U.S. Department of State
Other State Department Archive SitesU.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
U.S. Department of State
The State Department web site below is a permanent electronic archive of information released online from January 1, 1997 to January 20, 2001. Please see www.state.gov for current material from the Department of State. Or visit http://2001-2009.state.gov for information from that period. Archive sites are not updated, so external links may no longer function. Contact us with any questions about finding information. NOTE: External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views contained therein.
U.S. Department of State

Department Seal

Diplomatic List, Spring 2000

A through C
Revised March 2000


Quick links to countries by alphabetical order:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Asterisks(**) indentify United States Nationals

-A-

Afghanistan | Albania | Algeria | Andorra | Angola | Antigua and Barbuda |
Argentina | Armenia | Australia | Austria | Azerbaijan |


AFGHANISTAN

Embassy of the Republic of Afghanistan
(Embassy ceased operations August 28, 1997)


ALBANIA
Embassy of the Republic of Albania
Chancery:  2100 S Street, NW  20008 
202-223-4942  (FAX 202-628-7342)

His Excellency Petrit BUSHATI; Mrs. Liljana Bushati
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary 
______________
Ms. Rudina MULLAHI
Counselor
Mr. Nasi MITROJORGJI
First Secretary
______________
Colonel Dhimiter BINAJ; Mrs. Anila Binaj
Defense, Military, Naval and Air Attaché


ALGERIA
Embassy of the Democratic and Popular  
Republic of Algeria
Chancery: 2118 Kalorama Road,  NW  20008
202-265-2800,  (FAX 202-667-2174)

His Excellency Idriss JAZAIRY
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary 
Mr. Kamel HADRI; Mrs. Zouina Hadri
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Mohammed Farid DJEBBARI; Mrs. Yamina Djebbari
Minister (Consular and Cultural)
______________
Mr. Mourad BELMOKHTAR; Mrs. Lila Belmokhtar
Counselor
Mr. Abdelkader BENGUERINE; Mrs. Rabia Benguerine
Counselor
Mr. Boualem CHEBIHI; Mrs. Sabiha Chebihi
Counselor
______________
Mr. Said ABDAT
Attaché (Administrative)
Mr. Mohamed Tahar BENIKHLEF
Attaché (Administrative)
Mr. Mohamed Tahar HACHANI; Mrs. Messaouda Hachani
Attaché
Mr. Cherif KHALI; Mrs. Dalila Khali
Attaché (Administrative and Financial)
Colonel Mohamed LOUNES; Mrs. Myriem Lounes
Defense, Military, Naval and Air Attaché
______________
Consular Office
2137 Wyoming Avenue, NW  20008.
Economic and Administrative Office
2135 Wyoming Avenue, NW  20008.
Military Office
2133 Wyoming Avenue, NW  20008.


Iraqi Interests Section
1801 P Street, NW  20036
202-483-7500,  (FAX 202-462-5066)

______________
Mr. Akram J.M. AL DOURI; Mrs. Iman Abdulwahab 
Counselor
Mr. Shakir M. SHAKIR
Attache



ANDORRA
Embassy of Andorra
Chancery:  Two United Nations Plaza,  25th Floor
New York, N.Y. 10017
212-750-8064,  (FAX 212-750-6630)

His Excellency Juli MINOVES TRIQUELL
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary



ANGOLA
Embassy of the Republic of Angola
Chancery: 1615 M Street, NW Suite 900, 20036 
202-785-1156,  (FAX 202-785-1258)

His Excellency Antonio Dos Santos FRANCA; 
               Mrs. Maria Joao Jardim Franca
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Matias Bertino MATONDO; Mrs. Julia De Assuncao Gualdino
First Secretary
Mr. Antonio RAFAEL; Mrs. Joaquina Lima
First Secretary
Mr. Joao Maria Teixeira FORTES
Second Secretary (Economic)
Mr. Evaristo Antonio JOSE
Second Secretary (Information)
Mr. Camilo Joao MANUEL
Second Secretary
Mr. Luis Mateus Luis DOS SANTOS;
               Mrs. Isabel Domingos Gaspar dos Santos
Third Secretary (Consular)
Ms. Joana Mendes FERNANDES
Third Secretary
Mr. Agostinho A. CARVALHO FERNANDES; 
Mrs. Leopoldina M. Salvador Fernandes
Attaché (Commercial)
Ms. Isabel Maria Simoes FARIA PEREIRA
Attaché (Financial)
______________
General Alberto Correia NETO; Mrs. Maria Paula Dos Anjos Correia
Military, Naval and Air Attaché
Colonel Francisco Miguel ANTONIO; Mrs. Margarida Silveiro Antonio 
Assistant Defense and Military Attaché



ANTIGUA AND BARBUDA
Embassy of Antigua and Barbuda
Chancery:  3216 New Mexico Avenue, NW  20016
202-362-5211,  (FAX 202-362-5225).

His Excellency Lionel A. HURST
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Ms. Deborah Mae LOVELL
Minister-Counselor
Ms. Gracelyn G. HENRY
First Secretary and Consul



ARGENTINA
Embassy of the Argentine Republic
Chancery: 1600 New Hampshire Avenue, NW  20009
202-238-6400,  (FAX 202-332-3171)

His Excellency Guillermo Enrique GONZALEZ; 
               Mrs. Adriana Renee Posse de Gonzalez
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Alberto M. DE NUNEZ
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Cecilia BARRIOS BARON; Mr. David T. Hollywood
Minister (Commercial)
Mr. Rodolfo Alberto CERVINO; Mrs. Ana Curia de Cervino
Minister
Mr. Felipe FRYDMAN
Minister
Ms. Noemi C. E. LA GRECA
Minister (Financial)
Mr. Jose Domingo MOLINA; Mrs. Mary Alice Troast**
Minister (Agricultural)
Mr. Jorge Alberto OSELLA; Mrs. Graciela Garcia Moris de Osella
Minister
______________
Mr. Hector Marcelo CIMA; Mrs. Dolores Virasoro de Cima
Counselor
Ms. Marta Victoria DE JONG
Counselor
Mrs. Patricia ESPADA; Mr. Nelson F. Espada
Counselor
Mrs. Silvia FITTE DE AMIEVA; Mr. Jorge Guillermo Amieva
Counselor
Mr. Juan M. MINIERI; Mrs. Mariana de Achaval Minieri
Counselor
Mr. Fernando PERALTA RAMOS; Mrs. Lucila Arancedo
Counselor
Mr. Jose Luis SUTERA
Counselor
Mr. Diego Javier TETTAMANTI; Mrs. Alejandra Maria Ruiz de Tettamanti
Counselor
Mr. Carlos E. WEITZ; Mrs. Myriam P. Krapf
Counselor (Financial)
______________
Mrs. Maria Jose CASSINA; Mr. Ruben Dario Ronchetti
First Secretary
Mr. Mariano ENRICO
Third Secretary
Mr. Marcelo Adrian MASSONI; Mrs. Maria Catalina Olivero
Third Secretary
______________
Ms. Graciela ABREU
Attaché (Administrative)
Mr. Luis Angel BARBERO; Mrs. Rosa Alvarez de Barbero
Attaché (Administrative)
Mrs. Silvia S. SPAGNOLO; Mr. Roger Armand Do Rosario
Attaché (Administrative)
Mrs. Graciela VARELA DE APUD; Mr. Jose Antonio Apud
Attaché (Administrative)
Lieutenant Colonel German Pedro TAGNI; Mrs. Roxana Claudia Flammini
Assistant Attaché
______________
Major General Dante Anibal ASLA; Mrs. Irene Bongionvanni de Asla
Defense and Air Attaché
Brigadier General Daniel Manuel REIMUNDES; 
               Mrs. Silvia I. Tarraf de Reimundes
Military and Assistant Defense Attaché
Rear Admiral Jorge Oscar Pedro LOPEZ, Mrs. Alicia I. den Dulk de Lopez
Naval and Assistant Defense Attaché
Colonel Ricardo Diego GIBSON, Mrs. Beatriz C. Ricci de Gibson
Assistant Defense and Air Attaché
Colonel Robertdo Fernando BENDINI; Mrs. Marta A. Bendini
Assistant Military Attaché
Lieutenant Colonel Enrique Alberto NUNEZ;
               Mrs. Mariana Valeria Rozados
Assistant Military Attaché
Commander Ruben Eduardo GALLIUSSI;
              Mrs. Miriam Graciela Galliussi
Assistant Naval Attaché
Captain Guillermo Oscar IGLESIAS; Mrs. Cecilia Ines Bouilly
Assistant Naval Attaché
Commander Felix MEDICI; Mrs. Laura G. Medici Garcia Martinez
Assistant Naval Attaché
Colonel Humberto Hector Hugo FERNANDEZ;
               Mrs. Maria de los Angeles Torassa
Assistant Air Attaché
Colonel Gustavo Enrique CALVI MEYDAC;
              Mrs. Maria Raquel Calvi Barrau
Assistant Air Attaché
Lieutenant Colonel Julio Cesar GIMENEZ; Mrs. Susana Gloria Gimenez
Assistant Air Attaché
Lieutenant Colonel Fernando Luis MASSERINI; 
              Mrs. Liliana Noemi Malavassi
Assistant Air Attaché
______________
Accounting Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
  202-265-1673
Air Attaché Office
2405 I Street, NW 20037.
  202-452-8500
Consular Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
  202-797-8826
Cultural Section
1718 Connecticut Avenue, NW Suite 200, 20009.
  202-785-4313
Financial Office
1901 L Street, NW Suite 606, 20036. 
  202-466-3021
Military Attaché Office
1810 Connecticut Avenue, NW 20009.
  202-667-4900
Naval Attaché Office
630 Indiana Avenue, NW. 20004.
  202-626-2100

  

ARMENIA
Embassy of the Republic of Armenia
Chancery: 2225 R Street, NW  20008
202-319-1976,  (FAX 202-319-2982)

His Excellency Arman KIRAKOSSIAN; Mrs.Susanna Nazarian
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Armen KHARAZIAN; Mrs. Christine Kharazian
Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Armen YEGANIAN; Mrs. Maria Yeganian
Third Secretary and Consul
Mr. Sargis KOTANJYAN
Attaché (Political)
______________
Colonel Hayk KOTANJIAN; Mrs. Rozalia Kotanjyan
Defense, Military, Naval and Air Attaché


AUSTRALIA
Embassy of Australia
Chancery: 1601 Massachusetts Avenue, NW  20036 
202-797-3000,  (FAX 202-797-3168)

His Excellency Michael J. THAWLEY; Mrs. Deborah Jean Thawley
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Ms. Margaret McDONALD; Dr. John Christopher Stephen Hall
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Michelle Elizabeth MARGINSON; Mr. Geoffrey Evan Marginson
Minister (Political)
Mr. Howard Francis DEBENHAM; Mrs. Joosik Debenham
Minister-Counselor (Management) and Consul General
Mr. Bruce Charles GOSPER; Mrs. Margaret Therese Gosper
Minister-Counselor (Commercial)
Mr. Nigel RAY; Mrs. Christine Ray
Minister-Counselor (Economic)
______________
Mr. Thomas ANDERSON; Mrs. Margaret Anderson
Counselor (Customs)
Dr. Gary ASHTON; Mrs. Ann Ashton
Counselor (Defense Acquisition and Logistics)
Ms. Clare BIRGIN; Mr. Bernard Kevin Ruane
Counselor (Political)
Ms. Anastasia CARAYANIDES
Counselor (Commercial)
Dr. Philip CORRIGAN
Counselor (Veterinary)
Mr. Brian DELROY; Mrs. Jeanette Delroy
Counselor
Dr. John Christopher Stephen HALL; Ms. Margaret McDonald
Counselor (Communications, Information Technology and Arts)
Mr. Gary Michael HOBOURN
Counselor (Economic)
Dr. Stephen Trevor HOOD; Mrs. Mary Kathleen Hood
Counselor (Defense Science)
Dr. Ronald HUTCHINGS; Mrs. Susannah Beatrice Hutchings
Counselor (Nuclear)
Ms. Adrienne Mary JACKSON; Mr. Peter Jackson
Counselor (Defense Policy)
Mr. Sandi Hugh LOGAN; Mrs. Lois Virginia Logan
Counselor (Public Affairs)
Mr. Michael Gerard LYNCH; Ms. Elizabeth Ann McKenna
Counselor
Mr. Timothy James MOY; Mrs. Leanne Erica Moy
Counselor (Political)
Mr. Alistair John NICHOLAS; Mrs. Sonia Xiao Qi Nicholas
Counselor (Trade Commissioner)
Mr. Andrew Shaw TODD; Mrs. Deborah Joan Todd
Counselor (Congressional)
Mr. Barry Darren TURNER; Mrs. Fay Turner
Counselor (Police Liaison)
Mr. Barry Edward WELSBY; Mrs. Helen Margo Crain-Welsby**
Counselor (Immigration)
Mr. Christian David BENNETT
First Secretary 
Mr. Michael EYRE; Mrs. Kathleen Walmsley
First Secretary
Mrs. Jo Anne Lorraine HARDIE; Mr. Glenn Stan Hardie
First Secretary (Administration) and Consul
Mr. Christopher M. LIM
First Secretary (Political)
Mr. Alastair Fraser MAC GIBBON; Mrs. Ainslie Skye Mac Gibbon
First Secretary (Police Liaison)
Mr. Alistair Charles MACLEAN; Mrs. Jeanette Lucy O'Connor
First Secretary (Commercial)
Mr. Robert John MALONE; Mrs. Fiona Hamilton Malone
First Secretary (Immigration)
Mr. John Stuart POTTER; Mrs. Helena Frances Potter
First Secretary (Customs)
Mr. Thomas ROTH; Mrs. Christiane Elisabeth Roth
First Secretary (Trade Policy)
Mr. Richard Travers SADLEIR; Mrs. Denise Kay Sadleir
First Secretary (Political)
Mr. Stephen Douglas WALMSLEY
First Secretary (Administration) and Consul
______________
Mr. Ian Colin CONSTANTINE; Ms. Karen Gayle Riddell
Second Secretary (Technical)
Mr. J. Scott IRONS; Mrs. Georgina Irons
Second Secretary
Ms. Caroline Julia JONES
Second Secretary
Mr. Bernard KAYE; Mrs. Narelle Kaye
Second Secretary (Immigration)
Mr. Brian Mitchell TAYLOR; Mrs. Susan CarolineTaylor
Second Secretary
______________
Mr. Maurice Andrew FOULKES
Attaché (Defense Liaison)
Mr. Stephen John HYLAND; Mrs. Niamh Celestine Hyland
Attaché (Defense Acquisition)
Dr. John Leslie RILEY; Mrs. Dianne Riley
Attaché (Defense Science)
______________
Rear Admiral Simon HARRINGTON; Mrs. Kathleen Harrington
Defense Attaché
Brigadier General William J. A. MELLOR, Mrs. Joanne Mellor
Military Attaché and Assistant Defense Attaché
Commodore John MCCAFFRIE, Mrs. Christine McCaffrie
Naval Attaché 
Air Commodore Raymond L. PERRY; Mrs. Kathryn A. Perry
Air Attaché and Assistant Defense Attaché
Wing Commander Steven J. BUTTERWORTH; Mrs. Toni M. Butterworth
Assistant Defense Attaché
Lieutenant Colonel Joseph J. MARTIN; Mrs. Ann M. Martin
Assistant Military Attaché
Wing Commander Stephen Noel BUCHOLTZ, 
               Mrs. Jennifer Mary Bucholtz
Assistant Naval and Air Attaché 
Commander Mark Hank REMMERS; Mrs. Lynda Margaret Remmers
Assistant Naval Attaché


AUSTRIA
Embassy of Austria
Chancery: 3524 International Court, NW  20008 
202-895-6700,  (FAX 202-895-6750)

His Excellency Peter MOSER; Mrs. Elisabeth Moser Kahr
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Franz Josef KUGLITSCH; Mrs. Maria Kuglitsch
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Ulf Konrad PACHER
Counselor (Press)
Mr. Peter PRIES; Mrs. Leopoldine Pries
Counselor (Administrative) and Consul General
Mr. Heinz K. SEITINGER; Mrs. Karin V. Seitinger
Counselor (Commercial)
Mr. Martin WEISS; Mrs. Susanne Weiss
Counselor (Political and Congressional)
______________
Mr. Marcus BERGMANN; Mrs. Claudia Bergmann 
First Secretary (Trade Policy)
Mr. Johannes Christoph MERAN; 
               Mrs. Marie Charlotte Henckel de Donnersmarck
Second Secretary (Political)
______________
Mr. Christian GRINSCHGL; Mrs. Jennifer Kathryn Grinschgl**
Attaché (Administrative)
Mrs. Teresa INDJEIN
Attaché (Cultural)
Ms. Bernadette KLOESCH
Attaché
Mr. Philipp STEGER; Mrs. Kristen E. Johnson**
Attaché (Science)
Mr. Thomas NAKLADAL; Mrs. Doris Nakladal
Assistant Attaché (Defense and Administrative)
______________
Brigadier General Guntmar HECK; Dr. Ursula Heck
Defense, Military, Naval and Air Attaché
Colonel Timmo UNFRIED; Mrs. Doris Unfried
Defense Cooperation Attaché and Assistant Defense, Military
    and Air Attaché (Procurement)
Lieutenant Colonel Ewald HAUSDORF; Mrs. Maria Hausdorf
Assistant Defense, Military and Air Attaché
______________
Austrian Press and Information Service
3524 International Court, NW 20008.
  202-895-6775
Commercial Counselor Office
1350 Connecticut Avenue, NW Suite 501, 20036.
  202-835-8962
Consular Section
3524 International Court, NW 20008.
  202-895-6767
Defense, Military, Naval and Air Attache Office
3524 International Court, NW 20008.
  202-686-0095


AZERBAIJAN
Embassy of the Republic of Azerbaijan
Chancery: 927 15th Street, NW Suite 700, 20005, 
Washington, DC 20038
202-842-0001,  (FAX 202-842-0004)

His Excellency Hafiz Mir Jalal PASHAYEV; Mrs. Rena Pashayeva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Elmar MAMEDYAROV; Mrs. Kyamilya Mamedyarova
Counselor
Mr. Fakhratdin Isa KURBANOV; Mrs. Saida Fizuli Samedova
First Secretary and Consul
Mr. Tahir T. TAGHI ZADE
First Secretary
Mr. Elin Emin SULEYMANOV
Second Secretary
Mr. Ilgar Yusif MUKHTAROV; Mrs. Nargiz Fikret Rahimkhanova
Third Secretary
Mr. Yusif Orhan VEZIROV
Third Secretary
______________
Colonel Dashdemir Mammadaga Ogal MAMMADOV
                Mrs. Yegana Qudrat Qizi Mammadova
Defense, Military, Naval and Air Attaché


-B-

Bahamas | Bahrain | Bangladesh | Barbados | Belarus | Belgium | 
Belize | Benin | Bolivia | Bosnia and Herzegovina | Botswana |
Brazil | Brunei | Bulgaria | Burkina Faso | Burma | Burundi



BAHAMAS
Embassy of the Commonwealth of 
The Bahamas
Chancery: 2220 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-319-2660,  (FAX 202-319-2668)
His Excellency Joshua SEARS
Appointed Ambassador (May 9, 2000)
Ms. Sheila Gweneth CAREY
Minister-Counselor and Consul (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Edda Daphne DUMONT; Mr. Ronald Paul Adolph**
First Secretary (Legal) and Consul
Ms. Rhoda Mae JACKSON
First Secretary and Consul


BAHRAIN
Embassy of the State of Bahrain
Chancery: 3502 International Drive, NW  20008 
202-342-0741,  (FAX 202-362-2192)

His Excellency Muhammad ABDUL GHAFFAR; 
Mrs. Mariam Mahmood M. Al-Mahmood
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Abdul Hakim Mohamed BUHIJI; Mrs. Amina Othman Alzayani
First Secretary (Deputy Chief of Mission)
Mr. Jaber Fahad ALROMAIHI; Mrs. Shaikha Ali Alzeabi
First Secretary 
Mr. Yusuf Mohamed JAMEEL
Second Secretary
Mr. Isa ALNASHEET; Mrs. Dashti Batool
Attaché (Cultural)
______________
Colonel Khalifa Ali ALKHALIFA;
              Mrs. Maryam Mubarak Alkhalifa
Defense, Military, Naval and Air Attaché 


BANGLADESH
Embassy of the People's Republic of Bangladesh
Chancery: 3510 International Drive, NW  20008
202-244-0183

His Excellency K M SHEHABUDDIN; Mrs. Khaleda Shehabuddin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Dr. Quazi Mesbahuddin AHMED; Mrs. Rehana Ahmed
Minister (Economic)
Mr. Md. Shahjahan MIAN; Mrs. Hasina Jahan
Minister (Press)
______________
Mr. A. M. Yakub ALI; Mrs. Mehera Yakub
Counselor (Political)
Mr. Mohammed Ghulam HUSSAIN; Mrs. Zakia Monsoor Hussain
Counselor (Commercial)
Mr. M. Fazlul KARIM; Mrs. Khairun Nahar Karim
Counselor (Head of Chancery)
Mr. Mushfiq Us SWALEHEEN; Mrs. Nasrin Sultana Swaleheen
Counselor (Economic)
Mr. Chowdhury Ahmed NUR; Mrs. Sonia Ahmed
First Secretary
Mr. Saquib ALI; Mrs. Fawzia Rahman
Second Secretary
______________
Brigadier Qamrul Huda CHOWDHURY;
                Mrs. Husne Ara Chowdhury
 Defense, Military, Naval and Air Attaché
Lieutenant Colonel A. K. M. Mahfulzul HAQUE;
                Mrs. Nasima Mahfuz Shumi
Assistnat Defense, Military and Air Attaché



BARBADOS
Embassy of Barbados
Chancery: 2144 Wyoming Avenue, NW  20008
202-939-9200

His Excellency Sir Courtney BLACKMAN
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Miss Myrtle Doreen BISHOP
Counselor (Commercial)
Mr. David Mahommed BULBULIA; Mrs. Beverley Bulbulia
Counselor
Miss Joyce D. BOURNE
First Secretary
Ms. Denise Sharon HINDS
First Secretary
Mr. Philip H. ST. HILL; Mrs. Charmaine D. St. Hill
First Secretary
Ms. Betty Eulene CALLENDER
Attaché and Vice Consul
Ms. Rose C. GREAVES
Attaché and Vice Consul



BELARUS
Embassy of the Republic of Belarus
Chancery: 1619 New Hampshire Avenue, NW  20009
202-986-1604,  (FAX 202-986-1805)

His Excellency Valery V. TSEPKALO; Mrs. Veronika Tsepkalo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Arkady M. CHEREPANSKY; Mrs. Ivetta V. Cherepanskaya
Minister-Counselor
Mr. Sergei M. DIDENKO; Mrs. Olga Y. Didenko
Counselor
Mr. Leanid L. SENNIKAU; Mrs. Tamara V. Sennikava
Counselor
Mr. Vladimir V. GAIDA; Mrs. Tatyana G. Romanova
First Secretary
Mr. Andrei I. RZHEUSSKY; Mrs. Nana R. Rzheusskaya
First Secretary
Mr. Sergei V. SKVORTSOV
First Secretary
Mr. Yury G. YAROSHEVICH; Mrs. Svetlana L. Yaroshevich
First Secretary
Mr. Valery M. TSYNKEVICH
Third Secretary
______________
Colonel Aleksandr V. KORBUT; Mrs. Olga Korbut
Defense, Military, Naval and Air Attaché


BELGIUM
Embassy of Belgium
Chancery: 3330 Garfield Street, NW  20008
202-333-6900,  (FAX 202-333-3079)

His Excellency Alex REYN; Mrs. Rita Reyn
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Andre QUERTON; Mrs. Charlotte Lhoist
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________

Mr. Raoul DELCORDE; Mrs. Fatemeh B. Javadi**
Minister-Counselor (Economic)
Mr. Jan ADRIANSENS; Mrs. Francine Hindrickx
Counselor (Agricultural)
Mr. Rudolf HUYGELEN: Mrs. Ellen Petzel
Counselor (Political)
Mr. Rudi VEESTRAETEN; Mrs. Mireille Swinnen
Counselor and Consul
Miss Line VREVEN; Mr. Fred Colabewala
Counselor (Economic)
Ms. Cathy BUGGENHOUT; Mr. Abraham Van der Valen
First Secretary (Economic)
Mr. Ivo SCHALBROECK; Mrs. Margareta Ral
First Secretary (Political)
______________
Mr. Luc CLAREBOETS; Mrs. Rose Marie De Haaij
Attaché
Mr. Patrick Albert EVERARTS DE VELP;
             Mrs. Francoise L'herb Everarts de Velp
Attaché (Economic and Commercial)
Mr. Bart Jan HENDRICKX; Ms. Lutgart Marie Severijns
Attaché 
Mr. Freddy VANBAELEN; Mrs. Myriam Vanbaelen Ramaekers
Attaché (Communications)
______________
Brigadier General Guy MELCHIOR; Mrs. Annick Dannenberg
Defense, Military, Naval and Air Attaché and
 Defense Cooperation Attaché
Lieutenant Colonel Raymond Louis PIERLOT; 
              Mrs. Micheline Marie Michaux
Assistant Defense, Military, Naval, Air and Defense Cooperation Attaché



BELIZE
Embassy of Belize
Chancery:  2535 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-332-9636,  (FAX 202-332-6888)

His Excellency James S. MURPHY; Mrs. Bessie Tam Murphy
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Nestor E. MENDEZ; Mrs. Elvira R. Mendez
Miniser-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Ms. Lauren Laverne QUIROS
Attaché and Consul



BENIN
Embassy of the Republic of Benin
Chancery: 2737 Cathedral Avenue, NW  20008 
202-232-6656,  (FAX 202-265-1996)

His Excellency Lucien TONOUKOUIN; Mrs. Justine Tonoukouin
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Francis LOKO; Mrs. Soukeyna Ka Loko 
Minister-Counselor
Mr. Charles Borromee TODJINOU; Mrs. Agathe O. Abimbola Todjinou
Minister-Counselor
Ms. Haolatou ASSANI PIO
Counselor
Mrs. Soukeyna Ka LOKO; Mr. Francis Loko 
Counselor
Mr. Robert Djimon ZANTAN; Mrs. Claire Celine Hounkpatin Zantan
Counselor
Mr. Yao Blaise AKOTCHENOUDE;
               Mrs. Bai Clarisse Assogba Akotchenoude
First Secretary (Finance and Administrative)
Mr. Dimon Jean Marie WOROU; Mrs. Bernadette Kemado Worou
Atttache 



BOLIVIA
Embassy of the Republic of Bolivia
Chancery: 3014 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-483-4410,  (FAX 202-328-3712)

Her Excellency Marlene FERNANDEZ DEL GRANADO 
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Erich KUHN POPPE; Mrs. Ana Maria Carpio de Kuhn
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Ms. Dalcy CABRERA RIOS
Counselor
Mr. Juan Francisco ROQUE
Counselor (Political)
Ms. Carolina TOLEDO CANDEO
Counselor and Consul General
Ms. Maria Del Carmen HENRY
Second Secretary
Ms. Neiza SOLIZ RECKLING
Second Secretary
Mr. Fernando GRANDY CAVERO; Mrs. Dabeyva Valda
Third Secretary and Consular Agent
______________
Ms. Silvia PAZ ESTENSSORO
Attaché (Cultural)
Ms. Lilian R. ROCHA-PELAEZ
Attaché (Civil)
Ms. Aida Casanovas VALDIVIA
Attaché (Administrative)
Mr. Rafael VARGAS BARRIENTOS; Mrs. Daisy Torrez De Vargas
Attaché (Police)
______________
Colonel Cesar LOPEZ; Mrs. Carmen Lopez
Military Attaché
Captain Ismael SCHABIB; Mrs. Vania Schabib
Naval Attaché
Colonel Rafael SANDOVAL; Mrs. Yeni Sandoval
Air Attaché
Captain Oscar ROMERO
Assistant Military Attaché
Colonel Johnny VERA; Mrs. Maria Rene Claure
Assistant Air Attaché
______________
Military, Naval, and Air Attache Office
3014 Massachusetts Avenue, NW 20008.
  202-232-4805, 4807, and 4808

  

BOSNIA AND HERZEGOVINA
Embassy of Bosnia and Herzegovina
Chancery:  2109 E Street, NW  20037
202-337-1500,  (FAX 202-337-1502)

His Excellency Igor DAVIDOVIC; Mrs. Tatjana Davidovic
Appointed Ambassador (February 10, 2000)
______________
Mr. Sead TIKVINA
First Secretary
Ms. Meliha BASIC
Attaché
______________
Colonel Suad CENGIC; Mrs. Dzenita Cengic
Defense, Military, Naval and Air Attaché 
Colonel Ivan TANJIC
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attaché



BOTSWANA
Embassy of the Republic of Botswana
Chancery:  1531-1533 New Hampshire Avenue, NW  20036
202-244-4990, (FAX 202-244-4164)

Mrs. Naomi Ellen MAJINDA; Mr. Dankie Duncan Majinda
Counselor (Charge d'Affaires ad interim)
Mr. Peloentle Shakie KEBASWELE; Mrs. Nonofo Nonie Kebaswele
Counselor (Commercial)
Ms, 'Anastacia M. MATSHEKA
Counselor (Head of Chancery)
Mr. Shimane Lawrence KELAOTSWE
First Secretary
Mrs. Seore Alice LASARO; Mr. Boitsholetso Lasaro
Attaché (Administrative)
Miss Barbara Ketshabile RAMOLEFHE
Attaché (Education)
Lieutenant Colonel Duke MASILO; Mrs. Lulu Laone Masilo
Defense, Military and Air Attaché



BRAZIL
Brazilian Embassy
Chancery: 3006 Massachusetts Avenue, NW  20008 
202-238-2700,  (FAX 202-238-2827)

His Excellency Rubens BARBOSA; Mrs. Maria Ignez Correa Barbosa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Regis P. ARSLANIAN; Mrs. Maria Beatriz Arslanian
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Paulo Roberto ALMEIDA; Mrs. Carmen Licia P. Almeida
Minister-Counselor
Mr. Sergio E. BATH, Mrs. Rosana Bath
Counselor
Mr. Renato Assumpcao FARIA
Counselor
Mr. Marcos V. P. GAMA; Mrs. Claudia Nunes P. Gama
Counselor
Mr. Luis Henrique S. LOPES; Mrs. Dora S. Lopes
Counselor
______________
Mr. Julio G. BITELLI; Mrs. Lysolette M. Bitelli
First Secretary
Mr. Luis Balduino CARNEIRO; Mrs. Agnes D. Balduino
First Secretary
Mr. Francisco C. Soares LUZ; Mrs. Ivana Panizzi Luz
First Secretary
Ms. Ana Maria Pinto MORALES
First Secretary
Ms. Wanja Campos Da NOBREGA; Mr. Aldemo Garcia Junior
First Secretary and Consul
______________
Mr. Raphael AZEREDO; Mrs. Vanessa de Andrade Azeredo
Second Secretary
Mr. Carlos A. FRANCA; Mrs. Ana Maria de Leao Franca
Second Secretary
Mr. Mauricio Carvalho LYRIO; Mrs. Paula Alves de Souza
Second Secretary
Ms. Maria Elisa R. MAIA
Second Secretary
Mr. Bernardo PARANHOS VELLOSO; Mrs. Deborah Paranhos Velloso
Second Secretary
Ms. Paula Alves De SOUZA; Mr. Mauricio Carvalho Lyrio
Second Secretary
Mr. Renato Mosca De SOUZA; Mrs. Luciana Duarte Paiva Arantes
Second Secretary
Mr. Philip YANG; Mrs. Patricia Vanzella
Second Secretary
______________
Ms. Andrea AZEVEDO 
Attaché
Mrs. Maria Leonor Ramos BATES; Mr. Ronald Leland Bates**
Attaché
Mrs. Maria Ester G. CARVALHO; Mr. Ary Mamede Cruzeiro
Attaché
Ms. Sonia Reis Da COSTA
Attaché
Ms. Keila EVANGELISTA
Attaché
Mr. Orlando HENRIQUES; Mrs. Maria Luz Carretero
Attaché
Mr. Dival LARA; Mrs. Angela M. B. Lara
Attaché
Mr. Mauricio Souza LEITE; Mrs. Maria S. Apostolova
Attaché and Vice Consul
Mr. Celso Ricardo Hottum MEIRA; Mrs. Alice Maria Reis Meira
Attaché
Mr. Jose Menache NEISTEIN
Attaché
Mr. Zeuxis NEVES; Mrs. Erna Marie Neves
Attaché
Mr. Patricio PORTO; Mrs. Claudia Porto
Attaché
Mr. Joao Amancio QUEIROZ NETO; Mrs. Victoria M. Ferreira de Queiroz
Attaché
Mr. Fabiano Rubio SCARANO; Mrs. Marta Guedes da Scarano
Attaché
Mrs. Elgeni Lopes STRZELESKI; Mr. Rogerio Strzeleski
Attaché
Mr. Jose Raul TEIXEIRA; Mrs. Yara S. Jorge Teixeira
Attaché
______________
Major General Americo SOARES FILHO
Defense & Air Attaché
Major General Paulo Roberto C. ASSIS; Mrs. Sandra A. G. Assis
Military Attaché
Rear Admiral Alvaro Luiz PINTO; Mrs. Sonia Maria Pinta
Naval Attaché
Colonel Antonio Luiz Da Costa BURGOS
Assistant Military Attaché
Colonel Joao Leri De Araujo SOARES; Mrs. Maria Joana Marques Soares
Assistant Military Attaché
Captain Paulo Pedro Moreira ALMEIDA
Assistant Naval Attaché
Captain Carlos Vinicius De MIRANDA; Mrs. Lucia Regina A. Miranda
Assistant Naval Attaché
Colonel Aprigio E. M. AZEVEDO; Mrs. Regina Helene F. A. Azevedo
Assistant Air Attaché
Colonel Weber Luiz KUMMEL; Mrs. Regina Couto Kummel
Assistant Air Attaché
______________
Brazilian Aeronautical Commission
1701 22nd Street, NW 20008.
  202-483-4031
Brazilian Army Commission
4632 Wisconsin Avenue, NW 20016.
  202-244-5010

Brazilian Naval Commission
5130 MacArthur Boulevard, NW 20016-3344.
  202-244-3950

  

BRUNEI
Embassy of the State of Brunei Darussalam
Chancery:  3520 International Court, NW, 20008 
202-342-0159  (FAX 202-342-0158)

His Excellency Pengiran Anak Dato PUTEH; Mrs. Datin Kamilah Abdullah
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Jaini ABDULLAH; Mrs. Noriah Wahab
Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Hasney MAT YASSIN; Mr. Hussain Osman
Second Secretary
Mr. Buyong ARSHAD; Mrs. Yan Wang
Third Secretary
Mr. Haji Hussin HAJI DAMIT; Mrs. Hajah Mariam Haji Maidin
Third Secretary
Miss Zabaidah DAUD
Attaché 
Mr. Hasnan SERUDIN; Mrs. Adinawati Abdullah
Attaché (Communication)



BULGARIA
Embassy of the Republic of Bulgaria
Chancery: 1621 - 22nd Street, NW  20008 
202-387-7969,  (FAX 202-234-7973)

His Excellency Philip DIMITROV; Mrs. Elena Dimitrova 
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Nikola TCHOLAKOV; Mrs. Dora Mirtcheva Tcholakova
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Albena Argelova GEROVA; Mr. Peter Lyubenov Milanov
Counselor(Commercia)
Mr. Gueorgui KOSTIANEV; Mrs. Irina Kostianeva
Counselor and Consul
Mr. Petio Dimitrov PETEV; Mrs. Yoana Lubenova Peteva
Counselor (Political)
______________
Mr. Valentin T. POPOV; Mrs. Marina D. Popova
First Secretary
Ms. Nedyalka CHAKALOVA
Second Secretary
Mr. Stefan TCHIPEV; Mrs. Tanitchka Tchipeva
Attaché
______________
Lieutenant Colonel Nikolay Hristav YANKOV; 
               Mrs. Viliana Dimitrova Yankova
Naval Attaché
Armed Forces Attaché Office
1621 22nd Street, NW 20008.
  202-332-6616
Commercial Counselor Office
1621 22nd Street, NW 20008.
  202-387-7969
Consular Office
1621 22nd Street, NW 20008.
  202-387-7969

  

BURKINA FASO
Embassy of Burkina Faso
Chancery: 2340 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-332-5577, (FAX 202-667-1882)

His Excellency Bruno ZIDOUEMBA; Mrs. Rosine Mariam Zidouemba
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Simplice Honore GUIBILA; Mrs. Marie Florence Guibila Ouedraogo
Counselor
Mr. Souleymane OUEDRAOGO
Counselor (Economic)
Mr. Babou BAMA; Mrs. Beatrice Bama Kando
First Secretary
Mrs. Louise BASSOLE
Attaché
Mr. Boureima OUEDRAOGO; Mrs. Awa Ouedraogo
Attaché (Financial)
Mrs. Rosine Mariam ZIDOUEMBA; His Excellency Bruno Zidouemba
Attaché



BURMA
Embassy of the Union of Burma
Chancery: 2300 S Street, NW  20008
202-332-9044,  (FAX 202-332-9046)

His Excellency Tin WINN; Mrs. Khin Nu
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. U Aung Lynn HTUT; Mrs. Daw Tin Lay Nwe
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Min LWIN; Mrs. Sabai Win
Counselor
Mr. Wunna HAN; Ms. Thet Htwe Han
Second Secretary
Ms. Hmway Hmway KHYNE
Second Secretary
Mr. U Anug KO
Second Secretary
______________
Mr. U Sein BAN; Mrs. Khin Thida Aung
Attaché 
Mr. Zaw LWIN; Mrs. Khin Moe Win
Attaché
Warrant Officer Soe MYINT; Mrs. Khin Ma Ma
Attaché
Mr. Win MYINT; Mrs. Ohn Mar Soe
Attaché
Mr. Myoe Tint OO; Mrs. Nang Moe Sandar
Attaché
Mr. Aung Kyaw TUN
Attaché
Ms. Tin Mya WIN
Attaché
Colonel Tin SOE, Mrs. San San Win
Defense, Military, Naval and Air Attaché
______________
Military, Naval and Air Attaché Office
2300 California Street, NW 20008.
  202-332-1938

  

BURUNDI
Embassy of the Republic of Burundi
Chancery:  2233 Wisconsin Avenue, NW Suite 212, 20007 
202-342-2574,  (FAX 202-342-2578).

His Excellency Thomas NDIKUMANA; Mrs. Cassilde Mbonimpa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Henri SIMBAKWIRA; Mrs. Aline Simbakwira Kamikazi
Counselor 


-C-

Cambodia | Cameroon | Canada | Cape Verde | Central African Republic |
Chad | Chile | China | Colombia | Comoros | Congo, D.R. | Congo Rep. | 
Costa Rica | Cote D'Ivoire | Croatia | Cyprus | Czech Republic



CAMBODIA
Royal Embassy of Cambodia
Chancery: 4500 16th Street, NW  20011
202-726-7742,  (FAX 202-726-8381).

His Excellency Roland ENG
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Pich CHHIENG
Counselor (Economic)
Mr. Vun Yaung TAN; Mrs. Chan Eng Long
Counselor (Political)
Mr. Hak NOU; Mrs. Kalyan Hom
First Secretary (Press) and Consul
Mr. Panha SENG; Mrs. Phalla Seang
First Secretary
Mr. Ly TOUCH; Mrs. Ponloeu Lim
Second Secretary
Mr. Kong PRAK; Mrs. Thavy Chea
Attaché (Financial and Consular)



CAMEROON
Embassy of the Republic of Cameroon
Chancery: 2349 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-265-8790, (FAX 202-387-3826)

His Excellency Jerome MENDOUGA; Mrs. Louisette M. R. Mendouga
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Raymond Ebenezer EPOTE; Mrs. Madeleine Epote
Minister-Counselor
Mr. Andre Blaise KESSENG A MBASSA; Mrs. Arlette Kesseng A Mbassa
Counselor (Economic)
Mr. Francois NGOUBENE; Mrs. Marie Therese Ngoubene
Counselor
Mr. Crecy TAWAH CHE; Dr. Nsang Regina Chiabi Tawah
Counselor
Mr. Carson NDONGO EFEMBA; Mrs. Theresa Judith Ndongo
Fisrt Secretary
Mr. Vincent MBULLE ETUE; Mrs. Nziege Margaret Mbulle
First Secretary
Mrs. Regine Aicha BOUDJIHO
Second Secretary (Consular and Protocol)
Mr. Zang A. ETORI; Mrs. Belek Therese Etori
Second Secretary (Financial)
Mr. Philippe ONDO ONDO; Mrs. Felicite Ondo Andeme Engo
Second Secretary
Mr. Charles DI MINTYENE; Mrs. Brigitte Nicole Di Mintyene
Attache (Cultural)
______________
Captain Emmanuel BABOU
Military, Naval and Air Attaché



CANADA
Embassy of Canada
Chancery: 501 Pennsylvania Avenue, NW  20001
202-682-1740,  (FAX 202-682-7726)

His Excellency Raymond A. J. CHRETIEN; Mrs. Kay Chretien
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Douglas Gordon WADDELL; Mrs. Constance Anne Waddell
Minister (Economic and Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. John Patrick HIGGINBOTHAM; Mrs. Michele Higginbotham
Minister (Political)
Mr. Jon J. ALLEN; Mrs. Clara Hirsch
Minister-Counselor (Political)
Mr. Paul FAUTEUX; Mrs. Lise Andree Provost
Minister-Counselor (Congressional and Legal)
Mrs. Astrid Yolanda PREGEL; Mr. Abdelkrim Oka
Minister-Counselor (Commercial)
Ms. Colleen Catherine SWORDS; Mr. Bjorn Gunnar Johansson
Minister-Counselor

Mr. Peter A. BAKEWELL
Counselor (Political)
Mr. James F. GOULD
Counselor
Mr. Daniel JEAN; Mrs. Line Cote
Counselor (Immigration)
Mr. Jamal A. KHOKHAR
Counselor (Trade Policy)
Mr. Christian LABELLE; Mrs. Chantal Lussier
Counselor (Immigration)
Mr. Andre R. LAPORTE; Mrs. Nancy L. Galloway**
Counselor (Administrative) and Consul
Mr. Barry Frank LIPSETT; Mrs. Brenda Ivy Lipsett
Counselor (Public Works and Government Services Canada)
Mr. Ronald Austin MACINTOSH
Counselor (Environment and Fisheries)
Dr. William MACMILLAN; Mrs. Constance MacMillan
Counselor (Defense, Research and Development)
Mr. Rodney Ernest MOORE
Counselor
Mrs. Evelyn PUXLEY; Mr. James Owen Hyatt**
Counselor
Mr. Joseph W. SCUBY; Mrs. Louise Scuby
Counselor
Mr. David Charles SEVIGNY; Mrs. Mary Elaine Broderick
Counselor (Finance)
Mr. Robert Nevill WEBB; Mrs. Angela Webb
Counselor (Science and Technology)
______________
Mr. Paul Robert BAILEY
First Secretaru
Mr. Peter G. BATES; Ms. Margaret I. Gibson
First Secretary
Mrs. Louise BLAIS; Mr. Peter Norman Port Falkner
First Secretary (Cultural)
Mr. Robert Andrew BURT; Mrs. Constance Esther Burt
First Secretary (Procurement)
Mr. Nicolas DIMIC; Mrs. Nicole G. Gesnot Dimic
First Secretary
Mr. David Matthew EHINGER
First Secretary
Ms. Ann Christine EWASECHKO; Mr. Joseph B. Eichenberger**
First Secretary
Mr. Carl Bevan HARTILL; Mrs. Louise Marie Germaine Tremblay
First Secretary
Mr. Marvin D. HILDEBRAND; Mrs. Linda Hildebrand**
First Secretary (Agricultural)
Mr. Timothy James HODGES
First Secretary (Economic)
Mr. Howard Raphael ISAAC; Ms. Alzbeta Klein
First Secretary
Mr. Daniel J. MURPHY; Mrs. Bridget Christina Hayes Murphy
First Secretary (Administrative) and Consul
Mr. Richard Ian OASTLER; Mrs. Lolie Acorn
First Secretary (Administrative ) and Consul

Mr. Scott Norris PAGET; Mrs. Sherry Lee Nowlan
First Secretary
Mr. Evhen Eugene RIZOK; Mrs. Maria Rizok
First Secretary
Mr. Gregory RUST; Mrs. Cindy Ann Rust
First Secretary (Commercial)
Mr. Richard VALOIS; Mrs. Sandra Stacey
First Secretary
______________
Mr. Gerard Nigel BRATHWAITE STURGEON
Second Secretary (Commercial)
Mr. John A. DRUMMOND; Mrs. Raphaele L. Drummond
Third Secretary
Mr. John F. G.  HANNAFORD; Ms. Anne Macdonnell Lawson
Third Secretary
Mr. Roland LEGAULT
Third Secretary (Transportation)
Mrs. Amanda J. W. MCNAUGHTON; Mr. Donald A. McNaughton
Third Secretary (Commercial)
Ms. Marie Anne STAMP; Mr. Plamen Tomov Tzvetkov
Third Secretary
Mr. Donald Anthony WASHBROOK; Mrs. Diane Lynn Washbrook
Third Secretary (Mission Systems Administrator)
______________
Mr. James Dean ABBOTT; Mrs. Deborah Joan Abbott
Attaché
Mr. Graham James BELL; Mrs. Joan Elizabeth Bell
Attaché (Telecommunications)
Mr. Pierre N. BONNEVILLE; Mrs. Marie S. Bonneville
Attaché (Finance)
Mrs. Cheryl Gaye BRUNTON DUBBS; Mr. Allen Roy Dubbs*
Attaché (Administrative)
Captain Suzanne J. COTE
Attaché (Financial)
Mr. William Herbert CUMMINGS; Mrs. Margaret Frances Cummings
Attaché
Lieutenant Colonel Steven Raymond FASH; Mrs. Arlene Deborah Fash
Attaché (Administrative)
Mr. Kenneth Dwight FEE; Mrs. Odette Andree Gaudet Fee
Attaché
Mr. Michael Edwin HENWOOD; Mrs. Susan Marie Henwood
Attaché (Head of Security)
Mr. Michael B. LEMAY; Mrs. Ivon Lemay
Attaché
Mr. David John MCKERROW; Mrs. Ann Theresa McKerrow**
Attaché
Sergeant Daniel Leonard NEWMAN; Mrs. Rhonda Sue Nern**
Attaché
Mr. Terence James NIELD; Mrs. Donna Mary Edith Nield
Attaché
Mr. Roch Denis ST JEAN; Mrs. Mary Patricia St Jean
Attaché (Personnel)
Mr. Douglas S. WAKEFIELD; Mrs. Susan F. Wakefield
Attaché (Defense Research and Development)
Mr. Norman Alexander WEIR; Mrs. Helen Marie Weir
Attaché

Major Robert Martin BARRY; Mrs. M. Elizabeth Barry
Assistant Attaché (Administration)
Ms. Zoe Anne BELTER
Assistant Attaché 
Major Stephen Michael DAVIS: Mrs. Donna Katherine Davis
Assistant Attaché (Training & Doctrine)
Major William J. FLEMING; Mrs. Vivian Fleming
Assistant Attaché (Engineering)
Lieutenant Commander Karel Albertus HEEMSKERK; 
Mrs. Penny Suzanne Heemskerk
Assistant Attaché (Engineering)
Lieutenant Colonel John Philip KACHUIK; Mrs. Lynn Eileen Kachuik
Assistant Attaché
Lieutenant Commander Gary Raymond MACKNIGHT; 
              Mrs. Heather Anne MacKnight
Assistant Attaché (Operations)
Major Terrance PACHAL; Mrs. Lorraine Pachal
Assistant Attaché (Communications and Electronics)
Lieutenant Colonel Francis Carl Glenn SOUTER; Mrs. Elena Souter
Assistant Attaché
Dr. Philip R. STAAL; Mrs. Grace Ballen
Assistant Attaché (Defense Research and Development)
Captain Robin Victor THURLOW; Mrs. Diane Helen Thurlow
Assistant Attaché (Health, Training and Visits)
Major Deborah Marguerita TURNER
Assistant Attaché (Air Operations)
______________
Rear Admiral Wayne Franklin GIBSON; Mrs. Sherry Margaret Gibson
Defense Attaché
Colonel Steven Mcleod IRWIN: Mrs. Deanna Jane Irwin
Military Attaché and Assistant Defense Attaché
Captain Peter M. J. HOES; Mrs. Patricia Anne Hoes
Naval Attaché and Assistant Defence Attaché
Colonel Stuart A. BAINES; Mrs. Mavis M. Baines
Air Attaché and Assistant Defense Attaché
Commander Darren William KNIGHT: Mrs. Lucille Mary Knight
Assistant Defense Attaché
Major Norman Luke SAULNIER, Ms. Nancy Noel Rudderham
Assistant Military Attaché
Lieutenant Colonel Luc Joesph Rene MARCOUX; Mrs. Connie Marcoux
Assistant Military Attaché
Commander Leonard J. EDMUNDS, Jr.; Mrs. Heather Louise Edmunds
Assistant Naval Attaché
Lieutenant Colonel Jack David EVANS; Mrs. Janice Marion Evans
Assistant Air Attaché
Colonel Dannie BULPIT; Mrs. Elizabeth Bulpit
Defense Cooperation Attaché



CAPE VERDE
Embassy of the Republic of Cape Verde
Chancery: 3415 Massachusetts Avenue, NW  20007
202-965-6820,  (FAX 202-965-1207)

His Excellency Amilcar Spencer LOPES;
                Mrs. Esmeralda Pinto Anahory Silva
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mr. Gregorio SANTOS LOPES SEMEDO;
                Mrs. Antonia Arcangela Duarte Semedo
Second Secretary



CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
Embassy of Central African Republic
Chancery: 1618 - 22nd Street, NW  20008
202-483-7800,  (FAX 202-332-9893)

His Excellency Henry KOBA; Mrs. Juliette Koba
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Ndinga GABA; Mrs. Winsome May Gaba
Counselor
Ms. Lucienne PERRIERE
Counselor (Economic)



CHAD
Embassy of the Republic of Chad
Chancery: 2002 R Street, NW  20009 
202-462-4009,  (FAX 202-265-1937)

His Excellency Hassaballah AHMAT SOUBIANE; Mrs. Khallah Zarga Cherif
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Abdoulaye BERI; Mrs. Koudjo Celestine Beri
Counselor
Mr. Ali Naffa FADLASSID; Mrs. Achta Ousmane Fadlassid
First Secretary
Mr. Hassane OUSMAN
Attaché



CHILE
Embassy of the Republic of Chile
Chancery: 1140 Connecticut Avenue, NW  20036 
Suite 703
202-785-1746,  (FAX 202-887-5579)

Mr. Daniel G. CARVALLO; Mrs. Jacqueline Pinto
Minister-Counselor (Charge d' Affaires ad interim))
Mr. Jose Gabriel ZEPEDA; Mrs. Rina D. Monroy
Minister-Counselor
Mr. Guillermo J. ANGUITA; Mrs. Cecilia M. Rademacher
Counselor
Colonel Hector A. HENRIQUEZ ; Mrs. Pamela Solange Gana
Counselor (Technical)
Mr. Jose Miguel MENCHACA; Mrs. Maria Constanza Fernandez
Counselor and Consul
Mr. Eduardo Alejandro SANTOS
Counselor (Agricultural)

Mr. Roberto E. ARAOS; Mrs. Ana Luisa Lazcano
Second Secretary
Ms. Maria Del Carmen DOMINGUEZ
Second Secretary
Mr. Manuel Francisco GORMAZ; Mrs. Maria Angelica Rochette
Second Secretary
Mr. Rene Mauricio HURTADO; Mrs. Milagros Nancy Montesinos Arce
Second Secretary
Mr. Roberto E. MATUS; Mrs. Consuelo Olavarria
Second Secretary (Economic)
Mr. Ricardo Gustavo ROJAS; Mrs. B. Sandra Giacobbe
Second Secretary
Mr. Marcos Manuel CORREA; Mrs Cecilia Beatriz Diaz
Third Secretary
Mr. Bernardo J. DEL PICO
Third Secretary and Consul
Mr. Oscar J. FUENTES; Mrs. Isabel Margarita Hurtado
Third Secretary
Mr. Andres Agustin LAMOLIATTE; Mrs. Elisabeth Ursula Brauchle**
Third Secretary
______________
Ms. Maria Soledad CABELLO
Attaché (Tourism)
Ms. Maria Noelia Odette MAGNET
Attaché (Press)
Mrs. Maria Hilda Bolvaran De PINCUS; Mr. Pedro E. Pincus**
Attaché (Civil)
Mrs. Carmen SCHMITT
Attaché (Cultural)
______________
Brigadier General Eduardo A. JARA; Mrs. Analuisa Zuazagoitia
Defense and Military Attaché
Rear Admiral Alfredo Mario GIULIANO; Mrs. Elisa de Lourdes Correa 
Naval Attaché
Major General Ricardo Fernando ORTEGA
Air Attaché
Colonel ricardo E. BAHAMONDES; Mrs. Ana Maria Asencio
Assistant Military Attaché
Colonel Victor M. BORQUEZ; Mrs. Alexandra H. Hulse
Assistant Military Attaché
Captain Sergio E. ROBINSON; Mrs. Monserrat P. Garachena
Assistant Naval Attaché
Colonel Mario R. GONZALEZ; Mrs. Gina S. Frugone
Assistant Air Attaché
Mr. Christian PABST; Mrs. Yelena Andria Mitrovic
Assistant Air Attaché
Colonel Osvaldo F. SARABIA; Mrs. Teresa Patricia Barrie
Assistant Air Attaché
______________
Air Attaché Office
1029 Vermont Avenue, NW Suite 1100, 20005.
  202-872-1334
Military Attaché Office
2174 Wisconsin Avenue,  NW  20007.
  202-785-2083
Naval Attaché Office
1875 Connecticut Avenue, Suite 700, NW 20009.
  202-667-7790

  

CHINA
Embassy of the People's Republic of China
Chancery: 2300 Connecticut Avenue, NW  20008
202-328-2500

His Excellency LI Zhao Xing; Ms. QIN Xiao Mei
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. LIU Xiao Ming; Ms. HU Ping Hua
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. GAO Jie; Ms. ZHANG Yue Hua
Minister (Administrative)
Mr. CHEN Yong Long; Ms. LIU Shu Qin
Minister-Counselor
Mr. HE Ya Fei
Minister-Counselor
Mr. LIU Zhao Dong; Ms. HAN Li
Minister-Counselor
Mr. QIAN Yi Cheng
Minister-Counselor
Mr. SHI Jian Xin; Ms. HAN De Yu
Minister-Counselor
Mr. SUN Wei Xue; Ms. FENG Li Fen
Minister-Counselor
Mr . YU Shu Ning; Ms. ZHANG Chun Xiang
Minister-Counselor
______________
Mr. CHEN Li Gang
Counselor
Mr. CUI Jian Jun
Counselor
Mr. CUI Luo Sheng; Ms. LIU Pei Fang
Counselor
Mr. CUI Zhan Qiao; Ms. ZHAO Shu Ying
Counselor
Mr. DONG Zhong Yuan; Ms. LI Xin Xin
Counselor
Mr. FU Wei Dong
Counselor
Mr. HAO Guang Feng; Mrs. Wei Kong
Counselor
Mr. HUO Ming Wu
Counselor
Mr. JIN Li Gang; Ms. GAO Qi
Counselor
Ms. LI Shu Fang; Mr. XIE Yin Gong
Counselor and Consul General
Ms. QIN Xiao Mei; His Excellency LI Zhao Xing
Counselor
Mr. SHEN Long Hai; Ms. LI Jing Yu
Counselor
Mr. TAN Tian Xing
Counselor and Deputy Consul General
Ms. XU Er Wen; Mr. YUE Xiao Yong
Counselor
Mr. YIN Cheng De; Ms. WAN Ling Ying
Counselor
Mr. YUE Xiao Yong; Ms. XU Er Wen
Counselor
Ms. ZHANG Chun Xiang; Mr. YU Shu Ning
Counselor
Mr. ZHANG Ke Yuan
Counselor
Mr. ZHANG Yuan Yuan
Counselor
Mr. AN Hong Quan
First Secretary
Mr. CHAO Xiao Liang; Ms. CHENG Mei Ying
First Secretary
Mr. CHENG Hai Bo; Ms. YANG Yi Min
First Secretary
Ms. CI Bin
First Secretary
Mr. CUI Qing Ping; Ms. LIANG Xiu Ting
First Secretary and Consul
Mr. DENG Hong Bo; Ms. SHI Ling
First Secretary
Ms. FENG Li Fen; Mr. SUN Wei Xue
First Secretary
Mr. GUO Shengwu; Ms. WANG Yan
First Secretary
Ms. HU Ping Hua; Mr. LIU Xiao Ming
First Secretary
Mr. HU Yong Tao; Ms. CUI Feng Mei
First Secretary
Ms. JIANG Yi Li; Mr. LUO Zhao Hui
First Secretary
Ms. KONG Wei; Mr. HAO Guang Feng
First Secretary
Mr. KONG Xian Ming; Ms. CHEN Li Juan
First Secretary
Ms. LI Wei Kun
First Secretary
Mr. LI Yu Shi
First Secretary
Mr. LI Zhen Jiang
First Secretary
Mr. LIN Yi Shun; Ms. HUANG Yin Hong
First Secretary
Mr. LIU Jian Guo
First Secretary
Mr. LIU Zheng Rong; Ms. XIONG Yu Tong
First Secretary
Mr. LU Wen Xiang
First Secretary
Mr. LUO Zhao Hui; Ms. JIANG Yi Li
First Secretary
Mr. QUE Xiao Hua
First Secretary
Mr. SHI Lan Xin
First Secretary
Ms. SHI Ling; Mr. DENG Hong Bo
First Secretary and Consul
Mr. WANG Can; Ms. LIU Yong Hong
First Secretary
Ms. WANG Nai Hong
First Secretary
Mr. WANG Zhongnan; Ms. JIA Li Hua
First Secretary
Mr. WEI Li Qing
First Secretary
Mr. WU Ke An; Ms. WU Min Su
First Secretary
Mr. XIE Yuan
First Secretary
Mr. XING Bing Zheng; Ms. ZHANG Yu Ying
First Secretary
Mr. YUAN Ke Wen
First Secretary
Ms. ZENG, Guo Ping
First Secretary
Mr ZHANG Jian Min; Ms. Qing Liu
First Secretary
Mr. ZHANG Jian Ping; Ms. DING Jia Xin
First Secretary
Mr. ZHANG Kun Sheng
First Secretary
Mr. ZHANG Ren Bi
First Secretary
Mr. ZHANG, Xiao Guang
First Secretary
Mr. ZHOU Chang Yi; Ms. ZHU Yan Chun
First Secretary
______________
Mr. CAO, Cun Fu
Second Secretary
Mr. CAO Yu; Ms. WEN Jian Ying
Second Secretary
Mr. DING Xiao Wen; Ms. YU Hui
Second Secretary
Mr. FU Wei Zhong; Ms. SU Li Li
Second Secretary
Ms. GAO Qi; Mr. JIN Li Gang
Second Secretary
Ms. GU Yu Hua; Mr. WANG De Fa
Second Secretary
Mr. HU Ding Jin; Ms. WANG Wei
Second Secretary
Mr. HUANG Zhi Gang; Ms. LIN Yu
Second Secretary
Mr. JIANG Guo Hua; Ms. LI Yu Min
Second Secretary
Ms. JIN Ya Ling
Second Secretary
Mr. KUANG Wei Xiong
Second Secretary
Mr. LIU Jian Feng
Second Secretary
Mr. LIU Jian Qing
Second Secretary
Ms. LIU Mei Di
Second Secretary
Ms. LIU Pei Fang; Mr. CUI Luo Sheng
Second Secretary
Mr. LIU Zhi Cheng
Second Secretary
Mr. REN Yu Ping
Second Secretary
Mr. SHI Zhao Yu
Second Secretary
Mr. SUN Wei De
Second Secretary
Mr. TAN Fu Qing; Ms. WANG Jing
Second Secretary and Consul
Mr. TAO Hong Jian; Ms. SU Yu Hong
Second Secretary
Mr. WANG Yi Gong
Second Secretary and Consul
Mr. WANG Yi Huang; Ms. LI Chun Xia
Second Secretary
Mr. XIA Yu Ming; Ms. SHI Bo
Second Secretary
Mr. YANG Hong Jin; Ms. ZHANG Jie
Second Secretary
Mr. YANG Rui Guang
Second Secretary
Mr. YANG, Yong Hong
Second Secretary
Mr. YOU Wei Jun
Second Secretary
Mr. YU Xiao Hai; Ms. KANG Shu Lan
Second Secretary
Ms. ZHAO Shu Ying; Mr. CUI Zhan Qiao
Second Secretary
______________
Mr. GU Yu Lu; Ms. CHEN Yue Hong
Third Secretary
Mr. GUO Zhen Jiang
Third Secretary
Mr. HONG Xiao Dong
Third Secretary
Mr. HUANG Wei; Ms. JIN Bei Hua
Third Secretary
Mr. LI Yong Zhi; Ms. YANG Xue Min
Third Secretary
Mr. MA Yong Zheng; Ms. FENG Cui Min
Third Secretary
Ms. SHEN Jun
Third Secretary
Mr. SONG Gui Ping
Third Secretary
Ms. WAN Mei Zhen
Third Secretary
Mr. WANG Qi; Ms. WANG, Xiao Jing
Third Secretary
Mr. WANG Wen Yong; Ms. LU Rui
Third Secretary
Ms. WU Min Su; Mr. WU Ke An
Third Secretary and Vice Consul
Mr. WU, Xian Hong
Third Secretary
Mr. XU Tong; XING Lin
Third Secretary
Ms. XU Zhe Wen; Mr. ZHU Wei Dong
Third Secretary
Mr. YANG Yingjie
Third Secretary
Mr. ZHU Wei Dong
Third Secretary and Vice Consul
______________
Ms. GAO Wen Fang
Attaché
Mr. GAO Wen Yong
Attaché
Mr. LIU Yang; Ms. XU Wei Hong
Attaché
Mr. WANG Dao Yu; Ms. HUANG Li Li
Attaché
Ms. WANG XIAO Jing; Mr. Wang Qi
Attaché 
Ms. ZHANG, Hequn; Mr. LU Kang
Attaché
Major LEI Jia Lin; Ms. ZHANG Wei
Assistant Attaché
Mr. YIN Zhong Liang
Assistant Attaché
______________
Major General GONG Xian Fu; Ms. HUA Qun Li
Defense Attaché
Colonel ZHOU Yi
Military Attaché
Captain LI Xin Hua; Ms. ZHANG, Rui Zhu
Naval Attaché
Colonel WANG Ying Jun; Ms. ZHANG Zhan Ying
Air Attaché
Colonel WU Yan Ren; Mrs. ZHANG, Jing Rong
Assistant Defense Attaché
Lieutenant Colonel LIN Hui Sheng; Ms. WANG Hao Jie
Assistant Military Attaché
Colonel REN Fu Mao; Ms. LIU Zhi Ping
Assistant Military Attaché
Colonel TANG Bu Sheng
Assistant Military Attaché
Colonel ZHANG Peng; Ms. WU Chao Ying
Assistant Military Attaché
Colonel HU Xiao; Ms. GAO Li Juan
Assistant Air Attaché
______________
Air Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2542
Congressional Liaison Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2554
Consular Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2518
Cultural Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2510
Defense Attache Office
2139 Wisconsin Avenue NW 20007.
  202-295-2500, (FAX 338-1690)
Economic Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2528, (FAX 234-8629)
Economic and Commercial Counselor's Office
2133 Wisconsin Avenue NW 20007.
  202-625-3380, (FAX 337-5864)
Educational Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2535
Military Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2553
Naval Attache Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2541
Political Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2507
Press Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2511
Public Affairs Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2546
Science and Technology Office
2300 Connecticut Avenue NW 20008.
  202-328-2530
Visa Section Office
2201 Wisconsin Avenue NW 20008, Room 110.
  202-338-6688



COLOMBIA
Embassy of Colombia
Chancery:  2118 Leroy Place, NW  20008 
202-387-8338,  (FAX 202-232-8643)

His Excellency Luis Alberto MORENO; Mrs. Gabriela Febres Cordero
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Juan Esteban ORDUZ; Mrs. Maria Lucia Del Castillo
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mrs. Martha Isabel BONILLA; Mr. Camilo Penalosa
Minister-Conselor
Mr. Enrique GOMEZ PINZON; Mrs. Luz Patricia Toro
Minister-Counselor (Commercial)
Mrs. Maria Claudia GOMEZ; Mr. Mauricio Camargo
Minister-Counselor
Mr. Francisco J. ECHEVERRI LARA; Mrs. Elizabeth Winger**
Counselor
Ms. Adriana MENDOZA
Counselor
______________
Mrs. Maria Emma ARDILA; Mr. Jaime Jose Infante
First Secretary
Ms. Claudia MORALES; Mr. Rafail Nieto
First Secretary
Mr. Alfonso LIEVANO; Mrs. Isabel Lievano
Second Secretary
Mrs. Ana Maria PUJANA; Mr. Miguel Ceballos
Second Secretary
Mr. Francisco Alberto GONZALEZ; Mrs. Ruth Mery Ariza Lemus
Third Secretary
Ms. Johanna C. PETERS
Third Secretary
Colonel Marino ESCOBAR; Mrs. Ligia Escobar
Attaché (Police)
Captain Raul Fernando LOPEZ; Mrs. Monica Fernanda Lizarazo
Assistant Attaché (Police)
______________
Major General Mario Fernande ROA; Mrs. Julia Salgado de Roa
Defene Attaché
Colonel Gustavo RODRIGUEZ; Mrs. Maria Elena Herrera Morales
Military Attaché
Captain Alfonso DIAZ; Mrs. Luz Elena Garcia Lecompte
Naval Attaché
Colonel Gustavo MATAMOROS; Mrs. Claudia Marcela Galvis Pinzon
Assistant Military Attaché
Colonel Javier PINZON; Mrs. Beatriz Galarza
Assistant Air Attaché
______________
Commercial Attaché Office
1701 Pennsylvania Avenue, NW Suite 560, 20006
  202-463-6679

  

COMOROS
Embassy of the Federal and Islamic
Republic of The Comoros
Chancery (temporary): care of the Permanent Mission of the Federal and
Islamic Republic of the Comoros to the United Nations:
420 E. 50th St., New York, N.Y.  10022 
212-972-8010,  (FAX 212-983-4712)

His Excellency Ahmed DJABIR; Mrs. Suzanne A. Djabir
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary


CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF
Embassy of the Democratic Republic of Congo
Chancery: 1800 New Hampshire Avenue, NW  20009 
202-234-7690 and 7691,  (FAX 202-234-2609)

Her Excellency Faida MITIFU
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Tambo A. Kabila MUKENDI
Minister-Counselor
Ms. Madeleine AVOKI E.
Counselor
Mr. Siosi Thomas MBIMBA; Mrs. Lazwe Romaine Mbimba
Counselor
Mr. Mafefe MUTOMBO
First Secretary



CONGO, REPUBLIC OF
Embassy of the Republic of the Congo
Chancery: 4891 Colorado Avenue, NW  20011 
202-726-5500,  (FAX 202-726-1860)

Mr. Serge MOMBOULI; Mrs. Stella Corine Mombouli
Minister-Counselor (Charge d'Affaires ad interim)
______________
Mrs. Solange DONGALA; Mr. Jean Pierre Dongala
Counselor
Mr. Jean Christophe LINGOUA
First Secretary
Mr. Albert ONDONGO
Second Secretary



COSTA RICA
Embassy of Costa Rica
Chancery:  2114 S Street, NW  20008
202-234-2945,  (FAX 202-265-4795)

His Excellency Jaime DAREMBLUM; Mrs. Gina Daremblum
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Ms. Erika HARMS
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission) and Consul General
______________
Ms. Irene ARGUEDAS
Minister-Counselor (Economic) 
Mr. Roy GAMERO
Minister-Counselor
Mr. Sabino MORERA
Minister-Counselor
Mr. Edgar MONGE NICOLAAS
Attaché and Consul
Mr. Manuel NUNEZ
Attaché and Vice Consul
______________
Consular Office
2112 S Street, NW  20008.
  202-328-6628
  
  

COTE D'IVOIRE
Embassy of the Republic of Cote d'Ivoire
Chancery: (temporary): 3421 Massachusetts Avenue, NW  20007 
202-797-0300

His Excellency Koffi Moise KOUMOUE; 
Mrs. Sounougou Comoe Koumoue
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
______________
Mr. Severin Mathias AKEO
Counselor
Mr. James N'Dede Kodjo BADOU;
                Mrs. Marie Therese Badou Echene Tanoe
Counselor 
Mr. Idrissa BAYO; Mrs. Assetou Massira Bayo
Counselor (Economic)
Mr. Edmond Kouakou DESBHY; Mrs. Claudine Brou Desbhy
Counselor
Mr. Adamoh DJELHI YAHOT; Mrs. Marie Claude Djelhi
Counselor (Economic)
Mr. Fry KOUADIO; Mrs. Kosso Nou Ama Cecile Kouadio Fry
Counselor
Miss Amena Catherine KOUASSI
Counselor
Mr. John William Leon F. MORRISSON
Counselor (Economic)
Mr. Yao Amedee YOBOUET
Second Secretary
Mr. N'Dri Julien KOFFI
Attaché (Financial)
Mr. Yao Vincent NZI; Mrs. Bassie Virginie Adja Nzi
Attaché (Financial)
______________
Colonel Bi Goore Francois BOTI; Mrs. Amoin Angele Attoungbele Boti
Defense, Military, Naval and Air Attaché
______________
Chancery Annex:
         2412 Massachusetts Avenue, NW  20008.

Commercial Counselor 
         One World Trade Center, New York, NY  10048, Suite 2507
         212-466-0180

		 

CROATIA
Embassy of the Republic of Croatia
Chancery: 2343 Massachusetts Avenue, NW  20008
202-588-5899,  (FAX 202-588-8936)

His Excellency Miomir ZUZUL; Mrs. Tatjana Zuzul
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Branko BARICEVIC
Minister (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Aleksandar HEINA; Mrs. Zvjezdana Heina
Minister-Counselor (Economic)
Mr. Damir KUSEN;
Minister-Counselor
Mr. Mate Maras; Mrs. Dunja Maras
Minister-Counselor
Mr. Gordan BAKOTA; Mrs. Snjezana Bakota
First Secretary
Ms. Loreta BERTOSA KUSEN
First Secretary
Ms. Romana VLAHUTIN; Mr. Goran Stampalija
First Secretary
Mr. Luka ALERIC
Second Secretary
Mr. Davor Ivo STIER; Mrs. Veronica Vlaho
Second Secretary (Political)
Ms. Danka PETRICEVIC
Third Secretary
______________
Lieutenant Colonel Mladen NAKIC; Mrs. Vedrana Filipovic Nakic
Defense, Military, Naval and Air Attaché
Lieutenant Branimir TOJCIC
Assistant Defense, Military, Naval and Air Attaché



CYPRUS
Embassy of the Republic of Cyprus
Chancery:  2211 R Street, NW  20008
202-462-5772,  (FAX 202-483-6710)

Her Excellency Dr. Erato KOZAKOU MARCOULLIS;
               Dr. George Pananyiotis
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Andreas S. KAKOURIS; Mrs. Kareen Farrell Kakouris**
Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. George CHACALLI
Counselor
Mr. Miltos MILTIADOU
Counselor (Press)

Ms. Maria MICHAEL
Second Secretary and Consul



CZECH REPUBLIC
Embassy of the Czech Republic
Chancery: 3900 Spring of Freedom Street, NW  20008
202-274-9100,  (FAX 202-966-8540)

His Excellency Alexandr VONDRA; Mrs. Martina Vondrova
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Mr. Antonin HRADILEK; Mrs. Anna Hradilkova
Minister-Counselor (Deputy Chief of Mission)
______________
Mr. Ivan DUBOVICKY; Mrs. Sarka Dubovicka
Counselor (Cultural)
Ms. Hana MOTTLOVA
Counselor (Political)
Mr. Miroslav TOMAN; Mrs. Katerina Tomanova
Counselor (Commercial and Economic)
Mrs. Nicol ADAMCOVA; Mr. Radek Adamec
Second Secretary (Political)
Mr. Richard KRPAC
Second Secretary (Consular)
Mr. Jan MAISLER
Second Secretary (Political)
Mr. Ludek POKORNY; Ms. Lenka Pokorna
Second Secretary (Economic)
Mr. Martin WEISS; Mrs. Katerina Weissova
Second Secretary (Press)
Mr. Marcel AUDY; Mrs. Lenka Audyova
Third Secretary (Consular)
Mr. Marcel SAUER; Mrs. Martina Leierova
Third Secretary
Mr. Jan MALY; Mrs. Erika Mala
Attaché (Administrative)
Mr. Zdenek STEFAN; Mrs. Zdenka Stefanova
Attaché
Major General Rostislav KOTIL; Mrs. Dagmar Kotilova
Defense Attaché
Colonel Miloslav FIKAR; Mrs. Marie Fikarova
Military and Air Attaché and Assistant Defense Attaché
Lieutenant Colonel Jaroslav KOSA
Assistant Military and Air Attaché
______________
Commercial Office
1109-1111 Madison Avenue, New York, NY 10028.
  212-717-5064 (FAX) 212-717-5064
Commercial Section 
3900 Spring of Freedom Street, NW  20008.
  202-274-9104 (FAX) 244-2147
Defense Attache Office 
3900 Spring of Freedom Street, NW  20008.
  202-363-9265 (FAX) 363-9265

Visa Office 
3900 Spring of Freedom Street, NW  20008.
  202-274-9121 (FAX) 363-6308



Diplomatic List D-J | Diplomatic List K-P | Diplomatic List Q-Z | Preface | Credentials | Holidays |
Web Sites and Email | Previous Diplomatic Lists | Department of State | Secretary of State