ITO; Mrs. Toshimi Ito
Assistant Attaché

Ms. Michiko MURAKAMI
Assistant Attaché

Mr. Hitoshi OURA
Assistant Attaché

Ms. Chiharu TAKETOMI
Assistant Attaché

Ms. Tomoko TONEGAWA
Assistant Attaché

Ms. Takako YODA
Assistant Attaché

Ms. Eriko YOSHIMURA
Assistant Attaché

______________

Rear Admiral Fumio OTA; Mrs. Michiko Ota
Defense and Naval Attaché

Colonel Kazuya HAYASHI; Mrs. Mayumi Hayashi
Military Attaché and Assistant Defense Attaché

Colonel Yuji ISHII; Mrs. Tomoko Ishii
Air Attaché

Commander Tetsuo ANDO; Mrs. Hiroko Ando
Assistant Defense and Naval Attaché

Lieutenant Colonel Chiharu NARITA;
Mrs. Masayo Narita
Assistant Military Attaché

Lieutenant Colonel Makoto TAKASHIMA;
Mrs. Michiyo Takashima
Assistant Air Attaché

______________

Information Center
1155 21st Street, NW 20036.
Tel. 393-6900

 

JORDAN

Embassy of the Hashemite Kingdom of Jordan

Chancery: 3504 International Drive, NW 20008
202-966-2664, (FAX 202-966-3110)

His Excellency Marwan Jamil MUASHER; Mrs. Lynne Muasher
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Mohamed Ali DAHER NSOUR:
Mrs. Manal S. Shami
Minister (Deputy Chief of Mission)

______________

His Royal Highness Prince Talal Bin MOHAMMED;

Her Royal Highness Princess Ghida Talal
Minister

Dr. Zaid A. AL SHAMAILEH; Mrs. Rugayya Al Shamaileh
Counselor (Cultural)

Mr. Elias Samir Gh. MANSOUR; Mrs. Randa Elias Samir Mansour
Counselor (Commercial)

Her Royal Highness Princess Ghida TALAL;

His Royal Highness Prince Talal Bin Mohammed
Counselor

______________

Ms. Rania M. ATALLAH
First Secretary (Press and Information)

Mr. Ali H. AL AYED; Mrs. Vincenza Al Ayed
Second Secretary

Mr. Majed T. H. AL QATARNEH; Mrs. Tima M. Al Qatarneh
Third Secretary

Mr. Ahmad S. AWAD
Attaché (Cultural)

Mr. Saado Akram QUAL
Attaché

______________

Brigadier General Hamed S. SARAIREH;
Mrs. Naayem Hamed Saraireh
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Azzam A. M. EIAD;
Mrs. Suad Azzam A. M. Ayyat
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Captain Maen H. AL LOZI; Mrs. Shireen Ahmad Hasan Nazzal
Assistant Military Attaché

______________

Information Bureau
2319 Wyoming Avenue, NW 20008.
Tel. 265-1606 (FAX 202-667-0777)

 

KAZAKHSTAN

Embassy of the Republic of Kazakhstan

Chancery (temporary): 3421 Massachusetts Avenue, NW. 20007
(202-333-4504/7) (FAX 202-333-4509)

His Excellency Bolat K. NURGALIYEV; Mrs. Alma Sh. Nurgaliyeva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Kairat K. ABUSSEITOV; Mrs. Roza Abusseitova
Counselor

___________

Mrs. Zukhra G. AKISHEVA; Mr. Alisher Akishev
First Secretary

Mr. Kanat M. ARENOV; Mrs. Rauza Arenova
First Secretary

Mr. Askar S. TAZHIYEV; Mrs. Maiya S. Tazhiyeva
First Secretary

___________

Mr. Dostay RAMANKULOV; Mrs. Aliya Ramankulova
Second Secretary

___________

Mr. Gabit YERMEKOV; Mrs. Gaukhar Yermekova
Third Secretary

___________

Mr. Adel E. ABICHEV
Attaché

Mr. Askar S. BASSIBEKOV; Mrs. Sariya M. Bassibekova
Attaché (Administrative)

Mr. Ilyas OMAROV
Attaché

Mr. Bakytzhan A. ZHOKEBAYEV; Mrs. Zauresh S. Zhokebayeva
Attaché

___________

Colonel Yerzhan K. ISSIN; Mrs. Bulbul B. Issina
Defense, Military and Air Attaché

___________

Consular Division
3421 Massachusetts Avenue, NW 20007 Tel. 333-4507

 

KENYA

Embassy of the Republic of Kenya

Chancery: 2249 R Street, NW 20008
(202-387-6101) (FAX 202-462-3829)

Mr. Matthew K. M’ITHIRI; Mrs. Joyce M. Kathurima
Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

___________

Mr. Jacob Kipketer CHUMBA; Mrs. Salome Jelel Chumba
Counselor (Administrative)

Mr. Charles M. KANGE; Mrs. Celestine M Muthui
Counselor (Economic)

Mrs. Ann Belinda NYIKULI; Mr. Peter Khamala Nyikuli
Counselor (Political)

Mr. Elmanus A. VODOTI; Mrs. Florence Lodenyi Vodoti
Counselor (Education)

___________

Mr. Joshua Ruto KIPTEPKUT; Mrs. Mary J. Cherop Kiptepkut
First Secretary (Education)

Ms. Dorothy Mbulwa MUTUNGA
First Secretary (Immigration)

___________

Mr. Shee Mwasukuti MBWANA; Mrs. Mariamu Ngiza Shee
Second Secretary (Administrative)

Mr. John Kilungya MUTIE; Mrs. Florence Nduku Kilungya
Second Secretary (Financial)

Mr. Peter Khamala NYIKULI; Mrs. Ann Belinda Nyikuli
Attaché (Commercial)

Warrant Officer Geoffrey Ben OTOLO; Mrs. Beatrice Amondi Otolo
Attaché (Administrative)

Mr. Enock Alfayo WAMOYO; Mrs. Jane Nanzala Wamoyo
Attaché (Administrative)

___________

Colonel Moses C. YATOR; Mrs. Alice A. Yator
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

KOREA

Embassy of the Republic of Korea

Chancery: 2450 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-939-5600)

His Excellency Kun Woo PARK; Mrs. Hee Ok Park
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Chang Ho LEE; Mrs. Hye Kyung Lee
Minister (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Myong Joo CHOE
Minister

Mr. Hyuck CHOI; Mrs. Hyae Seung Chung
Minister (Economic)

Mr. Djun Kil KIM; Mrs. In Woo Kim
Minister (Information)

___________

Mr. Kyu Ho CHOO; Mrs. Jung Won Choo Song
Counselor

Mr. Hae Moon CHUNG; Mrs. Jung Sun Chung
Counselor

Mr. Soon Young CHUNG
Counselor (Congressional)

Mr. Suk Koo CHUNG; Mrs. Soon Ae Chung Myung
Counselor (Education)

Mr. Woon Ki CHUNG; Mrs. Yong An Chung
Counselor (Customs)

Mr. Chun Koo HAHN; Mrs. Yung Ock Hahn
Counselor (Communications)

Mr. Doug Young JOO; Mrs. Song Hee Park
Counselor (Commercial)

Mr. Sung Hwan KIM; Mrs. Soong Deok Kim
Counselor

Mr. Sung Yup KIM; Mrs. Ke Soon Kim
Counselor and Consul General

Mr. Yoon Hee KIM; Mrs. Rha Kim
Counselor

Mr. Young Ho KIM; Mrs. Min Hee Cho
Counselor (Administrative)

Mr. In Gyu LEE; Mrs. Min Jeong Lee Kim
Counselor (Legal)

Mr. Soo Hyuck LEE; Mrs. Hye Kyung Lee
Counselor

Mr.Yum LEE; Mrs. Ae Yeong Lee
Counselor

Mr.Yun Joe LEE; Mrs. Hyun Ok Shin Lee
Counselor

Mr. You Hyun MOON; Mrs. Chang Hee Kang
Counselor (Scientific)

Mr. Kyung Tark PARK; Mrs. Jae Soon Kang
Counselor

Mr. Dong Kyu SHIN; Mrs. Hyun Sook Park
Counselor (Financial and Economic)

Mr. Onhan SHIN; Mrs. Myung Hee Shin
Counselor (Health and Welfare)

Mr. Chan Joon SOHN; Mrs. Gum Sook Park
Counselor

___________

Mr. Myung Soo AHN; Mrs. Shin Young Ahn
First Secretary

Mr. Jeong Suk CHA; Mrs. Su Il Cha Na
First Secretary

Mr. Hyun CHO; Mrs. Jeeyoon Cho
First Secretary

Mr. June Hyuck CHO; Mrs. In Sook Cho
First Secretary

Mr. Byung Koo CHOI; Mrs. Kyung Soo Kim
First Secretary

Mr. Jang-Hyun CHOI; Mrs. Hye-Sook Choi
First Secretary (Maritime)

Mr. Hyun HAN; Mrs. Tae Kyung Park
First Secretary

Mr. Man Hee HAN; Mrs. Hyun Joo Kim
First Secretary (Construction and Transportation)

Mr. Ji In HONG; Mrs. Young Mee Hong Kim
First Secretary

Mr. He Beom KIM; Mrs. Kim Choi Soo Hyun
First Secretary

Mr. Hong Rak KIM; Mrs. Mi Young Kim
First Secretary

Mr. Jae Shin KIM; Mrs. Jong Min Kim
First Secretary

Mr. Young Min KIM; Mrs. Un Hee Lee
First Secretary

Mr. Hye Min LEE; Mrs. Sun Mi Lee
First Secretary

Mr. Hyung Kun LEE; Mrs. Yae Bok Lee
First Secretary

Mr. Jae Kap LEE; Mrs. Seung Jin Lee
First Secretary (Labor)

Mr. Jeong Gwan LEE; Mrs. Jong Ran Lee
First Secretary

Mr. Kyung Woo NAM; Mrs. Chung Hee Lim
First Secretary

Mr. Ro Byug PARK; Mrs. Seong Rahn Hong
First Secretary

Mr. Sang Hoon PARK; Mrs. Chung Mi Park
First Secretary and Consul

Mr. Yoon Hwan SON; Mrs. Laan Kyung Kim
First Secretary

Mr. Ha Seong SONG; Mrs. Jae Eun Pie
First Secretary

Mr. Chang Seok YANG; Mrs. Sook Kyung Lee
First Secretary

___________

Mr. Seung Il CHEONG; Mrs. Yoo Un Cheong Choi
Second Secretary

Mr. Byung Hwa CHUNG; Mrs. Jae Kyong Chung
Second Secretary

Mr. Byung Wook JO; Mrs. Chi Soo Jo Won
Second Secretary

Mr. Gunn KIM; Mrs. Hee Jung Kim
Second Secretary

Mr. Myung Yul LEE; Mrs. Ji Ae Le Bahk
Second Secretary and Consul

Mr. Seoung Hyun MOON; Mrs. Myung Ji Suh
Second Secretary

Mr. Ho Ryong O; Mrs. Mi Nam O
Second Secretary

Mr. Soon Gu YOON; Mrs. Chan Soon Yoon
Second Secretary

___________

Mr. Hyun Ki KIM; Mrs. Soon Chung Kim
Third Secretary (Culture and Information)

Mr. Joong Chul KIM
Third Secretary

___________

Colonel Jong Soo KIM; Mrs. Jung Soon Kim
Attaché (Defense, Research, and Development)

Mr. Su Han KIM; Mrs. Jeom Ok Kong
Attaché

Colonel Dong LEE; Mrs. Yeon Lee Kim
Attaché (Logistics)

___________

Brigadier General Seon Kyu KIM; Mrs. Yeo In Kim
Defense Attaché

Colonel Jongsoo KIM; Mrs. Hyesoon Kim
Military Attaché

Captain Hyung BAI; Mrs. Man Sook Bai Han
Naval Attaché

Colonel Hak Soo YOON; Mrs. Hye Kyung Kim
Air Attaché

Major Young Moon JUNG; Mrs. Ji Yun Rhee
Assistant Defense and Military Attaché

Major Kwang Taek KWON; Mrs. Myoung Ae Kwon
Assistant Defense and Military Attaché

Major Sang Bok CHOI; Mrs. Ok Ja Choi Park
Assistant Naval Attaché

Major Jin Ho KIM; Mrs. Hye Kyung Ryu
Assistant Air Attaché

____________

Chancery Annex
2400 Wilson Boulevard, Arlington, VA 22201
Tel. 703 524-9272 (FAX 703-524-9273)

Consular Office
2320 Massachusetts Avenue, NW 20008
Tel. 939-6467 (FAX 202-342-1597)

Education Office
2320 Massachusetts Avenue, NW 20008
Tel. 939-5681 (FAX 202-265-2127)

Information Office
2370 Massachusetts Avenue, NW 20008
Tel. 797-6343 (FAX 202-387-0413)

 

KUWAIT

Embassy of the State of Kuwait

Chancery: 2940 Tilden Street, NW 20008
(202-966-0702) (FAX 202-966-0517)

His Excellency Mohammed Sabah Al-Salim AL-SABAH;

Mrs. Feryal D. Al-Sabah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Dhari Ajran Hussain AL AJRAN
Counselor (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Abdullah AL-BAHER
Counselor (Cultural)

___________

Mr. Adil Hamad AL AYYAR
Second Secretary (Administrative)

Mr. Raed Abdullah AL-RIFAI
Second Secretary

Mr. Ahmad Salem Ahmad Al-Salem AL-WEHAIB;

Mrs. Ghadah A. Al Duaij
Second Secretary

___________

Mr. Jasem Mohammad ABURAHMAH;
Mrs. Amal Jasmin Aburahmah
Attaché

Mr. Mohammad Hassan AL-BADAH; Mrs. Nadiah Th.S. Alhamlan
Attaché (Acting Director)

Mr. Othman Dawoud AL DAWOUD
Attaché (Political)

Dr. Ahdi Yousef AL GHANIM; Mrs. Ibtihaj Abdullah Al Ghanim
Attaché (Health)

Mr. Abdullatif A. AL HENDI; Mrs. Faizah A. Al Senedy
Attaché

Dr. Abdulrahman M. M. AL JOUHAR; Mrs. Badreyah A. Al Tenaib
Attaché (Health)

Mr. Taraq Eid Al-MEZREM
Attaché (Media)

Mr. Amer A. ALMUTAIRI; Mrs. Nuha Salem Alsudairawi
Attaché (Diplomatic)

Mr. Salah H. D. ALSAIF; Mrs. Abeer A.A. Aleisa
Attaché (Press)

Mr. Hamad A.Y.A. AL SHATTI; Mrs. Ibtesam Kh. E. Al Zenki
Attaché

Colonel Mohammad Yousef A. Y. ALSOBAIE;

Mrs. Amal A.J.M. Almudhaf
Attaché

Mr. Abdullah E. HASHEM; Mrs. Khaulah M. Alasfoor
Attaché (Cultural)

Mr. Marzouq Fairouz SAEED; Mrs. Badreyah Essa
Attaché

___________

Cultural Division
3500 International Drive, NW 20008 Tel. 364-2100

Health Office
4201 Connecticut Avenue, NW 20008, Suite 502 Tel. 686-4304

Information Office
2600 Virginia Avenue, NW 20037, Suite 404 Tel. 338-0211

Liaison Office
3500 International Drive NW. 20008 Tel. 364-2200

University Office
3500 International Drive, NW 20008 Tel. 363-8055

 

KYRGYZSTAN

Embassy of the Kyrgyz Republic

Chancery: 1732 Wisconsin Avenue, NW 20007
(202-338-5141) (FAX 202-338-5139)

His Excellency Baktybek ABDRISSAEV;
Mrs. Tcholpon Akmatalieva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Erkin MAMKULOV; Mrs. Aygul Sydykova
Counselor

Mr. Azamat KERIMBAEV; Mrs. Aynura Kerimbaeva
First Secretary

Mr. Oulan DJOUSSOUPOV; Mrs. Alexandra Djoussoupova
Attaché

___________

Consular Section
1511 K Street, NW 20005, Suite 707, Tel. 628-0433

 

LAOS

Embassy of the Lao People’s Democratic Republic

Chancery: 2222 S Street, NW 20008
(202-332-6416) (FAX 202-332-4923)

His Excellency Hiem PHOMMACHANH;
Mrs. Kanika Phommachanh
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Khamla SAYACHACK
Counselor

Mr. Sisavath KHAMSALY; Mrs. Mayphone Khamsaly
Second Secretary

Mr. Sinchai MANIVANH; Mrs. Sirivanh Manivanh
Third Secretary (Consular)

Mr. Mai SAYAVONGS
Third Secretary (Economic)

Mrs. Vatsana VONGPHYLA
Third Secretary (Protocol and Consular))

Mr. Bounty SENEVONGSINOUANE
Attaché (Administrative and Financial)

Mr. Savang VONGSINNASONE; Mrs. Phonethip Chanthapanya
Attaché (Consular)

 

LATVIA

Embassy of Latvia

Chancery: 4325 17th Street, NW 20011
(202-726-8213 and 8214) (FAX 202-726-6785)

His Excellency Ojars Eriks KALNINS; Mrs. Irma Anna Kalnins**
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Einars SEMANIS; Mrs. Tatyana Semane
Counselor (Political and Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Normunds POPENS; Mrs. Dina Popena
Second Secretary

Mr. Edgars BONDARS; Mrs. Daiga Bondare
Third Secretary (Consular)

Ms. Agnese LIVENA
Third Secretary (Economic)

 

LEBANON

Embassy of Lebanon

Chancery: 2560 28th Street, NW 20008
(202-939-6300) (FAX 202-939-6324)

His Excellency Dr. Mohamad Bahaa CHATAH;
Mrs. Nadira Mikati Chatah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Victor EL ZMETER; Mrs. Jinane El Zmeter
Counselor

Mr. Houssam Asaad DIAB
First Secretary

Mr. Youssef Emile RAGGI; Mrs. Laurence Sylviane Raggi
First Secretary

___________

Lieutenant Colonel Salim RAAD; Mrs. Nada Raad
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

 

LESOTHO

Embassy of the Kingdom of Lesotho

Chancery: 2511 Massachusetts Avenue, NW 20008.
(202-797-5533, 5534, 5535, 5536) (FAX 202-234-6815)

Her Excellency Dr. Eunice M. BULANE
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Ben T. NTESO; Mrs. Lebohang Nteso
Counselor

Miss Itumeleng Gladys RAFUTHO
First Secretary

Mr. Tsepiso Jeffrey MALEFANE
Third Secretary

Ms. Claudia Lieketseng MORAKE
Attaché

 

LIBERIA

Embassy of the Republic of Liberia

Chancery: 5201 16th Street, NW 20011
(202-723-0437)

Her Excellency Rachel DIGGS; Mr. Joseph Diggs
Appointed Ambassador (January 12, 1998)

___________

Mr. Konah K. BLACKETT
Minister-Counselor

Mr. John S. MORLU; Mrs. Arlie Travick-Morlu**
Minister-Counselor (Maritime)

___________

Mr. George Massa ARKU; Mrs. Kari H. J. Arku
Counselor (Maritime)

Mr. Wilfred Samuka BANACI; Mrs. Alice M. Banaci
Counselor (Educational)

Dr. Abdoulaye W. DUKULE; Mrs. Enid F. Dukule
Counselor (Press)

Mr. Alexander H. N. WALLACE III; Mrs.Miama L. Wallace
Counselor (Economic and Trade) and Consul

___________

Mr. Abdulah K. DUNBAR; Mrs. Beatrice M. Dunbar
First Secretary and Consul

Ms. Enid H. SHANNON
First Secretary (Public Affairs)

Mr. Timonty Dweh SIKLO; Mrs. Joyce Watchen Siklo**
First Secretary and Consul

___________

Mr. William Saima SALLEY; Mrs.Jamah Salley
Second Secretary and Vice Consul

___________

Ms. Stataria Ethel COOPER
Attaché (Administrative)

Mrs. Ruth Yei KEHLEAY-THOMAS; Mr.Leon Thomas**
Attaché

 

LITHUANIA

Embassy of the Republic of Lithuania

Chancery: 2622 16th Street, NW 20009
(202-234-5860) (FAX 202-328-0466)

His Excellency Stasys SAKALAUSKAS; Mrs. Jurate Sakalauskiene
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Ms. Dalia GRYBAUSKAITE
Minister

Mr. Darius SEMASKA; Mrs. Ausra Semaskiene
Counselor (Political)

Mrs. Ausra SEMASKIENE; Mr. Darius Semaska
Second Secretary (Political)

___________

Major Valdemaras SARAPINAS; Mrs.Vyte Sarapiniene
Defense, Military, Naval and Air Attaché

 

LUXEMBOURG

Embassy of the Grand Duchy of Luxembourg

Chancery: 2200 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-265-4171) (FAX 202-328-8270)

His Excellency Alphonse BERNS; Mrs. Christiane Berns
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Carlo J. KRIEGER; Mrs. Nicole B. Krieger Loos
Minister (Deputy Chief of Mission)

Miss Colette KINNEN
Attaché (Administrative)

 

MACEDONIA

Embassy of the Former Yugoslav Republic of Macedonia

Chancery: 3050 K Street, NW 20007, Suite 210
(202-337-3063) (FAX 202-337-3093)

Her Excellency Lubica Z. ACEVSKA
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

____________

Mr. Oliver KRLIU; Mrs. Sonja Gievska-Krliu
First Secretary (Political and Economic)

Mr. Igor POPOV
Second (Cultural and Information)

____________

Colonel Metodija VANEVSKI; Mrs. Paraskeva Vanevski
Defense Attaché

 

MADAGASCAR

Embassy of the Republic of Madagascar

Chancery: 2374 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-265-5525 and 5526)

Mr. Biclair Henri ANDRIANANTOANDRO;
Mrs. Bakoly Andrianatoandro
Counselor (Charge d’Affaires ad interim)

____________

Mr. Raymond Alison RASAMOELINA;
Mrs. Lala Marivelo Rasamoelina
Counselor

Mrs. Bakoly ANDRIANANTOANDRO
Mr. Biclair Henri Andrianantoandro
Attaché

Mr. Justin MANARINJARA; Mrs. Georgine Manarinjara
Attaché (Financial)

Mr. Djaozina Henry RAVELOSON;
Mrs. Razafindrasoa Augustine Raveloson
Attaché

 

MALAWI

Embassy of Malawi

Chancery: 2408 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-797-1007)

His Excellency Willie CHOKANI; Mrs. Grace Chokani
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Steven George KAZEMBE; Mrs. Martha Kazembe
Counselor (Deputy Chief of Mission)

____________

Mr. Renford Wilned Kanyerere GONDWE;
Mrs. Anncy Chitete Gondwe
First Secretary (Administratrtive)

Mr. MacKienzie Michael KUMBATIRA;
Mrs. Mercy Mackay Kumbatira
First Secretary

Mrs. Rosta MSAKA
Second Secretary (Administrative)

Mrs. Dorothy Beatrice AMINI
Third Secretary

 

MALAYSIA

Embassy of Malaysia

Chancery: 2401 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-328-2700) (FAX 202-483-7661)

His Excellency Dato Dali Mahmud HASHIM;
Datin Asmara Liani Hashim
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Dr. Rajmah HUSSAIN
Minister (Deputy Chief of Mission)

____________

Mr. Ab Hamid Bin OTHMAN; Mrs. Wan Meriam Binti Wan Jusoh
Minister-Counselor

Mr. Mohd Sidek HASSAN; Mrs. Wan Noorlina Wan Hussin
Minister

____________

Mr. Umardin ABDUL MUTALIB; Mrs. Faridah Shariff
First Secretary (Head of Chancery)

Mr. Mustapha Ong ABDULLAH; Mrs. Faridah Ong
Second Secretary

Mr. Loon Lai CHEONG
Second Secretary

Mr. Rosli Bin ISMAIL; Mrs. Azlina Binta Abdul Ghani
Third Secretary

___________

Mr. Mohammad Jaaffar AHMAD; Mrs. Rosilawati Hassan
Attaché (Scientific)

Mr. Abu Bakar BACHIK; Mrs. Maimon Ab Hamid
Attaché (Education)

___________

Mr. Ibrahim ABDUL RAHMAN; Mrs. Rosnah Usuldin
Assistant Attaché (Education)

Mrs. Norani ABDULLAH; Mr. Idros Paiman
Assistant Attaché (Education)

Miss Azian AZIZ
Assistant Attaché (Education)

Mr. Hamzah BAKAR; Mrs. Noribah Khalid
Assistant Attaché (Education)

Mr. Mohd Redzuan Bin HASAN; Mrs. Ramizar Yaacob
Assistant Attaché (Education)

Mr. Joohari HASHIM; Mrs. Romlah Musa
Assistant Attaché (Education)

Mr. Mohd Yunos MOHD SALLEH; Mrs. Faridah Abu Bakar
Assistant Attaché (Education)

Mr. Ramli Bin MUHAMMAD; Mrs. Fatimah Binti Mokhtar
Assistant Attaché (Education)

Mr. Mohd. Yusoff MUSTAPHA; Mrs. Norani Md. Yasin
Assistant Attaché (Education)

Mr. Noor Shah SAAD; Mrs. Samsiah Ahmad
Assistant Attaché (Education)

Mr. Abdul Ghafar TAIB; Mrs. Rohani Ismail
Assistant Attaché (Education)

Mr. Wan Shuaib Hj WAN MOHD; Mrs. Asiah Omar
Assistant Attaché (Education)

Miss Hazimah YAACOB
Assistant Attaché (Education)

Mr. Bahaldin ZAINAL ABIDIN; Mrs. Salmah Ajis
Assistant Attaché (Education)

___________

Colonel Chan Sing CHIA; Mrs. Choy Fong Ng
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

Major Wan Johan Bin Wan HUSSIN;
Mrs. Noor Azidah Binti Abd Malik
Assistant Defense, Military, Naval, and Air Attaché

___________

Consular Section
2407 California Street, NW 20008 (Tel. 328-2742/97/98)

Defense, Military, Naval, and Air Attaché Ofice
1900 24th Street, NW 20008 (Tel. 328-2711/15/88)

Economic Counselor Office
2407 California Street, NW 20008 (Tel. 328-2783/85)

Malaysian Students Department
1900 24th Street, NW 20008 (Tel. 328-2770)

MARA Students’ Office
1501 18th Street, NW 20036 (Tel. 328-2718/26/43/76)

Scientific Attaché’s Office
1900 24th Street, NW 20008 (Tel. 328-2794/99)

 

MALI

Embassy of the Republic of Mali

Chancery: 2130 R Street, NW 20008
(202-332-2249 and 202-939-8950) (FAX 202-332-6603)

His Excellency Cheick Oumar DIARRAH;
Mrs. Fatou Rella Ba Diarrah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Claude Sama TOUNKARA;
Mrs. Kadiatou Tounkara Tounkara
Counselor

Mr. Mahamane E. Bania TOURE; Mrs. Nana Aissa Toure
Counselor

Mr. Mahamane Alassane MAIGA;
Mrs.Mariame Sididie Maiga
Attaché (Financial)

 

MALTA

Embassy of Malta

Chancery: 2017 Connecticut Avenue, NW 20008
(202-462-3611 and 3612) (FAX 202-387-5470)

His Excellency Mark Anthony MICALLEF
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr.Alfred A. FARRUGIA; Mrs. Eva Farrugia
Counselor and Consul General

 

MARSHALL ISLANDS

Embassy of the Republic of the Marshall Islands

Chancery: 2433 Massachusetts Avenue, NW 20008
(202-234-5414) (FAX 202-232-3236)

His Excellency Banny DE BRUM
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

 

MAURITANIA

Embassy of the Islamic Republic of Mauritania

Chancery: 2129 Leroy Place, NW 20008
(202-232-5700) (FAX 202-319-2623)

His Excellency Ahmed OULD SID AHMED;
Mrs. Mone Mint Ahmed Ould Sid Ahmed
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Abdellahi OULD KEBD
Counselor

Mr. Mohamed Mahmoud OULD HAMADI;
Mrs. Mint Hamady Mohamed Mahmoud
First Secretary (Financial)

 

MAURITIUS

Embassy of Republic of Mauritius

Chancery: 4301 Connecticut Avenue, NW 20008, Suite 441
(202-244-1491 and 1492) (FAX 966-0983)

His Excellency Chitmansing JESSERAMSING;
Mrs. Usha Jesseramsing
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. . Mahammed Naguib SOOMAUROO;
Mrs. Bibi Firdosse Soomauroo
First Secretary (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Peter CRAIG; Mrs. Amrita Razya Craig
First Secretary (Commercial)

Mr. Sneedy Neysen UDAIYAN
Second Secretary)

Mr. Rajendrukumar KEJIOU
Attaché (Administrative)

 

MEXICO

Embassy of Mexico

Chancery: 1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006
(202-728-1600) (FAX 728-1698)

His Excellency Jesus Reyes HEROLES;
Mrs. Regina Cardosa de Reyes Heroles
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Francisco Eduardo DEL RIO LOPEZ
Mrs. Elena Calero de del Rio
Minister (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Mario Gilberto AGUILAR-SANCHEZ
Minister (Environment)

Mr. Jose Luis ALCUDIA GARCIA
Minister (Agricultural and Forestry)

Mr. Salvador CASSIAN SANTOS;
Mrs. Victoria Eugenia Moran de Cassian
Minister (Consular)

Mr. Luis Fernando DE LA CALLE PARDO;
Mrs. Sophie L. Bidalilt
Minister (Trade)

Mr. Salvador DE LARA RANGEL;
Mrs. Ana Maria Gomis-de Lara
Minister (Economic)

Mr. Gustavo GONZALEZ BAEZ;
Mrs. Lourdes Fernandez de Gonzalez
Minister (Attorney General’s Office)

Mr. Gustavo MOHAR BETANCOURT;
Mrs. Maria del Carmen Berreneche Rodriguez
Minister (Migration and Border)

Mr. Francisco J. OLAVARRIA PATINO
Minister

Mr. Alfredo Guillermo PHILLIPS GREENE
Minister (Economic)

Mr. Oscar ROCHA DABROWSKI
Minister (Special Affairs)

Mr. Alvaro RODRIGUEZ TIRADO;
Mrs. Maria S. Carreno de Rodriguez
Minister (Cultural)

Mr. Federico SALAS-LOTFE
Minister (Political and Congressional Relations)

Mr. Jose Antonio ZABALGOITIA TREJO;
Mrs. Lucia Villalobos Barragan
Minister (Press)

___________

Mrs. Alma America ALFARO-SIERRA ;
Mr. Jose Luis Tapis Nava
Counselor (Trade)

Mrs. Maria E. ESPINOZA LOYA DE HOUDE;
Mr. Michel Houde
Counselor (Economic)

Mr. Nestor Eduardo GALVAN ZAMORA
Counselor (Trade)

Ms. Adriana Josefina GOMEZ GOMEZ;
Mr. Angel Gil Ordonez
Counselor (Press)

Mr. Carlos LARA MEDINILLA
Counselor (Trade)

Mr. Jose Ignacio MADRAZO-BOLIVAR;
Mrs. Margarita de Otaduy de Madrazo
Counselor (Political and Congressional)

Mr. Marco Antonio MARTINEZ-MUNOZ;
Mrs. A.Obregon Santacilia de Martinez
Counselor (Agricultural and Forestry))

Mr. Miguel MENDEZ BUENOS AIRES;
Mrs. Elma Alicia Oviedo Galdeano
Counselor (Attorney General’s Office)

Mr. Carlos MERCADO VILLALOBOS;
Mrs. Patricia C. Zesati Farias
Counselor

Miss Maria Del Pilar R. MORALES ARIAS
Counselor (Political and Congressional)

Mr. Rodolfo QUILANTAN ARENAS;;
Mrs. Patricia Lourdes Tapia de Quilantan
Counselor (Legal)

Mr. Jesus RODRIGUEZ MONTERO;
Mrs. Erendira Davalos de Rodriguez
Counselor (Financial)

Mrs. Marcela SERRATO-DE TREVINO
Mr. Jose Trevino-Botti
Counselor (Energy)

Mr. Jose Juan TREVINO-BOTTI; Mrs. Marcela Serrato-de Trevino
Counselor (Trade)

Mr. Raul URTEAGA TRANI; Mrs. Julia Urteaga
Counselor (Trade)

Mr. Raul VALLEJO LARA; Mrs. Patricia Villafuerte de Vallejo
Counselor

___________

Miss Alicia BUENROSTRO MASSIEU
First Secretary

Miss Luz Maria DE LA MORA
First Secretary (Trade)

Mr. Bryan Andrew ELWOOD SALIDO
First Secretary (Trade)

Miss Gabriela M. GERARD RIVERO
First Secretary

Mr. Alejandro MUNOZ LEDO
First Secretary (Financial)

Mr. Ricardo PINEDA ALBARRAN; Mrs. Silvia Esther Cruz Palma
First Secretary (Migration and Border)

Mr. Alejandro POZOS-GUERRERO;
Mrs. Araceli Juana Hernandez Briones
First Secretary (Trade)

___________

Mr. Arturo CHAVARRIA BALLEZA;
Mrs. Luz Maria Velasco de Chavarria
Second Secretary (Consular)

Mr. Rodrigo ENCALADA PEREZ
Second Secretary (Administrative)

Mr. Juan Jose GOMEZ
Second Secretary

Mr. Juan Carlos MENDOZA SANCHEZ;

Mrs.Alejandrina Diaz de Mendoza
Second Secretary (Office of the Deputy Chief of Mission)

Mr. Arturo SARUKHAN-CASAMITJANA
Second Secretary (Political and Congressional)

Ms. Reyna TORRES MENDIVIL
Second Secretary (Political and Congressional)

Mr. Emilio VARELA HAMUI; Mrs. Perla Crespo de Varela
Second Secretary (Administrative)

___________

Mr. Jose Ramon LORENZO DOMINGUEZ
Third Secretary (Economic)

Mr. Juan Manuel SALDIVAR CANTU
Third Secretary (Cultural)

Ms. Katia Lilia SEGURA CALDERON
Third Secretary (Political and Conressional)

Ms. Monica Maria A. VELARDE MENDEZ
Third Secretary (Consular)

___________

Mr. Juan Carlos CARRILLO CABRERA;
Ms. Yolanda Gallegos Rodriguez
Attaché (Administrative)

Mrs. Lea CORTI; Mr. Jesus Arturo Garcia
Attaché (Office of the Ambassador)

Mrs. Martha Graciela DUARTE PINA
Attaché (Office of the Ambassador)

Mrs. Mercedes ESQUIVEL DE ANTUNES;

Mr. Joao de Deus Barbosa Antunes
Attaché (Office of the Deputy Chief of Mission)

Mr. Armando FERNANDEZ GALLAGA;
Mrs. Maria Teresa Gutierrez Zamora
Attaché (Agriculture)

Mr. Alberto FONCERRADA BERUMEN
Attaché (Migration and Border)

Miss Liliana GONZALEZ RAMIREZ
Attaché (Press)

Ms. Lourdes VILCHIS PLATAS
Attaché (Consular)

___________

Mr. Jose Martin GARCIA SANJINES;
Mrs.Patricia Gomez de Garcia
Assistant Attaché (Revenue and Customs)

Mr. Arturo Luis German JESSEL PEREZ;
Mrs. Maria D. Sandoval de Jessel
Assistant Attaché (Trade)

Mr. Raul Angel SICILIA BARBA; Mrs. Mary Cristi Concha de Sicilia
Assistant Attaché (Revenue and Customs)

___________

General Eduardo Alejandro MARTINEZ ADUNA
Defense, Military, and Air Attaché

Lieutenant Colonel Raymuto Luis LARIOS SAIZ;
Mrs. Guadalupe Gutierrez de Larios
Military Attaché

Rear Admiral Antonio VAZQUEZ DEL MERCADO MUNOZ;
Mrs. Matilde Malpica Valverde
Naval Attaché

Colonel German NORIEGA MEJIA
Mrs. Maria Isabel Velazquez de Noriega
Assistant Defense and Air Attaché

Lieutenant Colonel Juan SAUCEDO ALMAZAN;
Mrs. Hermelinda Torres de Saucedo
Assistant Defense Attaché

Lieutenant Colonel Lorenzo CANO JIMENEZ;
Mrs. Luisa Fernanda Campillo Garcini de Cano
Assistant Military Attaché

Lieutenant Colonel Dagoberto ESPINOSA RODRIGUEZ;
Mrs. Carmen Elena Fierro de Espinosa
Assistant Military Attaché

Captain Bruno Ismael VARAS REYES;
Mrs. Matilde Gonzalez de Varas
Assistant Naval Attaché

______________

Agricultural and Forestry Minister
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-720
(FAX 202-728-1728)

Consular Office
2827 16th Street, NW 20009 ..Tel. 736-1000/11/12
(FAX 202-797-8458)

Defense, Military, and Air Attaché
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-1740
(FAX 202-728-1741)

Financial Counselor
1615 L Street, NW 20005, Suite 310..Tel. 338-9010
(FAX 202-338-9244)

Naval Attaché
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-1760
(FAX 202-728v1767)

Tourism Minister
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-1750
(FAX 202-728v1758)

Trade Minister
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-1700
(FAX 202-728v1712)

Trade Negotiations
1911 Pennsylvania Avenue, NW 20006 ..Tel. 728-1687
(FAX 202-296-4904)

 

MICRONESIA

Embassy of the Federated States of Micronesia

Chancery: 1725 N Street, NW 20036
(202-223-4383) (FAX 202-223-4391)

His Excellency Jesse Bibiano MAREHALAU;
Mrs. Martha Lorerang Marehalau
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Ringlen Piliem RINGLEN; Mrs. Mary Lee Ringlen**
Minister (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Samson E. PRETRICK; Mrs. Lavernie L. Pretrick
First Secretary (Political and Economic)

 

MOLDOVA

Embassy of the Republic of Moldova

Chancery: 2101 S Street, NW 20008
(202-667-1130) (FAX 202-667-1204)

His Excellency Nicolae TAU; Mrs. Zinaida Tau
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Tudor GOIA; Mrs. Tamara Goia
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)

___________

Mr. Iurie RENITA; Mrs. Lidia Renita
Counselor (Political)

Mr. Andrei BOBOC; Mrs. Marina Boboc
First Secretary (Commercial and Economic)

Mr. Andrei POPOV; Mrs. Natalia Popov
Second Secretary (Political)

Ms. Svetlana RUSCIUC
Attaché (Chief of Chancery)

 

MONGOLIA

Embassy of Mongolia

Chancery: 2833 M Street, NW 20007
(202-333-7117) (FAX 202-298-9227)

His Excellency Jalbuu CHOINHOR;
Mrs. Sanjmyatav Maijargal
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

___________

Mr. Khalzkhuu NARANKUU; Mrs. Sukhbaatar Amgalan
Counselor (Economic)

___________

Mrs, Ragchaa BAASAN
First Secretary

Mr. Luuzan GENDENBAATAR; Mrs. Darjaa Amgalan
Second Secretary

Mr. Jambaljamts OD; Mrs. Munhsuren Surenhuu
Second Secretary

Mrs. Bavuusuren BAYASGALAN; Mr. Nyamjav Batbayar
Attache (Trade and Economic)

___________

Colonel Gur RAGCHAA; Mrs. Dambaravijaa Lhagvasuren
Defense and Military Attaché

 

MOROCCO

Embassy of the Kingdom of Morocco

Chancery: 1601 21st Street, NW 20009
(202-462-7979 to 7982) (FAX 202-265-0161)

His Excellency Mohamed BENAISSA; Mrs. Laila Hajoui Benaissa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Mustapha CHERKAOUI
Minister (Deputy Chief of Mission)

Mr. Abdeljebbar AZZAOUI; Mrs. Lalla Khadija Azzaoui
Counselor

Mr. Abdelouahed BENMOUNA; Mrs. Rachida Benmouna
Counselor (Paymaster General)

Mr. Thami EL MEZOUARI EL GLAOUI
Counselor (Political)

Mr. Mohamed SLAOUI; Mrs. Kaoutar Benhsain
Counselor

Mr. Abdelhamid TOUROUGUI; Mrs. Khadija Elmrani Tourougui
Counselor

___________

Mr. Lahsen BAKHKHAR; Mrs. Nouzha Bouzekri
First Secretary (Consular)

Mr. Abdelilah BENRYANE; Mrs. Naima Ouadghir Hassani
First Secretary

Mr. Tarik EL MESSOUSSI GARTI; Mrs. Ihssane Nasser Eddine
First Secretary

Ms. Amina ELAISSAMI
First Secretary

Mr. Rahmoune ESSALHI
First Secretary

Mr. Rachid ISMAILI; Mrs. Min-Jae Song
First Secretary

Ms. Faiza MEHDI; Mr. Noureddine Guaouguaou
First Secretary

___________

Captain Abdelkader AMAL; Mrs. Hnia Amal
Attaché (Defense Supply)

Mr. Mohammed HAMDOUNI
Attaché

___________

Colonel Major Mohamed EL KOSTALI; Mrs. Jemma El Kostali
Defense, Military, Naval, and Air Attaché

___________

Consular Office
1821 Jefferson Place, NW 20036 ..Tel. 462-7979

Cultural Office
1821 Jefferson Place, NW 20036 ..Tel. 462-7979

Economic Office
1821 Jefferson Place, NW 20036 ..Tel. 462-7979

Press Office 1821 Jefferson Place, NW 20036 ..Tel. 462-7979

 

MOZAMBIQUE

Embassy of the Republic of Mozambique

Chancery: 1990 M Street, NW 20036, Suite 570
(202-293-7146) (FAX 202-835-0245)

His Excellency Marcos G. NAMASHULUA
Mrs. Lucia M.P. Namashulua
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

 

Mrs. Esperanca Alfredo MACHAVELA;
Mr. Joaquim Ribeiro De Carvalho
Minister

Mr. Salvador NAMBURETE; Mrs. Luisa Florencia C. Namburete
Counselor (Economic)

Mr. Salvador ADRIANO
Second Secretary

Mr. Ismael VALIGY
Second Secretary (Consular)

Ms. Iveth Venichand LOBO
Attaché (Finance)

___________

Office of the Military, Naval, and Air Attaché
2300 California Street, NW 20008..Tel. 332-1938

 

[Continuation of Diplomatic List: N through Z]


Department of State Publication 10424,
Office of the Chief of Protocol
Revised December 1997
For sale by the Superintendent of Documents,
                        U.S. Government Printing Office,
                        Washington, D.C. 20402